Wystawa zdjęć Karola Wojtyły na Zamku Królewskim w Warszawie

«poprzedni     następny»
2007-05-21 22:58:56
Karol Wojtyła w kajaku, z plecakiem w górach, czy siedzący pod drzewem - takie unikatowe zdjęcia z prywatnych zbiorów przyjaciół Jana Pawła II można obejrzeć na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Warszawie. Przez długie lata fotografie te przeleżały w szufladach i albumach. Autorami zdjęć są przyjaciele Karola Wojtyły z okresu, kiedy był jeszcze mało znanym księdzem. Tworzyli wokół niego tak zwane "środowiosko", grupę osób, które znały się z nim tak dobrze, że mogły mówić do Wojtyły "Wujku".
Autor części zdjęć Stanisław Rybicki wspomina przyszłego papieża jako osobę bardzo pogodną i takiego go widzimy na fotografiach. "Z pogodną twarzą, z plecakiem lub z wiosłem. Taki zwyczajny człowiek, jeden z nas" - wspomina Rybicki. Podkreśla przy tym, że Wojtyła nawet podczas tych wędrówek był kapłanem, który oddziaływał.
Oprawę dla zdjęć stanowią emitowane z głośników nagrania słów Jana Pawła II o wypoczynku i przyrodzie. Obok fotografii ustawiono ławeczki przypominające te widywane na górskich szlakach. Na nich przysiadają zwiedzający w różnym wieku i rozmawiają o Karolu Wojtyle. Pierwsi zwiedzający zwracali uwagę na to, że czarno-białe zdjęcia podkreślają klimat tamtych czasów. "Niesamowite, że można zobaczyć, jak wtedy spędzała czas młodzież i ten jeden szczególny człowiek" - mówiła jedna ze zwiedzających wystawę.
Wystawę "Karol Wojtyła 1952-54. Prowadzi nas szlakami prawdy" można oglądać do 18 czerwca w godzinach otwarcia Zamku Królewskiego.

Źródło: IAR
Opinia
Treści
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów