Okładka książki - Lawendowy pokój

Lawendowy pokój

Wydawnictwo: Otwarte
Data wydania: 2014-07-30
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 978-83-7515-307-1
Liczba stron: 344
Dodał/a opinię: StillChangeable

Ocena: 4.53 (34 głosów)

"Chciał, by poczuła nieskończoność, jaką oferują książki. Ich nigdy nie zabraknie. I nigdy nie przestaną kochać swojego czytelnika lub czytelniczki. Wobec wszelkiego, co nieobliczalne, są jedynym elementem, na którym można polegać. Wobec życia. Wobec miłości. Także po śmierci."

 

Głównym bohaterem książki jest Jean Perdu - właściciel księgarni "Apteka Literacka", który rzeczywiście sprzedaje różnego rodzaju powieści niemalże jak lekarstwa... Jednak w tym przypadku mają działać one na duszę człowieka, jego złamane serce czy wszelkie inne niepowodzenia z jakimi dana osoba spotkała się w swoim życiu. Jean idealnie potrafi poznać, co ktoś nosi w sobie i rozwiązywać problemy poprzez lektury. Jednak nie potrafi uleczyć swojego cierpienia, jakie ciągnie się za nami aż dwadzieścia lat. Wszystko ma związek oczywiście z kobietą, która niegdyś od niego odeszła. Jednak któregoś dnia jego życie ulega diametralnej zmianie, gdy po tym długim czasie, w końcu otwiera list pozostawiony przez ukochaną... Informacja w nim zawarta sprawia, że główny bohater na swojej księgarni - statku rozpoczyna morską wędrówkę w towarzystwie młodego pisarza Maxa. Czego Jean dowiedział się w liście pozostawionym przez kobietę? Jakie przygody czekają bohatera podczas tej podróży? I co jeszcze wydarzy się na drodze jego życia? To pytania, na które odpowiedź znajdziecie, jeśli sami sięgniecie po "Lawendowy pokój", a uwierzcie mi - zdecydowanie warto.

Książka Niny George pochłonęła mnie bez końca. Co prawda, jej czytanie zajęło mi dłużej niż to bywa zazwyczaj, ale nie dlatego, że czytało się ją ciężko. Chciałam po prostu móc tak długo, jak to możliwe, stopniowo wkraczać w historię głównego bohatera, wraz z nim przemierzać nieznane dotąd tereny, uczyć się na własnych błędach i zrozumieć czym tak naprawdę jest to nasze, jakże niezwykle kruche, życie. Wraz z tą lekturą przeżywałam tysiące sprzecznych uczuć, momentami będąc rozbawioną, w pewnych fragmentach sfrustrowaną na taką czy inną sytuację, aż oczywiście w końcu - wzruszoną... Ta historia daje nieco do myślenia, pokazuje, że z jednej strony to niebywałe jak bardzo można kogoś pokochać, iż w ciągu dwudziestu lat życia nie potrafi się go ułożyć z kimkolwiek innym. Jednocześnie może zadziwiać - dlaczego ktoś marnował tak dużo czasu na rozmyślanie, przecież jeśli ktoś odszedł, powinno było jakoś wyprzeć go ze swojego serca, spróbować pokochać na nowo zamiast żyć przeszłością. Stąd postawa głównego bohatera była dla mnie poniekąd zagadkowa, po części sprawiając, że na początku go nie rozumiałam, by w końcu zobaczyć, w czym tkwił prawdziwy sens - dlaczego tak bardzo kochał i nie potrafił przestać... 

Jeśli chodzi o samych bohaterów, uważam, że Nina George wykreowała ich naprawdę dobrze. Niektórzy - tak jak Jean Perdu - mogli wydawać się na początku oziębli, niemalże bez emocji, które jednak były w nich przez cały czas, osadzone gdzieś głęboko wewnątrz. Inni z kolei rozbrajali swoim pozytywnym, czasami nieco zagubionym sposobem bycia, jak chociażby pisarz Max Jordan (swoją drogą, to bardzo polubiłam tego bohatera), jeszcze inni tak krusi, swoją wrażliwością w jakiś sposób poruszający, jak chociażby Catherine, a także tacy, których na początku mogłabym lekko potępić za prezentowaną postawę, po czym będąc już przy końcu lektury zaczęłam rozumieć i wręcz podziwiać, jednocześnie będąc pełna wzruszenia (Manon). Tak czy siak, bohaterowie zdecydowanie byli dobrze wykreowani i z każdym z nich w jakiś sposób się zżyłam. 

To, co mi się jeszcze podobało to oczywiście motyw lawendy... Już sama okładka przyciąga wzrok i zarówno ona, jak i wcześniejsze recenzje sprawiły, że bardzo, ale to bardzo chciałam posiąść tę książkę na własność, po czym jak najszybciej zagłębić się w lekturze. Dodatkowo, można zauważyć tę lawendę w wielu momentach - począwszy od tytułowego pokoju, pomieszczenia nieco owianego tajemnicą, ale przede wszystkim związanego z licznymi wspomnieniami, poprzez przysmaki z ich wykorzystaniem, a przede wszystkim wiąże się z Prowansją - jednym z miejsc, w których toczy się akcja książki, a tym samym licznymi, lawendowymi polami... A gdy już jestem przy tych miejscach, gdzie toczyła się fabuła, nie sposób nie wspomnieć o jednym aspekcie: czytając książkę, miałam nieodpartą chęć by móc tak realnie znaleźć się we Francji: zarówno w Paryżu, jak i mnóstwie innych opisywanych przez autorkę, malowniczych miasteczkach.

Polecam tę książkę każdemu, kto lubi historie miłosne, ale nie tylko takie, a po prostu książki, które coś wprowadzą do życia... Bo "Lawendowy pokój" to nie tylko powieść o miłości - która swoją drogą jawi się tutaj pod wieloma postaciami: jako uczucia pomiędzy dwojgiem ludzi, poprzez miłość macierzyńską, silniejszą niż wszystko inne, aż po sympatię jaką darzymy książki - lekarstwa na nasze poszarpane dusze. To także historia mówiąca sporo o przyjaźni, o strachu przed nieznanym, straconych nadziejach, błędach, jakie często my - ludzie popełniamy, o tym, czy umiemy sobie wybaczyć niektóre decyzje, a także o sile wspomnień, jakie każdy z nas nosi w sobie i tylko od nas zależy czy towarzyszą nam bardzo mocno czy jednak mniej intensywnie... A przede wszystkim to książka o samym życiu i śmierci, pozwalająca nam w jakiś sposób zrozumieć te pojęcia, ale także o przemianie, jaką bohaterowie doświadczają: w tym oczywiście Jean Perdu, ale także Max Jordan. Piękna, po prostu piękna książka. Dodatkowo z językiem tak niemalże poetyckim, że czytając ją, co rusz sięgałam po ołówek by zakreślać najbardziej trafiające do mnie fragmenty. Stąd - kilkoma z nich chciałabym się z podzielić i być może dzięki temu zachęcić do sięgnięcia po tę książkę. 

 • "Księgarz nie bardzo wiedział, co może być bardziej praktyczne od książki."
 • "Wspomnienia są jak wilki. Nie da się ich odgrodzić, w nadziei, że cię zignorują."
 • "Czasami pływamy w nieprzelanych łzach i możemy utonąć, jeżeli je w sobie zatrzymamy. - Ja sam jestem na dnie takiego morza."
 • "Wszyscy się starzejemy, książki także. Jednak czy ktokolwiek jest mniej albo więcej wart tylko dlatego, że żyje na tym świecie trochę dłużej?"
 • "To dziwne uczucie, kiedy potrafimy bardziej otworzyć się przed nieznajomym aniżeli przed kimś z własnej rodziny."
 • "Owszem, zdarzyło się parę razy, że nie zdołał kogoś przejrzeć. Samego siebie, na przykład."
 • "Ale ona nie ustała.
  Tęsknota. Do diabła.
  Mógł sobie z tym poradzić, jedynie unikając życia. Miłość wraz z tęsknotą pogrzebał gdzieś na samym dnie duszy."
 • "Tęsknota za domem jest rodzajem miłosnego zawodu. A nawet gorzej."
 • "Strach przemienia twoje ciało jak nieudolny rzeźbiarz doskonały kamień (...) tyle, że rzeźbi cię od środka i nie widać ani odprysków ani kolejnych obtłukiwanych warstw. A ty stajesz się wewnątrz coraz cieńszy i coraz bardziej niestabilny, aż nawet najdrobniejsza emocja jest w stanie powalić cię na kolana. Jeden serdeczny uścisk i już myślisz, że się rozpadasz i giniesz."
 • "Przechowujemy stare czasy. Przechowujemy stare wydania osób, które nas opuściły. My sami jesteśmy takim starym wydaniem, pod skórą, pod warstwą zmarszczek, doświadczenia, śmiechu. Tam jesteśmy jeszcze dawnymi osobami. Dawnym dzieckiem, dawną kochanką, dawną córką."
 • "Czy szczęście to coś, co dostrzegamy dopiero, patrząc wstecz? Naprawdę nie zauważamy, kiedy jesteśmy szczęśliwi i rozpoznajemy to dopiero dużo później?"
 • "Każdy człowiek ma taki wewnętrzny pokój, w którym czają się demony. I dopiero kiedy go otworzy i stawi im czoła, będzie naprawdę wolny."
 • "I rzeczywiście da się krzyczeć sercem, tyle, że to tak bardzo boli."
 • "Miłość to nie kwestia decyzji. Nie możemy nikogo zmusić, aby nas kochał. I nie ma na to żadnej recepty. Jest tylko sama miłość. A my jesteśmy na jej łasce i niełasce. Nic na to nie poradzimy."

Stąd, podsumowując, mnie osobiście ta książka pochłonęła bez reszty sprawiając, że chciałam jak najdłużej towarzyszyć bohaterom podczas ich wędrówki. Dlatego z całego serca - polecam!

Kup książkę

przesuń

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Polecana recenzja

Avatar użytkownika - catarina78
catarina78
Przeczytane:2014-08-19, Przeczytałam,
Lawendowy pokój to książka dla miłośników czytania. Bibliofile znajdą tu potwierdzenie dla swojej pasji i utwierdzą się w przekonaniu, że książki nadają życiu sens, pozwalają zatrzymać czas i lepiej rozumieć nasze emocje.   Jean Perdu prowadzi na barce zakotwiczonej w Paryżu niezwykłą księgarnię. Od ponad dwudziestu lat sprzedaje książki jako lekarstwa na przeróżne duchowe dolegliwości. Posiada dar rozpoznawania schorzeń u czytelników i polecania im odpowiedniej lektury. Apteka Literacka cieszy się wielkim powodzeniem. Jean tylko sobie nie potrafi pomóc. Żyje samotnie odkąd odeszła jego ukochana. Powoli odkrywamy jego tajemnicę, a stopniowo dozowane fakty podsycają czytelniczą ciekawość.   Jak w każdej dobrej powieści życie Jeana musi się zmienić. Dzieje się to za sprawą nowej kobiety, która wprowadza się do jego kamienicy i listu od dawnej kochanki, którego Perdu nie miał odwagi otworzyć przez dwadzieścia lat, bojąc się, że znajdzie w nim banalne wytłumaczenie jej odejścia i bolesną propozycję przyjaźni. Jednak słowa przeczytane w liście sprawiają, że pięćdziesięcioletni już mężczyzna odcumowuje swoją barkę i wraz z dwudziestoletnim pisarzem, który odniósł spektakularny sukces, z którym nie umie sobie poradzić, wyrusza w podróż w górę Sekwany i Rodanu. Celem jest Prowansja i miasteczko, w którym mieszkała ukochana Perdu.   Wydaje ...
(czytaj dalej)

Opinie

Avatar użytkownika - natalia6202
natalia6202
Przeczytane:2017-02-04, Ocena: 5, Przeczytałem, 52 książki 2017,
" Książka to nie jajko. Nie psuje się tylko dlatego, że ma parę lat. Co to znaczy staroć? Starość to nie choroba. Wszyscy się starzejemy, książki także. Jednak czy ktokolwiek jest mniej albo więcej wart tylko dlatego, że żyje na tym świecie dłużej? " Miłość potrafi zmienić wszystko. Błędne decyzje doprowadzają do smutku. A najlepszym lekarstwem jest literatura. Jean Perdu, pięćdziesięcioletni aptekarz z ogromnym doświadczeniem prowadzi swoją księgarnię. Uważa, że każdy powinien czytać książki, ponieważ są one lekarstwem dla ludzkiej duszy oraz umysłu. Piękna słowa, które wypowiada dowodzą jego mądrości. Według niego istnieją książki, które potrafią wyleczyć tęsknotę, miłość i inne, trudne w zrozumieniu uczucia, a jedyne co trzeba zrobić, to dobrze dobrać literaturę. I w tym się właśnie specjalizuje. Każdego klienta traktuje indywidualnie, poznaje go, a następnie leczy powieściami z całego świata. Jean, zna się na swojej pracy. Jest doświadczony przez życie. Dwadzieścia jeden lat temu pozostawiła go ukochana kobieta, a on do tej pory się z tym nie uporał. Ogromnie spodobał mi się pomysł "Apteki Literackiej", czyli Apteki dla duszy, która jest w stanie wyleczyć wszystko. Odzwierciedla ona prawdę o książkach. Potrafią rozśmieszyć, tym samym uszczęśliwiając nas. Doprowadzają do łez, kiedy trzeba. Czyż takie one nie są? " Książka to lekarz i lekarstwo w jednym. Stawia diagnozę i jednocześnie wyznacza teorię. " "Lawendowy pokój" dał mi możliwość ponownego spotkania z Niną George ...
(Pokaż całą opinie)
Link do opinii
Avatar użytkownika - magi18
magi18
Przeczytane:2017-03-30, Ocena: 4, Przeczytałem, 52 książki 2017,, Mam,
Apteka Literacka... marzę, by ją "znów" odwiedzić i by spotkać w niej aptekarza, który tak naprawdę jest księgarzem. On by wejrzał w moją duszę, ocenił jej stan i wybrał książkę, którą potrzebowałabym na dziś, która by uleczyłaby moją duszę, moje serce. Jak to mówią... "szewc bez butów chodzi". Dlatego też tytułowy księgarz innym pomóc potrafi, sobie lecz niekoniecznie. Potrafi dla każdego wybrać książkę, której dana osoba potrzebuje. Sam wie wiele o książkach. Lecz żadna nie uleczyła go po stracie ukochanej osoby, która jak myślał, go po prostu zostawiła. Jednak po kilku rozdziałach okazuje się, że zostawiła go, gdyż umierała. W tym momencie rozpoczyna się podróż głównego bohatera i pewnego młodego pisarza. Podróż, która odmieni kilka żyć. Książka jest historią o różnych obliczach miłości. Od krótkiego zauroczenie, przez wielkie uczucie do prawdziwej miłości, która trwa do śmierci (a może i dłużej). Jean Perdu kochał, choć miłość utracił. Max - pisarz - dopiero szukał miłości. A pewien Włoch wierzył miłość, choć ją utracił. Powieść jest też opowieścią o życiu. Życiu, w którym nie brakuje cierpienia, a chwile szczęścia trwają krótko. Lecz to właśnie dla tych krótkich chwil warto żyć. To one sprawiają, iż życie nabiera sensu. W książce nie brakuje cytatów, które są przepiękne. O książkach, o ich wpływie na życie ludzkie, o potrzebie ich czytania. Ale też o miłości, smutku, szczęściu, szukaniu siebie, swojego celu życia. Jednak czasem lektura zanudzała. Niby coś się dział ...
(Pokaż całą opinie)
Link do opinii
Avatar użytkownika - Bookendorfina
Bookendorfina
Przeczytane:2017-01-30, Ocena: 4, Przeczytałem, Mam,
"W naszych snach zmarli żyją nadal. Sny są jak obrotowy pomost pomiędzy wszystkimi światami, pomiędzy czasem i przestrzenią." Nina George stworzyła bardzo klimatyczną powieść, przyjemną, ciepłą, wypełnioną wiarą i nadzieją, ale również skłaniającą do refleksji na temat przemijania, odchodzenia, radzenia sobie z utratą bliskiej osoby. Najlepszym balsamem na bolesne rany duszy okazuje się miłość, wyznaczająca sens życia, przynosząca ukojenie, wyzwalająca spełnienie. Jednak, aby ją dostrzec i poczuć, trzeba wpierw uporać się ze zdruzgotanymi marzeniami, zawiedzionymi oczekiwaniami, ponurymi cieniami przeszłości. Nie jest to łatwe, tym bardziej jeśli, tak jak główny bohater powieści, przez ponad dwadzieścia lat pielęgnuje się w sobie rozpacz, smutek i gorycz. I choć Jeanno Perdu leczy życiowe zawiedzenia innych ludzi, oferując książki z pływającej paryskiej Apteki Literackiej, to jednak nie potrafi pomóc samemu sobie. Przypadkowe zbiegi okoliczności doprowadzają go do zapomnianego listu sprzed dwóch dekad. Zawarta w nim treść wywołuje niedowierzanie, udrękę i cierpienie. Pięćdziesięcioletni księgarz pod wpływem impulsu podejmuje zaskakująca dla siebie decyzję wyruszenia w podróż mającą odmienić jego życie, wyrwać z nudnej rutyny, nadać nowy sens, złagodzić wyrzuty sumienia, nauczyć wybaczać. Towarzyszy mu młody pisarz Maximilian Jordan, przytłoczony nagłą sławą po wydaniu debiutanckiej powieści, niepotrafiący znaleźć weny do stworzenia nowej. Podczas wędrówki docierają do piękn ...
(Pokaż całą opinie)
Link do opinii
Avatar użytkownika - violabu
violabu
Przeczytane:2016-08-21, Ocena: 6, Przeczytałem, 26 książek - 2016 , Mam,
Choć tytuł i okładka "Lawendowego pokoju" sugerują lekką powieść dla kobiet, to na szczęście jego treść pozytywnie zaskakuje. Jest to książka mądra, z głębią ludzkich emocji, o poszukiwaniu siebie, o pokonywaniu bezbrzeżnego smutku. Głównym bohaterem jest Jean, księgarz, który sprzedaje lekarstwa dla duszy. Już ten fakt powinien skłonić każdego miłośnika książek do sięgnięcia po powieść Niny George. Warto!
Link do opinii
Avatar użytkownika - helena610
helena610
Przeczytane:2016-02-20, Ocena: 6, Przeczytałem, 52 książki (2016),
"Czytanie czyni zuchwałym". :) Bez wątpienia zaskoczyła mnie treść tej książki-spodziwalam się czegoś innego. Ale zaskoczenie było pozytywne! Księgarnia jako apteka i książki jako lekarstwa-doskonaly klimat! Historia głównego bohatera początkowo smutna, ale okazuje się że nigdy nie jest za późno na szczęście, więc ogólnie pozytywnie. Wiele zdań zapadających w pamięć i pozostających w duszy. Jednocześnie książka, którą należy się delektowac i której nie można przeczytać zbyt szybko!
Link do opinii
Avatar użytkownika - papetka
papetka
Przeczytane:2016-02-22, Ocena: 5, Przeczytałem, 52 książki 2016,
"Lawendowy pokój" to książka, która wzbudza wiele skrajnych emocji: od zachwytu po zniechęcenie. Autorka skupiła się bardziej na przemyśleniach, emocjach i uczuciach głównych bohaterów niż żywej akcji zbudowanej z dialogów. Stąd też osoby, które kręcą nosem na przydługie opisy z pewnością nie dobrną do ostatniej strony powieści -- chyba że tak jak ja, torturują się czytaniem do końca nawet najbardziej nudnej książki. Lektura urzekła mnie nie tylko zapachem lawendy, przepisami na smakowite potrawy, ale również postacią głównego bohatera. Ten "lekarz dusz" -- księgarz, właściciel niebanalnej pływającej księgarni o intrygującej nazwie "Apteka Literacka" to człowiek zagubiony, który ponad dwadzieścia lat spędził na rozpamiętywaniu swojej wielkiej miłości. Przypadkowo czyta list, który dostał od ukochanej Manon, ale wtedy, wiele lat temu, stchórzył i nie przeczytał go. List ten przeleżał nietknięty dwadzieścia lat, a jego treść sprawiła, że Perdu postanowił udać się do Prowansji w ślad za miłością swego życia. Wraz z nim w podróż udaje się młody pisarz Max, który cierpi na syndrom drugiej książki. "Lawendowy pokój" to powieść o różnych odcieniach miłości, o radzeniu sobie z bolesną przeszłością i o walce o spokojną przyszłość. To wreszcie powieść o odnajdywaniu swojej tożsamości. Książka ta zmusza do refleksji i przemyśleń, przynosi ból, cierpienie i ukojenie. Lektura ciężka, ale warto się z nią zmierzyć.
Link do opinii
Avatar użytkownika - Aivalar
Aivalar
Przeczytane:2016-02-13, Przeczytałem,
To nie jest do końca recenzja. Nie chciałam pisać opinii o książce, która doczekała się już naprawdę wielu ocen, zarówno bardzo dobrych, jak i tych nieco mniej. Ale chyba by mnie szlag trafił, gdybym nie wspomniała o tym tytule. Strasznie się cieszę, że wpadł w moje ręce akurat wtedy, kiedy tego potrzebowałam. Mowa o „Lawendowym pokoju” Niny George. Jak już wspomniałam, recenzje w internecie były naprawdę różne: sporo osób wychwalało pod niebiosa, inni twierdzili, że autorka miała fajny pomysł i go najzwyczajniej w świecie zepsuła. Tak czy siak często natykałam się na jakąś wzmiankę o tej powieści, dlatego zabrałam ją do domu po wypadzie do biblioteki. Niestety, jak to bywa w moim przypadku, wypożyczyłam też multum innych książek i stosik ten topniał bardzo powoli, bo ustawiłam go na półce akurat wtedy, kiedy zaczynał się gorący okres na studiach – same zaliczenia, kolokwia, artykuły do napisania… a do tego lektury, które musiałam czytać. To wszystko sprawiło, że powieść George dawkowałam sobie przez bite trzy tygodnie w niewielkich ilościach. I o ile zwykle takie coś mnie denerwowało, bo nie lubię czegoś robić na tak małe raty, o tyle tym razem okazało się to wyjątkowo zbawienne. Jak terapia. Głównym bohaterem książki jest Jean Perdu – pięćdziesięcioletni facet prowadzący niezwykłą księgarnię o nazwie „Apteka Literacka”. Niezwykłą z dwóch powodów: po pierwsze, nie prow ...
(Pokaż całą opinie)
Link do opinii
Można powiedzieć, że "Lawendowy pokój" to książka dosyć oryginalna. Mogłaby to być powieść o książkach, bo tych pojawia się tu dużo, jako, że główny bohater jest właścicielem księgarni doradzającym ludziom książki jako lekarstwa dla duszy. Książka już od samego początku sprawiła na mnie wrażenie nudnej i tak było aż do końca. Męczyłam się czytając ją. Na dodatek jest smutna i przygnębiająca. To raczej nie literatura dla mnie.
Link do opinii
Avatar użytkownika - monalizka
monalizka
Przeczytane:2015-09-19, Ocena: 4, Przeczytałem, 52 książki - 2015,
Jean Perdu mógłby żyć dalej, jak w ciągu ostatnich dwudziestu lat- w skorupie smutku, cierpienia, bez odwagi by zmierzyć się z przeszłością. Kim jest ona, ***, określana jako luka każdego rodzaju, zapomniana, a zarazem skrycie pamiętana przez bohatera? Co kryje się w lawendowym pokoju? Wcześniej panowała tam miłość, teraz została tylko samotność i pogrzebane marzenia. Perdu żyje skromnie, trzymając się na uboczu, sprzedając książki w księgarni na wodzie. Chociaż nie tylko sprzedając literaturę, lecz chce leczyć choroby duszy- bo to, co klienci czytają, może mieć decydujący wpływ na ich życie. Sam jednak rozpamiętuje to, co było- potajemną miłość, odrzucenie i nieustającą tęsknotę. ,,Książka to lekarz i lekarstwo w jednym." Jednak po otwarciu drzwi lawendowego pokoju w jego pancerzu pojawiła się rysa, a nigdy nie otwarty list przestaje obronić przed usprawiedliwieniami oraz dumą , a pojawia się poczucie winy. Następuje zmiana- Perdu podejmuje pewną szaloną decyzję... Niestety sam motyw podróży, zdarzeń, które miały tam miejsce, nie do końca mnie przekonuje- zbyt naciągana w tym miejscu fabuła, sztuczne dialogi, poznanie się na prawdziwym przyjaciołach- wydawało mi się zbędne. Także wyjątkowo jak dla mnie nierówny był styl tej powieści, brak spójności, czasami zdania- złote myśli, warte zapamiętania, a czasami sztuczne i nudne opisy czy kwadratowe dialogi. ,,Lawendowy pokój" to powieść o literackim farmaceucie, który spalił za sobą mosty i wyruszył w drogę. To jest dla ...
(Pokaż całą opinie)
Link do opinii
Avatar użytkownika - aokigahara
aokigahara
Przeczytane:2015-09-01, Ocena: 4, Przeczytałem, Mam,
[Recenzja dostępna pod adresem: http://askier-pisze.blogspot.com/2015/09/lawendowy-pokoj-nina-george.html ] "Najważniejsze rzeczy należy robić powoli - myślał Jean za każdym razem, kiedy zaczynali się wzajemnie uwodzić." ("Lawendowy pokój" Nina George) "Lawendowy pokój" - książką mówiącą o sobie. Jest to lektura, na którą trzeba poświęcić zdecydowanie więcej czasu, niż trzy wieczory. Nie chodzi o to, że czyta się ją ciężko czy mozolnie, ale ma w sobie coś, co nie pozwala jej pochłonąć w chwilę i po kilku dniach ot tak zapomnieć. Nie wiem, jak długo autorka pracowała nad książką, ale wiem jedno - zasługuje na to, by poświęcić jej więcej, niż kilka godzinek i rzeczywiście "uwodzi" czytelnika. Nina George to niemiecka niezależna dziennikarka i pisarka, autorka ponad dwudziestu powieści i około stu opowiadań i wielu felietonów. Kocha koty, a kawa kolumbijska wprowadza ją w stan twórczego natchnienia. Bardzo często przy wyborze książki kieruję się wyglądem okładki - mam nadzieję, że odzwierciedla ona charakter historii, a podczas lektury będę tak samo zachwycona. Tak też było w tym przypadku - piękne i malownicze pole lawendy, które prowadzi do niewielkiego lasku oraz garby ziemi pieszczone delikatną mgłą. Jak zwykle naszły mnie przemyślenia: co, jeśli lasek jest oznaką tajemnicy, mgła przykrywa ważne przeżycie albo wspomnienie (góry kojarzą mi się z adrenaliną, czasem spędzonym z bliskimi i znaczącymi miejscami, np. kultu), zaś wyraźne i zadbane pole lawendy jest symbolem spo ...
(Pokaż całą opinie)
Link do opinii
Avatar użytkownika - karola27
karola27
Przeczytane:2015-06-18, Ocena: 6, Przeczytałem, wyzwanie: 52 książki w 2015 roku,
O tej książce ostatnimi czasy można było wiele usłyszeć. W sieci pojawiała się recenzja za recenzją...Istny literacki fenomen. Miano bestsellera uzyskała już kilka dni po swojej oficjalnej premierze, a kolor lawendowy stał się najmodniejszym kolorem sezonu. Tak się złożyło, że owa książka znalazła też swoje miejsce w mojej domowej biblioteczce...Ale czekała dłuższy czas na swoją kolej. Dlaczego? Postanowiłam odczekać, aż ten lawendowy boom troszkę ucichnie... Wyobraź sobie, że kilka ulic dalej od twojego domu ma powstać dość nietypowa apteka. A co takiego nietypowego może być w aptece? Jej asortyment. Syropy na gardło, tabletki na ból głowy zostaną zastąpione...książkami. Każda książka będzie przeznaczona na inną duchową dolegliwość, bo człowiek cierpi nie tylko na cielesne bolączki, na te duchowe również... Jean Perdu to pięćdziesięcioletni właściciel, a jednocześnie farmaceuta w takiej Literackiej Aptece. Cały zbiór woluminów został przez niego umieszczony na pływającej barce. Każdego klienta poddaje dogłębnej duchowej analizie. Po krótkiej rozmowie potrafi "przepisać" odpowiednią książkę. My mole książkowe, wiemy jaką moc posiadają książki oraz ich czytanie... "Czytanie - niekończąca się podróż. Długa, ba, wieczna podróż, w trakcie której stajemy się łagodniejsi, czulsi i bardziej ludzcy." ( cyt. s. 132 ) Mężczyzna za pomocą książek pomaga innym. Ale pomocy potrzebuje również on sam...Tylko, czy istnieje taka książka, która pomogłaby mu zwalczyć osobiste udręczki... Dzi ...
(Pokaż całą opinie)
Link do opinii
Avatar użytkownika - StillChangeable
StillChangeable
Przeczytane:2015-03-17, Ocena: 6, Przeczytałem, 52 książki 2015, Mam,
"Chciał, by poczuła nieskończoność, jaką oferują książki. Ich nigdy nie zabraknie. I nigdy nie przestaną kochać swojego czytelnika lub czytelniczki. Wobec wszelkiego, co nieobliczalne, są jedynym elementem, na którym można polegać. Wobec życia. Wobec miłości. Także po śmierci."   Głównym bohaterem książki jest Jean Perdu - właściciel księgarni "Apteka Literacka", który rzeczywiście sprzedaje różnego rodzaju powieści niemalże jak lekarstwa... Jednak w tym przypadku mają działać one na duszę człowieka, jego złamane serce czy wszelkie inne niepowodzenia z jakimi dana osoba spotkała się w swoim życiu. Jean idealnie potrafi poznać, co ktoś nosi w sobie i rozwiązywać problemy poprzez lektury. Jednak nie potrafi uleczyć swojego cierpienia, jakie ciągnie się za nami aż dwadzieścia lat. Wszystko ma związek oczywiście z kobietą, która niegdyś od niego odeszła. Jednak któregoś dnia jego życie ulega diametralnej zmianie, gdy po tym długim czasie, w końcu otwiera list pozostawiony przez ukochaną... Informacja w nim zawarta sprawia, że główny bohater na swojej księgarni - statku rozpoczyna morską wędrówkę w towarzystwie młodego pisarza Maxa. Czego Jean dowiedział się w liście pozostawionym przez kobietę? Jakie przygody czekają bohatera podczas tej podróży? I co jeszcze wydarzy się na drodze jego życia? To pytania, na które odpowiedź znajdziecie, jeśli sami sięgniecie po "Lawendowy pokój", a uwierzcie mi - z ...
(Pokaż całą opinie)
Link do opinii
Avatar użytkownika - izabela81
izabela81
Przeczytane:2014-08-25, Ocena: 6, Przeczytałem, 52 książki - 2014, Mam,
Marzeniem i zarazem celem głównego bohatera - Jeana Perdu stało się to, aby za pomocą książek "leczyć uczucia niezakwalifikowane jako cierpienie i niezdiagnozowane przez medycynę. Wszystkie owe śladowe emocje, porywy, którymi nie interesuje się żaden terapeuta rzekomo właśnie z powodu ich znikomości czy nieuchwytności. Na przykład poczucie, że znów kończy się lato. Albo uświadomienie sobie, że nie ma się już całego życia na szukanie swojego miejsca." Wychodzi mu to rewelacyjnie. Szkopuł w tym, że sam siebie nie potrafi uleczyć... To opowieść przede wszystkim o prawdziwej i różnej miłości. Ale także o wzajemnych relacjach, stracie, życiu i śmierci, poszukiwaniu samego siebie, przemijaniu, marzeniach, nadziejach, drugiej szansie i o tym jak ważne w naszym życiu mogą okazać się książki. To powieść o uzdrawiającej mocy literatury. Po przeczytaniu książki żałowałam, że taka Apteka Literacka nie istnieje naprawdę. Świat byłby prostszy. W książce znajdziemy również sporo pięknych i czasami zabawnych cytatów związanych z literaturą. Dodatkowym atutem jest kilka przepisów na aromatyczne dania kuchni prowansalskiej i spis wszystkich książek, które pojawiały się w rozmowach bohaterów powieści. Polecam wszystkim książkoholikom, naprawdę warto przeczytać!
Link do opinii
Oj męczę się z tą książką... I to bardzo... Odkładam ją (może wkrótce postanowię ją dokończyć)
Link do opinii
Avatar użytkownika - dayna15
dayna15
Przeczytane:2015-02-28, Ocena: 5, Przeczytałem, z_52 książki 2015 (181),
Widzę, że książka budzi mieszane uczucia wśród czytelników. Już sama nie wiedziałam, czy czytać, czy nie, ale ostatecznie przeczytałam i nie jestem rozczarowana. Może nie zachwycam się nią jakoś przesadnie, ale nie jest to zła książka. To pozycja, która skłania do przemyśleń, a nie lekkie romansidło dla każdego. Pokazuje historię pięknej, lecz skomplikowanej miłości Jeana Perdu do Manon, która mimo, że opuściła go przeszło 20 lat temu to wciąż jest miłością jego życia. Ogromnie mnie to poruszyło, bo osobiście marzy mi się taka wieczna miłość, Tytułowy lawendowy pokój jest dla mnie metaforą czegoś zakazanego i ukrywania własnych uczuć. Po przeczytaniu starego listu od ukochanej pan Perdu wraz z młodym pisarzem Maxem wyrusza w podróż swoją barką do Prowansji. Po drodze przeżywa różne perypetie i dzieli się z nami swoimi przemyśleniami. To książka, nad którą trzeba chwilę pomyśleć, przestudiować zachowania i charaktery bohaterów. Mamy też wstawki z dziennika Manon, jej postrzeganie świata i podejście do miłości, jej głód życia i pragnienie przeżywania wszystkiego intensywniej. Z czystym sumieniem oceniam tę pozycję na 5.
Link do opinii
Avatar użytkownika -

Przeczytane:, 52/2015,
Okładka tej książki, którą przyniosłam z biblioteki, a która już powinna do niej z powrotem trafić, może zwieść. To piękne pole lawendowe widniejące na niej wskazywałoby na to, że treść książki przeniesie czytelnika do Prowansji. Ale chociaż ta Prowansja jest  metą, ku której zmierza bohater "Lawendowego pokoju" to jednak zanim tam dotrze ten kto sięgnie po książkę odbędzie z nim daleką podróż w głąb niego samego i z Paryża na południe Francji, ale nie lądem, lecz co bardziej pasjonujące rzeczną trasą na ......pływającej księgarni. Bo Jean Perdu, mężczyzna w średnim wieku jest  księgarzem i na dodatek  księgarzem szczególnym a to nie tylko dlatego, że jego księgarnia o charakterystycznej nazwie "Apteka literacka" mieści się na barce zacumowanej  na Sekwanie, ale może przede wszystkim dlatego, że zachowuje się on jak aptekarz, który książki traktuje  jak lekarstwo na różne stany ducha swych klientów. Problem leży w tym, że sobie jakoś nie może pomóc, na swoje cierpienie nie potrafi znaleźć książkowego lekarstwa. Gdy odeszła  ta jedyna, ukochana Manon, a było to całe dwadzieścia lat temu poczuł się oszukany, dogłębnie urażony i wtedy zamknął w "Lawendowym pokoju" wszystkie dobre pełne miłosnych uniesień  wspomnienia, jego drzwi zastawił regałem z książkami i oddał się  wyłącznie swemu  zajęciu czyli sprzedaży książek i pomaganiu swym klientom w przywra ...
(Pokaż całą opinie)
Link do opinii
Avatar użytkownika - justyna1
justyna1
Przeczytane:2015-01-07, Ocena: 6, Przeczytałem, 52 książki 2015,
na początku nie rozumiałam zachwytów nad tą książką ale muszę przyznać,że myliłam się. Ta książka jest wspaniała , to takie lekarstwo na duszę. Każdy odnajdzie w tej książce coś dla siebie. Ja odnalazłam spokój i umiejętność docenienia małych rzeczy:)
Link do opinii
Avatar użytkownika - Ivonne
Ivonne
Przeczytane:2015-01-04, Przeczytałem, 52/2015,
Pierwsza przeczytana książka w tym roku, w ramach czytelniczego wyzwania 52 /2015. Ciepła opowieść o miłości, ciągłym poszukiwaniu i życiowych wyborach. A w tle mnóstwo porad życiowych i książkowych lekarstw na każdy problem. Troszeczkę w środku mnie znudziła, akcja bardzo spowolniła, ale to tylko na kilkadziesiąt stron. Dalej jest już tylko dobrze. Polecam, to spokojna lektura, dająca nadzieję, że miłość istnieje. I nawet po wielu cierpieniach, długich latach samotności można zaznać szczęście u boku osoby podobnie doświadczonej przez los. Temat " książka jako lekarstwo" i księgarnia jako apteka- świetny! Rok czytelniczych uważam za dobrze rozpoczęty :)
Link do opinii
Avatar użytkownika - Sil
Sil
Przeczytane:2014-08-29, Ocena: 4, Przeczytałem, 52 książki 2014,
Przejmująca i wszechstronna? Nieprzeciętna i wciągająca? Piękna i kojąca? A może dziwna? Od początku nie byłam pewna, czy fenomen Lawendowego pokoju mnie porwie. Wahałam się, czy chcę poznawać tę powieść. Porównywanie jej do innych, uznawanych za wybitne, dzieł, niezupełnie mnie przekonywało. Może nawet odstręczało mnie od lektury najnowszej powieści Niny George. Jednak w jej opisie było coś, jakiś niewidzialny pierwiastek, który mnie do siebie przyciągnął i sprawił, że zdecydowałam się na przeczytanie Lawendowego pokoju. Czy owa magiczna nuta, która przyciągnęła mnie do tej pozycji, przerodziła się w prawdziwy gejzer wrażeń? Odpowiedzi, a przynajmniej część z nich, znajdziecie w poniższym tekście. Jean Perdu od bardzo, baaardzo dawna, prowadzi w Paryżu Aptekę Literacką. Zamiast aspiryny i bandaży, serwuje zgłaszającym się do niego pacjentom - czytelnikom książki, które idealnie do nich pasują. Nie sprzedaje tego, co jest w danej chwili przez wszystkich wychwalane. Nie rzuca się na listy bestsellerów, nie skupia się na znanych nazwiskach. W głowie ma około trzydzieści tysięcy tytułów, na tak zwaną czarną godzinę, gdy wśród nich nie jest w stanie znaleźć odpowiedniego tytułu, zawsze może połączyć ze sobą kilka pozycji, tak jak lekarz łączy leki, by jak najszybciej wyleczyć pacjenta. Jest jednak jedna zasadnicza różnica między Perdu, a lekarzem. Do księgarza ludzie naprawdę wybierają się po lekturę. Nie spodziewają się otrzymać kuracji, mającej na celu uleczyć ich dotychczaso ...
(Pokaż całą opinie)
Link do opinii
Zachęcona szumem w internecie, recenzjami, sięgnęłam po nią, ale, niestety, rozczarowała mnie. Nie odnalazłam w niej jakiejś głębi, jest nudnawa, wręcz zmuszałam się, by kontynuować. Język, sposób prowadzenia narracji jest według mnie nieudany, przyciężkawy. Historia mocno naciągana, mało wiarygodni bohaterowie choć sam zamysł był ciekawy, ale jakoś tak się w realizacji... rozpłynął, stracił formę.
Link do opinii
Avatar użytkownika - patkabm
patkabm
Przeczytane:2014-12-14, Ocena: 6, Przeczytałem, 52 książki 2014,
Od dłuższego czasu czekałam na taką powieść. Dla mnie bardzo wzruszająca, niejednowymiarowa, z pomysłem, trochę filozoficzna. Historia Jean Perdu i Manon, pięknej, nieprzemijającej miłości w tle Apteki Literackiej czyli księgarni na barce. Tą książkę trzeba po prostu przeczytać!! Ucieszyłam się także z podsumowania na końcu książki z pozycjami do przeczytania.
Link do opinii
Avatar użytkownika - ppolzi
ppolzi
Przeczytane:2014-12-10, Ocena: 2, Przeczytałem, 26 książek 2014,
Książkę przeczytałam, gdy nie lubię zostawić niedokończonych pozycji. Historia opisana w książce mnie nie zachwyciła. Główny bohater - Jean Perdu właściciel barki "Apteki Literackiej" sprzedaje książki odpowiednie dla danej osoby. Po rozmowie z kupującym jest w stanie stwierdzić jaką książkę kupujący powinien przeczytać aby jej za mocno nie przytłoczyła itd. Perdu mieszka w kamienicy i siłą rzeczy zmuszony jest do interesowania się jej lokatorami. Choć bardzo tego nie lubi. Pewnego dnia do kamienicy wprowadza się nowa lokatorka. Cały czas płacze. Nie ma żadnych mebli więc Jean postanawia oddać jej swój stolik z "lawendowego pokoju". W szufladce stolika od 20 lat spoczywa list od jego kochanki. Nie przeczytał go wcześniej, gdyż nie był w stanie darować jej, że od niego odeszła w taki sposób. Jednak po tylu latach czyta ten lista za namową nowej właścicielki stolika. To co Perdu tam przeczytał tak nim wstrząsnęło, że postanowił udać się do Prowansji. W dniu wypłynięcia zabiera ze sobą Maxa - młodego pisarza, który próbuje odnaleźć swoją muzę. Różne perypetie i historie opisane w książce są nudne i przewidywalne. Płyną w górę rzeki, cumują, odbijają, poznają nowych ludzi. Po przybyciu do Prowansji drogi Maxa i Perdu rozdzielają się. Max poznał młodą traktorzystkę a Perdu osiadł w jednym z gospodarstw. Nie czuł się na siłach aby odwiedzić dom byłej ukochanej. Po odpowiednio długim czasie, przemyśleniu wszystkiego, przeżyciu żałoby odnajduje wreszcie jej farmę. Spotyka się z jej ...
(Pokaż całą opinie)
Link do opinii
,,Każdy człowiek ma taki swój wewnętrzny pokój, w którym czają się demony. I dopiero kiedy go otworzy i stawi im czoła, będzie naprawdę wolny". Ten cytaty z powieści ,,Lawendowy pokój" jest esencją historii zawartej na jej kartach. Historia, którą opowiada nam Nina George dotyczy każdego z nas. Każdy z nas nosi w sobie wewnętrzne niepokoje, lęki, rozterki, które chowa skrzętnie w zakamarkach serca. ,,Pływamy w nieprzelanych łzach i toniemy...". Dopiero zrządzenie losu, czasem przypadek powoduje, iż ból z naszego serca zaczyna się wylewać, wszak ,,dusza musi czasem popłakać by być szczęśliwa". Tutaj obserwujemy ból Jean'a Perdu, do którego sam boi się przyznać, chowa się przed nim, a jednocześnie przed całym światem, w takim amoku żyje 20 lat dopóki na swej drodze nie spotka równie nieszczęśliwej kobiety, która pomaga mu poznać siebie i nazwać kłębiące się w nim emocje. Jesteśmy świadkami rodzącego się głębokiego uczucia, a tym samym ponownych narodzin dwóch dorosłych boleśnie przez życie skrzywdzonych ludzi. Poznajemy też wiele innych barwnych, pełnych wyjątkowości osób, których historie połączy dryfująca na falach ,,Apteka Literacka". I tak jak książki dryfujące na barce po rzece raz spokojnej, czasem wzburzonej, tak życie bohaterów przybiera różne barwy, by w końcu osiągnąć odcień spokojnego niebiańskiego błękitu. Tej właśnie transformacji jesteśmy świadkami. Biorąc tę powieść do ręki spodziewałam się lekkiej, rozluźniającej lektury. Jednak jej nie dostałam. Otrzymałam za ...
(Pokaż całą opinie)
Link do opinii
Avatar użytkownika - archer81
archer81
Przeczytane:2014-09-19, Przeczytałem,
Droga Tachykardio! Czy myślisz, że czytanie przez księgarzy książek o książkach i o księgarzach to już jakieś zboczenie? A może w tym natłoku różnorakiej literatury książka o książkach to fenomen? Ja myślę, że „Lawendowy pokój” Niny George to właśnie taki fenomen literacki. To książka obok której nie można za żadne skarby świata przejść obojętnie. Bo to nie jest jedynie piękna historia o utraconej miłości, ale to także powieść o literaturze. Oraz o tym jaki leczniczy wpływ na nasze dusze mają książki. Jean Perdu mieszka  w Paryżu. Na barce zacumowanej na Sekwanie prowadzi księgarnię „Apteka literacka”, i nie jest to zwykła księgarnia a On nie jest zwykłym księgarzem. Otóż Jean jest… (przynajmniej jak dla mnie) lekarzem dusz, a książki sprzedaje jako lekarstwa na różnego rodzaju rozterki , które trapią odwiedzających jego barkę ludzi. Potrafi uleczyć każde cierpienie. Podczas rozmowy z klientem swojej księgarni jest w stanie dostrzec to jaka książka uleczy drzemiący w nim ból, tęsknotę, czy też inną dolegliwość. Niestety sam sobie nie potrafi pomóc.  Od dwudziestu jeden lat nie potrafi zapomnieć o kobiecie z którą  mieszkał w swoim małym paryskim mieszkaniu, a tytułowy „Lawendowy pokój” był ich całym światem. Pokój zamknięty jest na głucho od momentu kiedy Ona zniknęła z jego życia, ale za sprawą przypadku wszystko się zmienia. Do mieszkania ...
(Pokaż całą opinie)
Link do opinii
Avatar użytkownika - mol-sylwka
mol-sylwka
Przeczytane:2014-09-18, Ocena: 6, Przeczytałem, Mój księgozbiór, Rok 2014, Ulubione,
Jest to książka, którą powinna przeczytać każda osoba, która nie może uporać się lub nazwać swoich uczuć. Z każdej strony wylewa się mądrość, momentami miałam odczucia jakby autor mówił o mnie, moich rozterkach, problemach, jakby mnie znał i potrafił wejść do mojej duszy. Nikt z nas nie wie co nas czeka, a czasami decyzje podejmowane w bólu zaważają na całym naszym życiu. Później, aby sobie uświadomić i dojść do porządku dziennego, zacząć rozróżniać uczucia i aby wyzbyć się żalu potrzeba dużo długich lat. Opisy są dość długie i troszkę męczące, ale po przeczytaniu całości stwierdziłam, że warto było po nią sięgnąć.
Link do opinii
Bardzo się zawiodłam na tej lekturze. Zachęcona samymi pozytywnymi recenzjami nie mogłam się doczekać,kiedy zacznę ją czytać. Niestety, historia wg mnie jest banalna i nudna. Nie rozumiem zachwytów i tak wysokich ocen. Skończyłam ją czytać tylko dlatego, że bardzo nie lubię niedokończonych lektur. No i jednak miałam nadzieję, że może coś się stanie, że zmienię zdanie. Jedna z gorszych lektur, jakie ostatnio czytałam. Nie polecam!
Link do opinii
Avatar użytkownika - AnnaP
AnnaP
Przeczytane:2014-08-04, Ocena: 6, Przeczytałem, Mam, Wyzwanie - książki pełne emocji 2014,
I kolejna, która trafia na półkę z ulubionymi książkami. Zakochałam się w lawendowej opowieści. Nie lubię pisać o treści książek, bo zwykle wtedy odnoszę wrażenie, że zdradzam aż za dużo. Dlatego tym razem bardziej skupię się na tym, co czułam, kiedy czytałam tą książkę i czym mnie urzekła. Historia głównego bohatera to temat, który nie po raz pierwszy przewija się w literaturze. Kobieta, która odeszła i złamane męskie serce. Wspomnienia, które nie dają żyć i przytłaczające obrazy z przeszłości, które wracają w najmniej spodziewanym momencie - to wszystko zamknięte w małym pokoju o ścianach koloru lawendy. Bohaterowie "Lawendowego pokoju" to zbieranina różnych ludzi, których łączy posiadanie określonej pasji. Większość z nich czyta też książki i z nich, dzięki cennym radom Jeana Perdu, czerpie pokrzepienie. Mamy trochę klasycznych książkowych postaci - wścibskie i plotkujące baby, które jednak da się polubić, zagubionych oraz jeszcze bardziej zagubionych i artystów cierpiących na brak weny. Jedni potrafią gotować, inni nie, natomiast każdy ma jakiś problem, któremu musi stawić czoło. Nina George w swojej opowieści używa bardzo plastycznego języka, który sprawia, że podczas lektury w głowie same pojawiają się kolejne sceny. Do tego opisuje przyrodę i krajobrazy tak cudowne, że przez większość czasu czytałam te opisy po dwa razy, tak bardzo mi się podobały. Ale nie tylko piękne widoczki przypadły mi do gustu. Cała opowieść jest tak przyjemna i ciepła, że w ogóle nie czuła ...
(Pokaż całą opinie)
Link do opinii
Niektóre książki są jak "jajko z niespodzianką". Zwodzą czytelnika pięknym opakowaniem i opisem okładkowym pozwalając mu wysnuć wnioski, że trzyma w rękach lekką, trochę banalną powieść idealną na relaks po ciężkim dniu. A kiedy zagłębia się w lekturze przekonuje się, że został narażony na emocje i wrażenia jakich się nie spodziewał. Tak właśnie jest z „Lawendowym pokojem” Niny George, która nie tylko okazała się zachwycającą ale też trudną i niepowtarzalną opowieścią o miłości. Głównym bohaterem książki jest pięćdziesięcioletni Jean Perdu - właściciel nietypowej księgarni o nazwie "Apteka Literacka”, w której aplikuje czytelnikom książki niczym medykamenty na rożne dolegliwości ciała i duszy. I choć potrzeby klientów doświadczony księgarz potrafi dostrzec w mgnieniu oka, sobie pomóc nie potrafi i tak od ponad dwudziestu lat egzystuje zapominając, co to życie. Przyczyną tego stanu jest oczywiście miłość oraz rozstanie, którego bólu nie były w stanie ukoić dwie dekady. I pewnie życie Jeana nadal płynęłoby tym samym azymutem, gdyby nie przypadkowo odnaleziony list, który sprowokował mężczyznę do działań o jakie sam siebie nie posądzał. Tak, Jean przez wiele lat pielęgnował w sobie ból. Zbudował nawet mur, którym chciał odgrodzić się od wspomnień ukochanej kobiety, ale wystarczył mały impuls i jego skrzętnie wznoszona budowla runęła niczym domek z kart, popychając mężczyznę do ost ...
(Pokaż całą opinie)
Link do opinii
Avatar użytkownika - artemis
artemis
Przeczytane:2014-08-29, Ocena: 6, Przeczytałem,
Książka, na którą natknęłam się w empiku zaledwie kilka dni po jej premierze. Wahałam się czy ja kupić, sporo o niej czytałam i nie wiedziałam czy to na pewno jest książka dla mnie. Mimo to skusiłam się na nią i teraz już wiem, że to był dobry wybór!Nie wiem nawet jak zabrać się do opisu tej książki, nie wiem co Wam o niej napisać prócz tego, że jest w pewnym sensie wyjątkowa, tak to dobre słowo. To historia, którą przeczytać może każdy i każdy znajdzie w niej co innego. Właśnie dlatego jest inna niż wszystkie.O czym jest ta wspaniała książka? Jest w niej tyle wątków, że aż trudno je wymienić, tak by żadnego nie pominąć. Opowiada o miłości aż po grób, o życiowych błędach, strachu, czytelnictwie, dzieciństwie, o miłości męża do żony, matki do nienarodzonego dziecka, przygodzie, podróży, a to wszystko połączone w jedną spójną całość.Główny bohater nazywa się Jean Perdu. Posiada własną księgarnię, która nosi niecodzienną nazwę "Apteka literacka", on sam jest farmaceutą. Jako niesamowity obserwator podczas krótkiej rozmowy potrafi zrozumieć z jakimi problemami borykają się jego klienci, nie sprzeda nikomu niewłaściwej książki, ona jest bowiem lekarstwem na problemu duszy!Jest to postać dosyć wyjątkowa! Księgarz, który nie sprzeda Ci książki jaką chcesz tylko jaką potrzebujesz? To w końcu jakiś absurd! Jean Perdu to w to człowiek, który kocha książki ponad wszystko i ma do nich dosyć oryginalne podejście. "Pani wybaczy. To, co pani czyta jest na dalszą metę bardziej decydujące ani ...
(Pokaż całą opinie)
Link do opinii
Avatar użytkownika - Iwona067
Iwona067
Przeczytane:2014-08-22, Ocena: 6, Przeczytałem, 52 ksiązki 2014,
Książka, o której głośno ostatnio w Internecie. Zachęcona niezliczonymi cytatami i recenzjami sięgnęłam po nią i ja. Jean Perdu jest księgarzem posiadającym własną księgarnię, ale nie taką zwykłą, tradycyjną. Jego Apteka Literacka, czyli księgarnia na barce cumującej na wodzie, to miejsce niezwykłe. Pełne książek, które leczą, pocieszają, wprowadzają w odpowiedni do sytuacji nastrój. Jakim cudem książki mogą leczyć? Dzięki ich właścicielowi. Jean potrafi rozpoznać aktualne samopoczucie klienta i dobrać mu odpowiednie lekarstwo - książkę z "biblioteki uczuć". Niejednokrotnie naraża się na irytację kupującego, gdy odmawia sprzedania konkretnej pozycji, bo ta nie jest odpowiednia dla danej osoby. Nie zraża go to, uszczęśliwia ludzi aplikując im lecznicze dawki literatury. "Perdu używał w tym celu słuchu, wzroku i instynktu. Potrafił podczas jednej rozmowy dosłyszeć, co dolega danej duszy. Odczytać do pewnego stopnia z każdego ciała, jego postawy, jego ruchów i gestów, co nim kieruje i co je przygniata. No i miał wreszcie to co jego ojciec nazywał "widzeniem słuchem" (s. 34). Jednak mimo, że jest literackim lekarzem ludzkich dusz nie potrafi uleczyć siebie. Pewnego dnia otwiera adresowany do niego list. List od ukochanej kobiety, która odeszła dawno temu bez słowa. Rozpamiętując utraconą miłość próbuje odnaleźć równowagę i spokój wewnętrzny. Wybiera się w podróż w poszukiwaniu odpowiedzi na liczne pytania, szuka również autorki pewnej książki. Ta podróż to ucieczka barką, bez p ...
(Pokaż całą opinie)
Link do opinii
Avatar użytkownika - Amarisa
Amarisa
Przeczytane:2014-07-28, Ocena: 6, Przeczytałem, 52 książki 2014, Mam,
"Miłość jest jak mieszkanie. W mieszkaniu zaś należy korzystać ze wszystkiego, niczego nie zakrywać, anie nie >>chronić<<. Żyje naprawdę ten, kto na dobre zamieszkał w miłości i nie boi się żadnego z pomieszczeń, nie lęka się żadnych drzwi. Kłótnia czy czuły uścisk - jedno i drugie jest tak samo ważne. Przyciągać się i odpychać. Kluczowe jest, by korzystać z każdego pokoju miłości. Inaczej zadomowią się w nim duchy i złe zapachy. Zaniedbane pomieszczenia i domy bywają wszak upiorne i cuchnące.""Literacka Apteka" to księgarnia mieszcząca się na barce, należąca i prowadzona przez Jeana Perdu. Swą nazwę zawdzięcza Kästnerowi, niemieckiemu pisarzowi i satyrykowi, który wydał m.in "Liryczną apteczkę domową" będącą zbiorem jego poetycko-leczniczych utworów. Marzeniem i celem Jeana stało się to, aby za pomocą książek "leczyć uczucia niezakwalifikowane jako cierpienie i niezdiagnozowane przez medycynę. Wszystkie owe śladowe emocje, porywy, którymi nie interesuje się żaden terapeuta rzekomo właśnie z powodu ich znikomości czy nieuchwytności. Na przykład poczucie, że znów kończy się lato. Albo uświadomienie sobie, że nie ma się już całego życia na szukanie swojego miejsca." I o dziwo wychodzi mu to nad wyraz dobrze. Potrafi dojrzeć w ludziach to, o czym marzą, czego pragną, bądź przed czym uciekają i naprawdę im pomóc. Szkoda tylko, że owa umiejętność nie sprawdza się w jego przypadku. Od ponad dwudziestu lat zmaga się z cierpi ...
(Pokaż całą opinie)
Link do opinii
Avatar użytkownika - paulet
paulet
Przeczytane:2016-03-08, Ocena: 3, Przeczytałam, 52 książki 2016,
Avatar użytkownika - muszkasia
muszkasia
Przeczytane:2015-12-15, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki w 2015 roku,
Avatar użytkownika - Karmelek3
Karmelek3
Przeczytane:2015-08-07, Ocena: 6, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - NaWidelcu
NaWidelcu
Przeczytane:2015-06-01, Ocena: 4, Przeczytałam, E-book,
Avatar użytkownika - kornimon
kornimon
Przeczytane:2015-04-07, Ocena: 4, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - anoola
anoola
Przeczytane:2015-02-20, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki - 2015, Z biblioteki,
Avatar użytkownika - Isiliel
Isiliel
Przeczytane:2015-01-25, Ocena: 1, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - Bas1992
Bas1992
Przeczytane:2014-11-13, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - dreamer08
dreamer08
Przeczytane:2014-11-01, Ocena: 4, Przeczytałam, Posiadam,
Avatar użytkownika - laurence
laurence
Przeczytane:2014-10-02, Ocena: 6, Przeczytałam, czytam regularnie w 2014 roku, Mam,
Avatar użytkownika - grzeniuJee
grzeniuJee
Przeczytane:2014-09-07, Ocena: 5, Przeczytałem, 12 książek 2014, Mam,
Avatar użytkownika - stokrotka22
stokrotka22
Przeczytane:2014-09-03, Ocena: 4, Przeczytałam,
Inne książki autora
Księga snów
Nina George0
Okładka ksiązki - Księga snów

Życie człowieka to suma wyborów. Dokonuje ich w każdej sekundzie. Ale czy wie, jakie naprawdę będą ich skutki? Czy może sprawić, by zły wybór doprowadził...

Księżyc nad Bretanią
Nina George0
Okładka ksiązki - Księżyc nad Bretanią

Nigdy nie jest za późno, by rozpocząć nowe życie Nowa powieść autorki bestsellerowego „Lawendowego pokoju” Dla Marianne podróż do Paryża miała...

Reklamy