Okładka książki - Pistacja w krainie smoków

Pistacja w krainie smoków

Wydawnictwo: Bis
Data wydania: 2014-02-17
Kategoria: Podróżnicze
ISBN: 978-83-7551-377-6
Liczba stron: 276
Dodał/a opinię: dallea

Ocena: 4.75 (4 głosów)

Całkiem niezła książka o Chinach. Warta przeczytania - z sytuacjami w niej opisanymi można się spotkać w czasie turystycznego wyjazdu do Chin.

Kup książkę

przesuń

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Polecana recenzja

Avatar użytkownika - Nidaba
Nidaba
Przeczytane:2014-06-27, Przeczytałam,
Kim jest Pistacja?   Młodą, niespełna trzydziestoletnią kobietą, absolwentką dwóch opolskich uczelni, która z małego Antoniowa wyruszyła w świat i znalazła dla siebie miejsce w… Pekinie. Tam poznała język mandaryński, została instruktorką jogi i nauczycielką, spotkała mężczyznę życia, dorobiła się mieszkania… Nic zatem dziwnego, że osiadła w Krainie Smoków. I że kraj ten postanowiła opisać. O swoich chińskich doświadczeniach opowiadała w reportażach radiowych, emitowanych jesienią 2013 roku w Radiu Opole, a przygotowanych wspólnie z dziennikarzem Adrianem Chimiakiem. Właśnie na podstawie tych reportaży powstała Pistacja w Krainie Smoków.   Dlaczego Pistacja? Bo tak Małgorzata Błońska została nazwana przez swą chińską przyjaciółkę. Imię szczególne, zważywszy, że dla Chińczyków pistacja to owoc szczęścia. I właśnie taki wywołujący uśmiech mały orzeszek przypomina podobno Małgorzata – zadowolona ze swojego życia w Pekinie, a przy tym wciąż promieniejąca radością. To o tej radości oraz swojej odwadze, zapale i otwartości autorka opowiada przede wszystkim. Bo główną bohaterką Pistacji w Krainie Smoków jest oczywiście… Pistacja.   I choć sporo miejsca poświęcono ukazaniu różnych aspektów chińskiej rzeczywistości – m.in. ruchowi ulicznemu w stolicy, cenzurze, studiom, polityce jednego dziecka, aborcji ...
(czytaj dalej)

Opinie

Książka "Pistacja w Krainie Smoków. Chiny inaczej" jest trochę inna niż wszystkie o tym kraju. Została napisana na podstawie reportaży radiowych i to nadaje jej wyjątkowości. Poszczególne rozdziały są krótkie aczkolwiek treściwe. Każdy rozdział jest opatrzony tytułem i dotyczy innego tematu, jest zapisem obserwacji i wrażeń młodej Polki mieszkającej od pięciu lat w Chinach. Dzięki takiemu podziałowi z łatwością możemy odszukać co nas szczególnie zainteresowało i przeczytać ponownie. Początek książki trochę mnie nudził, jednak po przeczytaniu pierwszych stron wciągnęłam się w lekturę i resztę przeczytałam z ogromnym zainteresowaniem. Bardzo ciekawa forma i treść. Polecam!
Link do opinii
Avatar użytkownika - Alex9
Alex9
Przeczytane:2014-08-01, Przeczytałem,
Chiny kojarzą się z wieloma obrazami - od Wielkiego Muru poprzez zabytki Wiecznego Miasta aż do przedmiotów z napisem made in China obecnych wszędzie. Jednak to jeszcze przecież nie wszystko, a zaledwie niewielki ułamek wielobarwnego świata, jaki wydaje się nam egzotyczny i odległy, lecz także znany. Zanim odbędzie się podróż do Państwa Środka warto zapoznać się z tym co ma ono do zaoferowania, a nawet gdy wyjazd nie jest w planach to "Pistacja w Krainie Smoków. Chiny inaczej" da co najmniej przedsmak tego, co mogłoby być naszym udziałem. Zamiast typowego przewodnika opowieść o perypetiach i z humorem przedstawione różnice oraz podobieństwa pomiędzy dwoma kulturami.Pistacja naprawdę nazywa się Małgosia, ale nowe imię jest jak najbardziej na miejscu i po chińsku znaczy owoc szczęścia. Swoją przygodę rozpoczęła już na lotnisku, a to nawet nie była pełna zapowiedź tego, co czekało na Polkę, Europejkę i po prostu cudzoziemkę w krainie legendarnych smoków. Po pierwsze sama uczelnia i styl studiowania, różniące się od tego co większość żaków zna. Po drugie wielonarodowa mieszanka studenckiej braci jednocześnie tak różna sama w sobie, a co dopiero w porównaniu z chińskimi studentami. Po trzecie najlepiej samemu spróbować wszystkiego na co ma się ochotę, bo to najlepszy sposób by poznać kraj i ludzi. Małgosia od początku jest nastawiona na tak, nawet kiedy oznacza to zjedzenie potrawy, która jeszcze n ...
(Pokaż całą opinie)
Link do opinii
Avatar użytkownika - dallea
dallea
Przeczytane:2014-07-19, Ocena: 4, Przeczytałem, 52 książki 2014, Mam,
Całkiem niezła książka o Chinach. Warta przeczytania - z sytuacjami w niej opisanymi można się spotkać w czasie turystycznego wyjazdu do Chin.
Link do opinii
Avatar użytkownika - rabiosa7
rabiosa7
Przeczytane:2017-06-24, Ocena: 4, Przeczytałam, Mam,
Reklamy