6 książkowych Oscarów w tym roku!

«poprzedni     następny»
2016-02-28 20:24:59
news - 6 książkowych Oscarów w tym roku!

W tym roku w Oscarowym wyścigu bezwzględnie wygrywają… książki. Spośród dziewięciu obrazów, które otrzymały nominacje do Oscara w kategorii najlepszego filmu, cztery oparte są na powieściach, a jedna - na publikacji poświęconej kryzysowi, jaki miał miejsce na amerykańskiej giełdzie w 2008 roku. I choć ostatecznie Oscara dla najlepszego filmu otrzymał "Spotlight" - opowieść o dziennikarskim śledztwie w sprawie wielkiego pedofilskiego skandalu w Kościele - to literackich akcentów tegorocznej edycji Nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej było sporo. 

 

Przede wszystkim - Zjawa, oparta na prawdziwych wydarzeniach historia Hugh Glassa, który - po zaatakowaniu go przez niedźwiedzia i pozostawieniu przez towarzyszy - stara się przeżyć zimę w skrajnie trudnych warunkach. Napisana przez prawnika i dyplomatę Michaela Punke powieść czekała 13 lat na ekranizację. W tym roku Oscary otrzymał reżyser filmu na jej podstawie - Alejandro Gonzalez Inarritu, autor zdjęć - Emmanuel Lubezki oraz obsadzony w roli głównej Leonardo DiCaprio.

 

Kolejny „książkowy” obraz z nominacją do Oscara w kategorii najlepszego filmu to „Pokój”, oparty na powieści Emmy Donoghue pod identycznym tytułem. Opowieść o chłopcu, który wraz z matką więziony jest przez psychopatycznego porywacza, lecz dorasta bez świadomości istnienia świata poza pokojem, w którym oboje są przetrzymywani, znalazła się na „krótkiej liście” nagrody Bookera. Tu nagrodę Akademii otrzymała obsadzona w roli głównej aktorka Brie Larson, a nominacją pocieszyć się musi scenarzystka - autorka powieści, Emma Donoghue.

 

Ale to nie koniec „literackich” akcentów podczas tegorocznej gali. Nagrodę za najlepszy scenariusz adaptowany otrzymali Adam McKay i Charles Randolph za materiał oparty na książce Wielki szort - opowieści o kryzysie na amerykańskiej giełdzie w 2008 roku i o tym, jak można się było na nim wzbogacić. Z kolei Alicia Vikander otrzymała Oscara za drugoplanową rolę w "Dziewczynie z portretu” - adaptacji książki Davida Ebershoffa

 

Niestety, żadna z nagród nie przypadła ekranizacji Brooklynu Colma Toibina, powieści opublikowanej w Polsce nakładem Rebisu w 2009 roku i - co ciekawe - nie wznowionej przy okazji ekranizacji. Książka otrzymała nagrodę Costa (w jej ramach nagradzane są książki w języku angielskim, stworzone przez pisarzy z Wielkiej Brytanii i Irlandii) oraz znalazła się na „długiej liście” Bookera. Jej akcja osadzona jest w latach pięćdziesiątych XX wieku, a powieść opowiada o mieszkającej w Nowym Jorku Irlandzce, która powraca do domu po śmierci siostry. Na Oscara szansę miała obsadzona w roli pierwszoplanowej świetna Saoirse Ronan, scenarzysta filmu, Nick Hornby, którego znamy przede wszystkim jako autora bestsellera Był sobie chłopiec. Zgodnie z przewidywaniami, żaden Oscar nie trafił też do „Carol” - wysoko ocenionej przez krytykę adaptacji lesbijskiego romansu Patricii Highsmith Cena soli (wydanego w Polsce również pod tytułem Carol i dotychczas nie wznowionego). Wśród walczących o najważniejszego spośród Oscarów mieliśmy też „Marsjanina”, opartego na powieści Andy’ego Weira. Historia głównego bohatera, astronauty, uwięzionego na Marsie i próbującego przeżyć bez wielkich szans na uzyskanie pomocy z zewnątrz, pierwotnie wydana została w modelu… self-publishingu, a zaowocowała wysokobudżetową ekranizacją z Mattem Damonem w roli głównej z Ridleyem Scottem w charakterze reżysera. Wreszcie - Oscar nie trafił do rąk aktorów grających w adaptacji biografii Steve’a Jobsa Waltera Isaacsona (nominacje dla Michaela Fassbendera i Kate Winslet).

 

Co ciekawe, wiele spośród książek, na podstawie których powstały nominowane czy - już za chwilę - Oscarowe filmy, zyskało status bestsellerów na długo przed pojawieniem się wieści o ich adaptacji. Czy więc - Waszym zdaniem - film może czasem w jakimś sensie "pomóc" książce, czy raczej jest odwrotnie? Komu kibicowaliście? Czy Wasze typy się sprawdziły? I - wreszcie - czy pod nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej planujecie sięgnąć po którąś z wymienionych tu książek lub obejrzeć któryś z nagrodzonych filmów?

Opinia
Treści
dayna15 Linia koment "Spotlight" chyba tylko za poruszenie głośnego tematu dostał statuetkę, film niestety nie porywa i zwyczajnie się dłuży.
2016-02-29 11:16:47
martucha180 Linia koment Ja wolę książki. Gdy czytam, jestem reżyserem :)
2016-02-28 20:44:48
daisy Linia koment Książka jest prawie zawsze lepsza od filmu,więc moim zdaniem książka pomaga filmowi w zdobyciu nagrody. Tak Leonardo dostanie Oskara!
2016-02-28 20:42:10
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów