Blizny

ISBN: 978-83-64184-99-4
Dodał/a książkę:nasturia
Dodał/a opinię:Anna Grzyb
Recenzja - Blizny
NIE PRZEGAPCIE TEJ KSIĄŻKI!!!
To naprawdę wyjątkowy rok pod względem rewelacyjnych lektur. Katarzyna Michalik-Jaworska stworzyła niezwykłą powieść. Polecam ją z całego serducha, "Blizny" to jedna z najlepszych książek, jakie przeczytałam. Poruszająca do głębi, zmuszająca do refleksji, pokazująca ludzkie życie takim, jakie jest naprawdę. Bezkompromisowa, ujmująca, boleśnie prawdziwa. Nie mogę przestać o niej myśleć.
Bohaterka od najmłodszych lat zmaga się z przeciwnościami, musi stawić czoła dramatycznym wydarzeniom, czuje się samotna i niekochana. To ona znajduje ciało ojca, to ona odtrącona zostaje przez matkę, to ona jest bita przez wiecznie pijanego ojczyma. Czy w dorosłym życiu poradzi sobie z demonami przeszłości? Czy uda jej się założyć rodzinę, mieć męża, z którym nawiąże zdrowe relacje i dziecko, dla którego będzie całym światem? Mira umiera po wielokroć. Kiedy wydaje nam się, że już więcej znieść nie można, że człowiek nie jest w stanie udźwignąć aż tyle, okazuje się, że jednak może. Musi. Bo chce żyć. Po prostu.
Recenzja
nasturia Linia koment
Przeczytane:2015-02-23, Na półkach: Przeczytałem,

Umierałam wiele razy. Śmiercią tragiczną, beznadziejną, bezsensowną i rozpaczliwą. Oprócz śmierci fizycznej są też śmierć emocjonalna i śmierć cywilna. Tragiczne jest to, że po nich się jeszcze oddycha, choć czasem już wbrew woli.

Mira, córka ojca-samobójcy i matki pozbawionej uczuć, pasierbica i siostra alkoholika. Czy mając taki start w życiu, można samodzielnie wyplątać się z tego zaklętego kręgu? Czy można uniknąć powielania błędów w dorosłym życiu? Jedyne, czego Mirze przez całe dzieciństwo i wczesną dorosłość nie brakowało, to poczucie odrzucenia i rozpaczliwe uzależnienie od bliskich, od ich obecności

leonia plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-06-09, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,
Mocna, trudna, wstrząsająca, a przy tym brutalnie prawdziwa. Trauma z dzieciństwa, ogromna samotność, obniżone poczucie własnej wartości.
Autorka w tej niewielkiej objętościowo książce porusza bardzo ważne sprawy - co warunkuje życie człowieka, jego zachowania, postawy, uczucia, umiejętność nawiązywania kontaktów, funkcjonowanie w społeczeństwie- które dotyczą wielu z nas i z którymi wielu z nas boryka się.
Rewelacyjna, mądra książka, wobec której nie sposób przejść obojętnie i której nie sposób szybko zapomnieć.
tusiailena plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-03-10, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki,Mam,
Książka ,,Blizny" ukazała się nakładem wydawnictwa Dobra Literatura. Tytuł tej publikacji jest adekwatny do tematyki. Jest to poruszające świadectwo kobiety które poprzez swoje doświadczenia życiowe została alkoholiczką.

Mirka, bohaterka książki przychodząc na świat już musiała walczyć o życie, bo był to poród pośladkowy czyli bardzo trudny. Później też nie było łatwiej - gdy miała pięć lat samobójstwo przez powieszenie popełnił jej ojciec. Jej matka po raz drugi wyszła za mąż co przyczyniło się do togo że oboje z bratem nie czuli się kochani ponieważ ojczym często nadużywał alkoholu i znęcał się nad nimi.
Gdy jej młodszy brat po pobiciu trafia do szpitala matka oddaje ich pod opiekę byłych teściów i tu też nie jest im dobrze.

Jej życie cały czas jest trudne i bolesne aż w końcu ucieka w alkohol i później podejmuje walkę o nowe życie.

Nasza bohaterka dzięki książką ułożyła sobie swój świat, to one dały ej motywację, pokazały że świat i życie da się zmienić. Mira zrobiła studia, sama utrzymała się w Warszawie, znalazła męża i urodziła córkę która okazała się chora co zmieniło całe jej życie po raz kolejny.

Bycie rodzicem chorego dziecka to często poczucie spadania w przepaść bez żadnego zabezpieczenia. Bez dmuchanego materaca na ziemi, który mógłby uratować życie. Nie wiesz, kiedy ten lot się skończy i czy w ogóle to nastąpi. A może będziesz tak spadać bez końca?

Książka mówi o alkoholizmie, jego konsekwencjach oraz ranach, jakie pozostawia on na naszej duszy ale często też ciele. Jest to także rozprawa nad miłością, odrzuceniem ale też samotnością której doświadczamy mimo obecności ludzi.

Powieść Katarzyny Michalik-Jaworskiej jest prawdziwa i życiowa. Pokazuje jak łatwo wplątać się w krąg pułapek. Książka powinna zostać obowiązkową lekturą dla tych którzy wpadają w niezniszczalny system powielanych wzorców. Autorka uzmysławia nam, iż wołanie o pomoc nie jest porażką lecz jest pokazaniem dojrzałości i świadomości człowieka.

Publikacja pokazuje, że nie ma już przyzwolenia na picie ale jest duża otwartość w mówieniu o tym problemie. Moim zdaniem książka jest warta uwagi bo warto poznać literaturę tego problemu...
Cała na:
asymaka plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-03-25, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015 ,Mam,
NIE PRZEGAPCIE TEJ KSIĄŻKI!!!
KarenKa Linia koment
NaWidelcu Linia koment
Przeczytane:2015-04-08, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2015,Mam,Na wymianę,
Sadu Linia koment
Triste Linia koment
maggie28 Linia koment
Przeczytane:2015-03-02, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2015 rok,Czeka na recenzję,Mam,