Księga porad językowych Lamelii Szczęśliwej

ISBN: 978-83-7516-706-1
Dodał/a książkę:czytam
Dodał/a opinię:jeke5
Recenzja - Księga porad językowych Lamelii Szczęśliwej
Błędy językowe przytrafiają się każdemu w różnych sytuacjach oraz miejscach i często nikt już nie zwraca na nie uwagi, a one zadomowiają się i funkcjonują w naszym życiu codziennym.
Ostatnio trafiła w moje ręce wyjątkowa książka, a raczej księga Joanny Krzyżanek pt. ,,Księga językowych porad Lamelii Szczęśliwej"

Lamelia Szczęśliwa od dziesięciu lat przebywa na emeryturze i udziela porad językowych w zabawny sposób, aby mogły zostać zrozumiane przez dzieci.
Pokazuje dzieciom jak wygląda język i które jego części rozróżniają smaki: gorzki, słony, kwaśny i słodki. Uczy gimnastykować język i robi z niego trąbkę, kieruje jego koniuszek w kierunku podłogi i próbuje nim dotykać nosa. Liczy językiem zęby górne i dolne, nadyma policzki i pompuje niewidzialne baloniki.
Gdy dzieci znają już budowę języka i wiedzą jak go ćwiczyć Lamelia opowiada im krótkie i dłuższe historyjki dzięki, którym wyjaśnia znaczenie różnych powiedzonek.

,,Mój kolega z trzeciej klasy miał cięty język, czyli wyrażał się w złośliwy sposób. Na szczęście nie ostrzył go sobie na innych, tylko skupiał się na własnych słabościach-to znaczy żartował w ten złośliwy sposób jedynie na swój temat."

Lamelia uwielbia łamańce językowe: ,,Szła pchła koło wody, pchła pchłę pchła do wody, tamta pchła płakała, że ją tamta pchła popchała."
Na przykładzie opowiadań wskazuje, gdzie został popełniony błąd językowy i poprawia go.
Jestem zachwycona tą książką. Zarówno dowcipną i mądrą treścią dzięki, której dzieci bez wysiłku przyswajają zasady poprawnej polszczyzny, jak też szatą graficzną-twarde okładki, zabawne i oryginalne ilustracje Zbigniewa Wiewiurki.

Rewelacyjna księga porad językowych dla dzieci i rodziców:) Polecam!

Zosia2010 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-10-16, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,wyzwanie 2015 26 książek,
"Fajna książka w której miła pani podpowiada jak ładnie mówić. No i w końcu zapamiętasz mamo że się mówi w cudzysłowie tak jak w rowie! Myślisz że jak zabiorę książkę do przedszkola to Pani nam coś przeczyta czy stwierdzi że za trudne?"

Świetna książka pozwalająca utrwalić problematyczne zasady mowy ojczystej. Tak ja mama opisałam książkę:
jeke5 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-04-12, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,

Rewelacyjna księga porad językowych dla dzieci i rodziców:) Polecam!

Sumire Linia koment
iwona-w Linia koment