Opis ksiązki

Kup Teraz

Pan Lodowego Ogrodu. Tom 1

Ocena ( 38 osób )
5.3
Wydawnictwo: Fabryka Słów
Data wydania: 2012-05-01
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 978-83-7574-606-8
Liczba stron: 542
Dodał/a książkę:Wojciech Polak
Dodał/a opinię:Adam Sztamski
Recenzja - Pan Lodowego Ogrodu. Tom 1
Extraklasa.
Recenzja
speedi Linia koment
Przeczytane:2012-11-09, Na półkach: Przeczytałem,

Można wyginać linie losu, lecz zaraz potem wszystko i tak zamienia się w węzełSą książki, które - wzięte do rąk - od początku zwracają na siebie uwagę. O których wiemy, że wystają ponad literacką przeciętność. Świetnie napisane, z ciekawą fabułą, intrygującą narracją, żywymi postaciami. W których wszystko jest na swoim miejscu, a prawie każde słowo ma sens. Pierwszy tom Pana Lodowego Ogrodu Jarosława Grzędowicza jest wł

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
gan1983 plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-09-12, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Fantastyka,Wyzwanie - 12 książek - 2016,
Moja przygoda z pierwszym tomem Pana Lodowego Ogrodu byłaby całkiem udana, bo powieść bardzo mnie wciągnęła, gdyby koniec tomu był trochę inny. Nie pasował mi do całej ksiażki.
Vilsa plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-06-21, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,Mam,
Byłam sceptyczna, zaczynając przygodę z Panem lodowego ogrodu. I pewnie będę jedną z nielicznych, którą bardziej pociąga wątek Odwróconego żurawia; bo zachwyciły mnie sposoby nauki władania dla przyszłych władców. Pomysł z bystretkami jest niesamowity. I czytając o tym, byłam pełna emocji. Vuko jest mi dość obojętny. W jego wątku najmilszą mi postacią jest Jadran. Reszta; cały ten świat, jak i fabuła (gdzie facet po prostu idzie i idzie) jest dość przerysowana i przedobrzona. Podobał mi się za to koniec; co się stanie z Vuko? Czy powtórzy los mijanego wcześniej mężczyzny?
Podsumowując, Pan Lodowego Ogrodu jest na pewno literaturą nieprzeciętną, autor pięknie posługuje się językiem, wzbogaca wszystkie wydarzenia swoją fantazją, jednak czegoś tu brakuje. Sięgnę na pewno po kolejne części, jednak nie jak najszybciej, bo aż tak mnie do nich nie ciągnie.
violino plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-04-27, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,Wyzwania - fantastyka 2016,
Tak długo nazwisko Grzędowicza kłuło mnie po oczach, aż w końcu dałam mu szansę. Bo ja z natury nie czytam i nie oglądam tego co-wszyscy - co tu dużo gadać: odrzuca mnie. Dlatego sporo czasu zajęło mi przekonanie się, czym się tak ci co-wszyscy zachwycają.

No to teraz wiem. Grzędowiczem się zachwycają.

Tajemnica - i to jaka! Sympatyczny bohater - no ba. Złe... różne takie - też są. Świetnie prowadzona akcja, która nawet jak nie pędzi naprzód na złamanie karku, to i tak jest ciekawie - tak, tak, tak.

Jeśli dołożyć do tego wszystkiego humor głównego bohatera: wydzielany skąpo, ale trafny i przy tym nienarzucający się, będący jedynie dodatkiem do akcji, a nie jej nachalnym motorem - Grzędowicz został moim nowym idolem.

Połykałam słowa, część z nich przeskakując, byle tylko szybciej, byle do przodu. Jednocześnie próbowałam delektować się językiem: lekkim i celnym, w którym żadne słowo nie jest zbędne. Nie dało się tego pogodzić, trzeba było zacząć oddychać i uzbroić się w cierpliwość.

Tymczasem nadchodzi odbierająca rozum zimna mgła. Dla Drakkainena to jedynie początek wyprawy, a im dalej w las, tym więcej drzew... Dosłownie.
danutka plusminus Linia koment

[Dotyczy czterech tomów "Pana Lodowego Ogrodu" (Fabryka Słów, 2005-2012)]

Czas spędzony na Midgaardzie, odległej planecie zamieszkałej przez humanoidów, trochę tylko różniących się od homo sapiens, jest czasem nieustającej przygody, obrazów podsuwanych przez wyobraźnię, karmioną zgrabnie zestawionymi słowami.

Midgaard jest planetą, którą przed rozwojem technologii chronią pieśni bogów i ludzi, ustanawiając granicę zaawansowania na poziomie kuszy i smoka bojowego, dopuszczając jednocześnie użycie magii, planetą, na której nie działa ziemska elektronika, ale człowiek może zyskać przewagę dzięki wzmacnianym tu zdolnościom magicznym. Jarosław Grzędowicz przez ponad 2500 stron podsuwa nam co i raz mocniejsze przeżycia, dostępne dla każdego, kto zechce wtopić się w akcję i wczuć w zakręty losu bohaterów. Bohaterów, których nie sposób nie polubić.

Vuco Drakkainen przybył na Midgaard z misją ratunkową, by ocalić i zabrać do domu ośmioro naukowców, prowadzących tu badania. Usunąć z obcego im świata, zatrzeć ślady pobytu, posprzątać. Obowiązuje przecież zasada nieingerencji w rozwój innej rasy. W trakcie poszukiwań Vuco musi stać się zwiadowcą, komandosem, wybawicielem, strategiem, taktykiem, a w końcu i generałem. Dysponuje specjalnym wyposażeniem i wspomaganiem bojowym w postaci wszczepki w mózgu, które pod wpływem miejscowej magii zmienia się w żywą Cyfral, ukazującą się jako Dzwoneczek - latająca, pyskująca, mądrząca się wróżka ze skrzydełkami i błyszczącym pyłem wokół. Do takiej Cyfral trzeba się przyzwyczaić - wtedy przestaje razić swoją trzpiotowatością i dzwonieniem. Drogę Drakkainena w poszukiwaniu niedobitków, uczenie się nowego świata, zawieranie przyjaźni i zdobywanie wrogów obserwujemy naprzemiennie z drogą do dorosłości i odnalezienia przeznaczenia drugiego głównego bohatera, Terkeja Tendżaruka, następcy Tygrysiego Tronu, przyszłego cesarza Amitraju, Nosiciela Losu. Oczywiste jest, że obaj bohaterowie muszą się w którymś momencie spotkać, że ich los jest powiązany - pozostaje tylko czekać, kiedy to nastąpi.

Grzędowicz czerpie garściami z wielu ziemskich kultur i przetwarza je twórczo ku radości czytelników. Dodając do znanych nam wzorów szczyptę magii (do dobra, raczej wiadro) tworzy nowy, ciekawy świat, bogaty w wydarzenia, pełen zawiłości polityki, walki zła i dobra, nienawiści i miłości, kuszący władzą i prostym życiem. Tworzy kompletną wizję świata innego, ale w gruncie rzeczy podobnego do znanej nam Ziemi. Ukazuje mechanizmy dochodzenia do władzy: agresywny przez siłę i manipulacyjny przez religię - ludzie oczadziali ideologią lub wiarą (co w zasadzie na jedno wychodzi) poddają się sile charyzmatycznego przywódcy i robią rzeczy, których, kierując się rozumem, nigdy by nie zrobili.

Czytając Pana Lodowego Ogrodu nie można się nudzić. Właściwie w czwartym tomie są małe dłużyzny, niepotrzebne opisy, fragmenty, które lepiej pasowałyby do akcji tomu trzeciego, ale nie bądźmy drobiazgowi - akcja jest bardzo dynamiczna, a bohaterowie odmalowani plastycznie, zarówno zewnętrznie, jak i wewnętrznie. Świat Midgaardu też jest bardzo bogaty i zróżnicowany, dopracowany w szczegółach, pełny i konsekwentny. Chociaż czasem nadmiar wytworów wyobraźni przeszkadza - można tu sparafrazować słowa samego Grzędowicza z tomu trzeciego: takie nagromadzenie dziwolągów w jednej książce, chociażby czterotomowej, sprawia, że trudno czytać bez bólu (s. 444). Jak zbyt kolorowy, zbyt wieloelementowy patchwork - razi i bije po wyobraźni nadmiarem bodźców. I nie pomaga świadomość, że to inny świat, inna magia, że tu wolno to, co nie przeszłoby na naszej zwykłej, prozaicznej Ziemi. Szufladka fantasy jest pojemna i bardzo wygodna, i właśnie dlatego należy jej używać z dużym wyczuciem, żeby nie przesadzić, nie przebogacić.

(Ocena: t. 1-3 - 5,5/6, t. 4 - 5/6)

chatka01 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-07-23, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Kiedy czytałam, złościłam się na autora, bo umiejętnie torturował mnie, żonglując po mistrzowsku dwoma wątkami. Nie mogłam się oderwać, byłam w transie.
iskuz plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-01-29, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2015,
W lekturze autor zręcznie połączył futurystyczny obraz Ziemi oraz bliskiej średniowieczu planecie Midgaard, na której wszystkie urządzenia elektryczne przestają działać. Główny bohater, Vuko Drakainen, wyrusza na misję ratunkową. Ma sprowadzić na Ziemię naukowców badających planetę Midgaard. Niestety okazuje się, że misja jest bardziej skomplikowana niż można by przypuszczać. Książka jest nie tylko warta przeczytania ze względu na ciekawy rozwój akcji, ale także różnorodność postaci. Sam Vuko, o pochodzeniu polsko-fińsko-chorwackim, jest niezwykle barwnym bohaterem. Najbardziej charakterystyczne są jego przekleństwa, a także niektóre nietypowe przemyślenia.
zlosnica plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-03-12, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Lubię! bardzo lubię 1 tom! Mimo iż zakończenie pozostawiło niedosyt ogromny. Grzędowicz jest obowiązkowym autorem dla osób lubiących fantastykę.
Amarylliss plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-06-11, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,12 książek 2014,26 książek 2014,
Dużo słyszałam o tej książce i kiedy zaczęłam czytać zaskoczeniem dla mnie był jej początek, to w jakim jest klimacie. Potem kolejne zaskoczenie jak umiejętnie przeniosła się akcja. I kolejne zakończenie jak abstrakcyjne jest zakończenie. Dobra, porządnie skonstruowana książka.
JKZ007 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-06-30, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
absolutnie zajefajne:)
hegemo plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-03-23, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2014,Fantasy/SF ,
Początek ciężko mi szedł, a później jeszcze ciężej, ale...
PLO dostałem w prezencie na moje 18 urodziny i odłożyłem ją na bok. Nie dawno mój znajomy był zafascynowany tą serią, więc postanowiłem wytrzeć ją z kurzu i zobaczyć co pan Grzędowicz oferuje czytelnikom. Pierwsza strona mnie zafascynowała, a później było coraz gorzej i gorzej. Dlaczego czytałem dalej? Sam nie wiem. Pomijając fabułę i patrzeć tylko od strony formalnej to jest to bardzo dobra książka. Bardzo fajny pomysł ze zmianą narracji. A później zacząłem czytać rozdział "Odwrócony żuraw" i mogę powiedzieć, że od tamtej pory pochłaniałem tą książkę. Wszystko się zmieniło o 180 stopni. Banalne zwalnianie czasu (cyfral przecież to nic nowego choć pod innymi nazwami), przeciętne opisy walki, zmieniły się w arcydzieło trzymające w napięciu. I jak fabuła przyśpieszyła mogłem się już tylko cieszyć czytaniem. Mnóstwo dobrej akcji. Nie mogłem się doczekać, aby dowiedzieć się jak dalej potoczą się losy Vuko i Odwróconego Żurawia. Jak by nie nudny początek dałbym 6, ale tak daje 4 za fenomenalną drugą część i z czystym sumieniem sięgam po II tom.
busia87 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-01-09, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2014,Mam,
Niesamowita podroż po świecie Midgaardu! Vukko Drakkainen który przybywa do nowego świata łączy wszystko co mi bliskie, polska bezczelność i fińska zaradność. Bohater pomimo, ze jego misja jest uratowanie ludzi sam wpada w niesamowity wir wydarzeń które przewracają nie tylko jego życie i postrzeganie rzeczywistości ale zagrażają także harmonii na tej dziwnej planecie. Śpiący na drzewie spotyka tajemniczego Kruczego Cienia który udziela mu rad oraz wiąże swe losy z Ludźmi Ognia, co z tego wyniknie? Niesamowita fabula, trochę mroczna i wciągająca, nic tylko czytać w wygodnym fotelu, kawa z następnymi tomami czekającymi na swoja kolej!!
SteveS plusminus Linia koment
Przeczytane:2012-01-17, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Niesamowita opowieść, prowadząca czytelnika po zaczarowanym świecie. Świat ten jednak nie jest pełen dobra - wręcz przeciwnie, dominuje tutaj zło, rozlew krwi, wykorzystywanie dzieci i ciągłe zamachy na ludzkie życie. Przez świat ten idziemy głównie z głównym bohaterem, dzięki któremu jest to podróż fascynująca, bawiąca do łez i wywołująca zwykły, ludzki lęk. Książka, która wciąga od pierwszej strony, a wraz z ostatnimi słowami pozostawia żądzę przeczytania kolejnych części - natychmiast!
danutka plusminus Linia koment
Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,z_52 książki 2013,
Recenzja tutaj: http://www.granice.pl/recenzja,pan-lodowego-ogrodu--tom-1,8207
Frejka plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-08-07, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,
Jestem zachwycona :D Dawno nie czytałam tak dobrej polskiej fantastyki
malamimbla plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-02-27, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Bardzo dobry kawałek polskiej fantastyki. Genialna postać Drakkainena, który od początku zaskarbił moją sympatię. Do tego ciekawa fabuła, pozaziemska cywilizacja i elementy magii- czegóż chcieć więcej? :)
Bardzo spodobał mi się również sposób w jaki autor łączy ze sobą losy wszystkich postaci (które mogłoby się wydawać totalnie ze sobą niezwiązane).
Z ogromną chęcią przeczytam tę książkę(oraz resztę serii) jeszcze niejednokrotnie.
Sztamek plusminus Linia koment
Przeczytane:2012-02-01, Ocena: 6, Na półkach: Chcę przeczytać,
Extraklasa.
agoosiaczek plusminus Linia koment
Przeczytane:2012-10-08, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Bardzo dobry kawałek literatury, Drakkainena lubi się od samego początku - później lubi się go już tylko bardziej :)
plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 6, Na półkach:
Chociaż nie jestem zwolenniczką książek wydawanych w kilku tomach, ta mnie skusiła i dzięki Bogu!! Jeśli jeszcze tego nie przeczytałeś/aś, co prawda nie wiesz co tracisz ale tracisz wiele!! Rewelacyjnie napisana, nie męczy, przenosi w niesamowity świat... po prostu książka, którą trzeba przeczytać :)
granat86 plusminus Linia koment
Przeczytane:2010-02-23, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Książkę dość ciężko mi się czytało, ale stwierdzam że zakończyłem ją z satysfakcją.
kkiinnaa plusminus Linia koment
Przeczytane:2010-02-23, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Dość ciężko mi się czytało tą książkę, nie wiem czemu... Ale przebrnęłam... Drugi tom trochę lepiej poszedł :P
Kirika Linia koment
Przeczytane:2016-09-11, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,2016,
Salianna Linia koment
Przeczytane:2012-06-19, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Przeczytałam 2010-2015,
dayna15 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Max Linia koment
Przeczytane:2015-01-01, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,2014,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
aga95 Linia koment
Przeczytane:2015-11-03, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Sinister Linia koment
Przeczytane:2015-09-22, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
majesty Linia koment
Przeczytane:2015-09-08, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Ryuzaki Linia koment
Przeczytane:2015-05-14, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,
majeczka79 Linia koment
Przeczytane:2015-05-06, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Przeczytane 2015 r.,
wojna9999 Linia koment
Przeczytane:2015-02-12, Na półkach: Przeczytałem,
lusiast Linia koment
Przeczytane:2014-07-20, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,2014,Fantastyka,
Neila86 Linia koment
Przeczytane:2014-10-17, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Fantastyka,
Heyter Linia koment
Przeczytane:2014-10-01, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
imunimum Linia koment
Przeczytane:2014-08-02, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
lemur Linia koment
Przeczytane:2014-07-16, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,Audiobook,Mam,
adgam91 Linia koment
Przeczytane:2014-07-29, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2014,
Almiria Linia koment
Przeczytane:2012-06-21, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Mysza_99 Linia koment
Przeczytane:2014-05-17, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Szesana Linia koment
Przeczytane:2014-05-27, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,
Muminka789 Linia koment
Przeczytane:2012-06-27, Na półkach: Przeczytałem,
w_wolczyk Linia koment
Przeczytane:2014-03-13, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki w 2014,Mam,
justim Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Furin Linia koment
Przeczytane:2014-01-25, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
wisnia86 Linia koment
Przeczytane:2013-07-28, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,Mam,
miriel3 Linia koment
Przeczytane:2011-11-26, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
break
Okładka - Pan Lodowego Ogrodu. Tom 1 Żar mrozu
Patricia Briggs
Okładka - Pan Lodowego Ogrodu. Tom 1 Ołowiany świt
Michał Gołkowski
Okładka - Pan Lodowego Ogrodu. Tom 1 Ja, Inkwizytor. Łowcy dusz
Jacek Piekara
Okładka - Pan Lodowego Ogrodu. Tom 1 Przebudzenie Lewiatana. Część 2
James S.A. Corey
Okładka - Pan Lodowego Ogrodu. Tom 1 Księżniczka
Andrzej Pilipiuk
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów