Okładka książki - Świat nocy. Tom 1

Język oryginału:
Tłumaczenie:
Ilustracje:
Dodał/a opinię: kkiinnaa

Fajna seria Pani Smith, jednak na peirwszym miejscu stawiam Pamiętniki :)

Avatar użytkownika - slk
slk
Przeczytane:2012-09-29, Przeczytałem,

Na pytanie, czy tom pierwszy serii „Świat nocy”, w którego skład wchodzą „Dotyk wampira”, „Córki nocy” oraz „Zaklinaczka” to dobra książka, należałoby odpowiedzieć: to godny i napisany zgodnie z wszystkimi regułami sztuki reprezentant stosunkowo młodego nurtu powieści o wampirach skierowanych do młodzieży. Miłośników gatunku książka ta z pewnością zadowoli, lecz nieprzejednanych przeciwników chyba nie przekona.

Zwyczajna nastolatka o imieniu Poppy od lat kocha się w swym przyjacielu – Jamesie. Z cierpliwością znosi ona kolejne romanse kolegi, licząc na to, że w końcu i ją potraktuje jako osobę godną pokochania. Nie wie jednak, że James kryje mroczną tajemnicę, a pokochać dziewczyny nie może, bowiem nie pozwalają na to reguły Świata Nocy, do którego chłopak przynależy. Wszystko jednak zmieni się, gdy wyjdzie na jaw, że Poppy jest chora na raka…

Thea i Blaise to kuzynki, które cechuje ogromny talent do pakowania się w kłopoty. Po wyrzuceniu z kolejnej szkoły otrzymują ultimatum – albo tym razem uda im się znaleźć swoje miejsce i poskromić temperament oraz skłonność do nadużywania magicznych zdolności (dziewczyny są bowiem początkującymi czarownicami), albo zostaną oddane pod opiekę nielubianej ciotki. Ale czy nastolatki mogą z dnia na dzień całkowicie się zmienić? Zwłaszcza, gdy tak bardzo, jak Blaise, uwielbiają igrać z ogniem?

Tak w skrócie przedstawia się fabuła trzech opowieści składających się na nową książkę L.J. Smith, autorki bestsellerowej serii „Pamiętniki wampirów”, na podstawie której stworzono święcący triumfy serial telewizyjny. Pisarka po raz kolejny bierze na warsztat temat niezbyt dobrze postrzeganych przez większość ludzi krwiopijców, próbując obalić parę mitów o nich i ukazać ten gatunek w nieco lepszym świetle niż to, do którego jesteśmy przyzwyczajeni. Opowiada więc w kilku odsłonach i w atrakcyjny dla młodzieży sposób historię miłości niemożliwej, historię zetknięcia się dwóch sąsiadujących ze sobą światów. Jej bohaterami są – obok zwykłych śmiertelników – czarownice, czarodzieje i wampiry, stąd trudno mówić o wiarygodności świata przedstawionego.

Dosyć wiarygodni są natomiast bohaterowie, ich motywy czy sposób postępowania. Autorka czyni swych bohaterów ludźmi młodymi, stąd wszechobecność na kartach powieści buzujących hormonów, wielkich emocji, pierwszych miłości, które łatwo potrafią wzbudzić zazdrość i nienawiść. Oczywiście, wszystko jest tu nieco uproszczone, jednak nie psychologicznej głębi oczekujemy przede wszystkim po powieści o charakterze rozrywkowym.

Oczekujemy natomiast wciągającej akcji, dobrze podtrzymywanego napięcia i tego, by książkę taką po prostu dobrze się czytało. A L.J. Smith jako solidna pisarka i doskonały rzemieślnik potrafi nam to zagwarantować. Jeśli zaakceptujemy reguły gry, jeśli lubimy tę konwencję – pierwszy tom opowieści ze „Świata Nocy” spodoba nam się ogromnie i stanie się wstępem do wielkiej i bardzo obiecującej przygody z niezłą serią powieściową. Jeśli jednak fantastyki nie akceptujemy, jeśli wampiry i wilkołaki to istoty budzące w nas niesmak, ewentualnie: ironiczny uśmieszek – nie sięgajmy po tę książkę. Zdecydowanie nie takich czytelników została ona bowiem napisana.

Link do recenzji
Avatar użytkownika - ankhxxl
ankhxxl

Książki kalifornijskiej pisarki J. L. Smith cieszą się na polskim rynku wydawniczym dużą popularnością. Powód sukcesu jest, w moim mniemaniu, dwojaki. Proza ta tematycznie oscyluje wokół postaci nadprzyrodzonych, posiadających nadludzkie moce, takich, jak wampiry, wilkołaki, zmiennokształtni czy osobowości spowite magią – czarownice i czarodzieje. Ten krąg charakterologiczny zawsze wzbudzał zainteresowanie wśród łaknących dreszczyku grozy śmiertelników. Druga sprawa odnosi się jednak do sposobu, w jaki ów temat został przetransponowany na rzeczywistość dwudziestego pierwszego wieku.

To już nie kostyczny Dracula w wyświechtanym retro garniturze, lecz nieskazitelnie piękne pokolenie wampirzątek, z odzieniem wprost z salonu Armaniego, drogimi samochodami i skrywaną w kuluarach tonących w przepychu mieszkaniach tajemnicą swego pochodzenia. No i miłość, tragiczne uczucie, które wymyka się spod kontroli, łamiąc zakazy współżycia między ludźmi a nieśmiertelnymi. Zatem trajektorię popularności i frekwencje sprzedaży wyznacza zarówno grono czytelników – miłośników fantasy i horroru, jak i ulubieńców romansideł, melodramatycznych spięć między skazanymi na uczuciową banicję kochankami. Na szeroką skalę wątek „nosferatyczny” zaszczepiła w najnowszej literaturze popularnej Anne Rice, cyklem, który otwierał słynny, zekranizowany przez Neila Jordana, „Wywiad z wampirem”. Dalej temat ten został lawinowo eksploatowany, m.in. przez kochaną przez wszystkie nastolatki, Stephenie Meyer, która do tej pory koi ich serca rzewnymi opowieściami o losach śmiertelniczki Belli Swan i śmiertelnie w niej zakochanego (zabójczo przystojnego) wampira Edwarda Cullena.

U Rice mieliśmy do czynienia na poły z romantyczną robinsonadą zawiedzionego światem i swoją krwiożerczą naturą Louisem, na poły z horrorem, który fundowała czytelnikom demoniczna postać jego protoplasty – Lestata. Tutaj z kolei, zarówno u Smith, jak i wspomnianej Meyer, z opakowania sentymentalnej opowiastki o fatalnej miłości, przedziera uschematyzowane wnętrze, powierzchownie nakreślona fabuła i postaci, które nie tylko młodych ludzi przyprawiają o stany euforyczne, ale i swą sztuczną doskonałością o porządne zasób kompleksów na różnorodnym tle.

W takich powieściach, czy opowiadaniach (jak u autorki „Pamiętnika wampirów”) spłaszczona zostaje nie tylko sama istota bolesnej i trudnej uczuciowości. Również tak fascynujący, będący wizytówką prasłowiańskiej kultury i wierzeń, pierwiastek wampiryczny odarty jest tu z enimatyczności i strywializowany. Bohaterowie „Dotyku wampira”, „Córek nocy” i „Zaklinaczki” owszem posiadają te swoje nadludzkie moce, ale tylko na ich posiadaniu cała sprawa się kończy. A gdzie nastrojowość, woal nieznanego, sekretnego, tajemnicy… Jeśli na takie właśnie książki jest obecnie zapotrzebowanie wśród młodzieży, to groza aż krew ścina, bo rośnie nam pokolenie zubożane twórczo, bez właściwie i bogato rozwiniętej wyobraźni… bezkrwistej, jeśli już w „nosferatycznym” temacie jesteśmy.

Link do recenzji
Avatar użytkownika - mirabell3012
mirabell3012
Przeczytane:2016-03-01, Ocena: 4, Przeczytałem, Przeczytane w 2016 roku,
Druga historia mogłaby rozwinąć się w coś ciekawego, natomiast trzecia to już całkiem nie mój poziom wiekowy.
Avatar użytkownika - EmnildaAmelberga
EmnildaAmelberga
Przeczytane:2009-12-09, Ocena: 5, Przeczytałem, Mam,
Miła , romantyczna ... dobra na chwilę relaksu . A do tego nie pozbawiona pomysłu i akcji .
Avatar użytkownika - Aramina
Aramina
Przeczytane:2015-01-11, Ocena: 3, Przeczytałem, 52 książki 2015,
Miałam ochotę na lekką, odprężającą fantastykę. Książka spełnia te wymagania, mimo to mnie zawiodła. Pisana typowo dla młodzieży, nie trafia w moje gusta. Język lekki (aż zbyt lekki), opowieść pierwsza wciąga, natomiast największym rozczarowaniem był brak ciągłości fabuły. Kolejna część (w tomie są 3 części cyklu) zamiast być kontynuacją poprzedniej, staje się całkiem odmienną historią, ledwo nawiązującą do bohaterów ostatniej w może 1-2 zdaniach.
1.Poppy, młoda dziewczyna umiera... najlepszy przyjaciel James ratuje ją przemieniając w wampira... Nie dość, że dla jednego świata jest martwa, do w drugim nie może żyć, bo dokonano nielegalnej przemiany. 2. Rowan, Kestrel i Jade uciekają ze Świata Nocy bo mają dość dyktowania im jak mają żyć... Za nimi podąża brat Ash, który w ich sąsiadce Mary- Lynnette odnajduje bratnią duszę. 3. Thei i Erik połączeni pasją do zwierząt. Uroczy bal hallowennowy w szkole ma być zakłócony przez ducha który wymknął się spod kontroli i który pragnie zemsty.
Avatar użytkownika - Cassidy95
Cassidy95
Przeczytane:2011-05-19, Ocena: 6, Przeczytałem,
James i Poppy - super. Mary-Lynetthe i Ash - moje ulubione opowiadanie. Thea i Eric - całkiem ciekawe
Avatar użytkownika - EmnildaAmelberga
EmnildaAmelberga
Przeczytane:2009-12-09, Ocena: 5, Przeczytałem, Mam,
Avatar użytkownika - agaj100
agaj100
Ocena: 6, Czytam,
Mi osobiscie książka się bardzo podoba, polecam!!
Avatar użytkownika - Cookiss
Cookiss
Przeczytane:2010-07-03, Ocena: 6, Czytam,
Świetna Książka, gorąco polecam !
Chętnie zapoznam sie z tą serią, chociażby ze względu na tajemniczy tytuł.
Avatar użytkownika - Moira
Moira
Przeczytane:, Ocena: 6,
Mam już w posiadaniu serię Pamiętników Wampirów tej autorki, lecz z pewnością sięgnę również po tą serię:)
Avatar użytkownika - Teresa5411
Teresa5411
Ocena: 6, Czytam,
Ciekawa, z przekazem, pełna emocji, strachu, miłości i tajemnic, które skrywa Świat Nocy.
Avatar użytkownika -

Przeczytane:, Ocena: 6,
Wiele dobrego słyszałam o tej serii, więc w najbliższym czasie na pewno sięgnę po pierwszy tom.
Avatar użytkownika - zankal
zankal
Ocena: 6, Chc przeczytać,
Doskonała opowieść młodzieżowa dla osób lubiących fantastykę. Wampiry, wilkołaki, czarownice, zmiennokształtni i pośród tego miłostki nastolatków. Książka dla kogoś, kto lubi wciągające i pełne napięcia opowieści o istotach, które są obdarzone nadziemskimi zdolnościami. Miłość nieszczęśliwa pomiędzy osobami różnych gatunków: ludzi i potworów. Czy jest takowa możliwa?
Avatar użytkownika - vein92
vein92
Przeczytane:2010-03-22, Ocena: 4, Przeczytałem, Mam,
Bardzo fajny zbiór opowiadań. Każde z nich łączy pewna osoba płci męskiej oraz motyw zakazanej miłości. Kolejna książka z udziałem wampirów... i nie tylko :)
Avatar użytkownika - kkiinnaa
kkiinnaa
Przeczytane:2010-02-22, Ocena: 4, Przeczytałem, Mam,
Fajna seria Pani Smith, jednak na peirwszym miejscu stawiam Pamiętniki :)
Avatar użytkownika - glaadys
glaadys
Przeczytane:2013-08-28, Ocena: 6, Przeczytałem, 52 książki 2013,
Świat Nocy #1: Dotyk wampira. Córki nocy. Zaklinaczka Autor: Lisa Jane Smith tłumaczenie: Ewa Spirydowicz, Ewa Ratajczyk tytuł oryginału: Secret Vampire. Daughters of Darkness. Spellbinder or Enchantress. seria/cykl wydawniczy: Świat nocy tom 1 wydawnictwo: AMBER data wydania: 9 września 2009 ISBN: 9788324134724 liczba stron: 504 Świat Nocy to seria o magii i miłości nastolatków, należących dwóch różnych ras, która mnie osobiście wciągnęła. Doskonała opowieść młodzieżowa dla osób lubiących fantastykę. Wampiry, wilkołaki, czarownice, zmiennokształtni i pośród tego miłostki nastolatków. Książka dla kogoś, kto lubi wciągające i pełne napięcia opowieści o istotach, które są obdarzone nadziemskimi zdolnościami. Miłość nieszczęśliwa pomiędzy osobami różnych gatunków: ludzi i potworów. Czy ma szansę przetrwać? Miłość nigdy nie była tak niebezpieczna... Wampiry, wilkołaki, czarownicy, zmiennokształtni - są wśród nas, choć o tym nie wiemy.Należą do świata nocy, którym rządzą surowe zasady. A miłość oznacza złamanie wszystkich praw... Są piękni i śmiertelnie niebezpieczni, a ich urokowi nie potrafi się oprzetrzeć żaden człowiek.Posiadają niezwykłe umiejętności,władają magią,są nieśmiertelni.Ale muszą też przestrzegać odpowiednich praw:za wszelką cenę ukrywać swoje istnienie przed ludżmi i nigdy nie wiązać się ze zwykłymi śmiertelnikami.Jednak gdy w grę wchodzi miłość,zapominają o wszystkich zasadach.Nawet o tych,za których złamanie mogą zapłacić najważniejszą cenę... Książka dzieli się na trzy opowieści: ,,Dotyk wampira" Zwyczajna nastolatka o imieniu Poppy od lat kocha się w swym przyjacielu - Jamesie. Z cierpliwością znosi ona kolejne romanse kolegi, licząc na to, że w końcu i ją potraktuje jako osobę godną pokochania. Nie wie jednak, że James kryje mroczną tajemnicę, a pokochać dziewczyny nie może, bowiem nie pozwalają na to reguły Świata Nocy, do którego chłopak przynależy. Wszystko jednak zmieni się, gdy wyjdzie na jaw, że Poppy jest chora na raka... ,,Córki nocy" Trzy młode kobiety przybywają do małego, prowincjonalnego miasteczka, budząc tym samym niepokój jego mieszkańców. Wraz z nimi nadchodzą groźne, mrożące krew w żyłach wydarzenia, a nad miasteczkiem zaczyna wisieć widmo ciemności. ,,Zaklinaczka" Thea i Blaise to kuzynki, które cechuje ogromny talent do pakowania się w kłopoty. Po wyrzuceniu z kolejnej szkoły otrzymują ultimatum - albo tym razem uda im się znaleźć swoje miejsce i poskromić temperament oraz skłonność do nadużywania magicznych zdolności (dziewczyny są bowiem początkującymi czarownicami), albo zostaną oddane pod opiekę nielubianej ciotki. Ale czy nastolatki mogą z dnia na dzień całkowicie się zmienić? Zwłaszcza, gdy tak bardzo, jak Blaise, uwielbiają igrać z ogniem?
Bardzo lubię tego typu książki, zwłaszcza po przeczytaniu Sagi Zmierzch. Mam nadzieje, że autorka w równie dobry sposób ukaże historię niemożliwej z pozoru miłości, postaci pochodzących z dwóch odmiennych światów. Myślę, że to jedna z tych książek od których niełatwosię oderwać.
Chętnie przeczytam
Świat nocy. Tom 1
Smith L.J0
Okładka ksiązki - Świat nocy. Tom 1

Miłość nigdy nie była tak niebezpieczna... Wampiry, wilkołaki, czarownicy, zmiennokształtni - są wśród nas, choć o tym nie wiemy.Należą do świata...

Pamiętniki Wampirów 1. Przebudzenie
Smith L.J0
Okładka ksiązki - Pamiętniki Wampirów 1. Przebudzenie

Przerażający miłosny trójkąt w przyprawiającej o dreszcz opowieści o dwóch wampirach i pięknej dziewczynie, której obaj pragną Elena:...

Top 5 książek
Złodziejka książek