Żelazny król

ISBN: 978-83-241-3912-5
Dodał/a książkę:czytam
Dodał/a opinię:Renata Męczekalska
Recenzja - Żelazny król
Nie do końca przemówiła do mnie ta pozycja ze względu na młodzieżówkowy charakter, ale nie chcę zaniżać oceny tej pozycji z tego powodu.
Sam pomysł na kreację świata Nigdynigdy i wartka akcja to moim zdaniem duże atuty tej książki, jedynie pewna naiwność bohaterów utrudniała mi przeczytanie tej pozycji i dlatego po drugi tom sięgnę tylko z tego względu że już go posiadam na półce ;)
Recenzja
justa21 Linia koment
Na półkach:

Kraina Nigdynigdy

Pamiętasz Elfy - sympatyczne istoty ze skrzydełkami o szpiczastych uszkach, otoczone gwiezdnym pyłem i wypełniające lata twojego dzieciństwa? Jeśli odpowiedziałeś twierdząco, zamknij na chwilę oczy i… zapomnij o tym wyidealizowanym obrazie, pora bowiem dorosnąć i przekonać się, że zarówno w krainie Nigdynigdy jak i na ziemi są dobrzy i źli, a życie jest ciągłą walką.Brzmi ironicznie? Złowieszczo? Pesymistycznie? Myślisz tak, bo nie zagłębiłeś się jeszcze w świat, w którym królują gobliny, syreny, gadające koty, trytony i

Tala_1986 Linia koment
Na półkach: Przeczytałem,

Magia kontra technologia

Julie Kagawa to amerykańska autorka, mająca na swoim koncie serię książek, dzięki której zdobyła popularność na całym świecie. Chodzi tu o serię Żelazny dwórz otwierającą ją powieścią Żelazny król

natalia6202 plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-03-14, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem, 52 książki 2016,

Dziś chciałabym z wami porozmawiać o książce "Żelazny król" Julie Kagawa. Jesteś osobą, która uwielbia książki fantastyczne, z dużą dawką magii? To właśnie książka dla Ciebie!
Osobiście jestem już po tej cudownej lekturze i niedługo kończę drugą część (o której także wam opowiem). Książka jest niesamowita, lekka i przyjemnie się ją czyta. Bohaterzy nie są idealni pod każdym względem, co nie ukrywa...m podbiło moje serce, gdyż nie lubię książek, gdzie wszystko jest idealne, bez wad. Historia Meghan Chase, której życie obraca się o 360 stopni ogromnie mi się spodobała. Poznaje ona nowy nieznany jej dotychczas świat, a prawda, którą znała okazuje się być kłamstwem. Czeka na nią wiele niebezpieczeństw w krainie NigdyNigdy, gdzie każde magiczne stworzenia czeka na nią. Mimo tak młodego wieku Meghan musi podjąć wiele trudnych decyzji, od których zależy jej życie. Jednakże nie jest w tym sama, ponieważ ma u swojego boku cudownego przyjaciela Robina Koleżkę, czyli Puka. Na jej drodze pojawi się pewien tajemniczy książę. Czy jej życie zostanie przez niego zagrożone? A może rozkwitnie między nimi miłość? Na te pytania odpowiedź musicie poznać sami.
Czytając książkę "Żelazny król" możemy doznać wielu emocji oraz odprężyć się po ciężkim dniu. Lektura da wam wiele refleksji, nad którymi warto się zastanowić. Pokaże wam co to jest prawdziwa przyjaźń i miłość do rodziny, a także to jak czują się osoby wyśmiewane przez drugiego człowieka.

helena610 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-08-11, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki (2014),
plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 4, Na półkach: 26 książek 2015,Mam,
Meghan Chase z niecierpliwością czeka na swoje szesnaste urodziny. Właśnie wtedy ma udać się na kurs jazdy samochodem. Nie może się doczekać chwili, kiedy będzie mogła dojeżdżać wszędzie gdzie będzie chciała i kiedy będzie chciała. Jej ojciec zniknął, gdy miała zaledwie sześć lat. Tak po prostu zniknął nie zostawiając po sobie żadnego śladu. Teraz dziewczyna mieszka z mamą, ojczymem Lukiem oraz przyrodnim bratem Ethanem. Gdyby nie niewytłumaczalne zniknięcie jej taty, wszystko by było całkiem normalne. Ale Meghan nieoczekiwanie dowiaduje się o istnieniu magicznego świata i o tym, że jej brat, tak naprawdę nie jest jej bratem i niedawno został podmieniony. Dziewczyna wraz ze swoim najlepszym przyjacielem, Robbiem, wyrusza w wyprawę, która może nie skończyć się dobrze.

Maghan trafia do krainy Nigdynigdy, gdzie dowiaduje się, że jest córką króla Letniego Dworu Oberona. Tym samym jest pół elfem, pół człowiekiem. Magiczna kraina jest podzielona na Jasny Dwór, w którym rządzi Oberon wraz ze swoją żoną Tytanią oraz Mroczny Dwór, którego przywódcą jest królowa Mab, a jak się później okazuje jest również Żelazny Dwór, nad którym pieczę sprawuje Machina, czyli tytułowy żelazny król. W krainie Nigdynigdy występują magiczne postacie, niektóre z nich pochodzą z baśni, np. ze ,,Snu nocy letniej".

Maghan przemierza magiczny świat wraz ze swoim przyjacielem, który naprawdę jest Pukiem, Robinem Koleżką, Grimalkinem, czyli kotem, którego tam spotyka oraz Ashem, księciem Mrocznego Dworu. Nie wiedzą jednak gdzie zacząć szukać Ethana, brata Meghan. Dziewczyna za wszelką cenę chce go odzyskać, dlatego też zawiera liczne układy z mieszkańcami Nigdynigdy. Jak się okazuje wyprawa nie będzie ani prosta, ani przyjemna. Meghan wie, że być może będzie to jej ostatnia podróż, ale mimo to zrobi wszystko, aby jej brat trafił z powrotem do domu.

Moim zdaniem Meghan zbyt szybko i łatwo uwierzyła w magiczny świat. Wypierała się jednak, że Oberon jest jej ojcem, a ona sama jest elfem. Nie mogłam również zrozumieć tego, jak Meghan, która tak bardzo kochała swojego brata, że potrafiła zaryzykować własnym życiem, aby on był bezpieczny, mogła do niego zwracać się ,,kurduplu". Nie wiem czy to błąd w tłumaczeniu, czy tylko ja tak to odbieram.

Szczególnie polubiłam czwórkę bohaterów: Meghan, Puka, Asha oraz Grimalkina, bardzo sprytnego kota. Dziwiło mnie jednak to, że dziewczyna przyjaźniła się z Robbiem od dzieciństwa, a tak naprawdę nic o nim nie wiedziała. A co najważniejsze, nawet nie zastanawiała się gdzie mieszka, czy ma rodzeństwo itp.

Pod koniec książki między dwójką głównych bohaterów zrodziło się uczucie. Ale związek Meghan, jeśli można tak nazwać tę relację, był bardzo dziwny. Mimo, iż ten wątek miłosny się pojawił, to było go bardzo mało i był słabo opisany. Jeden pocałunek, trochę przytulania i troska o drugą osobę, spodziewałam się czegoś więcej. W tej książce, Autorka skąpo podeszła do miłości, a mimo to, mi to w zupełności wystarczyło.

Powieść jest podzielona na trzy części. Każda z nich stanowi jakiś rozdział w życiu dziewczyny. Na początku każdego rozdziału możemy zobaczyć zdobienia strony, które nadają klimatu podczas czytania, sprawiają, że książka jest bardziej magiczna.

,,Żelazny król" to bardziej powieść przygodowa i fantastyczna, aniżeli romantyczna, a mimo to, mi się podobała. I choć nie dodam jej na listę ulubionych powieści, to z chęcią sięgnę po kolejną część. Co prawda, podczas czytania wypowiedzi jednej z postaci, dowiedziałam się, że w kontynuacji może ubyć jednego z moich ulubionych bohaterów. Boję się tego, ale ta sprawa jest dość skomplikowana i mam tylko nadzieję, że autorka i ,,Żelzna córka" mnie nie rozczarują.
drakusia plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-01-12, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52,
bardzo fajna ksiązka trzeba dać się wciągnąc w wydarzenia i potem cięzko odłożyć
ManicPixieDreamG plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-07-22, Ocena: 2, Na półkach: Przeczytałem,Czytam regularnie w 2014,
Według mnie jest to coś pomiędzy "Magią Avalonu" z cyklu o Laurel napisanej przez Aprilynne Pike, a powieścią "Królowa lata" i innych z serii 'Krucha wieczność' autorstwa Melissy Marr. Pod względem podobieństw filmowych, jak najbardziej dla fanów "Labiryntu fauna".
Moim zdaniem zamysł był niezły, odkrywczy- troszkę zakrawający na Artemisa Fowla, chociaż nie tak dobry- ale szału nie ma.
Juliette plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-08-31, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,Mam,Przeczytane,
A gdyby się okazało, że wszystkie historie są prawdziwe?
"Żelazny król" to wspaniała powieść, która zabierze Was w niezapomnianą podróż to świata magii i czarów. Wsiąkniecie całkowicie aż do ostatnich stron. Pokochacie jej bohaterów i zapragniecie odwiedzić magiczną Nigdynigdy, gdzie czas płynie inaczej. Was nie będzie przez kilka godzin, ale one i tak miną zbyt szybko. Zapragniecie spędzić z tą książką jeszcze więcej czasu i nie będziecie się mogli doczekać kolejnej części. Zupełnie tak jak ja. Serdecznie polecam.
AnnaJo plusminus Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Bezkonkurencyjnie najlepsza seria o wróżkach!
Akcja, humor i przygoda.
Stella_Aga Linia koment
Przeczytane:2012-11-21, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,Przeczytane,
glaadys Linia koment
Przeczytane:2013-12-31, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2013,
Okładka - Żelazny król Teatr odtrąconych poetów
Tamara Ireland Stone
Okładka - Żelazny król Zaginiona rasa gigantów
Patrick Chouinard
Okładka - Żelazny król Następna dziewczyna
Sam Carrington
Okładka - Żelazny król Czy musimy udawać?
Courtney C. Stevens
Okładka - Żelazny król Póki starczy nam książąt