Wystawa: "Pociąg do Hłaski"

Data: 2008-08-14 00:11:59 | Ten artykuł przeczytasz w 3 min. Autor: zorza
udostępnij Tweet
News -  Wystawa:

Wystawę poświęconą Markowi Hłasce oglądać można na stacjach metra Pole Mokotowskie i Imielin w Warszawie. Jest to kolejna akcja zrealizowana przez Stowarzyszenie Młoda RP w ramach projektu "Teraz Hłasko"
    
    Wystawa powstała przy współpracy z Metrem Warszawskim w ramach akcji "Pociąg do sztuki". Składa się z dwóch części. Pierwsza znajduje się na stacji metra Pole Mokotowskie. Zobaczyć tam można siedem prac - fotografii i grafik - opatrzonych cytatami zaczerpniętymi z dzieł Hłaski.
"Chcemy pokazać, że Marek Hłasko może być dziś inspiracją. Dlatego prezentujemy zdjęcia i grafiki zrobione przez młodych ludzi zafascynowanych Hłaską i jego twórczością" - powiedział prezes Stowarzyszenia Młoda RP, Marcin Żukowski.
Druga część wystawy znajduje się na stacji Imielin. Dowiedzieć się tam można, z której książki Hłaski pochodzą cytaty dołączone do zdjęć, i kim są autorzy poszczególnych fotografii.
Wystawę można oglądać do 12 września. Później przeniesiona zostanie do galerii plenerowej w Wilanowie.
Akcja "Teraz Hłasko" to inicjatywa, której celem jest przypomnienie twórczości Marka Hłaski. Pierwszym projektem była "Hławka", czyli pomysł Michała Kosiorka, żeby ufundować ławkę przy grobie Marka Hłaski na warszawskich Powązkach. W ramach inicjatywy ruszyła też strona internetowa TerazHlasko.pl.
Pomysłodawcy akcji chcą w przyszłości organizować "Spotkania z Hłaską", podczas których prezentowane byłyby jego utwory. Chcą też wydać w wersji elektronicznej i audio jego książki. Oprócz tego planują utworzenie Muzeum Hłaski i zorganizowanie Hłasko Party, czyli imprezy, podczas której muzyka i wystrój sali przypominałyby czasy, w których żył Hłasko.
Marek Hłasko urodził się 14 stycznia 1934 r. Zadebiutował opowiadaniem "Baza Sokołowska" w 1954 r. Do najważniejszych dzieł Hłaski zalicza się: "Pierwszy krok w chmurach" (1956), "Ósmy dzień tygodnia" (1957), "Cmentarze" (1958) oraz "Wszyscy byli odwróceni" (1964).
Polskę opuścił w 1958 r. Początkowo mieszkał we Francji. Współpracował z paryską "Kulturą". W 1961 r. Hłasko wziął ślub z niemiecką aktorką Sonją Ziemann. Na początku lat 60. mieszkał kolejno w Austrii, Niemczech, Wielkiej Brytanii i w Szwajcarii.
W czerwcu 1969 r. pojechał do Niemiec, by wziąć udział w zdjęciach do filmu na podstawie jego powieści "Wszyscy byli odwróceni". W drodze powrotnej z planu zdjęciowego Hłasko zatrzymał się u znajomego producenta filmowego w niemieckim Wiesbaden. Tam, w nocy z 13 na 14 czerwca 1969 r. zmarł. Przyczyną śmierci było przedawkowanie środków nasennych połączone z nadmiernym spożyciem alkoholu. Został pochowany w Wiesbaden. W 1975 r. jego prochy sprowadzono do Polski i pochowano na warszawskich Powązkach.

Źródło: www.czytelnia.onet.pl 

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
The Paper Dolls
Natalia Grzegrzółka
The Paper Dolls
Słowa wdzięczności
Anna H. Niemczynow
Słowa wdzięczności
Izabela i sześć zaginionych koron
Krzysztof P. Czyżewski
Izabela i sześć zaginionych koron
Pokaż wszystkie recenzje