Literatura rozwija empatię

Data: 2013-06-20 13:21:48 | Ten artykuł przeczytasz w 2 min. Autor: Sławomir Krempa
udostępnij Tweet
News - Literatura rozwija empatię

Fikcja literacka często jest odskocznią od rzeczywistości, ale może też pomóc lepiej tę rzeczywistość zrozumieć. Według najnowszych badań przeprowadzonych na Uniwersytecie w Toronto już dziesięć stron lektury wzmaga naszą empatię i pomaga się oswoić z niepewnością.



W badaniach wzięło udział stu uczniów i studentów, których średnia wieku wyniosła niespełna 22 lata. Sprawująca pieczę nad projektem Maja Djikic mówi, że uzyskane wyniki powinny być sygnałem dla szkół, w których kładzie się jej zdaniem coraz mniejszy nacisk na edukację w zakresie sztuki. Tezę tę potwierdzać zdaje się zresztą styczniowy raport wydawnictwa Scholastic – według niego poziom czytelnictwa wśród młodzieży, dwa lata wcześniej wynoszący 37 procent, spadł w 2012 roku do 34%

 

- Uprzedzenie dorosłych do fikcji przenosi się do naszych szkół. Ludzie myślą, że uczniom w życiu pomogą na przykład umiejętności obliczeniowe, a prawda jest taka, że nic nie pomoże im tak, jak zdolność pozytywnego myślenia i zrozumienie innych ludzi - twierdzi Djikic.

 

Pierwsza część badań kanadyjskich uczonych potwierdziła, że osoby regularnie czytające prozę mają bardziej rozwiniętą zdolność empatii. Pokazała też, że czytanie może pomóc się otworzyć.

 

- Szczególnie osoby, które są zamknięte na pomysły i doświadczenia innych ludzi mogą skorzystać na czytaniu fikcji – tłumaczy Djikic.

 

Badacze odkryli także, że czytanie zmniejsza prawdopodobieństwo tzw. zamknięcia kognitywnego.

 

- Po przeczytaniu fragmentu książki spada poczucie dyskomfortu związanego z niejasnością, spada też potrzeba porządku – wyjaśnia Djikic, argumentując, że problemy bohaterów literackich bezpośrednio nas nie dotyczą, a przez to jesteśmy w stanie je zaakceptować, co z kolei pomaga później w podobnych sytuacjach w życiu.

 

Choć badania dotyczyły osób młodych, Djikic podkreśla, że czytanie pomaga ludziom w różnym wieku, a rozwój osobisty trwa przez całe życie.

 

- Badania pokazują, jak ważnym narzędziem rozwoju jest literatura, jak pomaga w pozytywnym myśleniu i osiąganiu empatii – konkluduje.

 

fot. sxc.hu, info: http://www.vancouversun.com

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
The Paper Dolls
Natalia Grzegrzółka
The Paper Dolls
Słowa wdzięczności
Anna H. Niemczynow
Słowa wdzięczności
Zranione serca
Urszula Gajdowska
Zranione serca
Pokaż wszystkie recenzje