Sezon rosyjski w Polsce

«poprzedni     następny»
2007-05-28 15:00:13

25 maja uroczystą galą w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej rozpoczął się Sezon Rosyjski w Polsce. W ramach inauguracji Sezonu, już w piątek wieczorem, z Moskwy wyruszył tzw. "pociąg jazzowy". Będzie to początek projektu Jazz Travel; rosyjsko-polskie przedsięwzięcie z udziałem jazzowych zespołów z obu krajów m.in. Tria Artura Lesickiego, Cool&Jazzy, Kwartetu Gorshkowa i grupy Aleksieja Kołosowa.

W trakcie sezonu zaplanowano wiele wydarzeń adresowanych do młodej publiczności m.in. przyjazd rosyjskich didżejów, którzy zagrają w klubach Warszawy i innych polskich miast.

5 czerwca odbędzie się pierwsze spotkanie z cyklu Słowiański Dialog Kulturowy zatytułowane "Anty-szczyt". Podczas niego zaprezentują się artyści trzech dziedzin sztuki - fotografii, muzyki etnicznej, poezji. M.in. Krzysztof Cezary Buszman będzie promował tomik swojej poezji, a swoje fotografie pokaże Boris Topolianski z Sankt Petersburga.

Najwięcej imprez związanych jest z muzyką poważną. W czerwcu przyjedzie do Polski Rosyjski Chór Kameralny, który wystąpi w kościołach w m.in. Warszawie, Gdyni i Gdańsku. Zaplanowano też cykl koncertów "Organy Plus" (październik) wykonywanych w zabytkowych kościołach. W ramach sezonu stworzona zostanie także wspólna orkiestra młodzieżowa złożona ze studentów Akademii Muzycznej w Warszawie i rosyjskich młodych muzyków.

Zaplanowano też kilka wystaw m.in. ekspozycję prezesa Stowarzyszenia Fotografików Andrieja Baskakowa "Rosja dziś" oraz wystawę pokazującą skarby rosyjskie na liście UNESCO.

Wiele miejsca w ramach sezonu zostanie poświęcone teatrowi rosyjskiemu. W sierpniu na Festiwal Szekspirowski przyjedzie Mały Teatr Dramatyczny - Teatr Europy pod dyrekcją Lwa Dodina ze spektaklem "Król Lear".

Międzynarodowy Festiwal Konfrontacje Teatralne, który w październiku odbywa się w Lublinie, w tym roku w całości poświęcony będzie teatrowi rosyjskiemu. Planowane są także występy rosyjskich solistów w Filharmonii Bydgoskiej i Opolu.

Na zakończenie Sezonu przedstawiony zostanie spektakl baletu Kremlowskiego i koncert młodych muzyków stworzonej rosyjsko- polskiej orkiestry.

W ramach Sezonu odbyło się już kilka wydarzeń, które poprzedziły jego oficjalne otwarcie. M.in. w Teatrze Studio gościnnie wystawiono dwa spektakle przygotowane przez teatr Wolna Przestrzeń z Orła. 18 maja warszawska publiczność obejrzała "Rzeźnię" w wykonaniu rosyjskiego zespołu w polskiej reżyserii Grzegorza Mrówczyńskiego.

Organizatorami Sezonu są polskie ministerstwo kultury, rosyjska Federalna Agencja Kultury Kinematografii. Koordynatorami - Instytut Adama Mickiewicza i Rosyjskie Państwowe Towarzystwo Koncertowe "Sodrużestwo".

 

Źródło: www.czytelnia.onet.pl

Opinia
Treści
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów