Opis ksiązki

Kup Teraz

Kot Bob i ja. Jak kocur i człowiek znaleźli szczęście na ulicy

Ocena ( 17 osób )
4.5
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Data wydania: 2014-02-19
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788310125446
Liczba stron: 288
Dodał/a książkę:elibri
Dodał/a opinię:Małgorzata Marcinkowska-Swojak
Recenzja - Kot Bob i ja. Jak kocur i człowiek znaleźli szczęście na ulicy
Ciekawa historia o tym, jak przygarnięcie bezdomnego rudego kocura odmienia życie praktycznie bezdomnego narkomana walczącego z nałogiem. Od pierwszych kart książki zakochujemy się w Bobie- rudym kocurze, którego autor i bohater powieści odnajduje któregoś dnia na swojej klatce schodowej. Dla bohatera powieści zyskujemy więcej sympatii w trakcie jej trwania, w miarę jak przechodzi on przemianę.
Książka napisana jest wartko, bez dłużyzn i roztkliwiania się, bywa wzruszająca, choć miejscami naiwna. Nie dała mi może nowej nadziei wbrew cytatowy znajdującemu się na okładce, ale niewątpliwie wciągnęła mnie i chwilami wzruszała. Polecam kociarzom :)
Recenzja
justa21 Linia koment
Przeczytane:2015-04-25, Na półkach: Przeczytałem,

Mój przyjaciel, kot

 

Kot, w ujęciu współczesnym, wzbogaca wielki czy też mały ludzki świat o nowy wymiar, a wyrażając to w sposób możliwie najgłupszy, ale modny: kot otwiera nam oczy na kocie rozumienie świata – pisał o tych futrzastych istotach z charakterkiem niemiecki dziennikarz i felietonista, Eugen Skasa–Weiss. Nie wszyscy jednak potrafią docenić wyjątkowość kotów

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
JuliaOrzech plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-04-04, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2014,Posiadam,O niezwykłym rudym kocurze Bobie słyszałam już nie jeden raz. Zaciekawiona popularnością i sympatią jaką ten zwierzak wzbudza na całym świecie obejrzałam też kilka filmików na kanale youtube.  Co do książki miałam mieszane uczucia. Bałam się ckliwej historii z zakończeniem jak z bajki, która w dodatku poprzez głównego bohatera, jakim jest kot, chce zagrać na ludzkich uczuciach. No cóż, nie ukrywajmy, że ludzie kochają takie prawdziwe historie, kiedy człowiek najpierw upada na dno, aby potem z pomocą osoby drugiej, bądź dzięki swojej własnej sile podnieść się i kroczyć dalej przez życie z podniesionym czołem, a wydawcy często żerują na tych uczuciach. Zielone skośne oczy spojrzały jednak na mnie i już byłam kupiona. Nie było rady. Musiałam przeczytać tę książkę.


Kot Bob i ja to historia prawdziwa o tym, jak zwierzę, nie po raz pierwszy już zresztą, dzięki swojej przyjaźni i oddaniu ratuje człowieka przed niechybną śmiercią. James jest narkomanem na odwyku, który przez dziesięć lat interesował się tylko czubkiem własnego nosa i tym, żeby mieć na kolejną działkę. Opowiada swoją historię od momentu, kiedy w jego życiu pojawił się Bob – rudy kocur, którego znalazł na wycieraczce.  Między tą dwójką od razu zaiskrzyło, chociaż James początkowo nie zamierzał zająć się kotem na stałe. W tej kwestii jednak chyba nie miał nic do powiedzenia, bo Bob wybrał go sobie i już.


 James dzięki pomocy pisarza Garry’ego Jenkinsa opowiedział czytelnikowi jak przyjaźń z kotem, dała mu siłę do walki z nałogiem, o tym jak szybko zielonooki przyjaciel stał się kimś na miarę własnego dziecka, którym trzeba się opiekować i być za nie odpowiedzialnym. James do tej pory samotny, pogubiony człowiek dostał niesamowity prezent od losu. A może Bob, to po prostu jego anioł stróż? Przyjaciele dzielnie prą do przodu, choć nie jest łatwo. James opiekuje się zwierzakiem z rozbrajającym wprost oddaniem, dba o jego zdrowie, rozwój i dobre samopoczucie. Bob zaś odwdzięcza się swojemu panu ciepłym futerkiem, którym z niezwykłą gracją otula szyję pana. Pomaga mu także w tak przyziemnej sprawie jak zdobywanie pieniędzy na życie.  Bob jak magnes przyciąga zabieganych Londyńczyków, którzy wcześniej traktowali Jamesa jak powietrze. Długowłosy mężczyzna z gitarą nie wzbudzał ich sympatii na tyle, żeby zatrzymać się i zamienić ciepłe słowo. Bob sprawia, że ludziom miękną serca. Niestety są też i tacy, którzy z zazdrością patrzą na całe to zamieszanie wokół oryginalnej dwójki przyjaciół i będą robić wszystko, aby ich zniszczyć.


Kot Bob i ja, to historia prosta, niesiląca się na tani sentymentalizm i wyciskanie łez. James jest daleki od wypłakiwania się w przysłowiową poduszkę. Jest świadom tego, że sam zmarnował sobie dużą część życia i choć wpłynął na to cały szereg rodzinnych zawirowań, obwinia tylko siebie. Mówi o sobie, ale zawsze w kontekście Boba, to jego traktuje jak bohatera tej powieści i swojego życia. Nieciekawa przeszłość sprawiła, że James nie jest zbyt wylewny w okazywaniu uczuć, ale z Bobem łączy go prawdziwa, męska przyjaźń na śmierć i życie i obaj „panowie” doskonale wiedzą ile dla siebie znaczą. James więc skupia się na tym, aby nigdy nie wracać już do piekła z przeszłości, a w tej walce dzielnie pomaga mu kot. Zdziwiona i jednocześnie wzruszona czytałam o tym, jak Bob dzielnie wspomagał James podczas przykrych skutków odstawienia lekarstw pomagających w odwyku, tak samo jak wcześniej James czuwał przy Bobie, kiedy ten był chory, czy dochodził do siebie po zabiegu sterylizacji.


Oczywiście pod względem literackim powieść nie wybija się ponad przeciętność. Daleko tu szukać kwiecistego języka, filozoficznych przemyśleń czy wyszukanych środków artystycznych. Książkę opowiada prosty człowiek, dlatego powieść w odbiorze jest również prosta i łatwa.  To lektura na jeden wieczór, choć nie jest tak, że człowiek o niej szybko zapomina. Przyjemna i wzruszająca opowieść o przyjaźni, oddaniu i miłości, jaka połączyła zagubionego człowieka i kota z tajemniczą przeszłością, o ciepłej relacji, która pomaga przetrwać najgorsze chwile w życiu i daje nadzieję na lepsze jutro.  Polecam nie tylko fanom czworonożnych futrzaków.


leonia plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-08-06, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,
Przyjemna, chwilami wzruszająca historia Jamesa Bowena i jego kota Boba. Dwie istoty, które są na zakręcie życia spotykają się i obdarzają wzajemnym zaufaniem.
Historia o tym, że każdy potrzebuje kogoś, kto pomoże mu w pokonywaniu życiowych trudności i dążeniu do wyjścia na prostą.
Może nie jest to literatura "górnych lotów" niemniej polecam.
CicheBaBum plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-06-02, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,
Niewiarygodna historia, ale prawdziwa, o czym świadczą materiały umieszczane w internecie. Kot Bob to celebryta!
Ale zacznijmy od początku i od pierwszej książki z serii z czarującym futrzakiem i jego najwierniejszym przyjacielem- Jamesem.
James to poturbowany przez życie bezdomny narkoman. Życie go nie rozpieszczało. Po rozwodzie rodziców wyjechał z mamą do Australii i tam zmieniał wiele szkół, przeszedł wiele diagnoz psychiatrycznych. Wmawiano mu ADHD, a nawet schizofrenię. Dzieciaki raz nawet rzucały w niego kamieniami i w tedy przestał już robić z siebie pajaca, aby tylko go zauważono... Właściwie uciekł z matczynego gniazda pod pretekstem podjęcia pracy do rodziny w Anglii. Nie cierpiał swojego ojczyma. Przepadł. Oszukiwał, zerwał kontakt z mamą... Bardzo było mi jej żal i na prawdę słono sobie popłakałam nad losem matki i syna. Narkotyki- równia pochyła. Nie rzadko głód, przestępstwa- dno. Coś się w nim obudziło, jakaś ostatnia niedogaszona iskra nadziei, siły i dzięki ludziom pomagającym takim jak on zaczął przyjmować metadon, otrzymał mieszkanie socjalne i możliwość rozpoczęcia życia od zera.
I spotykają się na klatce schodowej. Co dzień ten wyleniały, zabiedzony kocur wylegał na wycieraczce klatki schodowej. Mijał go, ale nie umiał pozostać obojętny wobec jego złego położenia. Zaprosił do domu, nakarmił, po jakimś czasie wydał dosłownie ostatni grosz na weterynarza, karmę... Zarabiał na ulicy grając na gitarze, a potem walcząc o miejscówkę sprzedając specjalne gazety, których dystrybucją mogą zajmować się tylko wybrani bezdomni. Ci, którym można zaufać, rokują na przyszłość i sprzedają towar. Wybrańcy, którym los ufa.
James po raz pierwszy i w najodpowiedniejszym momencie swojego życia ma kogoś o kogo sam musi się troszczyć. Nie ma już wymówek, że deszcz, że palec i główka i inna wymówka. Dla kota, dla lojalności, przyjaźni poświęca wiele i dostaje za to podwójną zapłatę. To dzięki opiece nad Bobem, wielkiemu poczuciu odpowiedzialność James trzyma się cieniutkiej w jego przypadku linii "normalnego" życia. W naszym rozumieniu ta "normalność" jest inna niż dla niego. On osiągnął wiele. Ja się tylko obawiam i martwię: "Chłopie, nie zbaczaj z kursu!".
Bob i James siebie są warci. Obaj mieli nie lekkie życie, cierpieli, ale uratowali siebie na wzajem.
Warsztatowo prosto napisana książka. Coś mi się wydaje, że ktoś musiał mu dużo pomóc w pisaniu. Z tego co napisał na prawdę w jego życiu brak było czasu na pisanie, ba! Czytanie! James ma jeszcze nałóg oglądania TV :)
Mimo wszystko szybko przeczytałam. Bardzo miła lektura z nutą poczucia humoru, o tym jak przyjaźń ze zwierzęciem może uratować człowiekowi życie...
Polecam szczególnie zainteresowanym "kototerapią" ;-)
lulux plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-02-09, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2016 ,
Chwilami z humorem, chwilami nawet smutna opowieść o losach dwóch istot, które nie od zawsze miały szczęście w życiu. Bob, jako kot, daleko odbiega od "norm kotowatości"- i to właśnie ciekawe jest w tej książce. Niby niemożliwe, a jednak taki kot naprawdę istnieje! I co najważniejsze - ma się całkiem dobrze! :)
kocik83 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-10-24, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,
Fajna,napisana lekkim językiem książka opowiadająca o człowieku który zaprzyjaźnił się z kocurkiem znalezionym na wycieraczce.Dotychczas James był samotnym grajkiem żyjącym z dnia na dzień ale kiedy w jego życiu pojawia się kot Bob,James odpowiedzialny za nowego przyjaciela postanawia zmienić swoje życie.Piękna autentyczna opowieść o przyjaźni człowieka i kota.
Deutschland191 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-10-15, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,wypożyczone z biblioteki,Wyzwanie 52 książki 2015,
Poruszająca i momentami pełna humoru historia człowieka, który odmienił swoje życie dzięki przyjaźni z kotem.
Uwielbiam koty, chociaż sama nie posiadam tego zwierzaka to do przeczytania zachęciła mnie sama okładka oraz to, że lubię historie, których bohaterami są także zwierzęta.
Książka jest napisana prostym językiem. James opowiada o swoim życiu, o tym jak wpadł w nałóg narkotykowy oraz o próbie powrotu do normalnego życia. Pojawienie się Boba stało się dla niego wybawieniem. W zamian za opiekę kocur staje się dla Jamesa prawdziwym przyjacielem. Książka pokazuje, że zawsze można zmienić swoje życie, jeśli tylko podejmie się odpowiednie kroki. Poruszająca i szczera opowieść. Odebrałam ją jako osobisty pamiętnik, w którym została opisana walka z przeciwnościami losu, która staje się bardziej znośna, kiedy ma się oparcie. Początkowo przeszkadzały mi liczne powtórzenia, ale później przyzwyczaiłam się i z ogromnym zainteresowaniem odkrywałam historię Jamesa i Boba. Autor ujął mnie swoją wrażliwością na trudny los zwierząt. Polecam wszystkim miłośnikom zwierząt. Zachęcam także do oglądania filmików na YouTube z udziałem Jamesa i Boba. Z ogromną chęcią sięgnę po kontynuacje.
Sadu plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-09-07, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,
Czasem człowiek spada na samo dno i ciężko jest się podnieś. Jedynym ratunkiem jest wtedy sens życia. Może nim być jakieś marzenie ale nie zawsze marzenia łatwo jest spełniać. James nie był gwiazdą grał na ulicy. Może być też rodzina. Lecz od niej się odsunął. Miłość? Tu też nie wyszło. Więc może kot?
W historii tej najpiękniejsze jest to, że jest ona prawdziwa. Może nie najciekawsza ale na pewno podnosi na duchu pokazuje jak zwykły bezpański zwierzak może zmienić całe życie. Bob otwiera Jamesowi oczy na świat i pomaga mu podnieść się na nogi tak jak on pomógł mu.
Shi4 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-05-04, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 (327) książek w 2015 roku,Mam,Obyczajowe,
Po książkę sięgnęłam właściwie w ramach wyzwania o zwierzętach. Inaczej pewnie przyszłabym koło niej obojętnie. Ale gdy przeczytałam opis, zaciekawiłam się jak zwykły kot może odmienić czyjeś życie.

Czyta się ją miło i przyjemnie. Mnie zajęła dosłownie jeden wieczór. Nie jest to może ambitne arcydzieło, ale całkiem fajna rozrywka. Nie raz losy Boba i jego pana mnie wzruszyły, ale i też pobudziły do śmiechu. Zwłaszcza moment, gdy kot sam uczy korzystać się z ludzkiej toalety!

Polecam jako rozluźniającą lekturę. A potem do obejrzenia filmów na Youtubie z głównymi bohaterami!
greenlady plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-07-20, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2014,Książki na długi wieczór,
Ciekawa historia o tym, jak przygarnięcie bezdomnego rudego kocura odmienia życie praktycznie bezdomnego narkomana walczącego z nałogiem. Od pierwszych kart książki zakochujemy się w Bobie- rudym kocurze, którego autor i bohater powieści odnajduje któregoś dnia na swojej klatce schodowej. Dla bohatera powieści zyskujemy więcej sympatii w trakcie jej trwania, w miarę jak przechodzi on przemianę.
Książka napisana jest wartko, bez dłużyzn i roztkliwiania się, bywa wzruszająca, choć miejscami naiwna. Nie dała mi może nowej nadziei wbrew cytatowy znajdującemu się na okładce, ale niewątpliwie wciągnęła mnie i chwilami wzruszała. Polecam kociarzom :)
Sheti plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-07-03, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Czytam regularnie w 2014 roku,Mam,
,,Pozostajesz na zawsze odpowiedzialny za to, co oswoiłeś."
James Bowen to uliczny muzyk, który nie miał zbyt kolorowego życia. Właściwie, sam do tego doprowadził. Alkohol i narkotyki potrafią człowieka zniszczyć, ale na szczęście James postanowił wziąć się w garść. Odbił się od dna i zaczął wszystko od nowa. A wiecie, kto mu w tym pomógł? Kot. Tak, zwykły rudy dachowiec, który stał się dla grajka przyjacielem, powiernikiem i nieodstępującym go na krok towarzyszem. Aż dziwne, prawda? Bo przecież tyle się słyszy, jakie to koty są wredne i uważają ludzi za swoich niewolników :)

,,Kot Bob i ja" to historia rozpoczynająca się od chwili, gdy James Bowen znalazł na wycieraczce małego, rudego kota, który był w stanie opłakanym. Początkowo w ogóle nie zamierzał zabierać go do siebie, chciał tylko go trochę podleczyć, a potem wypuścić lub znaleźć jego prawowitego właściciela. Jednak wiecie.. zwierzęta mimo wszystko potrafią okazać swoją wieczność. James zajął się Bobem i dzięki temu stali się nierozłącznymi przyjaciółmi. Co więcej - kot razem z nim zaczął grywać na ulicy i to dzięki niemu James zyskał uznanie ludzi.

,,Koty są bardzo wybredne w swoich sympatiach. Jeśli im nie pasujesz, odchodzą i szukają kogoś nowego. To absolutna norma. To, że ludzie widywali mnie z Bobem, zmieniło mój obraz w ich oczach. Zaczęli mnie traktować jak człowieka, przestałem być anonimowy. W pewien sposób odzyskałem tożsamość. Przedtem byłem jak rzecz, teraz ponownie stawałem się sobą. Bob nie tylko zmienił stosunek ludzi do mnie. Sprawił też, że i ja zmieniłem swój stosunek do ludzi."

Książka jest napisana bardzo prostym językiem, co jest dosyć oczywiste, bowiem autor nie jest pisarzem, tylko muzykiem, który chciał się podzielić ze światem swoją historią. A jest ona naprawdę wzruszająca i wspaniała. Każdy człowiek zobaczy przemianę, jaka zaszła w muzycznym grajku. Zobaczy, że kot stał się swego rodzaju kotwicą, która kazała mu zachowywać trzeźwość umysłu, a co więcej - zyskał istotę, za którą stał się odpowiedzialny. Wywiązała się między nimi więź miłości, przyjaźni i oddania. To piękny obraz tego, że James Bowen zdał sobie sprawę z tego, że Bob jest nowym domownikiem i należy mu się wszystko, co najlepsze. A kot potrafił mu odpłacić na swój własny sposób, a i zyskał sobie wiernych fanów.

,,Posłuchaj, James - mawiała. - Nie uważam, żeby ulica była najlepszym miejscem dla Boba. Myślę, że winien mieć jakiś dobry, ciepły dom i lepsze życie, na które zasługuje. Za każdym razem kończyła mniej więcej w ten deseń: To ile za niego chcesz? Widząc, że jestem nieprzejednany, zaczęła rzucać kwotami. Najpierw zaproponowała sto funtów, potem pięćset. Któregoś wieczoru podeszła do nas jeszcze raz i wypaliła: Dam Ci za niego 1000 funtów. Spojrzałem tylko na nią i zapytałem:
-Ma Pani dzieci?
-Dzieci? - wyjąkała zaskoczona. -Tak... Mam.
-Świetnie. Ile Pani sobie liczy za najmłodsze?
-Nie rozumiem.
-Ile Pani chce za najmłodsze?
-Nie wiem o czym mówisz. Co to ma wspólnego...?
Przerwałam jej w pół zdania: Więcej, niż sie Pani wydaje. Bo Bob jest dla mnie jak dziecko. A kiedy pani pyta czy go sprzedam, ja tak samo mogę zapytać, ile Pani chce za najmłodsze."

Każdy kociarz z pewnością poczuje się urzeczony pięknem tej historii i będzie potrafił zrozumieć myśli Jamesa. Życie nie jest usłane różami i podobnie było z tą dwójką - mieli swoje wzloty i upadki, a każdy upadek wejdzie głęboko w serce każdego kociarza, bowiem od razu znajdzie w tym odniesienie do siebie i swojego pupila. Automatycznie pojawia się myśl: ,,A co, gdyby to przydarzyło się nam? Mnie i mojemu kotu?". Nie raz towarzyszyły mi łzy rozpaczy i smutku, ale również łzy radości, a uśmiech rozświetlał moją twarz, gdy widziałam, że człowiek i kot znakomicie dają sobie radę. Nie da się ukryć, że ta opowieść jest bardzo emocjonalna, ale przedstawia także codzienne życie, w którym dobre i złe chwile przeplatają się nawzajem, a człowiek musi się uczyć wyciągać wnioski i radzić sobie w najgorszych sytuacjach.

,,Kot Bob i ja" to książka pokazująca, że można odbić się od najgorszego dna. James Bowen nie raz wprowadza retrospekcje ze swojego życia i widzimy, jak znalazł się tam, gdzie jest. To historia dająca nadzieję i ukazująca, że odpowiedzialność za drugą istotę potrafi wpłynąć na człowieka, zmienić go i dać mu szansę na lepsze jutro. Historia Jamesa i Boba jest wspaniała i daje nam wiele do myślenia. Z łatwością można z niej wyciągnąć wiele wniosków, a dodatkowo wzbudza w nas wiele emocji - największą z nich jest chyba radość płynąca z tego, że ten człowiek potrafił sobie poradzić w najgorszych sytuacjach, odbił się od dna i zdobył przyjaźń cudownego kota. Jestem niezmiernie poruszona tą historią i ogromnie się cieszę, że mogłam się z nią zapoznać!
Muminka789 Linia koment
Przeczytane:2015-02-03, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Twiggy Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Azzmon Linia koment
Przeczytane:2014-06-30, Ocena: 2, Na półkach: Przeczytałem,Przeczytane,
Sumire Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Zetka_Siedlce Linia koment
Przeczytane:2015-08-12, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,Posiadam,Wypożyczone (2015),
ot Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
magda690 Linia koment
Przeczytane:2015-03-14, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,"Wyzwanie - wszystkie stworzenia duże i małe",
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
andr Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
MayaK Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
emka13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
april Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ufo1651 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
moniapili Linia koment
Przeczytane:2015-05-13, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
Bas1992 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Sandi3 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
lika93 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Cytrus Linia koment
Przeczytane:2014-03-14, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,Ebook,Mam,
Szesana Linia koment
Przeczytane:2014-06-06, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,Mam,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
KasikO Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
iwona-w Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów