Ladies Jazz Festival

«poprzedni     następny»
2011-07-21 10:06:34
news - Ladies Jazz Festival

22 lipca rozpocznie się po raz siódmy damski festiwal jazzowy, który potrwa 3 dni. Wszystkie koncerty odbędą się w Gdyni.


W tym roku wystąpią gwiazdy takie jak:

Incognito - brytyjska acid-jazzowa grupa muzyczna powstała w 1981 roku. Liderem, kompozytorem, producentem muzycznym, gitarzystą i wokalistą grupy jest Jean-Paul 'Bluey' Maunick. Inni ważni członkowie grupy to wokaliści: Jocelyn Brown, Carleen Anderson, Tony Momrelle, Imaani, Maysa Leak, Kelli Sae oraz Joy Malcom.


Debiutancki album grupy, Jazz Funk, wydany został w 1982 roku. Od tego czasu muzycy nagrali łącznie 13 albumów, z których ostatni ukazał się w 2010 roku.
Zespół odniósł sukces na brytyjskiej liście przebojów dzięki swojemu hitowemu singlowi, który był coverem utworu Always There Ronnie Laws, nagranym wraz z Jocelyn Brown. Singiel ten zajął w Wielkiej Brytanii 6 miejsce. Słynny utwór Don't you worry 'bout a thing z 1992 r. również znalazł się na liście przebojów, na 19 miejscu.


Wielu artystów korzystało z twórczości Incognito, wykonując remiksy ich utworów. Należeli do nich m.in.: Masters At Work, David Morales, Jazzanove, Roger Sanchez.Brenda Boykin - Brenda Boykin jest jedną z najwspanialszych współczesnych amerykańskich artystek jazzowych. Powtarzając za  Lee Hildebrand´s (krytykiem muzycznym): „to najbardziej autentyczny twórczy głos tego pokolenia”. Piosenkarka do 2004 roku mieszkała w  San Francisco, a następnie przeniosła się do Wuppertal w Niemczech, gdzie mieszka do dziś. Brenda uczestniczyła w wielu słynnych festiwalach jazzowych takich jak Monterey, Umbria czy Montreux, na którym otrzymała nagrodę dla najlepszej wokalistki 2005 roku. Koncertowała we Francji, w Meksyku, w Nowej Zelandii, w Japonii oraz oczywiście wiele razy w USA i Niemczech. Od 2005 roku jest wokalistką „Club des Belugas“ znanego niemieckiego zespołu Nujazzowo-soulowego.
W październiku 2008 roku ukazała się najnowsza płyta Brendy  “Chocolate & Chili”, która jest jej pierwszą płytą solową wyprodukowaną w Europie i równocześnie osiemnastym solowym albumem w jej karierze. BBC umieściło tę płytę w dziesiątce najlepszych płyt  2008 roku.Fredrika Stahl - W wieku 21 lat wydała swój pierwszy album A Fraction of You. Płyta wydana przez wytwórnię Vogue ukazała się 27 marca 2006 we Francji a trzy miesiące później w rodzinnej Szwecji oraz Finlandii. Jej styl określany jest jako połączenie jazzu i muzyki pop. Oprócz śpiewu, Fredrika gra na gitarze i fortepianie.


W nagraniu A Fraction of You wzięli udział Tom McClung (fortepian i aranżacje), José Palmer (gitara), Diego Imbert (kontrabas) i Karl Jannuska (bębny). Teksty i muzykę napisała Stahl. W Polsce Fredrika Stahl wystąpiła po raz pierwszy na koncercie promującym nowa płytę w Warszawie 22.05.2010 podczas Dnia Szwecji.


Grażyna Auguścik & Paulinho Garcia


GRAZYNA AUGUŚCIK
 
Jest wokalistką, aranżerem, kompozytorem, producentem i liderem własnych zespołów.  Przez wielu amerykańskich krytyków  uważana jest za jedną z najciekawszych postaci na światowej scenie jazzowej. Stworzyła własny, rozpoznawalny styl interpretacji wokalnej.
 
Po ukończeniu studiów w Polsce i nagraniu swojej pierwszej płyty ”Sunrise Sunset” w 1988 roku trafiła  do słynnej amerykańskiej uczelni Berklee College of Music w Bostonie. Dyplom ukończenia szkoły z wyróżnieniem otrzymała w 1992 roku rąk Philla Collinsa i Alla Jarreau.
 
Od 1994 roku mieszka w Chicago, gdzie koncertuje, nagrywa własne płyty, bierze udział w wielu projektach nagraniowych innych artystów. Nagrała, wyprodukowała i wydała do tej pory trzynaście płyt solowych, co najmniej drugie tyle jako gość, a kolejne to remiksy z wykorzystaniem jej głosu.
Gra tylko z muzykami, których dobrze zna i ceni.  Współpracowała z artystami takimi jak : Michael and Randy Brecker, Jim Hall, Patricia Barber, John Medeski, Michał Urbaniak, Urszula Dudziak, John McLean, Terry Callier, Ernie Adams, Kurt Rosenwinkel, Paul Wertico, Robert Irving III, Andrzej Jagodziński, Paulinho Garcia, Bogdan Hołownia, Jarek Bester i wielu innych.
Każda z jej płyt jest wydarzeniem artystycznym. Brała udział na wielu festiwalach w USA i na świecie, takich jak: Chicago Jazz Festival, Chicago World Music Festival, Fujitsu Concord Jazz Festival, Ellite Jazz Festival i wielu innych wydarzeniach muzycznych. Jej koncert, z  muzyka Chopina, który odbył się w roku 2010  w Millennium Park w Chicago, zgromadził dziesięciotysięczną widownię i uznany został przez  Chicago Tribune za jeden z Dziesieciu najlepszych koncertów ostatnich trzydziestu lat obok Milesa Davisa, Elli Fitzgerald, Franka Sinatry, Wintona Marsalisa...
7 maja 2011 roku w konsulacie Polskim w Chicago odbyła się uroczystość przyznania Grażynie Auguścik tytułu Wybitnego Polaka 2010 roku organizowanego przez Fundację „Teraz Polska”


 
PAULINHO GARCIA


Urodził się  w Brazylii, a od 30 lat mieszka w Chicago. Komponuje, gra na gitarze i śpiewa. Karierę muzyczną rozpoczynał już w wieku dziewięciu lat.  Jest jednym z najwybitniejszych wykonawców muzyki  brazylijskiej.
Koncertował w wielu krajach na całym świecie. Od ponad dziesięciu lat, wspólnie z saksofonistą Gregiem Fishmanem tworzą  duet ”Two for Brazil”. Garcia regularnie koncertuje również z  wyśmienita  flecistką Julie Koidin, wspolpracował z  Altamiro Carrilho, Marią Teresą Madeira, Judy Roberts i wielu innymi. Wydał 11 płyt, które cieszą się dużą popularnością na obu kontynentach amerykańskich.


Grażyna Auguścik współpracuje z Paulinho Garcia już od 10 lat. Ich koncert  w ramach festiwalu „Ladies’ Jazz 2011” będzie światową prapremierą koncertową materiału z ich najnowszej, już czwartej nagranej wspólnie płyty, która ukarze się pod koniec września, na której znajdą się piosenki zespołu The Beatles, w niezwykłych, latynoskich aranżacjach - na gitarę i dwa głosy.

Opinia
Treści
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów