Opis ksiązki

Kup Teraz

Dżoker

Ocena ( 1 osoba )
5.0
Wydawnictwo: MG
Data wydania: 2016-01-13
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 978-83-7779-352-7
Liczba stron: 496
Dodał/a książkę:czytam
Dodał/a opinię:jeke5
Recenzja - Dżoker
Gdynia to piękne miasto zbudowane nad morzem z ludzkich marzeń, otoczone słoną wodą i piaskiem, statkami z białymi żaglami łopoczącymi na wietrze, krzykliwymi mewami latającymi nad głowami spacerowiczów. W 2016 roku miasto to będzie obchodziło 90-lecie nadania mu praw miejskich i doskonale w tę rocznicę wpisuje się 13 stycznia 2016 roku premiera książki pt. ,, Dżoker" Michała Piedziewicza, który wychował się w tym mieście.

Akcja powieści toczy się w Gdyni i jej okolicach od czerwca 1929 roku do lipca 1939 roku.
W dynamicznie rozwijającym się mieście przecinają się ścieżki Łucji pracującej na poczcie, młodego dziennikarza Adama Grabskiego i Krzysztofa Wilczyńskiego, który wraz z przyjacielem Konstantym Kotkowskim zajmuje się przemytem alkoholu przy granicy z Wolnym Miastem i Rzeszą.

Michał Piedziewicz doskonale odmalował koloryt nowo budowanego miasta i portu, który miał zapewnić Polsce dostęp do morskich szlaków. Z całego kraju napływali ludzie, którzy w porcie szukali miejsca do pracy i życia. Budowano domy i kamienice w okolicach Kamiennej Góry, którą dawniej nazywano Kamieńcem. W Orłowie wybudowano molo i nowoczesne pensjonaty dzięki którym kąpielisko stało się bardzo modne i eleganckie. W ciągu zaledwie dziesięciu lat z małej wsi rybackiej powstało prężnie rozwijające się miasto.

Czytając ,,Dżokera" miałam wrażenie, że mieszkam w przedwojennej Gdyni i wraz z bohaterami przemierzam najpierw błotniste, a później wybrukowane uliczki; że bawię się w noc sylwestrową w Kurhausie albo na fajfie u znajomych; że siedzę w kawiarni i zastanawiam się, czy na zabawy karnawałowe udać się do Warszawy, Zakopanego, Triestu, a w czasie wakacji odwiedzić Karlowe Wary albo Juratę. Słucham pierwszych audycji w radiu, gdzie śpiewa Kiepura, chodzę do kina, podziwiam wyścigi automobili oraz sukcesy Żwirki i Wigury, słucham plotek o Witkacym nazywanym Demonem Zakopanego, a w wolnych chwilach czytam o kasiarzu Szpicbródce i morderstwach w ,,Tajnym Detektywie".
Jednym słowem autor książki bardzo realnie i żartobliwie przedstawił życie codzienne w latach trzydziestych dwudziestego wieku.

W książce zamieszczono archiwalne zdjęcia Gdyni i poznając kolejne perypetie bohaterów można zobaczyć ,,ich oczami,, ulice, hotele, pocztę, port, domy,muszlę koncertową,dom kuracyjny,molo i wiele innych miejsc. Widać nie tylko jak zmieniały się te miejsca, ale autor uchwycił także stopniową zmianę nazw i tak np. Sopot nazywano wcześniej Zoppot; ulica Święto Jańska stała się Świętojańską; Kurhaus został Domem Kuracyjnym.


,,Dżoker" to opowieść o pięknym mieście, które stało się domem dla wielu ludzi ze wszystkich zakątków Polski. Jest to historia Polaków zawieszonych pomiędzy wojnami, którzy chcą być szczęśliwi pomimo szalejącego kryzysu i coraz większej ekspansji nazizmu. Jest to także piękna powieść o miłości, trudnych wyborach i odwadze.

Michał Piedziewicz pracuje nad kontynuacją ,,Dżokera" i mam zamiar ją za jakiś czas przeczytać, a na razie polecam pierwszą część książki nie tylko mieszkańcom Gdyni:)
http://magiawkazdymdniu.blogspot.com/
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Uleczkaa38 plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-03-06, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,Mam,

  30 - latkowie... Ludzie wciąż tak młodzi, by z nadzieją patrzeć w przyszłość i wciąż wierzyć w to, że spełnią swoje najskrytsze marzenia... Z drugiej strony już nie tak bardzo młodzi, by nie chcieć od życia tego wszystkiego co najlepsze, już teraz, bez oglądania się i oczekiwania na to bliżej nie określone "kiedyś". To piękny, chyba najpiękniejszy wiek, w jakim znalazł się lub znajdzie każdy z nas..., "wiek budowania". I tak naprawdę nie ma znaczenia, w jakich czasach żyją ci "młodzi Bogowie", gdyż zawsze byli i będą oni tak samo wolni, piękni, ciekawi życia... Zarówno dziś, jak i przed  30, 50 czy 100 laty... O takich bohaterach  opowiada niezwykła powieść Michała Piedziewicza pt. "Dżoker", która przenosi nas do przedwojennej Gdyni, i tym sposobem daje nam szansę na poznanie burzliwych losów tego miasta, jak i jego 30-letnich mieszkańców...


 Fabuła tej historia skupia się na losach kilkorga głównych bohaterów, których to życie obserwujemy na przestrzeni dziesięciolecia, od 1929 roku, aż do roku 1939. Gdynia - miasto rozwijające się w błyskawicznym tempie z dnia na dzień, pełne szans, nadziei, marzeń. W tych realiach poznajemy młodą urzędniczkę pocztową - Łucję. W pięknej dziewczynie zakochuje się dwóch mężczyzn, którzy stanowią swoje absolutne przeciwieństwa. Pierwszym z nich jest początkujący dziennikarz - Adam, drugim zaś wojenny weteran, a obecnie przemytnik - Krzysztof. I tak oto rozpoczyna się rywalizacja, miłosna gra i trudny czas wyborów, w który zagmatwana zostają ta trójka bohaterów. Mijają lata, zmieniają się uczucia, Gdynia rozkwita..., lecz bolesna przeszłość i niepokojąca przyszłość nie dadzą o sobie zapomnieć, wkraczając brutalnie w życie Łucji, Adama i Krzysztofa...


 "Dżoker" to niezwykle klimatyczna, przejmująca i przede wszystkim intrygująca opowieść obyczajowa, osadzone w niezwykłych czasach, jakimi to były lata 30-te ubiegłego wieku... Opowieść o miłości, zdradzie, zbrodni, jak i również o niezwykłym mieście, które powstało tylko i wyłącznie dzięki zapałowi i wierze ludzi w to, iż można zbudować wielkie i piękne miasto "ze słonej wody i żółtego piasku"... Wreszcie jest to także historia o burzliwych losach Polski i Polaków, na których to swój cień położył demon nazizmu... Tym samym książka ta jest jedną z najbardziej zaskakujących, interesujących i bogatych pod względem treści pozycji spod znaku literatury obyczajowej ostatnich lat. Wzrusza, bawi, zmusza do refleksji jak i również tęsknoty za tym wyjątkowym, minionym już światem...


 Fabułę tej powieści można podzielić na dwie zasadnicze części. Pierwsza z nich odnosi się do miłosnych i życiowych perypetii głównych bohaterów, a ściślej rzecz biorąc do wyboru Łucji jednego z jej adoratorów, jak i również konsekwencji tej decyzji, które to poznajemy wraz z kolejnymi mijanymi latami... To także historia o codziennym życiu zwykłych ludzi, z ich radościami, smutkami, rozczarowaniami i kłopotami, jakie to przynosi każdy kolejny dzień. Wreszcie jest to również opowieść o szemranych interesach, zbrodni, sensacyjnych i kryminalnych wydarzeniach, które położą się cieniem na życiu bohaterów. Drugą część tej powieści stanowi natomiast piękna relacja o Gdyni i sąsiadującego z nią Gdańska oraz Sopotu. To autentyczne nazwy dawnych ulic, skwerów, parków, budynków, opisy ich wyglądu, kształtu, klimatu i tamtejszych ludzi, wyjątkowych ludzi. Mieszkańcy Gdyni to bowiem niezwykła mieszanka napływowej ludności z najodleglejszych zakątków ówczesnej Polski, którzy wraz z rozwojem tego miasta, sami stawali się rodowitymi Gdańszczanami... Dwie części, pomiędzy którymi nie ma żadnej namacalnej granicy i sztucznego podziału, gdyż wzajemnie się one ze sobą splatają i przeplatają, tworzą jedną, piękną literacką całość... 


Ponadto jest to również pasjonująca historia o Polsce tamtych czasów, z Kiepurą stawiającym swoje pierwsze kroki na scenie czy też Witkacym, szokującym swym zachowaniem ówczesnych miłośników kultury...


 Książka ta przypomina swoim układem wielką sagę rodzinną, trochę na wzór pamiętnika, czy też  dziennika. Otóż jej fabuła została podzielona na kilkanaście głównych rozdziałów, zatytułowanych nazwą miesiąca i datą roku, w którym to przedziale czasowym rozgrywają się zapisane tam wydarzenia. Pomniejsze - wewnętrzne podrozdziały, mają już tradycyjne, słowne tytuły, odnoszące się do kluczowych wydarzeń danej części opowieści. Tym samym bardzo czytelnie ukazano tutaj wagę i moc upływającego czasu, który nie tylko prowadzi nas przez życie trzech bohaterów tego miłosnego dramatu, ale także ukazuje jego wpływ na ich charaktery, osobowości, zmiany jakie w nich zachodzą... Dziesięć lat to na pozór okres czasu niezbyt długi, jednak przy lekturze tej książki wydaje się czasem niewyobrażalnie rozwlekłym i bezlitosnym dla ludzkiego życia, które tak szybko przemija... Ponadto nie sposób nie zwrócić tu uwagi na to, że dzięki takiemu układowi fabuły czytelnik bardzo łatwo odnajduje się w tej opowieści, co także nie jest bez znaczenia dla jej odbioru i możliwości czerpania z niej pełni przyjemności i satysfakcji literackiej.


 Silną stroną tej opowieści są jej bohaterowie, zarówno ci z pierwszego planu, jak i ci nie zawsze poznani z imienia i nazwiska, którzy to tworzyli ową gdyńską codzienność i jej koloryt... Wracając jednak do trójki głównych postaci "Dżokera", to o każdym z nich mogę śmiało powiedzieć - fascynujący. Łucja to młoda, piękna, wrażliwa i niezwykle optymistycznie nastawiona do życia kobieta, o której chce się dowiadywać jak najwięcej i pragnie się być jak najbliżej niej. Kobieta, z którą los jednak nie obchodzi się delikatnie, o czym dobitnie przekonujemy się wraz z końcowymi rozdziałami tej książki... Adam, to z kolei wielki marzyciel, wiecznie roztargniony i chodzący z głową w chmurach, nie koniecznie zaś twardo stąpający po ziemi mężczyzna,  który mógłby być podporą i oporą dla każdej kobiety. To dobry chłopiec, ale chyba tylko wciąż chłopiec, który jeszcze nie dorósł... I wreszcie jego całkowite przeciwieństwo - Krzysztof. Odważny, rozważny, obeznany z życiem i przede wszystkimi gotów na największe poświęcenia dla ważnej sprawy, jak i również dla miłości... Można by rzec - mężczyzna ideał, choć jak się okazuje w tej opowieści, również i ideały skrywają swoją mroczną stronę... To bohaterowie z krwi i kości, których energię, pasję i życie, nie tylko odbiera się beznamiętnie ze słów tej opowieści, ale które to wręcz czuje się własnym sercem i duszą...


 Ta książka niesie sobą morze emocji, które co jakiś czas rozbija się swoimi falami o twardy brzeg rzeczywistości, głownie tej politycznej i historycznej. Dla mnie lektura tej książki przyniosła i uśmiech, i łzy i chwile refleksji nad ludzkim życiem, które niezależnie od tego czy ma miejsce w 2016 roku, czy w roku 1929.., jest zawsze takie samo. Tak samo trudne, niesprawiedliwe, rozczarowujące i jednocześnie niezwykłe, gdyż stwarzające wciąż i wciąż nadzieję na to, że być może od jutra będzie jednak lepiej...? Bardzo łatwo zaprzyjaźnić się z tym miastem i jego bohaterami, ale jeszcze trudniej jest się z nimi rozstać. Na szczęście doszły mnie słuchy, iż autor pracuje obecnie na kontynuacją tej historii, co niesie sobą pewną nadzieję i pocieszenie...:)


 Na koniec muszę poświęcić słów kilka wydaniu tej pozycji, które jest po prostu godne największych pochwał. Mam tu przede wszystkim na myśli niezwykle klimatyczną okładkę, na której widzimy czarno białą postać uśmiechniętej dziewczyny, na tle kolorowego nadbrzeża portowego przedwojennej Gdyni, a wszystko to w formie swego rodzaju kolażu... Ale nie tylko okładka zachwyca, gdyż równie wielkie wrażenie wywierają liczne ilustracje przedstawiające Gdynię tamtej epoki, które występują w książce, i to nie gdzieś na końcu, ale pomiędzy poszczególnymi rozdziałami... Świetna robota Wydawnictwa MG!


 Nie pozostaje mi zatem nic innego, aniżeli zachęcić wszystkich do sięgnięcia po tę piękną i mądra opowieść o mieście którego już nie ma, i o ludziach jakich już nie ma... "Dżoker" to bowiem jedna z tych pozycji, których poznanie jest obowiązkiem dla każdego miłośnika literatury na najwyższym poziomie...


 

jeke5 plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-01-09, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Gdynia to piękne miasto zbudowane nad morzem z ludzkich marzeń, otoczone słoną wodą i piaskiem, statkami z białymi żaglami łopoczącymi na wietrze, krzykliwymi mewami latającymi nad głowami spacerowiczów. W 2016 roku miasto to będzie obchodziło 90-lecie nadania mu praw miejskich i doskonale w tę rocznicę wpisuje się 13 stycznia 2016 roku premiera książki pt. ,, Dżoker" Michała Piedziewicza, który wychował się w tym mieście.

Akcja powieści toczy się w Gdyni i jej okolicach od czerwca 1929 roku do lipca 1939 roku.
W dynamicznie rozwijającym się mieście przecinają się ścieżki Łucji pracującej na poczcie, młodego dziennikarza Adama Grabskiego i Krzysztofa Wilczyńskiego, który wraz z przyjacielem Konstantym Kotkowskim zajmuje się przemytem alkoholu przy granicy z Wolnym Miastem i Rzeszą.

Michał Piedziewicz doskonale odmalował koloryt nowo budowanego miasta i portu, który miał zapewnić Polsce dostęp do morskich szlaków. Z całego kraju napływali ludzie, którzy w porcie szukali miejsca do pracy i życia. Budowano domy i kamienice w okolicach Kamiennej Góry, którą dawniej nazywano Kamieńcem. W Orłowie wybudowano molo i nowoczesne pensjonaty dzięki którym kąpielisko stało się bardzo modne i eleganckie. W ciągu zaledwie dziesięciu lat z małej wsi rybackiej powstało prężnie rozwijające się miasto.

Czytając ,,Dżokera" miałam wrażenie, że mieszkam w przedwojennej Gdyni i wraz z bohaterami przemierzam najpierw błotniste, a później wybrukowane uliczki; że bawię się w noc sylwestrową w Kurhausie albo na fajfie u znajomych; że siedzę w kawiarni i zastanawiam się, czy na zabawy karnawałowe udać się do Warszawy, Zakopanego, Triestu, a w czasie wakacji odwiedzić Karlowe Wary albo Juratę. Słucham pierwszych audycji w radiu, gdzie śpiewa Kiepura, chodzę do kina, podziwiam wyścigi automobili oraz sukcesy Żwirki i Wigury, słucham plotek o Witkacym nazywanym Demonem Zakopanego, a w wolnych chwilach czytam o kasiarzu Szpicbródce i morderstwach w ,,Tajnym Detektywie".
Jednym słowem autor książki bardzo realnie i żartobliwie przedstawił życie codzienne w latach trzydziestych dwudziestego wieku.

W książce zamieszczono archiwalne zdjęcia Gdyni i poznając kolejne perypetie bohaterów można zobaczyć ,,ich oczami,, ulice, hotele, pocztę, port, domy,muszlę koncertową,dom kuracyjny,molo i wiele innych miejsc. Widać nie tylko jak zmieniały się te miejsca, ale autor uchwycił także stopniową zmianę nazw i tak np. Sopot nazywano wcześniej Zoppot; ulica Święto Jańska stała się Świętojańską; Kurhaus został Domem Kuracyjnym.


,,Dżoker" to opowieść o pięknym mieście, które stało się domem dla wielu ludzi ze wszystkich zakątków Polski. Jest to historia Polaków zawieszonych pomiędzy wojnami, którzy chcą być szczęśliwi pomimo szalejącego kryzysu i coraz większej ekspansji nazizmu. Jest to także piękna powieść o miłości, trudnych wyborach i odwadze.

Michał Piedziewicz pracuje nad kontynuacją ,,Dżokera" i mam zamiar ją za jakiś czas przeczytać, a na razie polecam pierwszą część książki nie tylko mieszkańcom Gdyni:)
http://magiawkazdymdniu.blogspot.com/
AgnieszkaSC Linia koment
Na półkach: Czytam,Mam,
mysha Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
iwona-w Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów