Z piosenką poetycką

Data: 2010-08-13 12:48:06 | Ten artykuł przeczytasz w 4 min. Autor: Sławomir Krempa
udostępnij Tweet
News - Z piosenką poetycką

 

Na krajowej liście przeglądów poezji śpiewanej, piosenki poetyckiej i autorskiej pojawi się nowa impreza- Przegląd Piosenki Poetyckiej imienia Piotra Skrzyneckiego. Impreza odbędzie się 6 listopada w Miejskim Dom Kultury w Mińsku Mazowieckim.

 

Do udziału w przeglądzie organizatorzy zapraszają wykonawców, którzy ukończyli 16 lat. Jako wykonawca może wystąpić solista lub zespół w składzie nie większym niż pięcioosobowy. Wystarczy przygotować dwa utwory w języku polskim: utwór obowiązkowy z repertuaru Piwnicy pod Baranami oraz utwór dowolny z kręgu piosenki poetyckiej (preferowane utwory własne), dostarczyć organizatorowi kartę zgłoszenia wraz z demo (minimum 3 utwory) na dowolnym nośniku (CD, USB, plik mp3 jako załącznik do e-maila: mdk@mdkmm.pl) do 2 października 2010 r. pod adresem: Miejski Dom Kultury, ul. Warszawska 173, 05-300 Mińsk Mazowiecki). O decyzji jurorów zakwalifikowani wykonawcy dowiedzą się na dwa tygodnie przed przeglądem.

 

Organizatorzy przygotowali atrakcyjne nagrody. Jedną z nich jest możliwość wystąpienia w Piwnicy pod Baranami, która miński przegląd objęła honorowym patronatem. I jak przystało na patrona- Piwnica wystąpi również jako Gwiazda Wieczoru po koncercie laureatów, który poprowadzi Leszek Wójtowicz - piwniczny bard, wieloletni przyjaciel Piotra Skrzyneckiego.

 

W Komisji Artystycznej zasiądą Zygmunt Konieczny, Zbigniew Raja, Jan Poprawa i Robert Zapora. Oprócz nagród przewidzianych przez organizatorów jury ma prawo zakwalifikowania do udziału w Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie.

 

5 listopada 2010 r., zostanie otwarta wystawa zbiorów Hieronima Sieńskiego - pamiątek po Piotrze Skrzyneckim oraz dokumentów dotyczących historii kabaretu. Zostanie również pokazany jeden z dokumentalnych filmów ukazujących codzienne życie Piwnicy i jej artystów.

 

Celem Przeglądu Piosenki Poetyckiej imienia Piotra Skrzyneckiego jest popularyzacja twórców i twórczości Piwnicy pod Baranami, ale nade wszystko kontynuacja mecenackiej działalności mińszczanina P. Skrzyneckiego poprzez umożliwienie młodym twórcom i wykonawcom prezentacji i konfrontacji ich osiągnięć oraz ich dalsza promocja. Ważnym założeniem jest także kształtowanie wrażliwości literackiej i muzycznej oraz popularyzacja piosenki poetyckiej i autorskiej.

 

Przegląd jest nową imprezą, organizowaną jednak z wielką pompą, a plany rozwojowe są bardzo ambitne - organizatorzy chcą, by w przyszłości każdej edycji przeglądu towarzyszyło wydanie płyty laureatów oraz Gwiazdy Wieczoru, a sam przegląd odbywał się w połączeniu z zajęciami warsztatowymi dla wykonawców.

Inicjatorem i organizatorem przeglądu jest Miejski Dom Kultury w Mińsku Mazowieckim, gdzie wychowali się Piotr i jego starszy brat Józef. Wojenne losy rozdzieliły rodzinę Skrzyneckich i ostatecznie Piotr wraz z matką osiadł w Łodzi. Rozpoczął tam studia w Wyższej Szkole Ekonomicznej, ale szybko przeniósł się do Państwowej Szkoły Instruktorów Teatrów Ochotniczych przy Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Łodzi. Po jej ukończeniu przybył do Krakowa, z którym związał się na resztę życia...

 

W 1956 roku Piotr Skrzynecki zorganizował wraz z przyjaciółmi w podziemiach Krakowskiego Domu Kultury mieszczącego się w pałacu Potockich "Pod Baranami" przy Rynku Głównym klub artystyczny jako miejsce spotkań studentów Akademii Sztuk Pięknych, historii sztuki, architektury. Klub ten szybko przemienił się w znany kabaret Piwnica pod Baranami. Charyzma Piotra, jego niezwykły intelekt i instynkt, wyczucie literatury, oryginalny gust i smak powodowały, że Piwnica ściągała tłumy. W czarnym kapeluszu z piórkiem, w pelerynie, z nieodłącznym dzwoneczkiem tworzył niepowtarzalny klimat tego miejsca. Pod jego opiekuńczymi skrzydłami kształtowali się i dojrzewali wykonawcy poezji śpiewanej i piosenki autorskiej: Ewa Demarczyk, Halina Wyrodek, Leszek Długosz, Jacek Wójcicki, Marek Grechuta, Leszek Wójtowicz, Grzegorz Turnau i wielu, wielu innych, których wymienić tu nie sposób.

 

 

za: polskalokalna.pl

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Virion. Legenda miecza. Krew
Andrzej Ziemiański ;
Virion. Legenda miecza. Krew
Herbaciane róże
Beata Agopsowicz ;
Herbaciane róże
Czarownik
Anniina Mikama
Czarownik
Ludzie z kości
Paula Lichtarowicz
Ludzie z kości
W rytmie serca
Aleksandra Struska-Musiał ;
W rytmie serca
Kołatanie
Artur Żak
Kołatanie
Esperanza
Jakob Wegelius ;
Esperanza
Mapa poziomów świadomości
David R. Hawkins ;
Mapa poziomów świadomości
Dom w Krokusowej Dolinie
Halina Kowalczuk ;
Dom w Krokusowej Dolinie
W szponach
Izabela Janiszewska ;
W szponach
Pokaż wszystkie recenzje