Zdobywca Pióra Fredry to...

«poprzedni     następny»
2010-12-02 14:03:09
news - Zdobywca Pióra Fredry to...

9. Wrocławskie Promocje Dobrych Książek (2-5 grudnia 2010 r.) zostały oficjalnie otwarte! W trakcie inauguracji w miejskim Ratuszu poznaliśmy zwycięzcę Pióra Fredry – jednej z najważniejszych nagród przyznawanych wydawcom literatury w Polsce. W tym roku jury oceniło ponad 100 tytułów zgłoszonych przez 42 wydawców i przyznało pięć równorzędnych nagród oraz wybrało Książkę Roku 2010.

 

Decyzją jury „za wielkie walory dokumentacyjne i najwyższy standard badawczy, za odsłonięcie fragmentu najnowszej historii polskiej kultury i ukazanie jej wybitnych postaci w ich zwyczajności” tytuł Książki Roku 2010 i statuetkę Pióra Fredry autorstwa Agnieszki Leśniak otrzymały 

 

Towarzystwo Więź oraz Instytut Dokumentacji i Studiów nad Literaturą Polską za  „Listy” w trzech tomach (Maria Dąbrowska, Jerzy Stempowski).

 

Ponadto jury przyznało pięć równorzędnych nagród, które otrzymały następujące wydawnictwa:

 

1.Czarne, Andrzej Stasiuk „Dziennik pisany później” 

2. Carta Blanca, Elżbieta Dymna, Marcin Rutkiewicz „Polski street art” 

3. Via Nova, Beata Maciejewska, Tomasz Broda „Tajemnice świętej dzielnicy” 

4. Bajka, Maria Ewa Letki, ilustracje Elżbieta Wasiuczyńska  „Zaczarowane historie” 

5. BOSZ, prof. Mieczysław Tomaszewski (tekst), Leszek Szurkowski (opracowanie graficzne)  „Chopin” (wydanie luksusowe) 

 

Decyzję o wyróżnieniu 6 książek i uhonorowanie jednej z nich nagrodą główną podjęło jury pod przewodnictwem profesora Marcina Cieńskiego (Instytut Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego) w składzie: Leszek Bugajski krytyk literacki związany z tygodnikiem „Newsweek Polska”, profesor Roman Kowalik i profesor Ludwik Żelaźniewicz, obydwaj z Wydziału Grafiki Katedry Projektowania Graficznego Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu oraz Jerzy Pietraszek, zastępca Dyrektora Wydziału Kultury Urzędu Miasta we Wrocławiu.

 

W ostatnich latach laury konkursowe przypadły Wydawnictwu BOSZ za pozycję „Ach! Plakat filmowy w Polsce” w 2009 roku, Wydawnictwu Arkady za „Ikony w Polsce. Od średniowiecza do współczesności” w 2008 roku i za album „W kręgu arcydzieł. Zbiory sztuki w Polsce” w 2007.

 

19. Wrocławskie Promocje Dobrych Książek zostały oficjalnie rozpoczęte. Potrwają do niedzieli, 5 grudnia 2010 r. Szczegółowy program największego festiwalu literatury na Dolnym Śląsku dostępny jest na stronie www.wpdk.pl

Opinia
Treści
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów