Biegnąca z wilkami

ISBN: 83-7150-520-5
Dodał/a książkę:Wojciech Polak
Dodał/a opinię:Kasia Kalinowska
Recenzja - Biegnąca z wilkami
Niewiarygodna i czarująca, pełna fantazji ale również życiowych prawd i ludowych mądrości. Ta książka jest naprawdę pod wieloma względami niezwykła, podobnie jak jej autorka. Clarissa Pinkola Estes jest dyplomowanym psychoanalitykiem i kulturoznawcą. Posługując się przykładami z baśni i legend, próbuje odkrywać przed czytelnikiem naturę człowieka, która dzięki tej książce wydaje się niebywale fascynująca a nawet magiczna.
Przede wszystkim jest to książka o dzikiej naturze kobiety, którą my kobiety prawdopodobnie umiejętnie wypieramy ze świadomości, bojąc się jej poddać. Autorka porównuje kobietę do walecznej wilczycy, może osiągnąć szczęście w życiu, jedynie poprzez pielęgnowanie swojej wolności i nieokiełznanej natury. Nie znaczy to jednak, że kobieta jest istotą z natury egoistyczną. Wprost przeciwnie. "Dzika kobieta", podobnie jak dzika wilczyca, dla ludzi których obdarza prawdziwą miłością potrafi poświęcić wszystko.
W tym interesującym studium na temat życia i szczęścia kobiety nie może również zabraknąć informacji o mężczyźnie, który jest jednym z najważniejszych elementów jej życia, oraz o tym jak tego prawdziwego mężczyznę odnaleźć
Recenzja
catarina78 Linia koment
Na półkach:

TROPAMI DZIKIEJ KOBIETY

Dzika Kobieta biegnie przed siebie z zamkniętymi oczami, zdana wyłącznie na wewnętrzne zmysły. Jej stopy ledwie dotykają ziemi. Jest wolna. Lekka jak wiatr. Jej włosy tworzą za nią rozwiany płaszcz, swoisty ster, który kieruje jej ciałem wciąż naprzód i naprzód. Dzika Kobieta nigdy nie wstrzymuje biegu, nawet, gdy dręczy ją pragnienie lub błagalne śpiewy mijanych po drodze mężczyzn. Dzika Kobieta ślepa jest na sztuczny świat. Nigdy nie rezygnuje z marzeń, gotowa dla nich żyć

madziap plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-03-12, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,Mam,

Książka niesamowita,a zarazem niełatwa.

Podejście psychoanalityczne przeplata się z baśniowym światem odległych wierzeń. Autorka w kapitalny sposób interpretuje opowieści od dawna przekazywane z pokolenia na pokolenie odnoszą je do swiata współczesnego, a przede wszystkim do natury kobiet. Możemy dowiedzieć się jak ważne są przedstawiane w baśniach czy legendach archetypy i jak odnieść je do własnego życia.Poznajemy Dziką Kobietę, którą kazda kobieta powinna odnależć w sobie.Autorka wskazuje drogę, dzięki której możemy to zrobić, by żyć w zgodzie ze sobą i cyklami natury. Wskazuje drogę, jak dotrzeć do własnej duszy i nie zboczyć.

Książka podzielona jest na rozdziały, a kazdy z nich opowiada inną historię, co jest dużym ułatwieniem w czytaniu, gdyż nie jest to pozycja, którą czyta się jednym tchem. Autorka wymaga od czytelnika przemyślenia swego życia, ustalenia na jakim jest etapie. Nie jest to pozycja do przeczytania, lecz do czytania wielokrotnego- do używania. Jestem pewna, iz z każdym kolejnym przeczytaniem można zauwazyć w niej nowe wartości i odnieść do własnego życia.

Gorąco polecam wszystkim kobietom, a zwłaszcza tym, które są na rozstaju dróg lub właśnie szukaja własnej drogi zyciowej.

madziap plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-03-12, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,Mam,
To nie jest książka do przeczytania - to książka do używania. Do czytania wielokrotnego, odkrywania nowych prawd za każdym razem i do przemyślenia swojego życia.
muszkasia plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-08-19, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2014, czytam regularnie w 2014 roku,Mam,ulubione,
Margolit plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-03-26, Ocena: 1, Na półkach: Przeczytałem,
"New Age" Feminzim pełną gębą, do tego jeszcze słabo napisany i przełożony. Ta książka ta wytwór wyobraźni kobiety która jest zdecydowanie zapatrzona w siebie. Nie ma w niej nic co miało by faktyczny związek z rzeczywistością. Autorka pisze jak by śniła lub gorzej, była mocno nie wyspana. Do tego powtarza się niemiłosiernie, rozumiem że powtarzanie na okradło tego samego ma na celu zindoktrynowanie czytelniczki ale bez przesady. Reasumując, książką zapewne zachwycą się kobiety dość wątłe psychicznie i zagubione, czyli ten najłatwiejszy kąsek dla autorów książek "new age". Zdecydowanie nie polecam, starta czasu i bardzo słaba intelektualna rozrywka (do tego słabiutko napisana).
olkapolkajanek plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-06-15, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Czytelnicze wyzwanie 52 ksiązki w 2014,Mam,
To niesamowite, że próbowałam czytać tę książkę kilka razy. W różnych momentach życia, ale zazwyczaj w dość skrajnych kiedy to wydawało mi się, że albo spadnę w przepaść albo znajdę siły by przepaść przeskoczyć.
Nie przyszło mi jakoś do głowy, że można po prostu odwrócić się od przepaści i w ten sposób uratować resztki siebie.

Za każdym razem odkładałam książkę na półkę.

Aż do chwili kiedy....

Doszłam w życiu do chwili kiedy to ono samo zadecydowało o moim losie. Natura obdarzyła mnie wielką tajemnicą która odmieniła moje życie.
A po przeczytaniu "Biegnącej w wilkami" wiem, że odmieniła na lepsze. Mądrzejsze i prawdziwsze.

A cóż to znaczy?

Często bywa tak, że człowiek wiedzie powierzchowny żywot. Można powiedzieć, że po prostu żyje, jakoś się zadomowił i dni mijają mu jeden za drugim, często bywają one do siebie podobne.... kolejny poniedziałek , kolejna niedziela, kolejny tydzień, miesiąc, rok... kolejny tort urodzinowy i kolejne skarpetki pod choinką.

"Biegnąca z wilkami" czytana wnikliwie może okazać się wielkim znakiem STOP , znakiem od którego możemy wiele zmienić. To będą dobre zmiany.

Można zadać banalne pytanie o to skąd autorka tak wiele o mnie wie? Bo czytając książkę ma się wrażenie , że czyta się o sobie.
Kobieta zna psychikę kobiety najlepiej, najpełniej.
Autorka staje się naszą przewodniczką duchową, naszą podporą i naszym olśnieniem.

Moim olśnieniem.

Nie lubię polecać komuś jakiegoś produktu, jednak tu zrobię wyjątek.
Polecam tę książkę wszystkim mądrym kobietom niezależnie od wieku , wykształcenia, niezależnie od tego kim są i w jakim momencie życia się znajdują.

Treść przemawiająca z lektury jest mocna, dogłębna. To treść prosto z duszy kobiety.
To nasza wewnętrzna siła i moc, niejednokrotnie mniej lub bardziej umiejętnie zabijana przez złe moce jakkolwiek je nazwiemy.

To mądra książka o tym jakie naprawdę jesteśmy i jak bardzo o tym zapomniałyśmy.

astamate plusminus Linia koment
Przeczytane:2010-01-28, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
psychologiczno- filozoficzne podejście do kobiety. W każdej z nas są niewyobrażalne pokłady marzeń,pragnień, instynktów- które autorka wygrzebuje- i każe nam biec do przodu. Kobieta jak wilk - dzika, nieujarzmiona,jedynie sklasyfikowana przez społeczeństwo w którym żyje do odgrywania pewnych ról. Kobieta wilk- nie jest niewolnicą. Książka magiczna, książka która może ( i powinna) potrząsnąć Kobietą i popchnąc ją do życia. Do pełni życia. Aż chce się wyć do księżyca, aż chce się rozpuścić włosy i biec. książka obudziła we mnie instynkt dzikości, prawdziwości, naturalności. książka od Niej dla Nas.
Anja__ Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,Mam,