Opis ksiązki

Kup Teraz

Nigdziebądź

Ocena ( 25 osób )
4.8
Wydawnictwo: Mag
Data wydania: 2012-12-05
Kategoria: Fantasy/SF
ISBN: 9788374804509
Liczba stron: 336
Dodał/a książkę:Wojciech Polak
Dodał/a opinię:kkiinnaa
Recenzja - Nigdziebądź
MOja pierwsz książka tego autora... Nie wiem czy wybór był dobry, ale nie zraziła mnie i sięgnęłam po kolejne ;)
Recenzja
alison2 Linia koment
Przeczytane:2014-12-20, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,
Czasem zdarza się nam trafić na książkę na tyle nietypową, że nawet wiele tygodni po lekturze nie pozwala o sobie zapomnieć. Książkę, która z jednej strony wydaje się niesamowicie banalna zupełnie oderwana od rzeczywistości. Z drugiej jednak strony ma w sobie "to coś”, co czytelnika intryguje i niepokoi. Coś, co często trudno jednoznacznie wskazać, co jednak sprawia, że lektura książki staje się jedyną w swoim rodzaju przygodą, wyjątkowym doznaniem, którego doświadczamy niezwykle rzadko. Właśnie taką książką jest Nigdziebądź Neila Gaimana
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Amarisa plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-10-24, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,Mam,
"(...)
Jeśli zaś chodzi o samą powieść, to przyznać muszę, iż jest ona po prostu niesamowita. Wszystkie pochwały, z którymi dotąd spotkałam się na jej temat, w żadnym wypadku nie są przesadzone. Neil Gaiman zabiera nas do niezwykłego, podziemnego świata, zamieszkanego przez ludzi, którzy zniknęli w jego szczelinach, oraz niespotykane istoty, takie jak chociażby anioł Inslington czy najprawdziwsza Bestia w labiryncie. Do świata dziwnego i całkowicie oderwanego od rzeczywistości, w którym człowiek na każdym kroku zastanawia się, czy aby nie zwariował, i który z każdą kolejno przewracaną stroną powieści wciąga go coraz bardziej i bardziej, nie pozwalając się od niego uwolnić.
(...)"

Zachęcam do zapoznania się z całą recenzją dostępną na moim blogu pod adresem: http://magicznyswiatksiazki.pl/nigdziebadz-neil-gaiman/
agnik66 plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-03-03, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,
kingaczyta.blogspot.com

"Nigdziebądź" to książka fantastyczna. Ten gatunek nie należy do moich ulubionych i raczej rzadko po niego sięgam, bo przeważnie mam problem z wczuciem się w wykreowany przez autora świat. Jeżeli chodzi o Neila Gaimana to dotychczas miałam styczność tylko z jedną jego książką i odebrałam ja dobrze, ale była to historia dla dzieci. Dzisiaj natomiast coś dla starszych.

Richard wiedzie spokojne i dosyć nudne życie w Londynie. Pewnego dnia, wraz ze swoją narzeczoną Jessicą, udaje się na ważną dla niej kolację, od której wiele zależy. Jednak w drodze do restauracji mężczyzna zauważa ranną dziewczynę. Nie zważając na protesty ukochanej, odruchowo bierze nieznajomą na ręce i zanosi do swojego mieszkania, by jej pomóc. Dowiaduje się, że kobieta nazywa się Drzwi, a wkrótce okazuje się też, że znajomość ta zmieni życie Richarda na zawsze i nie tak łatwo będzie się z tego wyplątać. Richard trafia do Londynu Pod, czyli miejsca niewidocznego dla mieszkańców Londynu Nad. Miejsca, gdzie zdarzyć może się wszystko.

Podczas czytania nie mogłam wyjść z podziwu dla wyobraźni autora; już sam pomysł na fabułę bardzo mi się spodobał i z zaciekawieniem przewracałam kolejne strony. Długo zastanawiałam się, do czego ta cała historia zmierza i chociaż spodziewałam się czegoś innego to i tak jestem usatysfakcjonowana. Dla mnie "Nigdziebądź" to taka zwariowana książka pełna magii, gdzie wszystko może się zdarzyć. Strasznie spodobał się pomysł na Londyn Pod, bo autor świetnie opisał to miejsce, potrafił sprawić, by ożyło ono w mojej głowie.

Bohaterowie, jak dla mnie, są świetni, wyraziści i oryginalni. Już imię samej głównej bohaterki - Drzwi - o tym świadczy. Najbardziej jednak rozpływałam się nad kreacją duetu Croup i Vandemar. Chociaż były to postaci niezwykle okrutne to ten ich specyficzny sposób wypowiadania się bardzo mi się spodobał. To jedna z tych książek, w których lubi się nawet te złe charaktery. Mimo wszystko - uwielbiam ten duet!

Myślę, że dla fanów fantastyki będzie to lektura idealna. Ja jednak przyznaję, że nie do końca potrafiłam się wczuć i wsiąknąć do wykreowanego przez autora świata (ale tak jak już wyżej wspomniałam, mam z tym problemy jeżeli o fantastykę chodzi), raczej śledziłam wszystko z boku. Momentami moja wyobraźnia nie nadążała i gubiłam się w natłoku tych wszystkich osobliwych postaci i wydarzeń. Na brak akcji i jej tempo zdecydowanie narzekać nie można. Dla mnie mogłoby być nawet trochę wolniej, żeby stopniowo przyswajać wszystkie informacje. Autor pędzi za to jak burza, momentami zaskakuje i przez całą książkę trzyma równy poziom.
Mysza_99 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-02-26, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2015,
W zeszłym roku spróbowałam polskiego urban fantasy i zupełnie mnie nie przekonało. W tym roku postanowiłam spróbować tego gatunku w wykonaniu pisarza zagranicznego. I kiedy w bibliotece natknęłam się na "Nigdziebądź" Neila Gaimana, to nie miałam wątpliwości, że mam ochotę zapoznać się z tą książką.

Opowiada ona historię Richarda, który wiedzie spokojne życie w Londynie. Ma mieszkanie, pracę i narzeczoną - osobliwą, ale jednak kocha ją i wiąże z nią swoją przyszłość. Pewnego dnia, kiedy spieszy na ważne spotkanie zorganizowane dla szefa narzeczonej, znajduje na ulicy ranną dziewczyną. Odruchowo bierze ją w ramiona i zanosi do swojego mieszkania, gdzie próbuje jej pomóc. Dowiaduje się, że nieznajoma nazywa się Drzwi, a od jej pojawienia w życiu Richarda dzieją się dziwne rzeczy - do jego mieszkania puka dwóch tajemniczych mężczyzn, Richard ma wrażenie, że nikt go nie widzi, nikt nie słyszy i nie zauważa, a akcja książki przenosi się w podziemia i kanały Londynu Nad, czyli do Londynu Pod. Okazuje się, że Drzwi spotkała wielka tragedia i żeby ją wyjaśnić musi odnaleźć pewnego anioła. Richard dołącza się do poszukiwań, bowiem chce wrócić do domu i tylko anioł może mu pomóc...

Książka napisana zgrabnie i ciekawie. Duży plus dla autora za kreację fantastycznego świata, pełnego pułapek i niespodziewanych zwrotów akcji. Kiedy wypożyczałam książkę, mój wzrok przyciągnął opis:

"Bardzo straszna.

Bardzo śmieszna.

Bardzo osobliwa."

Osobliwa jest, zgodzę się, ładnie autor wybrnął z tematu, wdzięcznie połączył Londyn Nad z Londynem Pod, dobrze wykreował postaci, które są wiarygodne i pasują do fantastycznego świata. Natomiast mam wątpliwości co do tego, że książka jest straszna i śmieszna. Nie bałam się, a akcja nie trzymała mnie w napięciu i nie obgryzałam też paznokci ze zdenerwowania... Zdecydowanie nie. Przyjemna opowieść, bajeczna, ale nie jest straszna. I niestety też nie jest śmieszna. Nie zaśmiałam się ani razu, nie uśmiechałam się też za bardzo... Albo nie moje poczucie humoru, albo brak jakiegokolwiek poczucia humoru w tej powieści.

Jednak mimo wszystko polecam. Przede wszystkim ze względu na przeuroczą, dziewczęcą Drzwi, która urzeka swoją tajemniczością, a także odwagą, inteligencją i upartym dążeniem do celu. Dobra książka, lekka, przyjemna i dobra na zimowe wieczory.

joakrz1983 plusminus Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Świetne przeczytałam. Polecam innym :)
Uleczkaa38 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-11-03, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2013,
Fantastyczna zabawa, przywołująca wspomnienia najlepszych baśni z dzieciństwa, począwszy od "Alicji w krainie czarów", a skończywszy na "Narnii". Książka idealna zarówno dla młodego czytelnika, jak i również dla tych nieco starszych, którzy uwielbiają fantastykę.

"Nigdziebądź" to historia Richarda Mayhewa, zupełnie przeciętnego mieszkańca Londynu, który podczas spaceru w narzeczoną ratuje młodą, ranną dziewczynę. Od tej chwili całe jego życie wywraca się do góry nogami, jego dawni znajomi przestają go poznawać i zauważać, tak jakby w ogóle nie istniał. By ratować swoje dawne życie, Richard jest zmuszony udać się niezwykłego świata Londynu Pod, by tam wraz z grupa niezwykłych postaci, odnaleźć tajemniczego anioła, który może pomóc Richardowi.

Książka jest po prostu rewelacyjna, pełna humoru, nagłych zwrotów akcji i fantastyki. Ogromne brawa dla autora za wyobraźnię.
Ainka plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-03-27, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2013,Mam,Wyzwanie - fantastyka 2014,
Neil Gaiman kojarzył mi się przede wszystkim z "Dobrym Omenem" napisanym razem z Terrym Prattchettem. Czytając "Nigdzibadź" przekonałam się że jego samodzielne utwory są równie dobre. Polecam wszystkim, którzy lubią dobrą fantastykę i tym, którzy pasjonują się londyńskim metrem ;)
Frejka plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-01-13, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,
Zaczęłam w poprzednim roku czytać Gaimana i zachwycił mnie "Amerykańskimi Bogami" więc postanowiłam przeczytać wszystkie jego książki. Niekoniecznie wszystkie po kolei. Nigdziebądź połknęłam.
maddziaa plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 5, Na półkach:
Polecam, przyjemnie się czyta, i skłania do myślenia.
kkiinnaa plusminus Linia koment
Przeczytane:2010-02-22, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
MOja pierwsz książka tego autora... Nie wiem czy wybór był dobry, ale nie zraziła mnie i sięgnęłam po kolejne ;)
Twiggy Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Van-chan Linia koment
Przeczytane:2016-05-08, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
CzytajacaMama Linia koment
Przeczytane:2016-03-27, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Sheti Linia koment
Przeczytane:2016-03-11, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,
anaemia Linia koment
Przeczytane:2016-02-13, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
Max Linia koment
Przeczytane:2015-01-01, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,2014,
Azzmon Linia koment
Przeczytane:2015-09-29, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Przeczytane,
Szklana Linia koment
Przeczytane:2015-09-21, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2015,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Mindfreak Linia koment
Przeczytane:2015-07-10, Na półkach: Przeczytałem,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
alison2 Linia koment
Przeczytane:2014-12-20, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,
PaniKaP Linia koment
Przeczytane:2010-07-23, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,2010,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
Muminka789 Linia koment
Przeczytane:2004-06-21, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
wisnia86 Linia koment
Przeczytane:2014-01-05, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,
Martinezzz Linia koment
Przeczytane:2011-04-27, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Habina Linia koment
Ocena: 2, Na półkach: Przeczytałem,
Sadu Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
asagao Linia koment
Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
blackithilien Linia koment
Przeczytane:2013-11-20, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach: Neil Gaiman,
silverraven Linia koment
Przeczytane:2012-11-08, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Fantastyka,
miriel3 Linia koment
Przeczytane:2011-11-26, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów