Wręczono nagrody kulturalne "Wdechy"

«poprzedni     następny»
2008-02-02 16:21:46
Reżyser teatralny Krzysztof Warlikowski, Redakcja Krytyki Politycznej oraz "Dotleniacz" na Placu Grzybowskim w Warszawie, to laureaci wręczonych w piątek nagród kulturalnych "Wdechy", przyznawanych przez dodatek "Gazety Wyborczej" - "Co jest grane". Nagrody przyznają dziennikarze "GW" oraz czytelnicy. Piątkowa uroczystość odbyła się w Centrum Sztuki Współczesnej w Zamku Ujazdowskim.

Krzysztof Warlikowski zdobył nagrodę w kategorii Człowiek Roku za spektakl "Anioły w Ameryce" w TR Warszawa i za "przekonanie władz miasta, że Warszawie potrzebny jest Teatr Warlikowskiego".

Redakcja Krytyki Politycznej została uznana za miejsce roku 2007, "kulturotwórczy ośrodek wymiany myśli o coraz większej mocy". Nagroda została przyznana m.in. za debaty i promocje książek, spotkania z autorami, wykłady - zwłaszcza za wykład filozofa Slavoja Żiżka.

W kategorii wydarzenie roku nagrodzono "Dotleniacz" na pl. Grzybowskim - instalację Joanny Rajkowskiej będącą stawem, naturalnie wpisanym w przestrzeń trawnika. Z dna stawu bez przerwy uwalniają się setki bąbelków z powietrzem wzbogaconym w tlen.

W tegorocznym konkursie, "Wdechy" przyznawali także czytelnicy. Człowiekiem minionego roku został - według nich - szef Fundacji "Ja Wisła" Przemek Pasek, doceniony za akcje jego fundacji, m.in. kino pod mostem, nocne koncerty w porcie Czerniakowskim, za rowerowe rajdy i spacery z pochodniami nad Wisłą.

Miejscem roku 2007 czytelnicy wybrali Państwowe Zakłady Optyczne na ul. Grochowskiej. W ramach realizowanego przez stowarzyszenie Artanimacje "Projektu Praga" zorganizowano tu sześć dużych wydarzeń artystycznych. Każde przyciągnęło po 3 tys. osób. Na terenie PZO działa także teatr - Studio Teatralne "Koło", prowadzony przez Igora Gorzkowskiego.

Wydarzeniem ub. roku, zdaniem czytelników, była akcja "Boniek". Szwajcarski performer Massimo Furlan w roli Zbigniewa Bońka, przez półtorej godziny biegał po murawie bez piłki - było to jedno z wielu artystycznych pożegnań ze Stadionem Dziesięciolecia, organizowanych przez fundacje: Laury Palmer i Bęc Zmiana.

Źródło: www.czytelnia.onet.pl

Opinia
Treści
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów