Książki w rozjazdach

«poprzedni     następny»
2011-10-14 08:25:00
news - Książki w rozjazdach

"Nie myśl, że książki znikną" - te słowa Umberto Eco są motywem tegorocznych 15. Targów Książki, które 3 listopada rozpoczną się w Krakowie. Akcja zachęcająca do odwiedzania targów ruszyła właśnie w pociągach PKP Intercity relacji Kraków - Warszawa i Warszawa - Kraków.


Do końca października podróżujący tymi pociągami będą mogli sięgnąć po fragmenty książek tzw. booklety przygotowane przez wystawców na tegoroczne targi. W większości to premiery."Targi odwiedzi wielu znakomitych pisarzy, poetów i publicystów. Nie zabraknie też wyjątkowych wydarzeń, takich jak choćby Miłosz w samo południe, czyli akcji zbiorowego czytania fragmentu tekstu poety. Będziemy też próbowali pobić rekord Guinessa w czytaniu książki przez maksymalnie dużą liczbę osób. Polega to na tym, że każdy czyta zdanie i przekazuje książkę kolejnej osobie. Zakładam, że nam się to uda"  - powiedziała w środę PAP Grażyna Grabowska, prezes Targów w Krakowie.Do tej pory swoją obecność na targach potwierdziło 530 wystawców - najwięcej w historii imprezy. Ponieważ Targi w Krakowie wciąż nie mają nowej siedziby stoiska będą w tym roku mniejsze.Udział w targach weźmie blisko 400 autorów. Potwierdzili to już  m.in. Artur Barciś, Piotr Bikont, Alan Bradley, Julia Hartwig, Michel Houellebecq, Ignacy Karpowicz, Janusz Majewski, Maria Nurowska, Joanna Olech, Beata Pawlikowska, Iza Sowa i Magdalena Zawadzka.


Nowością na tegorocznych targach będzie "Salon Małe Ojczyzny", którego gospodarzem i bohaterem będzie Śląsk. Zaplanowano nie tylko prezentację książek o tym regionie, ale także spotkania, wystawy i konkursy poświęcone jego tradycji i kulturze.Po raz pierwszy przyznany zostanie tytuł Ambasadora Targów Książki. "Nie będą to ani dziennikarze, ani wydawcy, ale osoby, które wspierają nas konsekwentnie i od lat" - zaznaczyła Grabowska. Pierwszymi tytułami uhonorowani zostaną: ks. Mieczysław Maliński, były prezes Towarzystwa Opieki nad Archiwum Instytutu Literackiego w Paryżu Marek Krawczyk oraz dyrektor Muzeum Niepodległości w Warszawie, znawca mediów, wykładowca akademicki Tadeusz Skoczek. Czwartego ambasadora wybiorą na Facebooku czytelnicy.Podczas targów rozstrzygnięty zostanie Konkurs im. Jana Długosza na najlepsze dzieło humanistyczne o wybitnych wartościach poznawczo-naukowych. Poznamy m.in. laureata konkursu "Lista Goncourtów: polski wybór", autorów najlepszego podręcznika akademickiego 2009, najpiękniej wydaną książkę, najlepszy audiobook i najlepszy literacki blog.Zeszłoroczne Targi Książki w Krakowie odwiedziło prawie 32 tys. osób.(PAP)

Opinia
Treści
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów