6-8 XI 2015: Śląskie Targi Książki

«poprzedni     następny»
2015-09-04 13:28:18
news - 6-8 XI 2015: Śląskie Targi Książki

Jesienią Katowice odwiedzą najwięksi polscy wydawcy oraz popularni autorzy. Premierowe Śląskie Targi Książki odbędą się w dniach 6-7-8 listopada 2015 roku w otwartym wiosną Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach, które będą Miastem Współgospodarzem nowej imprezy rynku wydawniczego. Organizacją Targów zajmą się spółki Targi Książki (partner merytoryczny) i Murator EXPO (organizator wykonawczy), odpowiadające za sukces organizowanych od lat Warszawskich Targów Książki. To prawdziwa szansa na nowe otwarcie w niezbyt udanej historii organizacji targów książki w regionie. Serwis Granice.pl jest patronem imprezy. 

 

- Kiedy wiosną tego roku w sercu Katowic, obok Spodka i nowej, pięknej siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia zobaczyłem, jeszcze przed oficjalnym otwarciem, Międzynarodowe Centrum Kongresowe, od razu pomyślałem, że byłoby to idealne miejsce dla nowoczesnych targów książki. Obiektów wystawienniczych w Europie widziałem wiele, ale żaden nie może równać się standardem z tym, w Katowicach. To był pierwszy impuls. Potem rozmawialiśmy z władzami Katowic, z wydawcami, pisarzami, wreszcie instytucjami kultury działającymi na Śląsk. W wyniku tych rozmów powstał projekt targów mocno związanych z regionem, targów, których głównym celem jest promocja czytelnictwa w wielkiej, kilkumilionowej aglomeracji – mówi Jacek Oryl, dyrektor Warszawskich Targów Książki.

 

Śląskie Targi Książki to ogólnopolskie wydarzenie kulturalne skierowane do miłośników książki i literatury - czytelników, ale także wszystkich grup zawodowych, które książkę tworzą i promują – autorów, tłumaczy, wydawców, poligrafów, księgarzy, bibliotekarzy, wreszcie krytyków literackich, dziennikarzy i blogerów. Chcemy, by Śląskie Targi Książki, organizowane w roku 150. rocznicy przyznania Katowicom praw miejskich, na stałe wpisały się w kalendarz imprez kulturalnych Śląska, by były miejscem bezpośrednich spotkań czytelnika z książką, świętem słowa pisanego. 

 

Formuła imprezy, z natury targowa, nie ograniczy się do części wystawienniczej. Przedsięwzięcie uzupełni atrakcyjna oprawa programowa dla uczestniczących w nim czytelników i wystawców. W gronie patronów i partnerów programowych są już Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego i Biblioteka Śląska, wkrótce dołączą do nich inne instytucje kultury i regionalne media. 

 

Śląskie Targi Książki będą doskonałą okazją do promocji aktualnej oferty wydawniczej, oraz do udziału w wielu seminariach i konferencjach poświęconych aktualnym problemom rynku wydawniczego.

 

Szeroka publiczność będzie mogła kupić książki w dobrych cenach. Swoją obecność na Targach zadeklarowały m.in. wydawnictwa: Agora, Akapit Press, Bellona, Czarna Owca, Dwie Siostry, Egmont, Ezop, Helion, Instytut Reportażu, Nasza Księgarnia, Rebis, Sonia Draga i Świat Książki. Na Targach będą też spotkania z cenionymi autorami, dyskusje i debaty literackie, warsztaty, konkursy, także gry, zabawy i animacje literacko-artystyczne dla najmłodszych. Ponadto, jednym z elementów Śląskich Targów Książki będzie Kongres Moda na czytanie, organizowany przez Fundację Dress for Success.

 

Istotnym atutem Śląskich Targów Książki będzie bez wątpienia ich lokalizacja –Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach, zaliczane do najwyższej klasy obiektów tego typu w Europie. MCK jest nowoczesne, a przy tym przyjazne i funkcjonalne, od strony technicznej spełnia wszelkie wymogi niezbędne do organizacji targów na najwyższym, światowym poziomie, dla kilkudziesięciotysięcznej publiczności. 

 

- Mamy świadomość, że wyzwanie, z którym postanowiliśmy się zmierzyć, do łatwych nie należy. Liczymy, że w jego realizacji pomocne nam będą doświadczenia z organizacji Warszawskich Targów Książki, które w krótkim czasie zyskały pozycję znaczącą nie tylko w kraju. „Śląskość” katowickich targów pojmujemy bardzo szeroko, pamiętając także o Dolnym Śląsku, Śląsku Cieszyńskim czy Opolskim. Żyjemy w Europie bez granic, cieszylibyśmy się, więc, gdyby naszą inicjatywą zainteresowali się nasi bliżsi i dalsi sąsiedzi. Obecnie pracujemy nad programem imprez towarzyszących, tak, by znalazły uznanie wielu miłośników książek i przedstawicieli środowiska branżowego. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy serdecznie do współpracy - mówi Rafał Skąpski, prezes zarządu spółki Targi Książki.

Opinia
Treści
xoxivyxox Linia koment Nie może mnie tam zabraknąć. :)
2015-09-08 09:18:51
szpachela Linia koment Na pewno będę! :)
2015-09-04 13:57:26
dayna15 Linia koment Tej jesieni targi obowiązkowe :)
2015-09-04 13:34:28
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów