Znamy laureatów konkursu i plebiscytu „Najlepsza książka roku” edycja 2011

Data: 2012-02-16 09:12:27 | Ten artykuł przeczytasz w 11 min. Autor: kwojcik
udostępnij Tweet
News - Znamy laureatów konkursu i plebiscytu „Najlepsza książka roku” edycja 2011

We czwartek, 16 lutego 2012 r. o godzinie 14:00 w Galerii Książki w Warszawie  poznaliśmy tytuły książek nagrodzonych i wyróżnionych w konkursie i plebiscycie „Najlepsza książka roku” edycja 2011. Najwyższe laury przypadły…



„Życia nie da się wrazić przez stan, lecz przez ruch: jedyne, niewątpliwe zwycięstwo ziarna, w którym drzemie ukryta siła” - napisał kiedyś Éric-Emmanuel Schmitt. Tego ruchu nie brakowało podczas zmagań o tytuł tej najlepszej wśród wszystkich książek opublikowanych w ubiegłym roku, czyli podczas konkursu i plebiscytu „Najlepsze książki roku 2011”.



Do konkursu stanęło ponad 200 tytułów, zwycięzców kwartalnych edycji, zaś wśród nich zarówno jury, jak i sami czytelnicy, wybrali 84 pozycje, które miały szansę na zwycięstwo. Za pośrednictwem strony internetowej www.ksiazkiroku.pl oddano ponad 20 tysięcy głosów. – Tym razem wybór był naprawdę trudny. Zarówno członkowie jury, jak i internauci stanęli przed nie lada wyzwaniem. Emocje wśród czytelników podgrzewała też główna nagroda dla osoby, która najbardziej aktywnie zachęcała przyjaciół do głosowania, czyli ufundowany przez księgarnię eClicto.pl czytnik e-booków – przyznaje Sławomir Krempa, redaktor naczelny wortalu literackiego Granice.pl.



Najlepsi patronują najlepszym


Partnerem przedsięwzięcia jest fundator e-czytnika, czyli internetowa księgarnia eClicto.pl. Konkurs wpiera również Książnica Polska, za sprawą której nagrodzone książki promowane będą w sieci księgarskiej w całej Polsce, w księgarni Czytay.pl i na stronie Ksiaznica.pl Przedsięwzięciu patronują serwis DlaStudenta.pl, portal kobiet dlaLejdis.pl, portal rynku wydawniczego Wydawca.com.pl, Polski Związek Bibliotek, serwis MiastoDzieci.pl, redakcja magazynu kryminalno-fantastycznego QFant, serwisy DuzeKa.pl, FantasyBook, Granice.pl, Przykominku.com, Obliczakultury.pl, Salonkulturalny.pl, Bookznami.pl, Unreal-fantasy.pl, student.pl oraz Internetowy Dom Handlowy SA, Stowarzyszenie Sztukater, Radio Niepokalanów i Radio PRYZMAT.



Najlepsi wśród najlepszych



–  Literatura ma niewiele wspólnego ze sportem, jednak w ostatnich dniach wielu z nas, tak wydawców, jak autorów czy czytelników, za sprawą plebiscytu Książki Roku 2011, przeżywało prawdziwie sportowe emocje – mówiła Małgorzata Gutowska-Adamczyk – Autorzy i wydawcy mobilizowali czytelników, a ci, niczym gladiatorzy, walczyli o palmę pierwszeństwa dla swych faworytów. Powiem szczerze, że i mnie wciągnęła ta zabawa. Jest to na pewno ciekawy pomysł promowania czytelnictwa. Mam nadzieję, że zakorzeni się w naszej świadomości i stanie corocznym świętem książki.



Dzień dzisiejszy stanie się niewątpliwie świętem dla autorki, bowiem to właśnie fascynująca saga jednego z najświetniejszych mazowieckich rodów, czyli „Cukiernia pod Amorem” (Wydawnictwo Nasza Księgarnia) zasłużyła – według jury – na tytuł NAJLEPSZEJ KSIĄŻKI ROKU 2011



Książka Małgorzaty Gutowskiej-Adamczyk to opowieść niezapomniana, w której historia splata się z teraźniejszością, łzy ze śmiechem, a słodkie wypieki z gorzkimi pigułkami serwowanymi przez los. Jury pozostało tylko rozsiąść się w kawiarni „Pod Amorem” i –delektując się słodkimi wypiekami – niemal jednoznacznie wskazać zwyciężczynię. Autorka zasługuje bowiem na miano malarki słowa, a jej dbałość o szczegóły oraz umiejętność prowadzenia tak wielowątkowej historii jest godna podziwu i zachwytów, których grono surowych krytyków wyjątkowo nie szczędziło.



O tytuł tej najlepszej według internautów toczył się prawdziwy bój, a szala zwycięstwa przechylała się to w jedną, to w drugą stronę. Ostatecznie, dzięki przewadze głosów z pierwszego etapu, zwyciężyła „Amatorka” Jana Mostowika, zyskując – zdaniem internautów –  tytuł NAJLEPSZEJ KSIĄŻKI ROKU 2011.



Autor sprowadził czytelnikom na kark policję, służby specjalne i samych bandytów, a oni pokochali tę genialną książkę nie tylko dla tych, którzy lubią spiskowe teorie dziejów, ale także dla tych, którzy lubią po prostu dobrą sensację w polskim wydaniu. Jan Mostowik, zręcznie manipulując rodzimymi realiami oraz zawiłościami polskiej gospodarki i polityki, stworzył książkę, która bardziej przypomina powieść „starego wyjadacza” niż nieoszlifowany jeszcze debiut literacki. Tym samym książka wybija się spośród masowej produkcji para-sensacyjnych powiastek i motywuje do dokładniejszego przyjrzenia się działalności ludzi "na świeczniku”.



Głosowanie obserwował z zainteresowaniem również sam autor.


– Lepiej późno niż wcale – powiedziała swego czasu hrabina Klonowska, jedna z bohaterek „Amatorki”, docierając na Dworzec Główny w Krakowie pięć minut po odjeździe ekspresu do Warszawy Lepiej późno niż wcale – powiedziałem po debiucie „Amatorki”, nie przeczuwając nawet, że konkurs na Książkę Roku 2011 prowadzony przez wortal literacki Granice.pl zakończy się sukcesem mojej powieści” – mówił Jan Mostowik, dodając – Drodzy Czytelnicy i Sympatycy „Amatorki”! To Wam zawdzięczam fakt, że książką roku 2011 została właśnie moja powieść!



Wyróżnienia w poszczególnych kategoriach zdobyły natomiast następujące tytuły:

 

Dla rodziców:


Wyróżnienie jury: „Kuchnia żydowska Balbiny Przepiórko”, Piotr Bikont, (Dom Wydawniczy Rebis)


Wyróżnienie internautów: „Zawód: Tata”, Krzysztof Pilch (Wydawnictwo: Salwator)



Fantasy


Wyróżnienie jury: „Księga wszystkich dusz”, Deborah Harkness (Wydawnictwo: Amber)


Wyróżnienie internautów: „Cień nocy”, Andrea Cremer, (Wydawnictwo: Amber)

 

Powieści obyczajowe


Wyróżnienie jury: „Sekretny język kwiatów”, Vanessa Diffenbaugh (Wydawnictwo: Świat Książki)


Wyróżnienie internautów: „Cukiernia pod Amorem”, Małgorzata Gutowska-Adamczyk (Wydawnictwo: Nasza Księgarnia)

 

Proza polska


Wyróżnienie jury: „Rozsypane wspomnienia”, Jolanta Kwiatkowska (Wydawnictwo: MG)


Wyróżnienie internautów: „Korzeniec” Zbigniew Białas, (Wydawnictwo: MG)

 

Perły z lamusa


Wyróżnienie jury i internautów: „Broniewski. Miłość, wódka, polityka", Mariusz Urbanek (Wydawnictwo: Iskry)



Dla dzieci


Wyróżnienie jury: „Zabawa z bajkami”, Berta Garcia Sabates (Wydawnictwo: Święty Wojciech)


Wyróżnienie internautów: „Baśnie mojego dzieciństwa”, Marzena Kwietniewska-Talarczyk, (Wydawnictwo: Zielona Sowa)

 

Dla młodzieży


Wyróżnienie jury: „Drżenie”, Maggie Stiefvater (Wydawnictwo: Wilga)


Wyróżnienie internautów: „Jestem Numerem Cztery”, Pittacus Lore, (Wydawnictwo: Gruner Jahr)

 

Proza obca


Wyróżnienie jury: „Pokój”, Emma Donoghue (Wydawnictwo: Sonia Draga)


Wyróżnienie internautów: „Dziewczynki ze Świata Maskotek”, Anja Snellman (Wydawnictwo: Świat Książki)

 

Romans paranormalny


Wyróżnienie internautów: „Anioł”, L.A. Weatherly (Wydawnictwo: Świat Książki)


Wyróżnienie jury: „Ballada”, Maggie Stiefvater  (Wydawnictwo: Illuminatio)

 

Kryminał, sensacja


Wyróżnienie internautów: „Sny”, Janusz Koryl (Wydawnictwo: Dreams)


Wyróżnienie jury: „Zima lwów”, Jan Costin Wagner (Wydawnictwo: Akcent)



- Wszystkim laureatom gratulujemy, żałując, że to już koniec tej wyjątkowo emocjonującej edycji konkursu na Najlepszą książkę roku”. Już teraz warto jednak zacząć przygotowywać się do przyszłej edycji plebiscytu, tymczasem rywalizując o tytuł „Najlepszej książki na wiosnę” – mówiła Małgorzata Gutowska-Adamczyk. Zgłoszenia do konkursu i plebiscytu wiosennego przyjmowane będą do 21 lutego 2012.



Tymczasem warto odwiedzić stronę konkursową www.ksiazkiroku.pl, gdzie można zapoznać się ze zwycięskimi tytułami, dokonać ich zakupu oraz świętować wraz z wygranymi ich triumf.

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Virion. Legenda miecza. Krew
Andrzej Ziemiański ;
Virion. Legenda miecza. Krew
Kołatanie
Artur Żak
Kołatanie
W rytmie serca
Aleksandra Struska-Musiał ;
W rytmie serca
Mapa poziomów świadomości
David R. Hawkins ;
Mapa poziomów świadomości
Dom w Krokusowej Dolinie
Halina Kowalczuk ;
Dom w Krokusowej Dolinie
Ostatnia tajemnica
Anna Ziobro
Ostatnia tajemnica
Hania Baletnica na scenie
Jolanta Symonowicz, Lila Symonowicz
Hania Baletnica na scenie
Lew
Conn Iggulden
Lew
Jesteś jak kwiat
Beata Bartczak
Jesteś jak kwiat
Niegasnący żar
Hannah Fielding
Niegasnący żar
Pokaż wszystkie recenzje