OPIS CZYTELNIKA:

Data wydania: 2011-09-08
Dodał/a książkę:czytam
Dodał/a opinię:agnik66
Recenzja - Bez skazy Pretty Little Liars
Po niezwykle udanym spotkaniu z pierwszą częścią tej serii od razu zabrałam się za tom drugi. Nie jest to nic ambitnego, ale tak straszliwie wciąga, że nie mogłam się oderwać. Jak jest z tą częścią?

Uwaga! Jeżeli jeszcze nie czytaliście części pierwszej to pomińcie poniższy akapit, gdyż może on zawierać spojlery.

Akcja drugiej części PLL zaczyna się tam, gdzie kończy się część pierwsza. Po pogrzebie Alison, dziewczyny myślą, że mogą odetchnąć. Niestety są w błędzie. Aria, Hanna, Emily i Spencer w dalszym ciągu otrzymują maile i wiadomości od tajemniczego nadawcy, który posługuje się inicjałem "A". Jednak tym razem robi się niebezpiecznie, a dziewczyny zmuszane są do robienia różnych rzeczy. Muszą trzymać się razem i zaufać sobie, ale nie jest to takie proste.Tymczasem do Rosewood wraca Toby Cavanaugh razem ze swoją siostrą Jenny. Dziewczyny podejrzewają, że to właśnie on wysyła te wszystkie wiadomości. Tym bardziej, iż ma ku temu powody.

Troszeczkę denerwowało mnie to, że autorka ciągle przypominała o tym, co wydarzyło się w poprzedniej części. Z pewnością gdybym czytała te książki z większym odstępem czasu to odebrałabym to pozytywnie, bo wtedy z łatwością bym sobie wszystko przypomniała. Także jest to i dobre i niedobre.

Przy recenzowaniu poprzedniej części napisałam, że bohaterki to takie typowe Amerykanki. Swoje zdanie podtrzymuję, ale w "Bez skazy" bardziej je polubiłam. Dlaczego? Autorka ukazuje ich problemy; jest zdrada, walka o pełną rodzinę, anoreksja itp. Cieszy mnie to, bo książka nabiera teraz więcej ambitności i nie jest już tylko pustym czytadłem, a czytelnicy mogą utożsamiać się z bohaterkami.

Ponadto poruszona została tematyka stalkingu, czyli uporczywego nękania. W tej części już doskonale widać, jak te wszystkie tajemnicze wiadomości wpłynęły na dziewczyny i jak bardzo ich życie uległo zmianie w tak krótkim czasie.

"Bez skazy" jest jeszcze bardziej wciągająca niż jej poprzedniczka. Autorka stosuje język młodzieżowy, który jest lekki i przyjemny w odbiorze, a książkę czyta się wyjątkowo szybko. Nie brakuje tajemnic i napięcia. Parę razy serce szybciej mi biło i z ogromnym zaangażowaniem przewracałam kolejne kartki. Zakończenie jest tak intrygujące, że nie można ot tak sobie skończyć czytanie tej serii. O nie! Trzeba już, natychmiast, zaraz, z prędkością światła (niepotrzebne skreślić) wziąć do ręki następną część. Tyko pamiętajcie, że ta seria trochę czasu pochłania, więc lepiej zarezerwować sobie dla niej czas.
kingaczyta.blogspot.com
Recenzja
madak Linia koment
Przeczytane:2011-10-01, Na półkach: Przeczytałem,Pretty Little Liars,

Przyjaciółki z Rosewood czytelnik miał okazję poznać w otwierającym cykl „Pretty Little Liars” pierwszym tomie, noszącym wdzięczny tytuł „Kłamczuchy”. Sara Shepard, autorka serii, w drugiej części przygód zabiera czytelnika w wir coraz mroczniejszych i bardziej niebezpiecznych zdarzeń. Powieść „Pretty Little Liars. Bez skazy” obnaża okropne sekrety nastolatek i sprawia, że tak, jak czterem przyjaciółkom, tak i czytelnikowi przy każdym sygnale dzwoniącego telefonu komórkowego jeży się na głowie włos

Leoska plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-08-24, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,
Kolejna część, która zachwyca, zniewala i wstrząsa. Dalsze losy przyjaciółek, które prześladuje tajemniczy "A". Toby wraca do domu, czy to on jest mordercą Ali ? Czy to on prześladuje dziewczyny jako "A" ? Nie, ale dziewczyny wierzą że tak. Ale Toby zawsze zwiastuje kłopoty....
takahe plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-11-18, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki w 2014 roku,pożyczone ;),
Kolejna, druga część serii o nastolatkach w której poznajemy prawdę o tajemniczym nadawcy wiadomości do dziewczyn. Ale czy na pewno?
agnik66 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-08-25, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,

kingaczyta.blogspot.com
nati104 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-03-19, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
"Bez skazy" to druga część serii "Pretty Little Liars" autorstwa Sary Shepard.To książka, która bez wątpienia zasługuje na uwagę. Myślę, że warto jest poświęcić parę godzin, żeby poznać dalsze losy mieszkańców Rosewood i kilka ich tajemnic.

Śledztwo w sprawie Alison trwa. Teraz nie jest to już sprawa zaginięcia dziewczyny, ale jej morderstwa. Co gorsza, zabójca nadal jest na wolności i kto wie co teraz planuje?
Do miasta wraca Toby, a to nie wróży nic dobrego. Jego powrót z pewnością namiesza w życiu dziewczyn. Chłopak skrywa jakąś tajemnicę.
Emily, Spencer, Aria i Hanna nie wiedzą co robić. Ktoś poznał ich najgłębiej skrywane sekrety i niszczy ich życie. Muszą odkryć kim jest "A" zanim będzie za późno. Tylko czy będą potrafiły połączyć swoje siły i znowu sobie zaufać? Czy zdążą poznać prawdę, zanim komuś jeszcze stanie się krzywda?
secretelle plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-12-21, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2013,
"Pretty Little Liars. Bez skazy" to powieść napisana typowo młodzieżowym językiem, nie spłyconym, przesyconym wulgaryzmami i sztucznym, jak to często bywa w przypadku książek, które wyszły spod pióra osób, mających młodzieńcze lata już dawno za sobą. Dla Sary Shepard inspiracją do napisania serii były jej przeżycia z czasów szkolnych. Widać, że autorka ma znakomite pomysły na dalszy bieg wydarzeń i doskonale wie, o czym pisze i czym chce się podzielić z czytelnikami, ale mam nadzieję, że nie doświadczyła na własnej skórze tego, co kłamczuchy z Rosewood, bo łatwego życia one nie mają, oj nie. Druga część serii jest powieścią zupełnie nieprzewidywalną. Pula pomysłów pisarki - na tę chwilę - wydaje się niewyczerpywalna. Osoby, które mogłoby się podejrzewać o szantażowanie bohaterek lub zabójstwo Ali, dość szybko opuszczają grono potencjalnych przestępców, a ich miejsce zajmują od razu inne postacie. Ciekawa jestem, czy kiedykolwiek dowiem się, kto wysyła dziewczynom wiadomości i z czyich rąk zginęła Alison. Może gdzieś w okolicach dwudziestego tomu...? Nawet, jeśli miałoby ich być więcej, serię z pewnością dokończę, bo czyta się ją niewiarygodnie szybko i przyjemnie, a kolejne tajemnice mnożą się w zatrważającym tempie. Gorąco polecam Pretty Little Liars - powieści idealne szczególnie na lato, ale dobrze sprawdzą się również w innych porach roku, umilając popołudnia i wieczory.
sarczyx Linia koment
Przeczytane:2015-02-10, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
magdalena_emilka Linia koment
Przeczytane:2015-01-27, Na półkach: Przeczytałem,Różne różności,
dayna15 Linia koment
Przeczytane:2013-09-29, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,z_Przeczytałam 2013 (112),
madziusia Linia koment
Ruczek Linia koment
Przeczytane:2013-03-25, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Chcę mieć,
Okładka - Bez skazy Pretty Little Liars Fobos. Tom 2
Victor Dixen
Okładka - Bez skazy Pretty Little Liars Ogród małych kroków
Abbi Waxman
Okładka - Bez skazy Pretty Little Liars Confess