Dziadek do orzechów

Data wydania: 2011-10-11
ISBN: 978-83-259-0314-5
Dodał/a książkę:czytam
Dodał/a opinię:
Recenzja - Dziadek do orzechów
Po książkę sięgnęłam w duchu Świąt i mogę powiedzieć tylko dwie dobre rzeczy: urzekło mnie ciepło, jakie panowało w rodzinie i szacunek oraz miłość, jakimi darzono dzieci oraz fakt, że opowieść szybko się skończyła. Trudno przejąć się losami zabawek nawet, jeśli ożywają w czasach, kiedy dobra materialne można tak szybko i łatwo zastąpić. I trudno czyta się książki, które opierają się na jednej przesłance.
plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 3, Na półkach: 52 książki 2014,
Dorota_Dega plusminus Linia koment
Przeczytane:2005-01-27, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Wspominam, jak czytałam te baśń z wypiekami na twarzy. Teraz też czasami do niej wracam, bo jest naprawdę fantastyczna!
Anytsuj plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-12-27, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,Mam,
Fantastyczna baśń. Dawno nic tak nie pobudziło mojej wyobraźni i chęci powrotu do dzieciństwa. Idealna na czas świąteczny- na pewno będę do niej wracać.
Sil plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 6, Na półkach:

Odrobina świątecznej atmosfery…

„Dziadek do orzechów”

wyd. Wilga

rok: 2011

str. 17

Ocena: 6/6

Już jakiś czas temu, w moich skromnych progach, zagościła ta niezwykła książeczka, a w zasadzie… prawdziwa księga. Wielokrotnie ją przeglądałam, czytałam odwiedzającym mój dom dzieciom, nie miałam jednak wolnej chwili, by siąść i zająć się jej solidnym zrecenzowaniem. W końcu nadeszły upały, a mnie dopadła chęć na odrobinę chłodu. Wówczas przypomniałam sobie, że na półce czeka Dziadek do orzechów, którego akcja toczy się przecie zimową porą. Sięgnęłam więc po niego czym prędzej, a teraz spieszę z relacją.

Jaki jest Dziadek do orzechów każdy Wam powie. W oryginale ta powieść dla dzieci napisana została przez E.T.A. Hoffmanna. Jej pierwsza wersja wydana została w Berlinie w 1816 roku. Książka utrzymana jest w formie baśniowej i opowiada o przygodach małej Klary. W jej świecie zabawki ożywają, a księciem zostaje tytułowy Dziadek do orzechów. Dla francuskojęzycznych czytelników książkę przetłumaczył Aleksander Dumas i to jego wersja stała się podstawą do skomponowania przez Piotra Czajkowskiego baletu pod tym samym tytułem.

Przedstawiona przez wydawnictwo Wilga historia jest oczywiście odrobinę okrojona, ale nie ma się w zasadzie czemu dziwić, w końcu nie tyle o treść w tej wersji chodzi, co o ilustrację. Wydanie z 2011 roku prezentuje nam Dziadka do orzechów w wersji przestrzennej. Dzięki temu dziecko może nie tylko wysłuchać ciekawej historii i zobaczyć wybrane fragmenty na obrazkach, ale i poczuć się tak, jakby postaci wychodziły do niego z książki. Zdecydowanie wpływa to pozytywnie na odbiór wizualny bajki i sprawia, że dziecko chce do danej książki wracać.

Wydanie to posiada twardą i solidną okładkę, dzięki której można mieć pewność, że opowieść przetrwa niejedno i zostanie w domu na dłużej. Kartki znajdujące się wewnątrz, tak jak i przestrzenne obrazki, zrobione są z porządnego kartonu. Ilustracje wykonane zostały w precyzyjny sposób, są ładne i kolorowe, aż miło na nie patrzeć. Intensywnie czerwona okładka przyciąga wzrok i zachęca, by ściągnąć książkę z półki. Do tego oklejona została przyjemnym w dotyku, bordowym zamszem, który daje dziecku kolejne, bardzo przyjemne doznania. Zdecydowanie warto zaopatrzyć się w tę pozycję.