Mansfield Park

ISBN: 978-83-7648-302-3
Dodał/a książkę:dona
Dodał/a opinię:be_ha
Recenzja - Mansfield Park
Kilka lat temu przeczytałam dwie książki Jane Austen, jakoś szczególnie mnie nie zachwyciły. Ostatnio udało mi się kupić w promocyjnej cenie Mansfield Park, więc postanowiłam na nowo zapoznać się z twórczością autorki. Książka sama w sobie może nie porywa, akcja jest przewidywalna i toczy się nieśpiesznie, jednak ma coś w sobie. Kontrast miedzy czasami współczesnymi a XIX-wieczną Anglią jest ogromny, aż trudno uwierzyć, że w sumie nie tak dawno temu życie mogło wyglądać tak zupełnie inaczej. Te wszystkie reguły, zwroty grzecznościowe, porządek dnia i wieczoru. Raczej nikt z nas nie chciałby żyć w tamtych czasach, ale nie da się zaprzeczyć, że mają w sobie jakiś urok i na kilka dni chętnie bym się tam przeniosła.
papetka plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-07-23, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem, 52 książki 2016,
Klasyk XIX-wiecznej powieści. Jane Austen, jak zwykle, nakreśliła ciekawe, ponadczasowe rysy psychologiczno-charakterologiczne postaci. Gdy rozejrzymy się dookoła odnajdziemy wielu sir. Thomasów, Crawfordów, Edmundów oraz wiele Lady Bertram, Marii, Julii czy Fanny Price.
Tytułowy Mansfield Park to rozległa posiadłość państwa Bertram. To tu wychowuje się mała Fanny, tu dojrzewa i kształtuje swój charakter. Sir Thomas stoi na straży ładu domowego, ale szerzej również na straży obyczajów panujących w XIX-wiecznej Anglii. Jego wyjazd w interesach powoduje rozluźnienie, odejście od zasad, a niespodziewany powrót sprowadza domowników na właściwe tory. Równoznaczne jest to również z zakończeniem "nieodpowiednich" znajomości.

"Mansfield Park" czaruje swoim językiem i stylem. Odbiega od innych powieści Jane Austen, ale również zachwyca, jak chociażby "Duma i uprzedzenie", czy "Rozważna i romantyczna".
vaapu plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-03-14, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem, 52 książki 2016,
Cóż można powiedzieć... Klasyka XIX-wiecznej angielskiej powieści. Fanny, dziewczyna z wielodzietnej, niezbyt dobrze sytuowanej rodziny, zostaje wzięta pod opiekę przez wujostwo. Zamieszkuje z nimi w dworze na wsi. A tam - konwenanse, konwenanse i jeszcze trochę konwenansów. Życie, zwłaszcza kobiet, obraca się głównie wokół dwóch tematów - poszukiwań odpowiednio postawionego kandydata na męża oraz obiadów lub kolacji, względnie spacerów i przejażdżek z sąsiadami (oczywiście tylko tymi z dobrych domów).
Fanny, z natury prostolinijna i nieśmiała, pod wpływem nowego otoczenia wyrasta na kobietę ustępliwą, zgodną, ale jednocześnie z dużym poczuciem obowiązku i silnym kręgosłupem moralnym.
Lubię książki Jane Austen, bo w jakiś dziwny sposób fascynuje mnie tamten, nie tak jeszcze odległy czasowo, a jednak zupełnie inny od współczesnego świat. Zwykle przyjmuję opisane w nich historie takie, jakimi są, czasem śmiejąc się z naiwności bohaterów (głównie: bohaterek), czasem burząc się na ich hipokryzję, trochę też dziwując się zasadom, którym wtedy hołdowano (ani wtedy, ani teraz nie jest idealnie, to na pewno). Jednak Mansfield Park jest pierwszą powieścią tej autorki, która skłoniła mnie do głębszych przemyśleń. Nie chcę nikomu zdradzić finału tej historii, więc z konieczności muszę pisać dość ogólnikowo. Powiem tak - w moim odczuciu zakończenie dowodzi pewnej hipokryzji tamtych czasów. W innych okolicznościach los Fanny nie mógłby potoczyć się tak, jak się potoczył.
be_ha plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-02-24, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki w 2016 roku,Mam,
zxcc65 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-07-06, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2015,
Mansfield Park to miejsce zamieszkania pewnej bogatej rodziny, która bierze do siebie na wychowanie Fanny, krewną pani domu. Dziewczynka na początku niezbyt odnajduje się w niezbyt przyjaznym i zupełnie obcym środowisku, ale w końcu jej się to udaje za pomocą kuzyna Edmunda. W pewnym momencie do domu wkraczają nowe postacie- rodzeństwo Crawfordów: piękna, uwodzicielska i niezwykle utalentowana panna Crawford oraz jej czarujący brat. Rodzeństwo wzbudzi w mieszkańcach domu burzliwe uczucia, co stanie się przyczyną rodzinnej tragedii.
Na początki książkę trudno się czytało, ale po pewnym czasie nie można się było oderwać. J. Austen stworzyła wiele pięknych i barwnych postaci i mimo tego że główna bohaterka niezbyt przypadła mi do gustu polecam tę książkę każdej miłośniczce literatury pięknej. =)
maadr43a plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-08-18, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Książkę zaczyna się czytać dość "ciężko" ale gdzieś w połowie już nie można się oderwać. A po skończeniu trzeba trochę czasu by wrócić do rzeczywistości i przestać mówić tym pięknym archaicznym językiem.
violabu plusminus Linia koment
Przeczytane:1993-10-15, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,2012 i wcześniej,
Mansfield Park to posiadłość bogatej rodziny, która wzięła na wychowanie skromną, młodziutką Fanny, siostrzenicę pani domu. Dziewczynie trudno się odnaleźć w środowisku, które nie odnosi się do niej z sympatią, bez przerwy uświadamiając jej, że jest na łasce. Jedynym przyjacielem staje się grzeczny Edmund, jeden z synów właściciela i wuja dziewczyny. W towarzystwie młodzieży, pokorna postawa jaką zauważa się u przyjaciół, jest nie modna. Należy się bawić, lekceważyć obowiązki, uczucia, a brak odpowiedzialności uważać za nonszalancję. Młodzi ludzie są wyniośli i lekceważąco odnoszą się do zasad moralnych. W związku z tym główna bohaterka boryka się z wieloma problemami, staje się obiektem knowań. Czytając książkę z całej siły trzyma się kciuki za tę uczciwą i dobrą dziewczynę.
W "Mansfield Park" Jane Austen jak zwykle prezentuje galerię ludzkich charakterów, a każdy jest wyrazisty i ciekawie zaprezentowany.
Otoczenie, w jakim dzieją się wydarzenia, jest typowe dla autorki: posiadłości rozsiane w dużych odległościach, pomiędzy łąkami, polami, pagórkami i lasami. Piękno przyrody bywa ukojeniem w życiu bohaterów przepełnionym problemami uczuciowymi.
Opisana historia umiejscowiona jest około początku XIX wieku.
"Mansfield Park" to bardzo przyjemna kobieca lektura pełna wzruszeń i emocji.
Styrana Linia koment
Przeczytane:2014-06-07, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
gosia_gosia16 Linia koment
Przeczytane:2014-05-24, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,
Eliszeba Linia koment
Przeczytane:2014-02-13, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Przeczytane,Wymarzona...,
BlueRose Linia koment
Katarzyna_15 Linia koment
Przeczytane:2013-05-17, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
Okładka - Mansfield Park Zdobyć Woodstock
Elliot Tiber, Tom Monte
Okładka - Mansfield Park Dr House Biografia Hugh Lauriego i Przewodnik po serialu
Paul Challen
Okładka - Mansfield Park Kobiety z ulicy Grodzkiej.Weronika