Spotkania z książkami Formatu w Mifgaszu

«poprzedni     następny»
2011-09-29 08:58:51
news - Spotkania z książkami Formatu w Mifgaszu

Zapraszamy na cykl twórczych spotkań i warsztatów wokół książek wydawnictwa Format we Wrocławiu. Pierwsze spotkanie będzie dotyczyły książki "Płaszcz Józefa, czyli coś z niczego". Spotkanie odbędzie się 1 października 2011 r. do Mifgasza przy ul. Włodkowica 7-9 we Wrocławiu.

Podczas spotkania dzieci poznają niezwykłego bohatera książki Simmsa Tabacka i jego sposób na to, by – nawet jeśli nie posiadamy nic cennego – każdy dzień był dla nas niespodzianką. Książka będzie inspiracją do twórczych zajęć plastycznych.

Wstęp bezpłatny.

 
Płaszcz Józefa - Simms Taback


Józef miał kiedyś płaszcz, cały w dziurach – dokładnie jak ta książka! Kiedy płaszcz mu się zestarzał i zniszczył, przerobił go na kurtkę. Na co przerobił kurtkę? Co zrobił potem?


Dzięki otworom, które tak sprytnie wycięto w kartkach tej książki, zobaczysz, na co Józef przerabia swoje stare ubrania, zanim – cóż… – nie pozostanie mu zupełnie nic… Józef zrobi jednak coś, nawet z niczego!


O Płaszczu Józefa, który powstał z inspiracji tradycyjną piosenką w języku jidisz, można powiedzieć, że jest jakby nostalgiczną, ale przeznaczoną dla dzieci, wersją "Skrzypka na dachu". To absolutnie niezwykła pozycja wydawnicza. Stanowi absolutną rzadkość, wypełnia bolesną lukę w opowieści o nieobecności Żydów i ich kultury w ujęciu tradycyjnej opowieści o foklorze, wartościach, muzyce i klimacie żydowskiego sztetla. Dorośli mają już sporo książek, które pozwalają poznać kulturę Żydów – w literaturze dla dzieci to wyjątek.


Prócz wartości poznawczej, Płaszcz Józefa pomaga w kształtowaniu wrażliwości estetycznej (dziecko poznaje różne formy plastyczne; przekonuje się, iż starej, tradycyjnej opowieści można nadać zupełnie współczesną, eksperymentalną formę), bawi, rozwija wyobraźnię, spostrzegawczość (dzięki formalnym zabiegom książka jest interaktywna; w stronach są wycięte otwory, każda z nich stanowi graficzną łamigłówkę).


Źródło: informacja nadesłana

Opinia
Treści
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów