Opis ksiązki

Kup Teraz

Kto jak nie ja?

Ocena ( 15 osób )
5.1
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2013-09-17
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788378396109
Liczba stron: 480
Dodał/a książkę:elibri
Dodał/a opinię:bibliotekarkaB
Recenzja - Kto jak nie ja?
Nie każdy zdecydowałby się na opiekę nad 3-letnią sierotą. Mało tego, na walkę o prawo do tej opieki. Książka po przeczytaniu której długo byłam myślami z bohaterkami. Gorąco polecam.
Recenzja
catarina78 Linia koment
Na półkach:

Anna Słabkowska ma dosyć. Wyłączyła telefon, nie odbiera poczty, jedyne, co ją teraz interesuje, to skuteczny sposób na znieczulenie. Pije więc i łyka tony leków na sen. Tak upływa życie wziętej pani ginekolog. Gdy już odbierze co piąty telefon, warczy do niego. Bliscy próbują jej jakoś pomóc, wyciągnąć z dołka, przerwać alkoholowy ciąg. Problem w tym, że Anna wcale tego nie chce. Jest jej wszystko jedno. Całe życie była sama, ale dobrze jej z tym było. Nie miała zobowiązań, nie założyła rodziny. Teraz też ma wszystko gdzieś

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
patkabm plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-04-07, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,
Anna, to lekarka po pięćdziesiątce uzależniona od alkoholu i leków, od jakiegoś czasu na urlopie bezpłatnym, trzyma się z daleka od ludzi, zniechęca do siebie znajomych ...i nagle musi zaopiekować się trzyletnią Olą - wnuczką swojej siostry; a przecież ona nigdy nie chciała mieć dziecka, a co dopiero opiekować się małą dziewczynką, która w tragiczny sposób traci rodziców. Życie z Olą zmusza Annę do zmiany trybu życia, nie jest to jednak łatwe; tym bardziej, że opieka miała trwać kilka tygodni a zamienia się w miesiące. Bardzo mądra i poruszająca lektura!
martucha180 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-11-25, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki w 2014 r.,Wyzwanie - książki pełne emocji 2014,
Są kobiety, które pragną mieć dziecko za wszelką cenę. Są też takie, które nie chcą ich mieć. Jedną z nich była doktor ginekolog Anna Słabkowska, główna bohaterka powieści Katarzyny Kołczewskiej Kto, jak nie ja? Kobieta tuż po 50-tce przebywa na długim bezpłatnym urlopie z powodu swego nałogu - topi smutki, ale one ni groma nie chcą utonąć, zalewa robaka i nie może go zalać, bo on coraz lepiej pływa... A ma w czym, bo przez lata pracy butelkowych dowodów wdzięczności trochę się uzbierało! Do tego dochodzą leki nasenne, uspokajające, przeciwbólowe - całkiem niezły zestaw! A że sama sobie może wypisywać recepty, to korzysta z tego maksymalnie. Tak naprawdę to dr Słabkowska nie może wymazać z pamięci niektórych wspomnień. Jej życie, jak sama przyznaje, to totalna klapa, rozsypało się w ciągu pół roku - bierze prochy na sen, zapija je alkoholem, z nikim się nie widuje, nie wychodzi z domu, nie myje. Nazwisko w końcu zobowiązuje! Kobieta traci rachubę czasu, lecz ma na tyle przytomności umysłu, by odbierać co piąty telefon, aby nikt się do niej nie włamał w poszukiwaniu trupa. Jednak rozmowy przez telefon to złość na dzwoniącego, oburzenie, a nawet wściekłość i rzucenie słuchawką. Te emocje potem trzeba było zagłuszyć... koktajlem Mołotowa!
Jednak jeden z tych co piątych telefonów stawia ją na nogi. Dosłownie! Magda, młodsza siostra pani doktor przekazuje jej, że jej córka z mężem mieli wypadek, gdy po nią jechali na święta. W szpitalu okazało się, że Paweł zginął na miejscu, Małgorzata jest w stanie krytycznym, a ich córka 3-letnia Ola jest cała i zdrowa. Ten ogrom nieszczęścia w przeddzień Wigilii spowodował ciężki zawał u Magdy. I dla pani doktor zaczęło się pandemonium! W okresie świąteczno-noworocznym musiała zająć się całą rodziną: rozsypanym kompletnie szwagrem Robertem, zdezorientowaną dziewczynką i jej bratem Igorem. Opisy tych perypetii to mieszanina tragedii, ale i komizmu słownego. Decyzją rodziny Ola trafia na jakiś czas do ciotecznej babki, dopóki jej babcia nie wydobrzeje po zawale. Dzięki tej decyzji pani doktor wraca do życia, wskakuje na właściwe tory. Zrozumiała, że nie może być słaba. Zaczęło się piekło i dla pani doktor, i dla dziewczynki. Kobieta, która nigdy nie miała dzieci i nigdy nie chciała ich mieć, z dnia na dzień musi zająć się wychowaniem 3-latki. Idzie jej jak po grudzie. Serce się kraje, czytając opisy "walki" tych dwóch kobiet. Wściekłość na bohaterkę miesza się ze współczuciem. Te opisy bolą. A i mała daje jej ostro popalić swymi histeriami. I nic dziwnego, że Anna Słabkowska wraca do swych nałogów, bo chce mieć święty spokój. Ciągle wydzwania do siostry z pytaniem, kiedy zabiorą wnuczkę, a oni... oni się wymigują na różne sposoby. A do tego szpital, policja, pogotowie opiekuńcze, sąd rodzinny, psychiatra... Jak dokładnie potoczą się losy Ani i Oli, sami musicie się dowiedzieć.
Powieść Kto, jak nie ja? porusza wiele ważnych i bardzo trudnych życiowo tematów. Problem alkoholizmu, nadużywania leków, opieki nad obcym dzieckiem, opieszałości sądów rodzinnych czy tragedii dzieci w pogotowiu opiekuńczym. Niełatwo się o tym czyta, ale trzeba... trzeba mieć świadomość istnienia tego typu problemów i walki z nimi. Zwłaszcza wątek pogotowia opiekuńczego w Toruniu chwyta za serce, szarpie nim do bólu. Tragedia rodziców każdego z dzieci przekłada się na ich tragedię. To smutne i bardzo emocjonujące opisy w odbiorze. W ogóle cała książka taka jest, a emocje wywołuje skrajnie różne. Oprócz łez wywołuje także śmiech, bo cięty język doktor Słabkowskiej idzie w ruch. A z drugiej strony te sam język rzuca wulgaryzmami i to może niektórych oburzać. Jednak bez tych wulgaryzmów pewne sceny nie byłyby po prostu wiarygodne. Mimo trudnego tematu powieść przeczytałam bardzo szybko. Byłam ciekawa, co dalej. Akcja jest spójna i dość wartka, bowiem przy małym dziecku człek nie posiedzi, ciągle coś się dzieje. Opisy są bardzo realne i plastyczne, bo i język prosty, i styl lekki, a do tego żywe dialogi. Zwłaszcza rozmowy z Olą rozczulają. Narracja 1-osobowa uwiarygadnia całą historię. Szkoda tylko, iż między 4. a 15. rokiem życia Oli jest przerwa - autorka zrobiła przeskok czasowy. Szkoda, bowiem dwie główne bohaterki są bardzo charakterne i wyraziście nakreślone, zaś czytelnik chciałby dokładnie poznać ich relacje przez cały czas ich wspólnego życia. Pozostałym postaciom z powieści również niczego nie brakuje. Ja miałam nie raz i nie dwa ochotę potrząsnąć Robertem, by w końcu chłop miał własne zdanie i wypełzł spod pantofla żony, a ją kopnąć w cztery literki, by poczuła się do zajęcia własną wnuczką, a nie tylko wykręcała się swoim chorym sercem.
Ta książka porusza i każe zastanowić się nad życiem. Wstrząsa czytelnikiem, ale i wywołuje delikatny uśmiech zrozumienia, uśmiech przez łzy. Obnaża ludzkie słabości, nałogi i pokazuje siłę do ich pokonania, siłę dojrzałości i miłości.
violabu plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-11-02, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,Mam,Wyzwanie - książki pełne emocji 2014,
Katarzyna Kołczewska zaserwowała czytelnikom w swej powieści ,,Kto jak nie ja?" dramat małego dziecka i później nastolatki w wyniku błędów decyzyjnych bliskich jej osób. Książka opowiada historię dziewczynki, która straciła rodziców w wypadku samochodowym. Niestety, dziadkowie nie mogą i nie chcą się nią zająć, a ponad pięćdziesięcioletnia ciotka nie odczuwa miłości wobec jakichkolwiek dzieci. Los jednak łączy je ze sobą. Czy jest to najlepsze wyjście dla małej?

Powieść w brutalny sposób pokazuje ludzkie problemy. Nie ubarwia życia bohaterów, każe im się borykać z ogromnymi problemami, głównie w zakresie relacji pomiędzy członami rodziny. Nie ma wydźwięku pozytywnego. W pewien sposób ,,pociesza", że nawet najbardziej światli, wykształceni i doświadczeni ludzie podejmują złe decyzje, popełniają poważne błędy wychowawcze, mają problemy z samym sobą. Ważną rolę w książce odgrywa głębokie uzależnienie od alkoholu.

,,Kto jak nie ja?" zaczyna się bardzo emocjonalnie od jednej z najdramatyczniejszych sytuacji, czyli od tragicznej śmierci. Z tego względu w dalszej części trudno było autorce uzyskać podobny efekt. Punkt kulminacji wywoływanych odczuć u czytelnika nastąpił w innym miejscu niż konwencjonalnie i to spłyciło emocje wywoływane w dalszej części książki.

Niestety, ale autorka nie ,,kupiła" mnie. Mam kilka zarzutów do treści powieści. Przede wszystkim: Jak to możliwe, że opiekując się dzieckiem, które straciło oboje rodziców, a które ma straszne problemy emocjonalne, czego dowodem są nawet kilkugodzinne histerie (wrzaski, płacz) dwukrotnie w ciągu doby przez kilka miesięcy(!), opiekunka będąca lekarzem oraz jej koleżanka lekarz-pediatra, nie wpadają na pomysł zasięgnięcia porady specjalisty, jak dać sobie radę z problemem i jak pomóc dziecku. Nadmienić trzeba, że autorka jest z wykształcenia właśnie lekarzem. Nie mieści mi się w głowie takie zaniedbanie. Nielogiczności jest w książce kilka. Jej fabuła nie była dla mnie na tyle ciekawa, bym mogła to wybaczyć.

Powieść oceniam jedynie jako ,,może być" i zastanawiam się, skąd zachwyt nią u innych czytelników.
basiekgo plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-06-23, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Bardzo podobała mi się ta książka ,wiele pokazuje z naszego życia i uczy.
Pani ginekolog jest na urlopie po różnych sytuacjach gdzie była po alkoholu, stacza się coraz bardziej, wyzwaniem dla niej jest opieka nad trzy letnią Olą, która zostaje sierotą po wypadku tragicznym jej rodziców. Dziadkowie nie mogą się nia zaopiekować z powodu zawału jej babci.
Mająca po piędziesiątcce Anna nie daje sobie rady, różne spotykają ją przygody ale najgorszy jest alkohol.
Życie jednak różne pisze scenariusze i tak jest w tym przypadku, polecam przeczytać.
bibliotekarkaB plusminus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Nie każdy zdecydowałby się na opiekę nad 3-letnią sierotą. Mało tego, na walkę o prawo do tej opieki. Książka po przeczytaniu której długo byłam myślami z bohaterkami. Gorąco polecam.
atena plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-04-25, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,"Wyzwanie - powieści obyczajowe 2014",52 książki 2014,
Czasami użalamy się nad sobą (nie wiedzie nam się w pracy, w małżeństwie nie układa się), ale to nic w porównaniu z tragediami, które mają miejsce nie gdzie indziej jak obok nas.
Anna - lekarka mająca problem alkoholowy - zostaje zmuszona przez życie do zaopiekowania się córeczką swojej siostrzenicy, której rodzice giną w wypadku samochodowym. Mimo, że dziewczynka ma dziadków i wujka, gdyby nie postawa naszej bohaterki, trafiłaby do domu dziecka.
Problemy się mnożą, ale Anna mimo wszystko stara się, aby dziecko było szczęśliwe.
Zachęcam do przeczytania tej książki, może gdy znajdziemy się w podobnej sytuacji, będziemy mieli do czego odnieść swoje postępowanie.
Eli1605 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
takahe Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
KKS Linia koment
Przeczytane:2016-08-19, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,
leonia Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
dayna15 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Cytrus Linia koment
Przeczytane:2014-02-24, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Ebook,Mam,
jolantasatko Linia koment
Przeczytane:2016-07-23, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,2016,
Missy Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Karol_Czarny Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Czytam,
edith Linia koment
Przeczytane:2013-07-19, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,Mam,
jurata Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Macy Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
nadiaL Linia koment
Przeczytane:2013-11-08, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Neon77 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
janmega Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
magi18 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
kuk4 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
iwona-w Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Beatricze Linia koment
Przeczytane:2015-04-09, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
malamw Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Ancia272 Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Chcę przeczytać,
agasam9 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
aggi Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Malwa89 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
majkanew Linia koment
Przeczytane:2014-02-19, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
danutka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Bas1992 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ganna Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów