OPIS CZYTELNIKA:
Kup Teraz

Opowieść wigilijna

Ocena ( 50 osób )
5.1
Wydawnictwo: Media Rodzina
Data wydania: 2006-11-19
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 9788372782243
Liczba stron: 126
Tytuł oryginału: A Christmas Carol
Tłumaczenie: Andrzej Polkowski
Ilustracje: John Leech
Dodał/a książkę:Wojciech Polak
Dodał/a opinię:Simi_48
Recenzja - Opowieść wigilijna
,,- Jak ty masz powód, żeby być wesołym? Ty, biedaku? [...] - A jaki ty masz powód, żeby być ponurym, wuju? Ty, bogacz?"
,,Opowieść wigilijną" czytałam w podstawówce. Biorąc pod uwagę wyzwanie czytelnicze postanowiłam ją odświeżyć. Nie żałuję, że to zrobiłam. Z biegiem czasu zyskałam szerszą perspektywę i odnalazłam prawdziwy sens tej książki. Wzruszyłam mnie. Tak często zapominamy, na czym tak naprawdę polega Boże Narodzenie. Może czasem warto się zatrzymać i zmienić coś w sobie...
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
cichaczytelniczka plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-12-21, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,12 książek 2016 ,
"Opowieść wigilijną" znam już chyba na pamięć, ale dotarło do mnie, że właściwie znam ją tylko ze szklanego ekranu. W związku z tym, iż tego roku szczególnie udzielił mi się klimat świąt, postanowiłam ją przeczytać.
Wbrew temu, że fabuła jest mi dobrze znana, czytało mi się ją bardzo dobrze. Muszę przyznać, że żadna ekranizacja tej historii nie jest w stanie dorównać rozbujanej wyobraźni podczas czytania książki.
anaemia plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-05-03, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,
Trudno znaleźć trafne słowa, którymi nikt jeszcze nie opisał ,,Opowieści wigilijnej". W końcu już od przeszło półtora wieku ta ponadczasowa klasyka wiktoriańskiej literatury rozpala zlodowaciałe umysły goniących za pieniądzem śmiertelników i przypomina nam o ukrytej za materialistyczną otoczką istocie świąt Bożego Narodzenia.

Obecność książki w kanonie lektur zdaje się jedynie działać na jej niekorzyść. Prosty, zdawałoby się, w wymowie moralitet przedstawiający czarno-białą wizję walki Dobra ze Złem i Szczodrobliwości ze Skąpstwem częściowo zatraca swój wydźwięk, kiedy trzeba przebiec przez niego sprintem - zamiast przejść spacerkiem - będąc poganianym zbliżającym się terminem omawiania lektury.

Właściwa akcja zaczyna się, kiedy Ebenezera Scrooge'a - starego skąpca - odwiedza duch jego byłego wspólnika, Jakuba Marleya, ciągnący za sobią ciężki łańcuch win wykuty za życia. Zjawa przestrzega głównego bohatera przed smutnym losem, który go czeka, jeśli nie zmieni swojego podejścia do ludzi. Zapowiada nadejście trzech duchów, które mają zmienić postrzeganie Scrooge'a. Kolejno - Ducha Minionych Świąt Bożego Narodzenia, Ducha Świąt Obecnych oraz Ducha Świąt Przyszłych.

Poznajemy korzenie Scrooge'a; dowiadujemy się, co właściwie miało wpływ na jego gorzki charakter. Widzimy, jak z samotnego, pełnego nadziei dziecka powoli zmienia się w pozbawionego empatii cynika obojętnego na krzywdę innych.

Widzimy możliwy scenariusz, który go czeka, jeśli nie zmieni swojego postępowania.

Chociaż - jak powszechnie wiadomo i jak to w podobnych opowiadaniach bywa - główny bohater zmienia swoje postępowanie, czytelnik staje przed ważnym pytaniem: czy jego przemiana była szczera? Czy, gdyby nie strach przed czekającym go losem, równie chętnie wstąpiłby na ścieżkę dobra? Czy, mimo szlachetnych uczynków, Scrooge nadal kieruje się towarzyszącym mu od początku lektury egoizmem?

,,Opowieść wigilijna" jest prostą historią, która na zasadzie kontrastu przedstawia nam walkę Dobra ze Złem w kontekście świąt Bożego Narodzenia. Jako obowiązkową lekturę polecam ją osobom, które z jakichś powodów jeszcze po nią nie sięgnęły i tym, których pierwsze, niezbyt udane z nią spotkanie przypadło w okresie szkolnym, przez co jej obraz mógł ulec lekkiemu zakrzywieniu.
wkp plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-01-21, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
DUCH NIGDY NIE MINIONYCH ŚWIĄT

Tę opowieść znają chyba wszyscy. Nawet jeśli nie mieli okazji czytać pierwowzoru Dickensa, trudno mi wyobrazić sobie kogoś, kto mógłby nie kojarzyć postaci Scrooge'a i duchów, które nawiedzają go w okresie trzech świątecznych nocy. Niezależnie jednak od tego czy ,,Opowieść wigilijną" już się doskonale zna czy dopiero chce się z nią zapoznać - tak piękne edytorsko wydanie, jak to powinno trafić na półkę każdego czytelnika.

W dziewiętnastowiecznym Londynie żyje niejaki Scrooge, człek niezwykle skąpy i nieczuły. Zgorzkniały starzec. Nie wzrusza go nic, jego samotność i to, jak ludzie go unikają stanowią dla niego swoisty powód do dumy. Aż do pewnej wigilijnej nocy, kiedy wszystko przestaje być takie, jakie powinno. Najpierw zamiast kołatki we własnych drzwiach zauważa Scrooge widmową twarz swojego dawno zamarłego przyjaciela i wspólnika, Marleya. Marley w całej okazałości, z łańcuchami win, jakie wykuł za życia, pojawia się przy jego łóżku jeszcze tej samej nocy z przestrogą, by Scrooge nie podzielił jego losu, ale także i możliwością odkupienia. Uniknięcia pośmiertnych katuszy. Od teraz zgorzkniałego starca nawiedzić mają jeszcze trzy duchy, które po kolei ukazują mu kolejne etapy jego życia i prawdę o nim samym. Czy w Scrooge'u zajdzie przemiana, która ocali jego duszę?

Ponadczasowa, wiecznie żywa opowieść o dobru, miłości, bezinteresowności i magii Świąt. Przepiękna przypowieść o odkupieniu win i o tym, że każdy zasługuje na drugą szansę. O tym, co ważne jest w naszym życiu i jakie wartości powinny przyświecać każdemu z nas. Taka właśnie jest ,,Opowieść wigilijna", która od ponad 170 lat jest z nami i przez cały ten czas nie straciła ani odrobinę na aktualności. Przepiękna stylistycznie, ciepła mimo ściskających strony mrozów, pełna światła i kolorów, choć Scrooge ponad wszystko ceni ciemności, bo ciemność jest za darmo przecież, to książka doskonała dla każdego. I nie ma w tym moim stwierdzeniu grama przesady. Klasyka nie przypadkiem klasyką się staje. Jej walory są niezaprzeczalne, a walory ,,Opowieści..." doskonale nadają się zarówno dla najmłodszych, jak i najstarszych czytelników. Czy jest się dzieckiem, młodzieżą, dorosłym człowiekiem czy staruszkiem - nie ma grupy wiekowej, która nie odnalazłby się tu doskonale. Świadczy o tym nie tylko olbrzymia popularność tej powieści, ale także imponujący wpływ, jaki wywarła na najróżniejsze media. Od dzieł disnejowskich (nie tylko ekranizacji, ale też i inspiracji dla postaci Sknerusa, który w oryginale nazywa się przecież Scrooge) po głównonurtowe komiksy (w ,,Batman Legends of the Dark Knight Halloween Special" tytułowego bohatera nawiedzają trzy duchy ukazujące mu przeszłość, teraźniejszość i przyszłość).

To wydanie, w nowym, znakomitym przekładzie Andrzeja Polkowskiego zachwyca także od strony edytorskiej. Świetny papier, twarda oprawa, piękne opracowanie graficzne. Aż z przyjemnością się na nie patrzy i od razy chce wziąć do rąk.

Polecam więc bardzo gorąco. Każdemu. Wszystkim. Polecam, bo nie znać ,,Opowieści wigilijnej" po prostu nie wypada, szczególnie, że to po prostu wspaniała książka. Sięgnijcie koniecznie.

Recenzja opublikowana także na moim blogu http://ksiazkarnia.blog.pl/2016/01/21/opowiesc-wigilijna-charles-dickens/
lady_foe plusminus Linia koment
Nie wiem jak to się stało, że wcześniej nie czytałam tego pięknego opowiadania. Wszyscy znają tą opowieść, lecz to zupełnie inna magia podczas czytania. Piękne obrazy, niesamowity język i taka nauka płynąc z książki.
Simi_48 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-12-19, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,"Świąteczne wyzwanie 2015",52 książki - 2015,
,,- Jak ty masz powód, żeby być wesołym? Ty, biedaku? [...] - A jaki ty masz powód, żeby być ponurym, wuju? Ty, bogacz?"
,,Opowieść wigilijną" czytałam w podstawówce. Biorąc pod uwagę wyzwanie czytelnicze postanowiłam ją odświeżyć. Nie żałuję, że to zrobiłam. Z biegiem czasu zyskałam szerszą perspektywę i odnalazłam prawdziwy sens tej książki. Wzruszyłam mnie. Tak często zapominamy, na czym tak naprawdę polega Boże Narodzenie. Może czasem warto się zatrzymać i zmienić coś w sobie...
szmaragdova plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-12-13, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,
Nie wiem czy to się liczy, bo czytana już w liceum, jakieś 20 lat temu ...Opowieść o tym, aby nie zamienić swego serca w kamień. Przypomniana raz jeszcze na potrzeby lekcji z uczniami ?
konwallia plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-05-14, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,Mam,
Czytanie "Opowieści wigilijnej" wiosną... czemu nie? Mimo słońca za oknem i względnie ciepłej temperatury, Dickensowi udało się - choć na parę chwil - porwać mnie w zimowy, bezlitosny i srogi świat Ebenezera Scrooge'a.

O tyle o ile zamysł na tę historyjkę jest wyświechtany (bo cóż odkrywczego może być w tym, aby w życiu kierować się dobrem innych?), to cała jej konwencja jest wprost urzekająca. Dickensowi wspaniale udało się wykreować świat pachnący i przepełniony duchem Bożego Narodzenia. Jego ciepła atmosfera i wyraziste aromaty mieszają się z lodowatym charakterem głównego bohatera. To zetknięcie się dwóch skrajności, tak pięknie i umiejętnie wetknięte w baśniową scenerię, to swoisty majstersztyk i prawdziwa słowna uczta dla czytelnika.

Lektura obowiązkowa dla każdego!
Lexxy plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-02-25, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2014 czytam regularnie w 2014 roku,
Ach cudowna książka która wprowadza w świąteczny nastrój, książka ukazuje zbawienne działanie magii świąt i porusza serca, tylko szkoda, że przeczytana po świętach...
april plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-01-12, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Czytam regularnie w 2014 roku,
Kiedy czytałam tę książkę parę lat temu jako lekturę, nie potrafiłam jeszcze odkryć w niej niesamowitości, jaką w sobie ma. Ostatnio znów sięgnęłam po "Opowieść Wigilijną" i odkryłam wspaniałą historię, która jest tak bardzo aktualna w dzisiejszym świecie. Ponadto książka jest napisana delikatnie staromodnym, ale lekkim i zabawnym językiem. Każdy powinien przeczytać tę książkę, nawet, jeśli nie musi wyciągać z niej wniosków, bo prowadzi dobrze swoje życie. Jednak nawet taka osoba znajdzie coś tutaj dla siebie. Ja po tej lekturze - w myśl za autorem - chcę świętować Boże Narodzenie cały rok! :)
plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 6, Na półkach: 52 książki 2014,
Nie będę rozwodzić się nad fabułą, gdyż zna ją nawet każdy przedszkolak. Powiem tylko, że jest to książka, do której powracam co kilka lat i do której nie umywa się żaden film, który powstał na jej podstawie. Cudowny motyw ciepła rodzinnego i miłości mimo przeciwności losu, w szczególności choroby, głodu i śmierci. I prawdziwie świąteczne przesłanie, że rodzina jest najważniejsza.
danutka plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-12-16, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,Sprzedam / wymienię,z_52 książki 2013,
Najsłabszy Dickens. Obrzydliwie dydaktyczna, paluchem wskazująca, jak należy postępować. Opisana z jedynie słusznego punktu widzenia, nie licząca się z poglądami innych. Brrr... Wysłuchałam audiobooka tylko dlatego, że córa musiała do szkoły przeczytać i słyszałam jej bezcenne komentarze. Widzę, że niedaleko pada jabłko od jabłoni.
Anytsuj plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-12-17, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,
Klasyka, którą każdy powinien znać i przypominać sobie co jakiś czas. Pouczająca opowieść bardziej dla dorosłych aniżeli dla dzieci.
violabu plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-03-16, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,Mam,
Scrooge [czyt. Skrudż] to obecnie synonim niebywałego skąpca. To właśnie główny bohater "Opowieści wigilijnej" Dickensa. Podstawową cechą Ebenezera Scrooge'a jest właśnie skąpstwo i brak serca wobec wszystkich ludzi i wszelkich sytuacji. Nie ma on przyjaciół, nie szanuje rodziny, nie rozumie radości. Biedny uczuciowo, choć bogaty materialnie. Jedyne, co dla niego w życiu istotne to praca i pieniądze, które ona przynosi. Czy człowiek przesiąknięty zimnem od każdej komórki krwi do każdej nitki swego płaszcza potrafiłby się jeszcze zmienić? Chyba cudem.
"Opowieść wigilijna" to piękna, cudowna, niosąca pozytywne emocje historia. Przemawia do czytelnika zawsze, nie tylko w czasie Bożego Narodzenia.
Charles Dickens niewątpliwie był wspaniałym artystą. Czuł swój talent. Pisząc potrafił śmiać się i płakać. Był też wielkim człowiekiem. To, co robił dla społeczeństwa, trudno przecenić. Angażował się w poprawę życia ludzi biednych i troszczył się o los źle traktowanych dzieci. Pracował nad dostępnością literatury dla ubogich czytelników. Również w swojej twórczości był piewcą moralności. Nie potrafił jednak jej celebrować w swoim prywatnym, rodzinnym życiu. Nie był dobrym mężem dla matki swych dziesięciorga dzieci. Wręcz przeżyła z nim piekło i upokorzenie. Cóż, można by powiedzieć, że geniuszom wiele się wybacza, bo każdy ma jakieś szaleństwo w sobie. Nie ma ludzi idealnych. Dickens wiedział, jak żyć dobrze - znał teorię, której w praktykę nie do końca potrafił wprowadzić. Jednak niewątpliwie jest to skazą na życiorysie autora. Czy na jego twórczości również?
Pomimo tego typu moich wątpliwości, nie można zaprzeczyć, że "Opowieść wigilijna" to mądra, błyskotliwa przypowieść. Niezbyt wielka objętościowo, a jednak wybitna. Nic dziwnego, że stała się inspiracją dla późniejszych twórców. Na jej wzorze oparty jest też film z Wanessą Williams pt. "Kolęda primadonny" z 2010 r.
Bardzo podobał mi się przekład Magdaleny Machay. Przystępny tekst i ciekawe sformułowania - czyta się szybko i płynnie.
Serdecznie polecam.
agnik66 plusminus Linia koment
"Opowieść wigilijna" opowiada o pewnym londyńskim bogaczu Ebenezerze Scrooge'u. Dla niego liczą się tylko pieniądze, jest bez serca, nie interesują go inny tylko on sam. Nie ma przyjaciół, nikogo nie kocha, jest sam razem ze swoim bogactwem. Nie znosi też Świąt Bożego Narodzenia. Nie przyjmuje życzeń od innych, sam tych Świąt nie obchodzi .

Jego wspólnik Marley miał podobny charakter. Zmarł jednak siedem lat temu. Duch Marleya odwiedza pewnego dnia Ebenezera i zapowiada mu odwiedziny trzech kolejnych duchów - Duch świąt przeszłych, Duch Tegorocznego Bożego Narodzenia i Duch Świąt przyszłych Każdy z nich zabiera mężczyznę w podróż, w której widzi wszystko to czego wcześniej nie dostrzegał, nie widział, albo nie chciał widzieć. Ukazuje się mu też obecna jego sytuacja, a ostatni z duchów pokazuje mu przyszłość. Pod wpływem tych wydarzeń Ebenezer zmienia się nie do poznania. Z ponuraka, kwaśnego człowieka w Święta Bożego Narodzenia bije od niego dobroć, składa innym życzenia i jest radosny.

Czy ktoś nie zna tej historii? Zakładam, że nie.
Historia jest tak samo magiczna jak święta. Główny bohater nie doceniał w życiu podstawowych wartości takich jak miłość, przyjaźń, radość. Mimo, że odtrącał swojego siostrzeńca, ten bardzo go kochał mimo, że nigdy nie czuł odwzajemnienia.

Duchy, którego go nawiedzają pokazują również nam co w życiu jest najważniejsze, jak postępować.

Piękne w tych Świętach jest to, że mimo codziennych kłótni potrafimy dzielić się opłatkiem, jeść razem wigilijną kolację, być dla siebie dobrzy, mili, uprzejmi. W tym dniu panuje radość, piękna, świąteczna, ciepła atmosfera, którą sobie sami stwarzamy.

"Opowieść wigilijna" pokazuje, że każdy człowiek może naprawić swoje błędy i zmienić się najlepsze. Pokazuje też, że w każdym człowieku jest dobro.
pokooj36 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-04-30, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,
Niesmiertelny klasyk literatury, który w moim przypadku musiał być smakowany w czasie majówki (taka forma "autoterapii") - i też działa
RattyAdalan plusminus Linia koment
Przeczytane:2011-04-29, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Świetna refleksyjna lektura. Polecam! :)
marysilver Linia koment
Przeczytane:2000-01-01, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
heros_baba Linia koment
Przeczytane:2017-03-02, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
22200116Zp Linia koment
Przeczytane:2012-04-17, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,lektury,Mam,podstawówka,
Styrana Linia koment
Przeczytane:2015-11-08, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Ulubione,
Kirjanna Linia koment
Przeczytane:2017-02-01, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Kai Linia koment
Przeczytane:2014-11-25, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Magnolia93 Linia koment
Przeczytane:2016-12-21, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Avellime Linia koment
Przeczytane:2016-05-31, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,♦ Najcudowniejsze ♦,Wypożyczone,
ginewra Linia koment
Przeczytane:2016-02-19, Na półkach: Przeczytałem,
Mada013 Linia koment
Przeczytane:2016-01-07, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,czytam regularnie w 2016,
LadyA Linia koment
Przeczytane:2015-12-21, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2015,
andr Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
IzaaK Linia koment
Przeczytane:2015-10-19, Na półkach: Przeczytałem,2014 i wcześniej,Mam,
Nimphelos Linia koment
Przeczytane:2015-10-02, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,2015,Ukochane lektury,
madz Linia koment
Przeczytane:2015-09-25, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Flawsoffancy Linia koment
Przeczytane:2015-08-06, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
Gordian Linia koment
Przeczytane:2015-07-22, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
listyodm Linia koment
Przeczytane:2015-06-18, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Aramina Linia koment
Przeczytane:2014-12-24, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Przeczytane w 2014 i wcześniej,
Justine943 Linia koment
Przeczytane:2005-01-01, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
onceuponinbook Linia koment
Przeczytane:2014-12-03, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 5, Na półkach:
annak Linia koment
Przeczytane:2014-10-13, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,
czarniutka21 Linia koment
Przeczytane:2001-12-24, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
Inka Linia koment
Przeczytane:2014-08-20, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
stokrotka22 Linia koment
Przeczytane:2014-07-22, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
oklaskim Linia koment
Przeczytane:2014-02-15, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Z domu,
katiewa92 Linia koment
Przeczytane:2005-12-10, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Karmelek3 Linia koment
Przeczytane:2014-02-08, Na półkach: Przeczytałem,
Sadu Linia koment
Przeczytane:2014-02-05, Na półkach: Przeczytałem,
Lemureczek Linia koment
Przeczytane:2004-11-20, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
Eliszeba Linia koment
Przeczytane:2014-01-29, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Przeczytane,Wymarzona...,
justim Linia koment
Przeczytane:2014-01-29, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
esia189 Linia koment
Przeczytane:2014-01-29, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
natkaa55 Linia koment
Przeczytane:2014-01-25, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Martinezzz Linia koment
Przeczytane:2003-01-01, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
agusia97 Linia koment
Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
azetka79 Linia koment
Przeczytane:2014-02-25, Na półkach: Przeczytałem,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 4, Na półkach:
aishiteru Linia koment
Przeczytane:2011-04-29, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
nunachopin Linia koment
Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach: lektury,
ot Linia koment
Na półkach: Przeczytałem,
mysha Linia koment
Przeczytane:2013-04-22, Na półkach: Przeczytałem,100 książek wartych przeczytania wg BBC,
break
Okładka - Opowieść wigilijna Baśnie osobliwe
Ransom Riggs
Okładka - Opowieść wigilijna Dziewczyny z ryciny
Jarosław Mikołajewski
Okładka - Opowieść wigilijna Kicia Kocia to moje!
Anita Głowińska
Okładka - Opowieść wigilijna Kicia Kocia w mieście. Ruch uliczny
Anita Głowińska
Okładka - Opowieść wigilijna Charlotte i druga szansa
Anita Głowińska
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Książka, dzięki której pokochasz książki. Nawet, jeśli nie lubisz czytać
Pax
Nieja i ja
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów