Wystawa Muzeum Historii Polski w Brukseli

«poprzedni     następny»
2011-10-17 09:30:27
news - Wystawa Muzeum Historii Polski w Brukseli

Gra-wystawa Muzeum Historii Polski „Droga do jedności: 1945-2004 Komunizm.Solidarność. Unia Europejska” pod honorowym patronatem prof. Jerzego Buzka, przewodniczącego Parlamentu Europejskiego.


Jesienią tego roku przypada 30. rocznica I Zjazdu „Solidarności”, który uchwalił m.in. „Posłanie do ludzi pracy Europy Wschodniej”, jeden z najbardziej odważnych i dalekosiężnych dokumentów opozycji demokratycznej w krajach komunistycznych,  mówiący o prawach narodów Europy Środkowej i Wschodniej do wolności i godności. 13 grudnia z kolei przypada 30. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce, który bezskutecznie próbował zniszczyć rodzącą się wolność.  Z tej okazji prezentujemy interaktywną wystawę na temat „Solidarności” i jej roli w zjednoczeniu Europy.Wystawa


Wystawa „Droga do jedności” opowiada o drodze od komunistycznych dyktatur w Środkowej i  Wschodniej Europie do wstąpienia do Unii Europejskiej w 2004 r. Jest to droga, którą Polacy dzielą z Czechami, Słowakami, Węgrami, częściowo również z Niemcami i innymi narodami Europy Środkowej i Wschodniej. Doświadczenie to jest wyjątkowe, lecz zapoznanie się z nim może być dla obywateli Belgii i innych krajów Europy Zachodniej ciekawe i ułatwiające rozumienie współczesnej Europy.  Pokazuje, jak ważnym osiągnięciem dla Europy było powołanie i rozwój Unii.  Zwiedzający będą mogli dowiedzieć się w jaki sposób Polacy funkcjonowali w kraju rządzonym przez komunistów, w jaki sposób odzyskali niepodległość i w jakich okolicznościach przystąpili do Unii. Prezentowane fotografie, teksty i infografiki pokażą system totalitarny, w którym były łamane prawa człowieka i który był niezdolny do zaspokajanych duchowych i materialnych potrzeb swoich obywateli.


Wystawa mówi jednak nie tyle o cierpieniach, ale o odważnych ludziach, którzy potrafili sprzeciwić się niesprawiedliwości. W 1980 r. powstała „Solidarność” – ruch który nie był ani prawicowy, ani lewicowy, ale był autentycznym ruchem obywatelskim. „Solidarność” postawiła szereg fundamentalnych kwestii – począwszy od postulatów płacowych, poprzez prawa pracownicze, zwolnienie więźniów politycznych, wolność słowa i wolność religijną, aż po demokrację i wolność polityczną. Obok siebie wystąpili robotnicy, chłopi, intelektualiści, studenci i duchowni – często spierając się, ale i współpracując dla wspólnego dobra. Był to ruch pokojowy, dążący do wyegzekwowania praw obywatelskich. „Solidarność” przetrwała mimo wprowadzenia stanu wojennego, aresztowania jej przywódców i represjonowania protestujących obywateli. Przetrwała między innymi dzięki solidarności jaką okazali jej ludzie z Zachodu, w tym solidarni z Polakami Belgowie. Kilka opowieści o Belgach pomagających „Solidarności” pojawi się na naszej ekspozycji. Polska „Solidarność” zapoczątkowała zmiany, które doprowadziły do uwolnienia się Europy Wschodniej z komunistycznej dyktatury i podporządkowania Związkowi Sowieckiemu w 1989. Rok 2004 był spełnieniem marzeń dla obywateli Polski i innych państw regionu, które stały się członkami Unii Europejskiej.


Gra


Wystawa Droga do jedności jest jednocześnie grą. Każdy może wziąć w niej udział. Wystarczy pobrać przy wejściu kartę pracy i odszukać informacje potrzebne do rozwiązania znajdującego się na niej testu. Proponowane aktywności dostarczą potrzebnej wiedzy i dobrej rozrywki. Uczestnik m. in. przejdzie przez drzwi cenzury, sprawdzi na czym oszczędzano budując osiedla z wielkiej płyty i zagłosuje w wolnych wyborach 1989 r. Każdego kto rozwiąże test czeka nagroda. Uczestnik gry spędzi na wystawie około godziny.


Komiks


Przewodnikiem po historii Polski lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku jest specjalny komiks przygotowany przez Marzenę Sowę i Sylvain Savoia. Stworzona przez tę parę postać - dziewczynka imieniem Marzi, opowie naszym gościom historię powstania „Solidarności” i wstąpienia Polski do UE.


Strefa dla Dzieci


Dla dzieci przygotowaliśmy minikino z wygodnymi pufami, w którym będą projekcje bajek z tamtych lat, „Reksio” oraz  „Bolek i Lolek”.
Zapraszamy do zabawy, do zwiedzania oraz do korzystania z witryny www.solidarnosc.be (4 wersje językowe: francuska, niderlandzka, angielska i polska), na której można znaleźć informacje na temat projektu oraz zarejestrować grupy szkolne.Wydarzenie realizowane w ramach Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji w Radzie UE.Organizator: Muzeum Historii Polski w Warszawie (www.muzhp.pl)Partnerzy: Ambasada RP w Belgii, Polska Organizacja Turystyczna, Le Soir, Polska Agencja Prasowa (PAP), Narodowe Archiwum Cyfrowe (NAC), Przedstawicielstwo Flandrii przy Ambasadzie Belgii w Polsce, Wspólnota francuska w Belgii, CANON (Agenda Ministerstwa Wspólnoty Flamandzkiej ds. Edukacji i Komunikacji), Rząd Flamandzki.Miejsce: Parc du Cinquantenaire (Plaine du Chien Vert), Bruksela, BelgiaTermin: 21-28 października 2011 r., WSTĘP WOLNY, codziennie w godzinach: 10-18

Opinia
Treści
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów