Bridget Jones: W pogoni za rozumem

Data wydania: 2005-01-01
Dodał/a książkę:Wojciech Polak
Dodał/a opinię:Agnieszka Lis
Recenzja - Bridget Jones: W pogoni za rozumem
Druga część przygód Bridget Jones, tak samo jak pierwsza, opowiada o zabawnych perypetiach głównej bohaterki. Bridget przeżywa kryzys związku z Markiem Darcym, przeprowadza wywiad z prawdziwym panem Darcym (tzn. Colinem Firthem) i wplątuję się w aferę narkotykową. "W pogoni za rozumem" to zabawna, niewymagająca od czytelnika zbyt dużo myślenia powieść przeznaczona głównie dla kobiet (choć kto wie, może przedstawicielom płci przeciwnej również się spodoba). Sukces wszystkich część opowiadających o Bridget, moim zdaniem, kryję się w tym, że bohaterka jest zwykłą kobietą, niewyidealizowaną, zmagającą się z nadwagą i różnymi innymi problemami. Nie jest ona perfekcyjną kobietą, której zawsze na koniec wszystko się świetnie układa. Bo chociaż zakończenie książki jest szczęśliwe (jakże mogłoby nie być, w przypadku powieści tego typu nawet nie przyjmujemy do wiadomości myśli, że cała historia mogłaby mieć smutne zakończenie) to Bridget i tak robi z siebie kompletną idiotkę. Ale przecież właśnie za to ją kochamy.
jagna1978 plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-12-16, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,
Ksiazka opisuje zycie Bridget Jones roztrzepanej singielki ,ktora ciagle szuka faceta.W sumie w tej czesci juz go ma ale jednak czegos jej brakuje wiec postanawia wyjechac z przyjaciolka w podroz do Tajlandi i znalesc swoje "ja".Podczas lektury usmialam sie do lez ale tez czasem ze wspolczucia dla bohaterki z powodu jej niesamowicie nierzeczywistych wpadek i gaf.
wiolamp plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-10-09, Ocena: 2, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,
Kolejne rozczarowanie.Zbyt dużo niepotrzebnych nużących wątków np. z udziałem rodziców. Jedyne co troszkę zaciekawia to historie Bridget i Rebecki oraz więzienie. Zaskakujący też koniec opowiadania. Szczerze spodziewałam się kolejnego mężczyzny a tu szok. Książka średnia, zdecydowanie nie dla kogoś kto liczy na rozbawienie i przyjemną lekka lekturę.
surfinia plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-04-07, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Mam,Przeczytane,Romans,
Ponownie, porównując do filmu, który niestety widziałam wcześniej niż przeczytałam - książka wypadła słabiej. Całe te wydarzenia, a zwłaszcza z matką (?) strasznie nie realistyczne.
madzia_inc plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-07-08, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Kocham Bridget Jones! Tak bardzo daleko od ideału i dzięki temu tak realna! Bohaterka wielu kobiet- w całej swojej nieporadności z wieloma talentami i niesamowitym szczęściem. Niemalże biłam brawo bohaterce za wytrawność w swoich marzeniach mimo tylu niespodzianek losu. Bridget pokazuje, że po każdym ciosie trzeba się podnieść i iść dalej w wysoko podniesioną głową.
Czytam książki o Bridget raz na jakiś czas- poprawia humor i zawsze stawia na nogi podczas chandry!
agusia97 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-04-25, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,Wyzwanie - książki zekranizowane,
zlosnica plusminus Linia koment
Przeczytane:2010-11-24, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Komuś kto czytał pierwszą część druga też powinna się spodobać. Ja zostałam kupiona. Lubię od czasu do czasu czytać książki typowo dla bab;)
Mamut plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-12-02, Ocena: 2, Na półkach: Przeczytałem,Mam,WYZWANIE 2014-52 książki,
Tytuł chwytliwy i bardzo dobrze określający książkę. Bridget chyba szuka swojego rozumu, który pewnie pijąc przez lata dawno już utopiła. Ma szczęście, że Mark Darcy postanawia mimo jej wad związać sie na stałe...
dona plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-05-03, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Śmieszna, napisana z humorem, dla każdego nie tylko dla kobiet. Ale pierwsza część była lepsza. Książka jest napewno ciekawsza niż film!
Amarisa plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-04-12, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,Mam,
Po rewelacyjnym "Dzienniku Bridget Jones" autorstwa angielskiej pisarki i dziennikarki Helen Fielding, przy lekturze którego bawiłam się świetnie, przyszła pora na kontynuację - "Bridget Jones: w pogoni za rozumem". Tak jak w przypadku poprzedniczki, tak i tę część czytałam wiele lat temu. Po raz kolejny odbyłam swoistą podróż do przeszłości przypominając sobie książkę z czasów, kiedy byłam jeszcze nastolatką. Co ciekawe, o ile "Dziennik Bridget Jones" doskonale pamiętałam, tak w przypadku jego kontynuacji wiele szczegółów zatarło się w mej pamięci. Zdawałam sobie jedynie sprawę z tego, że to w tej części Bridget zdecydowała się przeżyć wraz z jedną ze swoich przyjaciółek egzotyczną podróż, która miała polepszyć ich samopoczucie i pomóc odnaleźć duchowe oświecenie, co skończyło się tym, że trafiła za kratki tajlandzkiego więzienia z powodu przyłapania jej na przemycie narkotyków. Wszystko inne pozostawało jakby za mgłą i wymagało odkrywania na nowo, wyciągania z czeluści zakamarków mej pamięci.

Zanim jednak doszło do tej nieszczęsnej katastrofy z wtrąceniem głównej bohaterki za więzienne kraty, wydawało się, że w końcu zaświeciło dla niej słońce i teraz będzie już szczęśliwa. Co prawda nadal liczy zjedzone kalorie, wypalone papierosy, wypite jednostki alkoholu dzielnie walcząc ze swoimi nałogami, posiłkując się przy tym lekturą dziesiątek najróżniejszych poradników, ale osiągnęła swój główny cel - przestała być singielką! A to wszystko za sprawą Marka Darcy'ego, który okazał się być tym jedynym, idealnym, wyśnionym i wymarzonym mężczyzną jej życia. Jednak z biegiem czasu nadciągają czarne chmury... Przez to, że związała się z mężczyzną, ucierpiała jej przyjaźń z dziewczynami, dla których nie ma już tyle czasu co kiedyś. A do tego w pobliżu Marka zaczyna kręcić się znienawidzona przez Bridget Rebecca, która dziwnym zbiegiem okoliczności pojawia się wszędzie tam, gdzie Mark, absorbując jego uwagę i coraz bardziej odciągając go od jego dziewczyny. Czy uda jej się rozbić ich związek? Czy Bridget znów zasili szeregi singli?

"Bridget Jones: w pogoni za rozumem" to powieść o poszukiwaniu własnego miejsca na ziemi, swojej tożsamości, bliskości drugiego człowieka, miłości i zrozumienia. W dowcipny, humorystyczny sposób kreuje przed nami obraz współczesnego świata, a zwłaszcza to, w jaki sposób społeczeństwo patrzy na ludzi żyjących samotnie, czy to z wyboru, czy też dlatego, że wikłają się w nieszczęśliwe związki kończące się rozstaniem. Poza tym wydarzenia rozgrywające się w tej części zbiegły się z tragedią, jaka miała miejsce w Wielkiej Brytanii - śmiercią księżnej Diany. Na przykładzie losów Bridget, jej przyjaciół, rodziny, ich znajomych, a nawet całkiem obcych ludzi Helen Fielding pokazuje, w jaki sposób Anglicy zareagowali na tę wiadomość i jak starali sobie z nią poradzić.

Komu poleciłabym tę powieść? Z pewnością osobom, które pragną zrelaksować się po ciężkim dniu pracy, albo po prostu tym, którzy chcą przeczytać coś lekkiego, niezobowiązującego, dowcipnego, co pozwoli im zapomnieć o troskach dnia codziennego i po prostu w przyjemny sposób spędzić czas. To taka książka, która spodoba się zarówno młodym, jak i starym - przecież każdy z nas, niezależnie od wieku, chciałby się świetnie bawić podczas lektury, a powieść Helen Fielding to gwarantuje.

Moja ocena: 6/6
recenzja z mojej strony: http://magicznyswiatksiazki.pl/bridget-jones-w-pogoni-za-rozumem-helen-fielding-recenzja-452/
malamimbla plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-03-21, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,
Podobnie jak poprzednia część,ta również mnie nie zachwyciła. Lekka historyjka, momentami nawet dość zabawna, jednak nie rozumiem zachwytów jakie budzi w niektórych. Na jeden wieczór, dla zabicia czasu-może być.
violabu plusminus Linia koment
Przeczytane:2004-12-01, Ocena: 1, Na półkach: Przeczytałem,2012 i wcześniej,
O tak, dokładnie "W pogoni za rozumem" - nie wiem czy autorka wraz z bohaterką goni za rozumem ... miejmy nadzieję, że kiedyś się to uda.
plusminus Linia koment
ot Linia koment
Na półkach: Przeczytałem,
Okładka - Bridget Jones: W pogoni za rozumem Serce Łazarza
Poppy Z. Brite
Okładka - Bridget Jones: W pogoni za rozumem Dzieje Polski opowiedziane dla młodzieży
Feliks Koneczny
Okładka - Bridget Jones: W pogoni za rozumem Skamieliny III RP
Jerzy Jachowicz
Okładka - Bridget Jones: W pogoni za rozumem Spalić paszport
Bogusław Kalungi Dąbrowski
Okładka - Bridget Jones: W pogoni za rozumem Nawałnica mieczy. Stal i śnieg. Audiobook
George R.R. Martin