Tysiące Opolan na Festiwalu Książki Opole 2016

«poprzedni     następny»
2016-06-22 10:36:51
news - Tysiące Opolan na Festiwalu Książki Opole 2016

Opole czyta! Ponad siedem tysięcy uczestników wzięło udział w licznych wydarzeniach festiwalowych: targach książki, spotkaniach autorskich, warsztatach, Wielkim Opolskim Dyktandzie,  ale także koncertach. Dwa dni, dwa koncerty, 37 autorów i 41 wystawców z całej Polski. Festiwal Książki Opole 2016, organizowany przez drukarnię Opolgraf i fundację Fabryka Inspiracji PL, jest pierwszą w Polsce tego typu imprezą, która promuje czytelnictwo poprzez muzykę. 

 

- Coś niesamowitego! Spędziliśmy rodzinnie wspaniałe dwa dni! Dziękujemy  – wspomina Arkadiusz Branicki, uczestnik dyskusji. - Rodzinny charakter Festiwalu Książki utrzymywał się dzięki obecności zarówno wydawnictw dziecięcych oraz tych skierowanych do starszych czytelników. Podczas targów książki, które miały miejsce w Filharmonii Opolskiej, Opolanie kupowali książki po okazyjnych cenach. - Ciekawa lokalizacja, centrum miasta, wspaniała atmosfera  i piękne Opole. Wybór miejsca - blisko z Miejską Biblioteką Publiczną, park, zaangażowanie, ilość spotkań autorskich, nazwiska. To są rzeczy, które nie za często się zdarzają w tego typu imprezach. W porównaniu do innych miast. Châpeau bas! – wspomina Marcin Porczyński z Wydawnictwa Literatura.

 

Znana polska pisarka i dziennikarka, jedna z wielu festiwalowych gwiazd, Katarzyna Grochola, z zachwytem opowiada: - Opole jest piękne. Szłam tutaj mostem z kłódkami i różnymi wierszami poprzywiązywanymi (…) weszłam w tłum ludzi którym się chce przyjść na jakiś festiwal, jakichś książek, spotykać się z jakimiś ludźmi, zamiast siedzieć na trawie i pić piwo. I za to kocham Opole!

 

Opole z kolei kocha nie tylko panią Katarzynę: ogrom spotkań autorskich przyciągał tłumy od rana do wieczora. Przedsmakiem festiwalowych wrażeń było czwartkowe spotkanie z Krystyną Czubówną, a w piątek i sobotę, na czterech festiwalowych scenach odbywały się kolejne wydarzenia: dla dzieci (z udziałem m.in. Agnieszki Antoniewicz, Romualda Pawlaka i Andrzeja Żaka) i dla dorosłych (spotkania i warsztaty z m.in. Nadią Szagdaj, Janiną Ochojską, Moniką Witkowską, Moniką Kuszyńską, Mariuszem Szczygłem, Jakubem Ćwiekiem, Andrzejem Pilipiukiem, Tomaszem Lipińskim, Bogdanem Białkiem, Remigiuszem Mrozem, Michałem Olszańskim, Januszem Leonem Wiśniewskim, Szymonem Hołownią, Krzysztofem Vargą, Katarzyną Bondą i Michałem Rusinkiem). 

 

- Dziękuję raz jeszcze i do zobaczenia za rok! Liczę, że wkrótce Opole stanie się nie tylko stolicą polskiej piosenki, ale też literatury – daj Boże popularnej! – pisze Katarzyna Bonda, autorka kryminałów. Remigiusz Mróz dodaje: - Świetna atmosfera, plenerowe spotkanie przy idealnej pogodzie i ciekawe rozmowy – czyli pierwszy Festiwal Książki w moim rodzinnym Opolu! Kto nie był, niech koniecznie zjawi się za rok!

 

Organizatorzy również nie kryją zadowolenia. Krążą plotki, że to najlepiej zorganizowane wydarzenie tego typu i skali w Polsce – opowiadają koordynatorki Festiwalu, Monika Błażejewska i Natalia Pojasek.

Opinia
Treści
emilly26 Linia koment To miło,że impreza się udała i wywoła ogromne zainteresowanie.:)
2016-06-22 17:20:08
martucha180 Linia koment Świetnie, że impreza się udała!
2016-06-22 12:21:30
dayna15 Linia koment niestety nie udało mi się być, bo musiałam iść do pracy
2016-06-22 10:59:28
azetka79 Linia koment wow:) bardzo dziękuję za informację:)
2016-06-22 10:52:17
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów