Opis ksiązki

Kup Teraz

Nie lubię kotów

Ocena ( 13 osób )
4.9
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Data wydania: 2014-07-16
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 9788310126283
Liczba stron: 384
Dodał/a książkę:elibri
Dodał/a opinię:Uleczkaa38
Recenzja - Nie lubię kotów

 Książek o współczesnym świecie, współczesnej Polsce i współczesnych Nas samych.. - nigdy zbyt wiele. Nigdy, ponieważ takie powieści zawsze będą dla Nas interesujące, ciekawe, gorąco oczekiwane i najczęściej, bardzo krytycznie oceniane. Cóż.., tacy już chyba jesteśmy, iż uwielbiamy czytać i poznawać historie o Naszym życiu, Naszej rzeczywistości,  codzienności, radościach i kłopotach..Problem jednak pojawia się wtedy, gdy ów obraz nie do końca Nam się podoba, gdyż jest po prostu zbyt szczery, prawdziwy, rzeczywisty w swym przekazie. Nikt z Nas bowiem tak naprawdę nie chce i nie lubi poznawać prawdy o samym sobie, gdyż czasami taka prawda jest po prostu zbyt smutna, przygnębiająca, śmieszna i straszna..Taką właśnie książką jest debiutanckie dzieło Katarzyny Zyskowskiej - Ignaciak, noszące tytuł  "Nie lubię kotów". Powieść ta jest mądra, szczera, prawdziwa do bólu i dająca bardzo wiele do myślenia..


 


 "Nie lubię kotów" to historia sześciorga głównych bohaterów, których to wiążą więzy rodzinne, uczucia,  praca, wspólni znajomi, czy też wreszcie przypadek. Każdy z bohaterów to osobna historia, obserwowana z perspektywy kolejnej postaci, zaś punktem wspólnym i łączącym je wszystkie, jest wspólne spotkanie szóstki bohaterów. Bohaterowie Ci to współcześni trzydziestolatkowie, którzy  zmagają się z codziennością współczesnego życia, najczęściej podszytego pozorami, kłamstwami i niedopowiedzeniami. I właśnie o radzeniu sobie z tą codziennością, opowiadają te historie o:  Wojtku - robiącym karierę za granicą i coraz bardziej oddalającym się od swojej rodziny, jego zapracowanej i samotnej żonie Malinie, jej niezamężnej koleżance Karolinie, bracie Karoliny - młodym, niezależnym i korzystającym z uroków życiu Danielu, początkującej pisarce - Dagmarze, i wreszcie Konradzie, który jest pracownikiem w wydawnictwie swojego ojca, a jednocześnie prawdziwym przyjacielem dla pozostałych bohaterów.  Sześć postaci, których los ze sobą połączył, i którzy to tak naprawdę skrywają o wiele więcej swoich twarzy, niż każdemu z Nich to się wydaje..


 


 Autorka  w swojej książce rysuje portret współczesnych ludzi pokolenia 30 - latków, którzy z jednej strony są wciąż zbyt młodzi i aktywni na to, by spędzać swoje życie w domowym zaciszu z pilotem od TV w ręku, z drugiej zaś już zbyt zaawansowani wiekowo, by nie myśleć o tym co w życiu powinno być najważniejsze, czyli poczuciu bezpieczeństwa, stagnacji, spełnienia. Pokoleniu znajdującym się niejako na rozdrożu pomiędzy własnymi marzeniami, a zdrowym rozsądkiem..I chyba w jak żadnym innym kraju, pokoleniu najbardziej zagubionym we współczesnej rzeczywistości, z którym to ustrojowa transformacja w Polsce obeszła w  najbardziej okrutny sposób. To właśnie na przykładzie tych sześciu postaci możemy w doskonały sposób zaobserwować pustkę, naiwność i sztuczność ich życia wraz ze sztucznością  ich świata, w którym to pojęcie "mieć" dawno już wygrało z wartościami "być"..Dla tych ludzi kariera, władza, akceptacja przez środowisko, nie wypadnięcie "z obiegu" oraz gruby portfel, są ważniejsze niż własne szczęście, miłość, przyjaźń. I najsmutniejsze w tym wszystkim jest, że Oni doskonale zdają sobie z tego sprawę, nie robiąc tak naprawdę nic, by to zmienić..To prawdziwy obraz współczesnej Polski, zwłaszcza tej wielkomiejskiej, który jest szczery aż do bólu..Dawno już nie spotkałam się z tak krytyczną i prawdziwą oceną Nas samych, Naszych najbliższych, Nas wszytskich.


 


 Interesujące jest to, iż bohaterowie Ci są tak naprawdę bardzo zwyczajni, niczym nie wyróżniający się z tłumu na ulicy, tacy jak My. I co ważne, są to ludzie słabi.., nie radzący sobie z dręczącymi ich problemami, jedynie skrzętnie skrywający je przed otoczeniem. Wszyscy Oni toczą grę pozorów i  kłamstw, które w pewnym momencie zaczynają całkowicie rządzić ich życiem. Dotyczy to tych bohaterów w większym lub mniejszym stopniu, bez wyjątku..Począwszy od małżeństwa Wojtka i Maliny, które to z dnia na dzień co raz to bardziej się od siebie oddala, nie robiąc nic by ratować swój związek, skupiając się jedynie na dniu dzisiejszym i zwykłych sprawach, poprzez pogrążoną w ciągłej pracy i wspinaniu się na kolejne szczeble kariery - Karolinie, dla której samotność staje się nie do zniesienia, a skończywszy na wydawałoby się ze wszech miar szczęśliwym Konradzie, dla którego ów szczęście to tylko poza i zasłona przed własnymi słabościami. Czytając ich historie nie sposób jest nie współczuć tym postaciom i nie odczuwać żalu nad ich losem, życiem, sytuacjami w jakie się wplątali..Choć z drugiej strony przyznać trzeba, że nie chcielibyśmy chyba poznać ich we własnym życiu, gdyż z pewnością nie są to ludzie, których moglibyśmy nazwać, od początku do końca, mianem ludzi dobrych, szczerych, porządnych. Tacy z pewnością nie są, nie potrafią być i chyba nigdy już nie będą..


 


 Na uwagę zasługuje tu także sama kompozycja opowieści. Oto bowiem otrzymujemy sześć odrębnych mini opowieści, wtopionych w jedną, fabularną całość, której to kulminacyjnym momentem jest spotkanie wszystkich bohaterów podczas wieczoru autorskiego Dagmary. Ów zabieg literacki pozwala w doskonały sposób uświadomić sobie tę prawdę, że losy każdego z tych ludzi są jedynie niewielkim elementem tej wielkiej układance, jaką jest życie. Dla każdego z Nich ich problemy, troski i radości są największe, najważniejsze i wymagające jak największego zainteresowania ze strony innych ludzi,. Tymczasem dla tych "innych ludzi", kwestie te są kompletnie bez znaczenia, nie ważne, gdyż to ich własne troski i radości są tymi najważniejszymi. Książka ta doskonale oddaje ten odwieczny układ zależności międzyludzkich, w których to zawsze "Ja" jest na pierwszym miejscu, zaś dopiero daleko w tyle możemy zastanawiać się nad losem i życiem innego człowieka.


 


 Moim skromnym zdaniem również tytuł niniejszej powieści jest bardzo wymowny. Oczywiście muszę tutaj zaznaczyć, iż to tylko i wyłącznie moja własna, być może błędna, interpretacja. Otóż wedle mojej opinii, zdanie "Nie lubię kotów" jest równoznaczne ze stwierdzeniem - "Nie lubię samotności". Nie od dziś bowiem samotna osoba, zwłaszcza kobieta, określana najczęściej mianem "starej panny", kojarzy się z mieszkaniem pełnym domowych zwierząt, najczęściej właśnie kociaków. I dla Mnie właśnie tytuł ten jest oznaką sprzeciwu, negacji,  a być może i wołania o pomoc w walce z samotnością, która to stanowi codzienność dla wszystkich sześciu bohaterów tej książki. Tak naprawdę bowiem każdy z nich jest samotny, czasami bardziej dosłownie, a czasami w ujęciu własnej psychiki, która każe tłamsić wszystkie lęki we wnętrzu świadomości, nie pozwalając zwrócić się z rozmową do drugiego człowieka. I nawet jeśli moja ów teoria jest błędną i nieco zbyt odważną, to i tak nie zmienię swojej opinii, iż książka ta jest przede wszystkim opowieścią o samotności współczesnego człowieka..


 


 Książkę czyta się bardzo ciekawie i z wielkim zaangażowaniem, zwłaszcza gdy już trochę bardziej zagłębimy się w ten literacki świat i życie głównych bohaterów. Na swój sposób  jest to pewnego rodzaju "podglądanie" życia innych Polaków, które to obserwujemy z boku, nie ingerując w ich decyzje i czyny. Podglądanie, które trochę  zawstydza, peszy, ale i jednocześnie fascynuje tym, iż możemy zagłębiać się w najbardziej osobiste i intymne chwile z życia tych ludzi. I choć brak tutaj nagłych zwrotów akcji czy też efektownych, zapierających dech w piersi opisów wydarzeń, to i tak nawet przez najkrótszą chwilę się nie nudzimy, gdyż bagaż emocjonalny, jaki to niosą sobą Ci bohaterowie i wydarzenia z ich życia, jest tak bogaty i mocny, iż nie sposób mówić tutaj o banalnej, nużącej czy też nijakiej formie fabularnej, chociażby w krótkich fragmentach. Zapewne jest to podyktowane talentem pisarskim autorki, która potrafi opowiadać o sprawach zwykłych, doskonale Nam  znanych z Naszego własnego życia, w sposób niezwykły, interesujący, zaskakujący i czyniący je nad wyraz ciekawymi.


 


 Lektura tej książki to dosyć smutne i pesymistyczne doznania, aczkolwiek niezwykle interesujące i ważne dla każdego z Nas. Smutne, gdyż ukazują pustkę Naszego współczesnego życia, którego tak naprawdę nie potrafimy My sami, jak i również bohaterowie tej książki, zmienić. Z drugiej strony jednak jest to ważna książka, gdyż chyba jak żadna inna, pokazuje Nam "czarno na białym", jacy naprawdę jesteśmy, My ludzie współczesnego świata i współczesnej Polski..Myślę, że przed przystąpieniem do czytania tej powieści, należy uzbroić się w pewną dozę otwartości i akceptowalności dla prawdy, jaka z niej do Nas trafia, jak i również w dużą porcję cierpliwości dla głównych bohaterów, którzy są czasami odrobinę zbyt irytujący, prawdziwi, tacy jak My sami..


 


 "Nie lubię kotów" to bardzo ciekawa, inteligentna i gorzka książka, która z pewnością wyróżnia się spośród wielu innych powieści obyczajowych na polskim rynku wydawniczym. Książką, jaką nie często jest Nam dane poznać, gdyż nie często autorzy ukazują obraz współczesnej Polski i Polaków w tak szczery i prawdziwy sposób. Myślę, że lektura tej pozycji to doskonała analiza, nauka, obserwacja i wreszcie rozrywka.., stojąca na bardzo wysokim poziomie literackim. Zachęcam wszystkich do sięgnięcia po tę powieść i przejrzenia się w tym literackim lustrze..

Recenzja
justa21 Linia koment
Przeczytane:2014-10-17, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,

Pokolenie X

 

Los musi się dopełnić, nie można go zmienić ani uniknąć, choćby prowadził w przepaść – pisał Ryszard Kapuściński. Nawet jeśli robimy wszystko, by wyrwać się z ograniczających nas schematów, granic, konwenansów, by przełamać stereotypy, by podjąć wysiłek, aby uchronić się przed zbliżającym się przeznaczeniem, to i tak z góry jesteśmy skazani na porażkę. Chichot losu dobiegnie nas z oddali, kiedy już nie będziemy mogli zainterweniować, zawrócić z drogi pełnej wyzwań, paradoksów czy bolesnych lekcji

Uleczkaa38 Linia koment
Przeczytane:2014-09-18, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2014,Mam,

Książek o współczesnym świecie, współczesnej Polsce i współczesnych nas samych nigdy nie jest zbyt wiele. Nigdy, ponieważ takie powieści zawsze będą dla nas interesujące, ciekawe, gorąco oczekiwane i najczęściej bardzo krytycznie oceniane. Cóż, tacy już chyba jesteśmy - uwielbiamy czytać i poznawać historie o własnym życiu, naszej rzeczywistości,  codzienności, radościach i kłopotach../ Problem jednak pojawia się wtedy, gdy ów obraz nie do końca nam się podoba, bo jest po prostu zbyt szczery, prawdziwy, rzeczywisty w swym przekazie

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Cerro plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-03-24, Na półkach: Przeczytałem,

Jeżeli jesteś szczęśliwy, to udajesz. Jeżeli nie jesteś alkoholikiem to dlatego, że się kryjesz, a w rzeczywistości co rano łykasz aspirynę na kaca. Jeżeli prowadzisz zdrowy tryb życia to na pokaz. Jeżeli jesteś mężczyzną, to na pewno masz kochankę. Jeżeli jesteś blogerem, to pewnie kłamiesz na blogu dla komciów, żeby sobie poprawić samoocenę. Jeżeli w ogóle jesteś, to twoja samoocena jest dnem i wszystko robisz tylko na pokaz, żeby ją sobie poprawić.W taki dość zjadliwy sposób można podsumować książkę Nie lubię kotów Katarzyny Zyskowskiej-Ignaciak, przy czym jest to pozycja z zadatkami na rzecz naprawdę świetną. Niestety, została przerysowana to granic przesady, w ostatecznym rozrachunku ocierając się o kiepską groteskę.Od pierwszych stron widać, że Nie lubię kotów to powieść z ambicjami. Zresztą, ktokolwiek odpowiada za kolejność sześciu splecionych ze sobą opowiadań, zasługuje na pochwałę. Pierwsze z nich, poświęcone niewiernemu mężowi Wojtkowi, jest bardzo dobre. Niestety, z każdym następnym punktem widzenia książkę czyta się gorzej. Po niejednoznacznym początku zaczyna się festiwal okropności. Wszyscy mężczyźni tutaj zdradzają, wszystkie kobiety są ofiarami, każda rodzina jest dysfunkcyjna. Kto nie pije, ten ćpa, nikt nie radzi sobie ze swoim życiem. U Zyskowskiej-Ignaciak znać wszechobecną krytykę postawy "mieć zamiast być". Została ona podana jednak mało subtelnie. Specjalnie piszę właśnie w ten sposób, bowiem przy jednoczesnej krytyce, autorce jakoś udało się nie chwalić nastawienia odwrotnego, "być, a nie mieć". Długiemu ciągowi okropności, życiowych zawodów i odchyleń nie przeciwstawia się w Nie lubię kotów absolutnie nic. Początkowo może to szokować i skłaniać do refleksji, ale bardzo szybko staje się zwyczajnie nużące.Interesująca pozostaje konstrukcja, Trudno uznać Nie lubię kotów za pełnoprawną powieść. To raczej zbiór opowiadań o otwartych zakończeniach, wycinki większej historii grupy znajomych. Taki zabieg wpływa trochę na obniżenie czytelniczej satysfakcji, ale może to być również wina pointy. Zaryzykuję stwierdzenie, że książka wypadłaby lepiej, gdyby Zyskowska-Ignaciak ją sobie odpuściła. Podsumowaniem całości jest bowiem długa, kaznodziejska w tonie tyrada jednej z bohaterek, w której informuje nas ona jak okropne są wszystkie postacie. Zupełnie jakby czytelnik mógł to przegapić.Bohaterów darzy się przede wszystkim antypatią, trudno oprzeć się wrażeniu, że nawet autorka nimi gardzi. Nie ma w tym oczywiście nic złego, z pewnością świadczy to o umiejętnej kreacji postaci, ale - podobnie jak w przypadku fabuły - szybko staje się schematyczne. Właściwie każda pozytywna cecha, jaką przejawiają pokazani przez Zyskowską-Ignaciak trzydziestolatkowie, wynika z konformizmu, chęci dobrego zaprezentowania się. Przed rodziną, pracodawcami, resztą społeczeństwa. W efekcie zamiast realistycznych, dorosłych ludzi, widzimy w Nie lubię kotów grupę zakompleksionych nieudaczników. Pozytywnie na tym tle wybija się Wojtek, który przynajmniej ma swoje cele, a nie tylko weltschmerz. W ten sposób dochodzi do paradoksalnej sytuacji, gdy cierpiący najmniej i najbardziej winny mężczyzna, wzbudza w czytelniku najcieplejsze uczucia.Całość ratuje język autorki, która ma niesamowity styl. Narracja jest emocjonalna, bardzo plastyczna, pomimo prostych sformułowań. Niekiedy widać spadek formy, szczególnie w dwóch ostatnich opowiadaniach, gdy natężenie krótkich, rwanych zdań zaczyna męczyć. Generalnie jednak warsztatowi nic nie można zarzucić.Zyskowska-Ignaciak miała nie tylko świetny materiał na powieść, ale również umiejętności, by stworzyć książkę naprawdę znakomitą. Zamiast wnikliwej analizy społecznej, dostaliśmy jednak przejaskrawiony obrazek ludzi, wplątanych w "wyścig szczurów". Szkoda, bo gdyby autorka zamiast przytłaczać beznadzieją spróbowała zrozumieć bohaterów, Nie lubię kotów mogłoby zachwycać.

monalizka plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-03-13, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2015,
Bohaterów ,,Nie lubię kotów" łączą blizny: poczucie samotności, oportunizm, uciekanie od problemów. Są typowi, a zarazem indywidualni. Autorka usuwa kolejne warstwy ich fałszywych wizerunków, demaskuje pozory, pojawiają się realistyczne portrety:

Wojtek to robiący karierę za granicą mąż i ojciec, który rzadko wraca do domu, natomiast ma kochankę w Niemczech. Pragnienie prestiżu uwikłało go i wyzbyło złudzeń, że będzie jak dawniej. Daje swojej rodzinie wszystko, prócz siebie i swojego czasu, mimo, że ,,kocha".

Malina, to żona Wojtka, perfekcyjna pani domu, której dni wykreowane mijają jeden za drugim, gdy opiekuje się synem. Ale w cieniu czai się choroba na a, ,,której w myśli nawet nie wymieni. Absolutnie nie." oraz butelka alkoholu. Bardzo długo budowała w sobie obraz małżeństwa idealnego, aż zaczęła w niego wierzyć, w to, że jest szczęśliwa. Zakłamuje samotną rzeczywistość prowadząc bloga, w którym stworzyła swój nowy świat.

Karolina, to przyjaciółka Maliny, u której ,,śmierć nigdy nie przychodzi w porę". Jej ojciec umiera na raka, a ona samotnie podjęła pewną decyzję, udając, że jej nie było. Kocha kogoś, kto jest poza jej zasięgiem. Morderczyni -ofiara, kocha, jednocześnie nienawidząc.
,,Wystarczy przejść. Banalnie proste, prawda?"

Daniel, to brat Karoliny, ambitny prawnik. Biegając zostawia za sobą demony niekochanego dziecka, rodzinnych animozji, brudne sekrety. Chce być lepszy, mieć władzę. Pełen żalu do ojca, który jest dla niego punktem odniesienia, obiektem nienawiści. Czy pewna rozmowa zmieni przeszłość?
,,Uwielbiają człowieka, którego ulepił na swoje podobieństwo, z najlepszych zdjęć, z najzabawniejszych wpisów, którego starannie opakował w błyszczące pozłotka, jak produkt."

Dagmara, była kochanka Daniela. Wykorzystana, straciła złudzenia, poszła na kompromis z własnym talentem. Odseparowała się od dawnego życia, od biednej matki ze wsi, od nieślubnego dziecka. Prowincjonalna gwiazda chick litu.

I jeszcze Konrad. Kochający syn, obowiązkowy pracownik, czuły kochanek, człowiek, który ma wszystko. A może nawet więcej. Mistrz drugiego planu, który zna sekrety innych. U siebie odsłonił pozę, prawdziwe ja ukrywa, nie chce myśleć o konsekwencjach swoich poczynań. ,,Widocznie nie ma problemu. Już nie ma? Był i nie ma? Czy nie było i nie ma?"

Pewnego wieczoru spotykają się wszyscy, jednak pomimo wykrzyczenia prawdy, odnosi się wrażenie, że niewiele się zmieni w życiu bohaterów, że nie znajdą w sobie siły by zmierzyć się ze swoim losem. Są zdemoralizowani, uciekają, chowają się za maskami, zgubili siebie, nie dali sobie prawa do słabości, gromadzą, by posiadać, udają szczęśliwych. Takie niestety jest pesymistyczne dosyć przesłanie. Sama zaś książka jest realistyczna do bólu i smutna, przenikliwa i celna, ale autorka wyraźnie wie, o czym pisze. Grzebie głębiej, brudzi ręce, obciąża problemami, zadaje pytania, które muszą być zadane, burzy to co już zburzone. Pytanie retoryczne, czasami szyderstwo i prowokacja- to także występuje w tej powieści.

Pisarka znakomicie pokazała skomplikowaną ludzką psychikę oraz wewnętrzne rozterki człowieka i jego dramaty. Lektura raczej przygnębiająca, lecz skłaniająca do refleksji, przez to warta uwagi.
szpachela plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-10-11, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2014,

"Nie lubię kotów" bardzo przypomina mi inną powieść, którą niedawno czytałam - "Osobowość ćmy" K. Grocholi. W obu książkach poznajemy historię kilku osób, które wydaje się, że powinny wiedzieć o sobie wszystko, a jednak każda z nich coś ukrywa. Powieść Katarzyny Zyskowskiej-Ignaciak ukazana jest oczami kilku powiązanych ze sobą osób. Z każdą kolejną stroną i kolejnym bohaterem, poszczególne fragmenty historii układają się w spójną całość. Powieść jest jak puzzle. Trzeba dopasować ze sobą wszystkie elementy, by zobaczyć obrazek w pełni.


I tak poznajemy Wojtka - niewolnika międzynarodowej korporacji, który kocha żonę Malinę i z którą ma syna Piotrusia. Miłość do żony, choć już nie tak płomienna jak dawniej, zasady i priorytety, nie przeszkodziły mu wdać się w romans z koleżanką z pracy. Kolejną bohaterką jest Karolina - redaktorka w wydawnictwie. Kobieta z nadzieją na lepsze jutro, z nadzieją, że jej tata wyzdrowieje, choć wyrok już zapadł. Ma niezbyt dobre kontakty z mamą i bratem. Jest nieszczęśliwie zakochana. Daniel - brat Karoliny, to człowiek próżny; lubi czuć, że jest lepszy od innych. Wspólnik w kancelarii. Ma wielki żal do swojego ojca. Jest samotny i słaby, ukrywający się za maską. Dagmara - jest młodą matką z pasją do książek. Debiutantka literacka, która pisze książkę poniżej swych ambicji w nadziei, że wydadzą jej pierwsze dzieło, jej prywatną spowiedź. Doświadczyła wszystkich odcieni pogardy. Zbyt ufna w tym wielkim mieście. Poznajemy także Konrada - zagubionego człowieka kryjącego się za wieloma maskami. Jest zastępcą redaktora naczelnego w wydawnictwie ojca. I Malina - kochająca żona i matka, samotna osoba, której czas płynie na pisaniu bloga. Zdaje się widzieć w bliskich więcej niż inni.


Bohaterowie książki to młodzi ludzie, mający po trzydzieści i parę lat. Na co dzień, w relacjach z innymi ludźmi, przywdziewają swą gombrowiczowską gębę - przyjmują społeczne konwenanse, pozbywając się własnej osobowości i naturalności. Każdy z nich ma jakieś tajemnice, nikt nie jest tym, kim się wydaje. Nikt nie jest szczery z najbliższymi mu osobami; z samymi sobą raczej też nie do końca są uczciwi. Żyją światem wykreowanym, światem sztucznych uśmiechów i pozorów. W walce z samym sobą i krzywdzącym ich światem, uciekają w alkohol i narkotyki. Popełniają błędne decyzje i zaprzedają swoje dusze.


"Nie lubię kotów" ukazuje, jak decyzje, te małe i te duże, jak nagły impuls czy też przemyślany zamiar, wpływają na losy poszczególnych bohaterów. Ukazuje, jak jedna podjęta decyzja, jedno słowo czy też czyn, może doprowadzić do katastrofy - czasami osobistej, lecz częściej drugiej osoby. Do czego można się posunąć, by dostać awans w pracy i jak wielką cenę się za to płaci? Czy jedna noc w objęciach cudownego mężczyzny stanie się końcem czy też początkiem? A czym mogą skutkować lata w objęciach kochanki?


Książka "Nie lubię kotów" to także obraz środowiska, które nastawione jest na mieć i być. Mieć pracę, którą można się pochwalić wśród innych ludzi; mieć wielu nic nieznaczących znajomych, którzy będą cię wielbić i generować "lajki" na portalu społecznościowym; mieć świetne samochody, gadżety i ubrania z metkami znanych marek, które mieć wypada, bo bez których spada się z piramidy sukcesu. Być wielbionym przez kobiety, które znaczenie mają, lecz tylko na jeden wieczór; być człowiekiem sukcesu, nie zważając na to, że kariera tworzona jest "po trupach". Niestety za maską szczęśliwej osoby, która ma wszystko, znajduje się człowiek smuty, samotny i niejednokrotnie wypalony zawodowo. Trzydziestolatek, który w końcu chciałby być sobą i przed nikim nic nie udawać.


"Nie lubię kotów" to powieść mądra, smutna, bardzo życiowa. O destrukcyjnym przywdziewaniu masek, o samotności i o radzeniu sobie z codziennością. Pisana bardzo lekkim językiem; nie sposób się od niej oderwać. Powieść warta przeczytania.

plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 6, Na półkach:
ksiażka jest ciekawa
Eli1605 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Muminka789 Linia koment
Przeczytane:2016-09-08, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,WYZWANIE 52 KSIAZKI 2016,
jusia Linia koment
Przeczytane:2015-05-06, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2015,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ewasol Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Paris1990 Linia koment
Przeczytane:2014-11-28, Na półkach: Przeczytałem,
Justyna03061990 Linia koment
Przeczytane:2014-09-09, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
KKS Linia koment
Przeczytane:2014-11-08, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,
Poema Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Verri Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
violabu Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
wamprus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
justa21 Linia koment
Przeczytane:2014-10-17, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
jolantasatko Linia koment
Przeczytane:2014-10-22, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,2014 przeczytane,
Ivy Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Heyter Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
godmyt Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
emulina Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
oldzix Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
baddieanna Linia koment
Ocena: 5, Na półkach: Chcę przeczytać,
emka13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Irka34 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
bijtje Linia koment
Przeczytane:2014-09-23, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
tyna4 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
moniapili Linia koment
Przeczytane:2014-10-31, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Sadu Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów