Wystawa poświęcona księdzu Bace

«poprzedni     następny»
2008-02-25 00:19:37

"Pusta flasza cię odstrasza. Pusta krypta cię zaprasza". To jeden z cytatów z twórczości księdza Józefa Baki, które można znaleźć na wystawie poświęconej kapłanowi, otwartej w warszawskim Muzeum Literatury.

Kontrowersyjna postać księdza Józefa Baki - misjonarza, jezuity, wykładowcy retoryki i świetnego oratora - jawi się na wystawie przede wszystkim jako otoczona dwuznaczną sławą "piewcy śmierci niechybnej".Ten prowincjonalny zakonnik dla jednych stał się z czasem synonimem grafomana, barokowego wierszoklety, znanego z przytoczonego nawet w "Panu Tadeuszu" dwuwiersza: "Śmierć babula, jak cybula. Łzy wyciska, gdy przyciska..." dla innych - poetą późnego baroku, którego wiersze odznaczają się zaskakującą, oryginalną wersyfikacją i rytmiką.W roku 1766 w Wilnie ukazał się anonimowo zbiór modlitw i medytacji księdza Baki, pisanych pod wyraźnym wpływem hiszpańskich mistyków, zatytułowany "Uwagi rzeczy ostatecznych i złości grzechowej".Drugą częścią tego zbioru są - prezentowane na wystawie -"Uwagi śmierci niechybnej wszystkim pospolitej", związane z ikonograficznym motywem "dance macabre".

Wystawa w Muzeum Literatury prezentuje portrety adresatów "Uwag niechybnej śmierci", pochodzące z bogatej kolekcji muzeum. Wśród wizerunków przedstawiających osiemnastowieczną arystokrację, szlachtę i duchowieństwo znalazły się także portrety trumienne, charakterystyczne dla kultury sarmackiej i sztuki polskiego baroku. To właśnie do postaci z obrazów kierowane są przestrogi surowego kaznodziei.Ksiądz Baka nie oszczędza nikogo. Damom przypomina: "Nic po stroju, człek wór gnoju" i "W lot kapturki podrą szczurki", do młodych zwraca się "Cny młodziku, migdaliku", "Śmierć jak kot, wpadnie w lot", do starych: "Peruka oszuka, Na włosy są kosy". Z kolei słowa "Próżna flasza cię odstrasza, Próżna krypta cię zaprasza" dedykowane są "zabawnym, czy zatrudnionym chmielem głowom".Prezentowanym na wystawie cytatom księdza Baki towarzyszą ilustracje Jana Lebensteina do "Uwag..." i są wspaniałym przykładem twórczej inspiracji poezją późnego baroku. W tej samej konwencji utrzymane są pozostałe prace artysty. Na szczególną uwagę zasługują jego projekty witraży, po raz pierwszy prezentowane publiczności.Wystawie towarzyszy pokaz multimedialny przygotowany przez Joannę Żamojdo i Alberta Szostkiewicza, w którym występują Ida Nowakowska i Adam Fidusiewicz.

Wystawa w Muzeum Literatury będzie czynna do końca marca.
Jak podkreślają twórcy wystawy - nie tylko nie znamy żadnego wizerunku księdza Baki, ale także nie ustalono wielu faktów z jego biografii. Nie wiadomo, czy urodził się w roku 1707 czy 1706, na Litwie czy na Białorusi, jak podają niektóre źródła. Wiadomo natomiast, że w 1723 roku wstąpił do zakonu jezuitów, studia odbywał w Akademii Wileńskiej, a w roku 1735 przyjął święcenia kapłańskie.
Ksiądz Józef Baka był wykładowcą w kolegiach jezuickich, a w roku szkolnym1738/1739 wykładał retorykę w Akademii Wileńskiej. W roku 1739 otworzył, po spieniężeniu swoich dziedzicznych dóbr, placówkę misyjną w Błoniu, w powiecie ihumeńskim, zwaną "Missio Bakana".
Ksiądz Baka pod koniec życia był kaznodzieją Bractwa Dobrej Śmierci przy kościele jezuickim św. Kazimierza w Wilnie.
Zmarł nagle, 2 czerwca 1780 roku, podczas wizyty w Warszawie. Pochowany został w podziemiach kościoła jezuitów przy ulicy Świętojańskiej na Starym Mieście.

Źródło: www.czytelnia.onet.pl 

Opinia
Treści
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów