Matka wszystkich lalek

Data wydania: 2011-11-28
Dodał/a książkę:czytam
Dodał/a opinię:Ene123
Recenzja - Matka wszystkich lalek
Pani Monika Szwaja jest jedną z moich ulubionych autorek. Dla kogoś kto lubi historię tak jak ja to świetna książka. Warta polecenia.
Recenzja
Sabinka Linia koment

Monika Szwaja to autorka ogromnie popularna. Ale to również bardzo sympatyczna i otwarta na sugestie czytelników osoba, która na dodatek potrafi pomysły swe przekuć we wciągającą literaturę. Jej Zapiski stanu poważnego, Klub mało używanych dziewic, czy też

justa21 Linia koment
Na półkach:

Historie życiem dziergane

Korrigan jest legendarnym stworzeniem, porównywanym do elfa, które w zależności od okoliczności może być albo bardzo hojne, ale zdolne do zemsty. Obecne w tradycji celtyckiej, szczególnie w Bretanii, karły (czy też gobliny) są popularnym motywem ilustracji oraz opowieści. Ten bretoński duszek rozgościł się także na kartach najnowszej powieści Moniki Szwai

Alex9 Linia koment
Na półkach:

Pełna uroku wyspa u wybrzeży Bretanii. Mo, może co do tego czaru nieco inne zdanie ma Claire, rodzona mieszkanka tej skalistej kropli wśród zburzonego Atlantyku. Dziewczyna nie przywykła do ogromnych fal, rozbijających się o brzegi tej ziemi, wciąż ma w pamięci opowieści babci o powodzi sprzed stuleci i nawet upływ lat nie zatarł dziecięcego strachu. Jednak z biegiem czasu odgłos wzburzonego oceanu udaje się jej coraz lepiej zagłuszyć i dziewczyna nawet nie przypuszcza, co szykuje dla niej przeznaczenie. Wystarczy jedna wizyta rodaków, krewnych ze strony matki, a całe uporządkowane życie staje na głowie

anek7 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-12-30, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki w 2015 roku,Mam,
Monika Szwaja to jedna z moich ulubionych autorek i czytałam już prawie wszystkie jej książki. Wszystkie oprócz jednej, a mianowicie "Matki wszystkich lalek", która od dłuższego czasu czekała na mojej półce.

Akcja powieści toczy się dwutorowo, jej bohaterki dzieli wiele lat różnicy i różne doświadczenia życiowe. Jednak tak naprawdę obydwie mają ten sam problem - obydwie szukają własnej tożsamości...

Elżbieta przyszła na świat w latach trzydziestych w Zagłębiu. W czasie wojny jej rodzice i dziadkowie odmówili podpisania niemieckiej listy narodowościowej skutkiem czego ojciec dziewczynki musi uciekać do Generalnej Guberni. Jedna z sąsiadek namawia matkę dziewczynki aby wysłać ją na wakacje na Pomorze. W czasie pobytu w Bad Polzin kierowniczka kolonii informuje Elżunię, że na jej dom spadła bomba i cała rodzina zginęła. Dziewczynka ma jednak szczęście, bo zostanie zaadoptowana przez niemiecką rodzinę.
Jedyną pamiątkę po rodzinnym domu stanowi lalka, którą dziewczynka dostała od taty...

Matka Klary, drugiej pierwszoplanowej bohaterki, jest Polką (wyjechała z kraju w czasie stanu wojennego) a ojciec Francuzem. Rodzina mieszka na niewielkiej wyspie u wybrzeża Bretanii. Pewnego dnia rodzinny spokój burzy list z Polski. Nieznany Klarze mężczyzna pisze, że jest jej ojcem, ma przed sobą ledwie kilka miesięcy życia i chciałby się spotkać ze swoją córką. Klara decyduje się na wyjazd do Polski i ta decyzja wymusza na niej przewartościowanie dotychczasowego życia, zastanowienie się co zrobić z przyszłością i wreszcie odpowiedź na pytanie - kim ja właściwie jestem?

Jeśli ktoś zna pozostałe książki Moniki Szwai może się przy lekturze tego tomu poczuć nieco zaskoczony. Niewiele jest tu tak charakterystycznego dla autorki humoru słownego i sytuacyjnego, a sama książka jest poważna, a miejscami wręcz tragiczna. Na przykładzie Elżbiety autorka opowiada historię tysięcy polskich dzieci odebranych rodzicom, oddanych do adopcji Niemcom i wychowywanych w nienawiści do własnego narodu. Te dzieci, chociaż nie walczyły i nie ginęły w obozach, to również ofiary wojny...

Zdecydowanie warto przeczytać :)
flickma plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-10-17, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,
Jedna z najlepszych książek, które ostatnio przeczytałem. Pierwsza książka Moniki Szwaji, którą miałem okazję czytać i już po kilkunastu stronach byłem zakochany w autorce. . Od pierwszych wersów powieści można wyczuć lekkość pióra autorki. A swoją drogą szkoda, że pióra zostały zastąpione przez laptopy. Co teraz z rękopisami ?????
Mimo, że M. Szwaja porusza w książce bardzo poważny temat germanizowania polskich dzieci o aryjskiej urodzie, a właściwie ich porywania rodzicom i umieszczania ich w niemieckich rodzinach , w tym przypadku poprzez osławiony Lebensborn to poprzez styl prowadzenia narracji, włączenie wielu innych wątków, z których na plan pierwszy wysuwa się historia Claire Autret, dziewczyny z Bretanii, która okazuje się najczystszą Polką - dziewczyną o dwóch ojcach.
Dla mnie osobiście książka o tyle ciekawa i frapująca gdyż znaczna część akcji rozgrywa się w polskich Karkonoszach a zwłaszcza w Zachełmiu, które widzę z okien swojego mieszkania.
maadr43a plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-05-16, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Szwaja jak nie Szwaja. Wspaniała książka, troszkę inna od pozostałych pozycji Pani Moniki. Czytam ją co roku w okolicach grudnia gdy dopada mnie zimowa chandra.
basia02033 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-02-24, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,
Jak dla mnie to niezbyt zaskakująca,ale warta przeczytania.Przeplatana wątkami terażniejszość z przeszłością.Najbardziej utkwił mi wątek zabrania podstępem małej dziewczynki od matki do rodziny niemieckiej:(
takahe plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-01-28, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,
Bardzo fajna książka jak wszystkie zresztą tej autorki. Na początku trzy historie Elżuni (która ma dwie pary kochających dziadków mame i tacimka, a później niemiecką rodzinę), braci EE (którzy wyruszają z misją do dalekiej Bretani), oraz Claire Autret (która wraz z rodzicami, siostrą i babcia prowadza restauracje na wyspie).
monika_rr_86 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-03-27, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Swietna ksiązka prosta, lekka i nieskomplikowana dla zwykłych i niezwykłych kobiet :)
Ene123 plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 6, Na półkach:
Duska1973 plusminus Linia koment
Przeczytane:2012-06-09, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Ksiazka bardzo mi sie podobala. Pani Monika Szwaja jest jedna z moich ulubionych autorek ,nie zawiodlam sie i tym razem. Polecam ...!
marta79 Linia koment
Przeczytane:2014-03-05, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,