Opis ksiązki

Kup Teraz

Pancerne serce

Ocena ( 18 osób )
5.2
Wydawnictwo: Dolnośląskie
Data wydania: 2010-01-01
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN: 9788324589951
Liczba stron: 531
Dodał/a książkę:dona
Dodał/a opinię:Anita Niewiadomska
Recenzja - Pancerne serce
No i stało się. Harry sięga dna. Jest nam ukazazane jak bardzo się stoczył i jak bardzo stracił swój zapał do pracy. Harry sięga masy używek - kiedy jednak wydział śledczy postanawia sprowadzić go do Oslo (Co swoją drogą nie poszło zbyt łatwo) ujawnia się nasz stary Harry.
Nesbo ukazał w niej świetnią metodę, że tak ujmę "zabijania". Zakładam, że strasznie mało osób wiedziało co prowadziło do śmierci tych ofiar i gdy Harry pojechał się tego dowiedzieć byliśmy mile zaskoczeni. Nie brakowało także krwawych opisów jakie znamy - Harry wyjmujący
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
blackolszi plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-03-09, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,
No to mogę pierwszy raz to powiedzieć - tej części raczej nie powinno się czytać bez znajomości poprzedniego tomu (Pierwszy Śnieg), bo jednak jest tutaj spore nawiązanie do tamtych wydarzeń. Przede wszystkim czytelnik rozumie dlaczego Hole się ponownie stoczył i dlaczego wylądował w Hongkongu. Wszelkie nawiązania do śledztwa w sprawie Bałwana i rozterki Harry'ego odnośnie chorego ojca też stają się bardziej przejrzyste, jeśli przeczytało się poprzednią książkę. No i ciężko byłoby zrozumieć zniknięcie Rakel i jej powiązania z Bałwanem.

Chyba nigdy o tym nie pisałam, ale podoba mi się sposób konstrukcji fabuły u Nesbo. Chyba w każdej książce, mniej więcej za połową, pojawia się domniemany sprawca, policja dokonuje aresztowania albo wszczyna poszukiwania podejrzanego i bum! Po dokładniejszej analizie albo po zaskoczeniu odpowiednich trybików w głowie Harry'ego następuje przełom, który odwraca sytuację prawie o 180stopni. Tutaj była dokładnie taka sama sytuacja (no a zarazem trochę inna). Rzucenie podejrzeń i przedstawienie niezbitych dowodów, aresztowanie, nowe okoliczności, znalezienie się w punkcie wyjścia, nowy podejrzany, aresztowanie, znowu nowe okoliczności i (tutaj... dla mnie niezbyt wielkie zaskoczenie, bo coś mi w tej sprawie nie dawało spokoju i słusznie) wszystko jest już jasne i oczywiste, a policja i KRIPOS od początku miały mordercę podanego na tacy i gdyby solidniej się przyłożyli do roboty (zamiast ze sobą rywalizować), mogli uratować kilka osób.

Szkoda, że nie mogę tutaj przytoczyć wszystkich idiotycznych i komicznych wymian zdań, w które niejednokrotnie wplątał się Hole. Wizyta w szpitalu psychiatrycznym u Katrine (swoją drogą nie wiedziałam, że jest aż tak pomysłowa, żeby wymyślić idealny tekst na odczepnego - "Wsadź sobie trzy żółte od nikotyny obgryzione palce w dupę") i prośba o pomoc w rozwiązaniu toczącego się śledztwa, była wręcz genialna. I jak zawsze błyskotliwy Harry wie, co powiedzieć i zaproponować, żeby wywołać uśmiech na mojej twarzy.
"- Brzmi znajomo. Jesteś brzydszy, niż cię zapamiętałam, ale i tak się cieszę, że cię widzę.
- Nawzajem.
- Masz na myśli: ,,Nawzajem, ale skreśl >>brzydszy<<"?"
W sumie szkoda, że Bratt tak bardzo przeżyła sprawę z Bałwanem i zaszyła się w szpitalu dla psychicznie chorych. Dziewczyna miała charakter! No i jej potyczki słowne z Harrym były świetne.

Zastanawiam się, czy Nesbo celowo wprowadza do swoich książek postacie, które tak strasznie irytują - był czas Toma Waalera (który w dalszym ciągu zbiera żniwo, bo przecież Hole ma cały czas przypiętą etykietkę "wydałem i zabiłem jednego z nas"), przyszła pora na tego całego Mikaela Bellmana... No i swoją drogą widzę u nich podobieństwa - oboje tępili i nie przepadali za Harrym, obydwaj mieli ponadprzeciętne ambicje i parcie na szkło, no i kobiety! Ciągle nie rozumiem, co Beate widziała w Tomie (dobrze, że z czasem się zreflektowała i zrozumiała swój błąd), tak samo jak teraz nie rozumiem dlaczego ta cała Kaja, brzydko mówiąc, poleciała na Mikaela! Koszmar. Chociaż nie powiem, przez mały, malutki momencik myślałam, że Solness mówiła o Harrym. Sama nie wiem skąd mi się to wzięło (może podobnie jak Harry wszędzie widział Rakel, ja wszędzie widziałam dla niego jakiś... substytut dawnej miłości), bo przecież stwierdzenia "on nic nie mówi" i "To skomplikowane. On jest skomplikowany. A ja nie wiem, czy mnie zechce. To akurat jest dość proste." tak naprawdę idealnie pasują do Harry'ego, no ale jednak... jednak się pomyliłam, ale koniec końców wyszło na moje.

Jako, że normalna nie jestem, zaczęłam się zastanawiać, czy jabłko Leopolda, o którym pisze Nesbo, naprawdę istnieje. Muszę w wolnej chwili pobuszować po internecie i dowiedzieć się czegoś o tym wymyślnym narzędziu tortur (jeśli wymyślił je sam autor... podziwiam jego inwencję twórczą, jeśli ten przedmiot to nie fikcja literacka, powiem... wow! Ktoś kiedyś musiał mieć większe zapędy na krwawą masakrę niż twórcy gruszki albo hiszpańskich butów!).

Jak wcześniej wspomniałam, pojawiło się tu trochę egzotyki. Fajnie, bo Nesbo wyciąga bardzo ciekawe i charakterystyczne rzeczy związane z danym terytorium. Tutaj poza Hongkongiem, pojawiła się także Afryka - Demokratyczna Republika Konga i Rwanda. Było subtelne nawiązanie do konfliktu zbrojnego tych terenów, problem najemników, którzy często nie mieli nawet 15-16lat. No i wulkany w tle - dość ciekawy sposób na pozbycie się ciał, tak swoją drogą. No i szkoda, że tak jak książka się zaczęła (jeśli chodzi o miejsce akcji), tak się zakończyła, ale zaraz zabieram się za Upiory, więc myślę, że zostanie mi to wynagrodzone.

Ach... na koniec już taki mały żarcik-przytyk - tutaj Harry chyba skurczył się pod wpływem wydarzeń! Początkowy, paszportowy wzrost 194cm (tego jeszcze nie było!), zmienił się na samym końcu w (powtarzane kilkukrotnie w poprzednich częściach) 193cm!
kocik83 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-06-12, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,
Jest to pierwsza książka Nesbo którą przeczytałam.Z początku trochę mnie nudziła ale postanowiłam za wszelką cenę przeczytać ją do końca.I nie żałuje gdyż bardzo mi się spodobała.Harry Hole postanawia rozwiązać zagadkę tajemniczych śmierci młodych kobiet.Ilekroć miałam pewność kim jest morderca,sytuacja zmieniała się i pojawiali się nowi podejrzani.Wartka akcja,mnóstwo zagadek i rewelacyjny Harry Hole sprawiły że z chęcią ponownie sięgnę po dzieło tegoż autora.
Luxfan plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-03-25, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Czytam regularnie w 2015 roku,Mam,
Harry chciałby stoczyć się w otchłań. Niestety, Norwegia wie, że jest najlepszym śledczym. Tajemnicza śmierć młodych kobiet. Wszystkie ofiary mają w ustach dziwne rany.. Czy Harry wytrzeźwieje na czas?
radeksc-wp plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-11-30, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,czytam regularnie w 2014 roku,
Nesbo w kolejnej historii o Oslo. Czy syn może być winny?
sarenka29 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-08-15, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
http://ksiazeczkidopoduszki.blogspot.com/2013/12/jo-nesbo-pancerne-serce.html
Booko24 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-05-14, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem, 52 książki 2014,Mam,
Po wydarzeniach z poprzedniej części Harry wyjeżdża do Hongkongu, aby odreagować niekoniecznie miłe, ostatnie przeżycia. Wraca jednak przede wszystkim ze względów osobistych, przy okazji biorąc udział w nowym śledztwie na prośbę swojego szefa Gunnara Hagen'a. W książce pojawia się wiele nowych wątków, które mogą znacząco wpłynąć na przyszłość Harrego.
nikolsosna plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-04-25, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,
recenzja na okładce "najlepszy kryminał w ogóle" .. hmm a ja mam mieszane odczucia. mam wrazenie że poprzednia ksiązka z serii podobała mi sie bardziej ALE ta również mnie nie zawiodła :) nadal kocham autora i kocham Harrego. on znów dokonuje złych wyborów, znów ładuje się w kłopoty. ta ksiązka natomiast wywołała u mnie uczucie którego nie było w poprzednich , a mianowicie złośc ! no zła byłam na autora za różne posunięcia, ale to chyba było specjalnie żeby się nie nudzić. i udało się. jak zwykle polecam :)
Febra plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-02-25, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52książki/2014,
Komisarz Harry Hole zostaje "ściągnięty" do kraju by poprowadzić śledztwo w sprawie seryjnego mordercy kobiet stosującego narzędzie godne średniowiecznych tortur. Bohaterowi przyjdzie zmierzyć się ze śledztwem,którego nie chce prowadzić,a które pochłania jego siły i uwagę, walką między KRIPOS a Wydziałem zabójstw, próbą wyjaśnienia sobie wszystkiego z umierającym ojcem, własnymi emocjami i uzależnieniami. Jest na straconej pozycji - kontrowersyjny policjant, narkoman i pijak, poraniony emocjonalnie choć znajdzie mordercę sami nic nie zyska Książkę czyta się z zapartym tchem bo akcja szybko się zmienia i zaskakuje, ale również z pewnym niedowierzeniem - Harry pretenduje do roli niezniszczalnego
kselope plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-06-03, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Mocna książka, trzymająca w napięciu! Autor to po prostu mistrz! Wszyscy lubiący przechodzące po krzyżu dreszcze powinni ją przeczytać.
Atisiak plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-02-07, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,
No i stało się. Harry sięga dna. Jest nam ukazazane jak bardzo się stoczył i jak bardzo stracił swój zapał do pracy. Harry sięga masy używek - kiedy jednak wydział śledczy postanawia sprowadzić go do Oslo (Co swoją drogą nie poszło zbyt łatwo) ujawnia się nasz stary Harry.
Nesbo ukazał w niej świetnią metodę, że tak ujmę "zabijania". Zakładam, że strasznie mało osób wiedziało co prowadziło do śmierci tych ofiar i gdy Harry pojechał się tego dowiedzieć byliśmy mile zaskoczeni. Nie brakowało także krwawych opisów jakie znamy - Harry wyjmujący
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Eli1605 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
dayna15 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
emulina Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gosia_gosia16 Linia koment
Przeczytane:2015-07-15, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,
stokrotka22 Linia koment
Przeczytane:2015-05-14, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
greta89 Linia koment
Przeczytane:2015-03-30, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
nieszka Linia koment
Przeczytane:2015-03-20, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Wpisz nazwę półki,
annak Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,Mam,
akarasek Linia koment
Przeczytane:2014-10-10, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
andr Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Mirania Linia koment
Przeczytane:2014-07-26, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki w 2014,
kasandra_other Linia koment
Przeczytane:2014-06-29, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
bibliotekarkaB Linia koment
Przeczytane:2014-06-24, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów