Jak wypożyczyć książkę bez chodzenia do biblioteki?

«poprzedni     następny»
2011-08-09 11:04:40
news - Jak wypożyczyć książkę bez chodzenia do biblioteki?

W Kanadzie biblioteki publiczne coraz częściej decydują się wypożyczać książki w formie elektronicznej. Niedawno e-booki zaproponowały biblioteki na Wyspie Księcia Edwarda i to z dużym sukcesem.

Elektroniczna forma wypożyczania okazuje się bardzo potrzebna. Na Wyspie Księcia Edwarda tę formę udostępniania książek zaproponowano dopiero w maju bieżącego roku i w ciągu zaledwie dwóch miesięcy wzrost elektronicznego czytelnictwa wyniósł 10 proc.

W elektronicznej bibliotece czytelnik otrzymuje wypożyczaną książkę przez internet, a potem czyta ją na ekranie komputera lub elektronicznego czytnika. Wystarczy zainstalować darmowe oprogramowanie i oczywiście mieć ważną kartę biblioteczną, również bezpłatną.

Kiedy kończy się czas wypożyczenia książki, czyli do trzech tygodni - po prostu znika ona z ekranu czytnika. Dzięki temu nie ma zapominalskich i kar za opóźnienie w zwrocie książki.

Oferta bibliotek to odpowiedź na rosnącą sprzedaż książek w wersji cyfrowej i rosnącą liczbę elektronicznych czytników książek w kanadyjskich domach. Największa sieć kanadyjskich księgarni, Indigo Books & Music Inc., podawała w ostatnim raporcie kwartalnym (za IV kwartał 2010 roku), że sprzedaż online, w tym książek w wersji elektronicznej, wzrosła o 6,5 proc. w porównaniu z porównywalnym okresem 2009 roku i była to najszybciej rosnący segment biznesu.

Przy tym elektroniczne książki traktowane są przez biblioteki tak samo jak książki papierowe. Dostępna jest ograniczona liczba egzemplarzy, więc przy dużym zainteresowaniu po prostu trzeba się zapisać na listę oczekujących, tak jak w przypadku papierowych książek, przez internet. Nie ma jednak co liczyć na znalezienie każdej papierowej książki w wersji elektronicznej. W katalogu e-booków dostępnych w bibliotekach publicznych Toronto czytelnicy polskiej literatury w oryginale nie mogą za bardzo liczyć na ich elektroniczne wersje.

Kanadyjskie biblioteki publiczne starają się być innowacyjne i funkcjonować jak centra kulturalne, co spotyka się z dobrym odbiorem mieszkańców. Na przykład według raportu Toronto Public Library za 2010 rok w liczącym 2,5 mln mieszkańców Toronto z bibliotek publicznych skorzystano 18 mln razy, wypożyczając 32 mln razy książki, filmy i płyty.

Anna Lach (PAP)

foto: sxc.hu

Opinia
Treści
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów