Pisarze popierają czytanie!

«poprzedni     następny»
2011-09-24 14:48:23
news - Pisarze popierają czytanie!

Trwa organizowana przez naszą redakcję akcja promocji czytelnictwa "Popieram czytanie". Z tej okazji zaprosiliśmy pisarzy, dziennikarzy, publicystów i wydawców do dyskusji na temat najważniejszych problemów rynku książki, sposób ich rozwiązania oraz zaangażowania polityków w promocję czytelnictwa.

- Upadek czytelnictwa w Polsce wiąże się bezpośrednio z upadkiem edukacji - po 1989 roku większość rzeczy nam się udała, edukacja, niestety, stopniowo upada. W przeciągu ostatnich 20 lat ilość obowiązkowych lektur szkolnych spadła niemal do zera, a i z nich czyta się wyimki - napisał w profilu akcji na Facebooku Jacek Dehnel, autor między innymi "Saturna. Czarnych obrazów z życia mężczyzn z rodziny Goya", diagnozując jedną z przyczyn dramatycznej sytuacji na rynku książki.

 

Co na ten temat mają do powiedzenia inni twórcy? Swoimi refleksjami podzieliła się z nami Agnieszka Lingas-Łoniewska, autorka popularnych powieści "Zakręty losu" i "Bez przebaczenia": 

- Serdecznie zapraszam do udziału w akcji "Popieram czytanie". Książki są skarbnicą wszystkiego, co tylko może ułatwić młodemu człowiekowi i nie tylko młodemu, życie, rozumienie świata, odbieranie rzeczywistości, kontakty interpersonalne z innymi ludźmi. Dzięki książkom możemy zawierać znajomości, przynależeć do różnego rodzaju stowarzyszeń, klubów, wymieniać się opiniami, startować w konkursach. Człowiek czytający nigdy nie będzie tak naprawdę sam. O walorach intelektualnych już tutaj nie będę wspominać, bo to jest rzecz oczywista. Tak więc gorąco Popieram Czytanie, gdyż popieram wszelkie inicjatywy, które mają na celu dotarcie do jak największej liczby potencjalnych czytelników i przekonanie ich, że warto wyłączyć telewizor i komputer i zaraz potem sięgnąć po książkę. Banał, marzenie, utopia? Może. Ale gdy nie będzie takich akcji, znikniemy a wraz z nami magia słowa pisanego.

Wkrótce kolejne głosy w naszej dyskusji. A już dziś zapraszamy, byście i Wy zapoznali się z informacjami na temat tego, w jaki sposób możecie włączyć się w przedsięwzięcie "Popieram czytanie", byście zadeklarowali, że weźmiecie udział w wydarzeniu na Facebooku i zaprosili znajomych do wzięcia w nim udziału!

Opinia
Treści
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Książka, dzięki której pokochasz książki. Nawet, jeśli nie lubisz czytać
Pax
Nieja i ja
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów