Okładka książki - Bez skazy Pretty Little Liars

Język oryginału:
Tłumaczenie:
Ilustracje:
Dodał/a opinię: agnik66

Po niezwykle udanym spotkaniu z pierwszą częścią tej serii od razu zabrałam się za tom drugi. Nie jest to nic ambitnego, ale tak straszliwie wciąga, że nie mogłam się oderwać. Jak jest z tą częścią? Uwaga! Jeżeli jeszcze nie czytaliście części pierwszej to pomińcie poniższy akapit, gdyż może on zawierać spojlery. Akcja drugiej części PLL zaczyna się tam, gdzie kończy się część pierwsza. Po pogrzebie Alison, dziewczyny myślą, że mogą odetchnąć. Niestety są w błędzie. Aria, Hanna, Emily i Spencer w dalszym ciągu otrzymują maile i wiadomości od tajemniczego nadawcy, który posługuje się inicjałem "A". Jednak tym razem robi się niebezpiecznie, a dziewczyny zmuszane są do robienia różnych rzeczy. Muszą trzymać się razem i zaufać sobie, ale nie jest to takie proste.Tymczasem do Rosewood wraca Toby Cavanaugh razem ze swoją siostrą Jenny. Dziewczyny podejrzewają, że to właśnie on wysyła te wszystkie wiadomości. Tym bardziej, iż ma ku temu powody. Troszeczkę denerwowało mnie to, że autorka ciągle przypominała o tym, co wydarzyło się w poprzedniej części. Z pewnością gdybym czytała te książki z większym odstępem czasu to odebrałabym to pozytywnie, bo wtedy z łatwością bym sobie wszystko przypomniała. Także jest to i dobre i niedobre. Przy recenzowaniu poprzedniej części napisałam, że bohaterki to takie typowe Amerykanki. Swoje zdanie podtrzymuję, ale w "Bez skazy" bardziej je polubiłam. Dlaczego? Autorka ukazuje ich problemy; jest zdrada, walka o pełną rodzinę, anoreksja itp. Cieszy mnie to, bo książka nabiera teraz więcej ambitności i nie jest już tylko pustym czytadłem, a czytelnicy mogą utożsamiać się z bohaterkami. Ponadto poruszona została tematyka stalkingu, czyli uporczywego nękania. W tej części już doskonale widać, jak te wszystkie tajemnicze wiadomości wpłynęły na dziewczyny i jak bardzo ich życie uległo zmianie w tak krótkim czasie. "Bez skazy" jest jeszcze bardziej wciągająca niż jej poprzedniczka. Autorka stosuje język młodzieżowy, który jest lekki i przyjemny w odbiorze, a książkę czyta się wyjątkowo szybko. Nie brakuje tajemnic i napięcia. Parę razy serce szybciej mi biło i z ogromnym zaangażowaniem przewracałam kolejne kartki. Zakończenie jest tak intrygujące, że nie można ot tak sobie skończyć czytanie tej serii. O nie! Trzeba już, natychmiast, zaraz, z prędkością światła (niepotrzebne skreślić) wziąć do ręki następną część. Tyko pamiętajcie, że ta seria trochę czasu pochłania, więc lepiej zarezerwować sobie dla niej czas. kingaczyta.blogspot.com

Avatar użytkownika - madak
madak
Przeczytane:2011-10-01, Ocena: 6, Przeczytałem, Pretty Little Liars,

Przyjaciółki z Rosewood czytelnik miał okazję poznać w otwierającym cykl „Pretty Little Liars” pierwszym tomie, noszącym wdzięczny tytuł „Kłamczuchy”. Sara Shepard, autorka serii, w drugiej części przygód zabiera czytelnika w wir coraz mroczniejszych i bardziej niebezpiecznych zdarzeń. Powieść „Pretty Little Liars. Bez skazy” obnaża okropne sekrety nastolatek i sprawia, że tak, jak czterem przyjaciółkom, tak i czytelnikowi przy każdym sygnale dzwoniącego telefonu komórkowego jeży się na głowie włos.

Aria, Spencer, Emily i Hanna po - kończącym pierwszy tom przygód – spotkaniu na nabożeństwie za duszę ich zmarłej koleżanki Alison, zdają sobie sprawę, że wszystkie zostały osaczone przez próbującego wyrządzić im krzywdę mściciela. Mimo, że nadal ich obecną znajomość trudno porównywać do przyjaźni sprzed kilku lat, to relacje między dziewczynami zaczynają się poprawiać. Wydaje się, że wszystko jest na najlepszej drodze do odbudowy wielkiej, łączącej je kiedyś przyjaźni. Jednak, jak to w świecie nastolatek bywa, sercowe zawirowania, odbijanie sobie nawzajem chłopaków i potajemne randki sprawiają, że ich przyjaźń znowu wisi na włosku. Solidnie naruszony spokój dziewczyn nadal burzy tajemniczy/tajemnicza A. Wysyła do przyjaciółek coraz straszniejsze wiadomości, grozi wyjawieniem najskrytszych tajemnic i skłania  dziewczyny do wykonywania upokarzających zadań. Aria, Spencer, Emily i Hanna są przerażone. Nie wiedzą, komu mogą zaufać oraz jaki będzie następny krok A. Aria odkrywa, że romans jej ojca ze studentką trwa nadal. Spencer zakochuje się w kolejnym chłopaku swojej siostry, Wrenie, i podejmuje  poważne kroki – jak twierdzi – z miłości do niego. Emily przeżywa ogromne rozterki związane ze swoją orientacją seksualną. Obawia się odrzucenia, jeśli tylko na jaw wyjdzie to, że prawdopodobnie jest lesbijką. Hanna uporczywie stara się zaciągnąć do łóżka swojego chłopaka, Seana. Ten odpycha dziewczynę i w konsekwencji zrywa z nią, twierdząc, że przysięgał zachować czystość do ślubu. Sytuacja dziewczyn komplikuje się. Podejrzewają jedną z osób z ich otoczenia, która najprawdopodobniej ukrywa się pod pseudonimem A. i odpowiada za śmierć Alison. Na jaw wychodzą też tajemnice związane z Jenną. Książkę zamyka tragiczna śmierć mieszkańca Rosewood.

Powieść „Pretty Little Liars. Bez skazy” przyciąga uwagę czytelnika równie skutecznie jak pierwszy tom opowieści Sary Shepard. Mnogość bohaterów i ich liczne przygody sprawiają, że akcja książki już nie biegnie, ale galopuje. Wydarzenia zmieniają się jak w kalejdoskopie. Pikanterii powieści dodaje oczywiście istnienie i nikczemna działalność A. Nikt nie wie, kim jest ani w jaki sposób wszedł/weszła w posiadanie tajemnic nastolatek. Dziewczyny podejrzewają, że musi to być ktoś z grona ich znajomych, rówieśników lub sąsiadów. Kiedy podejrzenia padają na jednego z chłopaków, sytuacja wymyka się spod kontroli. Dziewczyny poważnie zaczynają się obawiać nie tylko o swoją dobrą reputację, ale - przede wszystkim - o życie.

Książka Sary Shepard to tradycyjne, trzymające w napięciu „czytadło”, w którym zakochają się przede wszystkim młode dziewczyny. Autorka oprócz wciągającego wątku kryminalnego serwuje czytelnikom opowieść o życiu zamożnych nastolatek. Dziewczyny ubierają się w drogie ciuchy, jeżdżą limuzynami oraz podrywają najprzystojniejszych chłopaków. Zakochują się na zabój, a kilka dni później cierpią z powodu niespełnionej miłości. Włażą do łóżek nieodpowiedzialnych facetów. Głowę zaprzątają im myśli o nieprzyzwoitych, ale jakże upojnych scenach z mężczyzną w roli głównej.

Jeśli traktować książki z serii „Pretty Little Liars” jako niezobowiązującą rozrywkę, to wszystko z umysłem czytelnika będzie w porządku. Jednak próba naśladowania stylu życia nastolatek z Rosewood może okazać się – mówiąc dosłownie – brzemienna w skutki. „Pretty Little Liars. Bez skazy” to kolejna porcja tajemnic nastolatek, które coraz bardziej wikłają się w tajemniczą śmierć swojej przyjaciółki sprzed lat. Kto zamordował Alison? Kto wysyła dziewczynom złośliwe wiadomości? Czy A. oprócz znajomości tajemnic dziewczyn, wie również, kto jest winien śmierci ich przyjaciółki? A może A. to morderca Alison? Na te i na wiele innych frapujących czytelnika pytań być może autorka odpowie w kolejnej części przygód nastolatek z Rosewood.

Link do recenzji
Avatar użytkownika - Leoska
Leoska
Przeczytane:2015-08-24, Ocena: 5, Przeczytałem, 52 książki 2015,
Kolejna część, która zachwyca, zniewala i wstrząsa. Dalsze losy przyjaciółek, które prześladuje tajemniczy "A". Toby wraca do domu, czy to on jest mordercą Ali ? Czy to on prześladuje dziewczyny jako "A" ? Nie, ale dziewczyny wierzą że tak. Ale Toby zawsze zwiastuje kłopoty....
Avatar użytkownika - takahe
takahe
Przeczytane:2014-11-18, Ocena: 4, Przeczytałem, 52 książki w 2014 roku, pożyczone ;),
Kolejna, druga część serii o nastolatkach w której poznajemy prawdę o tajemniczym nadawcy wiadomości do dziewczyn. Ale czy na pewno?
Avatar użytkownika - agnik66
agnik66
Przeczytane:2014-08-25, Ocena: 5, Przeczytałem, 52 książki 2014,
Avatar użytkownika - nati104
nati104
Przeczytane:2014-03-19, Ocena: 5, Przeczytałem,
"Bez skazy" to druga część serii "Pretty Little Liars" autorstwa Sary Shepard.To książka, która bez wątpienia zasługuje na uwagę. Myślę, że warto jest poświęcić parę godzin, żeby poznać dalsze losy mieszkańców Rosewood i kilka ich tajemnic. Śledztwo w sprawie Alison trwa. Teraz nie jest to już sprawa zaginięcia dziewczyny, ale jej morderstwa. Co gorsza, zabójca nadal jest na wolności i kto wie co teraz planuje? Do miasta wraca Toby, a to nie wróży nic dobrego. Jego powrót z pewnością namiesza w życiu dziewczyn. Chłopak skrywa jakąś tajemnicę. Emily, Spencer, Aria i Hanna nie wiedzą co robić. Ktoś poznał ich najgłębiej skrywane sekrety i niszczy ich życie. Muszą odkryć kim jest "A" zanim będzie za późno. Tylko czy będą potrafiły połączyć swoje siły i znowu sobie zaufać? Czy zdążą poznać prawdę, zanim komuś jeszcze stanie się krzywda?
Avatar użytkownika - secretelle
secretelle
Przeczytane:2013-12-21, Ocena: 5, Przeczytałem, 52 książki - 2013,
"Pretty Little Liars. Bez skazy" to powieść napisana typowo młodzieżowym językiem, nie spłyconym, przesyconym wulgaryzmami i sztucznym, jak to często bywa w przypadku książek, które wyszły spod pióra osób, mających młodzieńcze lata już dawno za sobą. Dla Sary Shepard inspiracją do napisania serii były jej przeżycia z czasów szkolnych. Widać, że autorka ma znakomite pomysły na dalszy bieg wydarzeń i doskonale wie, o czym pisze i czym chce się podzielić z czytelnikami, ale mam nadzieję, że nie doświadczyła na własnej skórze tego, co kłamczuchy z Rosewood, bo łatwego życia one nie mają, oj nie. Druga część serii jest powieścią zupełnie nieprzewidywalną. Pula pomysłów pisarki - na tę chwilę - wydaje się niewyczerpywalna. Osoby, które mogłoby się podejrzewać o szantażowanie bohaterek lub zabójstwo Ali, dość szybko opuszczają grono potencjalnych przestępców, a ich miejsce zajmują od razu inne postacie. Ciekawa jestem, czy kiedykolwiek dowiem się, kto wysyła dziewczynom wiadomości i z czyich rąk zginęła Alison. Może gdzieś w okolicach dwudziestego tomu...? Nawet, jeśli miałoby ich być więcej, serię z pewnością dokończę, bo czyta się ją niewiarygodnie szybko i przyjemnie, a kolejne tajemnice mnożą się w zatrważającym tempie. Gorąco polecam Pretty Little Liars - powieści idealne szczególnie na lato, ale dobrze sprawdzą się również w innych porach roku, umilając popołudnia i wieczory.
Zepsute. Pretty Little Liars
Sara Shepard0
Okładka ksiązki - Zepsute. Pretty Little Liars

A.Podejrzany o zabójstwo Alison przebywa w areszcie, ale Emily, Aria, Spencer i Hanna jeszcze długo nie będą mogły spać spokojnie. Im więcej sekretów wychodzi...

Pożądane. Pretty Little Liars
Sara Shepard0
Okładka ksiązki - Pożądane. Pretty Little Liars

CZAS ZACZĄĆ PRZEDSTAWIENIE. A. Podejrzany o zabójstwo Ali czeka w areszcie na proces. Wydawać by się mogło, że Emily, Spencer, Aria i Hanna wreszcie...

Top 5 książek
Złodziejka książek