Znamy najlepsze książki historyczne I półrocza 2017!

Data: 2017-07-05 10:53:09 | Ten artykuł przeczytasz w 6 min. Autor: Sławomir Krempa
udostępnij Tweet
News - Znamy najlepsze książki historyczne I półrocza 2017!

Za najlepsze publikacje historyczne I półrocza 2017 roku w plebiscycie „Historia Zebrana” jurorzy uznali książki: Zespół Stalina. Niebezpieczne lata radzieckiej polityki (Czarne), Historia Zimnej Wojny. T. 1. Geneza (Napoleon V), Klincz? Debata polsko-żydowska (Zona Zero). Z kolei internauci w powszechnym głosowaniu wybrali pozycje: Był sobie król... Poczet Piastów (Jama), Święte wojny Piastów i Obrońca skarbów. Karol Estreicher - w poszukiwaniu zagrabionych dzieł sztuki (obie pozycje: Wydawnictwo Naukowe PWN).


Plebiscyt na najlepszą książkę historyczną „Historia Zebrana” organizowany jest przez redakcje Histmag.org i Granice.pl. Najlepsze książki wyłaniane są w trzech kategoriach przez internautów (oddano ponad tysiąc głosów potwierdzanych za pośrednictwem telefonu komórkowego, co zwiększa wiarygodność wyników głosowania) oraz jurorów, którymi są dziennikarze, naukowcy i doświadczeni recenzenci książek.


Kategoria: W rolach głównych


Publikacje, których głównym bohaterem jest konkretny człowiek lub niewielka grupa niezwykłych ludzi, postaci historycznych, tworzących historię lub doświadczonych nią. Biografie i wspomnienia.


W tej kategorii jury wyróżniło publikację Sheili Fitzpatrick Zespół Stalina. Niebezpieczne lata radzieckiej polityki, opublikowaną przez Wydawnictwo Czarne. – Stalin był okrutnikiem i dyktatorem, ale paradoksalnie nie działał sam – dysponował „drużyną”, która wykonywała jego politykę i oparła swoją karierę polityczną na wykonywaniu poleceń wodza. Działania tej grupy są fascynującym przykładem działania władzy i jej elity – elity przypomnijmy komunistycznej, a więc na swój sposób wyjątkowej. Sheila Fitzpatrick, doświadczona badaczka historii ZSRR, opisała ten temat z dużym profesjonalizmem, a także w sposób atrakcyjny, zasługuje więc jak najbardziej na docenienie. – opowiada o zwycięskiej książce Tomasz Leszkowicz, redaktor naczelny portalu Histmag.org.


Z kolei serca internautów podbiła książka Obrońca skarbów. Karol Estreicher - w poszukiwaniu zagrabionych dzieł sztuki Marty Grzywacz, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Naukowego PWN. – Przez wieki ograbiani i odzierani byliśmy z materialnych świadectw naszych korzeni i naszej tożsamości. Nominacja dla książki p. Marty Grzywacz jest z mojej strony (tak jak i sama książka) pomnikiem dla wielkiego człowieka, który dokonywał wielkich rzeczy w wyjątkowo trudnych czasach. Starał się ratować naszą historię, kulturę i sztukę. Książka jest bardzo ciekawa, gdyż opowiada o losach naszych największych dóbr kulturowych. Te niekiedy mogły by być kanwą na dobry film przygodowy, a główny bohater może być naszym Indianą Jonesem. – uzasadnia Piotr Guzowski, czytelnik głosujący na tę pozycję.


Kategoria: Okiem badacza


Książki historyczne, wyposażone w aparat naukowy, przeznaczone przede wszystkim dla historyków - zawodowców lub pasjonatów danego tematu.


Jury zdecydowało się przyznać nagrodę książce: Historia Zimnej Wojny. T. 1. Geneza pod red. Melvyn P. Lefflerâ i Odda Arnea Westada, opublikowaną przez Wydawnictwo Napoleon V. – Prezentowany tom jest pierwszym z trzech, a jego publikacja to znakomita wiadomość dla polskich czytelników. Minęło już co prawda siedem lat od premiery wydania angielskiego, ale mówimy tutaj o najwyższej światowej półce, kompleksowej historii zimnej wojny firmowanej przez Uniwersytet Cambridge. Pozycja obowiązkowa dla polskich miłośników XX wieku - zwłaszcza jako źródło odniesień polemicznych. – mówi o nagrodzonej publikacji Michał Przeperski, szef działu recenzenckiego portalu Histmag.org.


Z kolei internauci zdecydowali się wyróżnić książkę Święte wojny Piastów Dariusa von Guttner-Sporzyńskiego (PWN). – Czy zagraniczny autor może w rzetelny sposób przedstawić problem uczestnictwa polskich książąt z dynastii Piastów w średniowiecznych krucjatach? Darius von Guttner-Sporzyński w swojej pracy udowadnia, że jak najbardziej. To świetna monografia, która w zwarty, przystępny i bardzo rzetelny sposób, w oparciu o ogromną bibliografię, przedstawia to zagadnienie. To książka, którą naprawdę warto przeczytać, zwłaszcza, że czyni się to z wielką przyjemnością – opowiada Maciej Zaremba, zastępca redaktora naczelnego portalu Histmag.org.


Kategoria: Historia niebanalna


Książki ujmujące tematy historyczne w sposób nietuzinkowy, szczególnie interesujący, pozostające na styku literatury, publikacji naukowej czy wspomnień, publikacje popularyzujące wiedzę historyczną, książki, które nie mieszczą się w powyższych kategoriach.


Jury nagrodziło w tej kategorii książkę: Klincz? Debata polsko-żydowska Gabriela Kayzera, wydaną przez Zona Zero. – Klincz, będący zapisem szeregu wywiadów przeprowadzonych z Polakami i Żydami jest doskonałą przepustką do próby zrozumienia, jak skomplikowane i nasycone szeregiem różnic były relacje polsko-żydowskie w XX wieku. Autor, poprzez bardzo dobry dobór autorów i umiejętnie zadawane pytania stworzył spójna narracyjnie i układająca się w jedną całość opowieść. Znak zapytania postawiony w tytule po przeczytaniu tej książki będzie dlatego bardziej zrozumiały. Książka wpisuje się bardzo dobrze w debatę polsko-żydowską o przeszłości i stawia też ważne wnioski na przyszłość. – uzasadnia wybór jury prof. Jarosław Kłaczkow, wykładowca UMK w Toruniu i juror plebiscytu.


Najwięcej głosów internautów oddano z kolei na publikację Mariusza Wollnego Był sobie król... Poczet Piastów (Wydawnictwo Jama). – Jestem urzeczona pasją historyczną autora, która udziela się czytelnikowi. Mnóstwo ciekawostek o dawnych czasach i żyjących w nich ludziach oraz piękny język bardzo działają na wyobraźnię, a przez to opisywane historie stają się żywe, bliskie, "wciągają" czytelnika. Uważam, że to najlepszy sposób zainteresowania historią nie tylko młodego człowieka. – argumentuje Barbara Kardas, internautka głosująca w plebiscycie.


Wydawcy najlepszych książek otrzymają pamiątkowe dyplomy.


Więcej informacji o nagrodzonych publikacjach można znaleźć na stronie plebiscytu: http://historiazebrana.pl 


Już teraz zapraszamy na kolejną edycję plebiscytu „Historia Zebrana”, który odbędzie się w grudniu – wybierzemy wtedy najlepsze książki historyczne II półrocza 2017 roku. Z kolei w styczniu zwycięskie publikacje z obu półrocznych edycji będą zmagać się o tytuł książki historycznej roku!

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
The Paper Dolls
Natalia Grzegrzółka
The Paper Dolls
Słowa wdzięczności
Anna H. Niemczynow
Słowa wdzięczności
Zranione serca
Urszula Gajdowska
Zranione serca
Pokaż wszystkie recenzje