Okładka książki - Po szóste nie odpuszczaj

Język oryginału:
Tłumaczenie:
Ilustracje:
Dodał/a opinię: Febra

Zniszczone samochody, zdewastowane mieszkanie, do którego każdy złoczyńca bez problemu wchodzi mimo różnych zabezpieczeń to rzecz normalna. Kłopoty sercowe również. Natomiast to, że Komandos staje się osobą podejrzaną i NS-em przyprawia główna bohaterkę o palpitacje. Jak zwykle nic nie jest proste, tym bardziej, że uaktywnia się babcia Mazurowa, która zdobywa prawo jazdy i przeprowadza się do wnuczki. Szósty tom nie nudzi, wręcz przeciwnie trzyma w napięciu i bawi, sprawia, że po przeczytaniu ręka sama wyciąga się po kolejny zgodnie z tytułem obecnego - "nie odpuszczaj"

Gotowa na wszystko

Na szaro-burą aurę za oknem dobrym sposobem jest książka. Idealnie, gdy jest to książka dowcipna i lekka. Rozrywka w czystej postaci. Taka, jak nowa powieść Janet Evanovich Po szóste nie odpuszczaj z cyklu o dzielnej łowczyni nagród Stephanie Plum. To świetna okazja, by ubarwić swoje życie i przegonić deszczowe chmury, wiszące na niebie. Satysfakcja gwarantowana.

Po szóste nie odpuszczaj to kolejna już część opowieści o przygodach pięknej Steph. Każdy tom stanowi odrębną historię, dlatego bez problemu można zacząć czytać choćby i od szóstego tomu. Dla wielu osób będzie to zapewne początek uzależnienia. Uzależnienia od Stephanie, któremu poddały się miliony osób na świecie. A, co najlepsze, ten nałóg jest całkiem legalny i w gruncie rzeczy nieszkodliwy.

Tym razem połączenie Chucka Norrisa, Bridget Jones i Maty Hari w jednym, czyli rzeczona Steph, uganiać się będzie za Komandosem - swoim dotychczasowym guru i mistrzem, który nauczył ją wszystkiego, co niezbędne w fachu łowcy nagród. Mężczyzna ów nie będzie jednak unikał Stephanie, a wręcz narzucał się jej będzie swą obecnością. Nie on jeden zresztą. Do Plum ustawi się cała kolejka: Joe Morelli - jej chłopak, babcia Mazurowa, pies Bob, podpalacz-morderca Munson, Zakręt – stary kumpel i inni. Lista jest długa i imponująca. A wszystko to za sprawą pewnego zabójstwa, w które wrobiony został Komandos.

Liczba zbirów i świrów, którzy przewiną się przez życie Stephanie, okaże się zaskakująca. Tak bardzo, że zaskoczonej łowczyni z nerwów wyskoczy ohydny pryszcz. Bynajmniej nie na tyłku. Walka ze zbirami i z pryszczem okaże się frustrująca, ale i podniecająca. O, tak! Podniecająca - to doskonałe określenie, bo książka kipi także i od seksu.  Począwszy od babci Mazurowej, skończywszy na Steph - wszystkie tu przygody mogą nagle przybrać podtekst seksualny. No, może poza Bobem. Pies Stephanie to terrorysta, pozbawiony skrupułów. Z pozoru niewiniątko, jednak łatwo odkryć, jaka bestia w nim drzemie. Drżyjcie, przestępcy!

Powieść Po szóste nie odpuszczaj łyka się jak witaminę C. Wystarczy przeczytać jeden z tomów cyklu, by zrozumieć powody, dla których seria o Stephanie Plum stała się bestsellerem na calym świecie. Nie spodziewajcie się jednak lektury przesadnie ambitnej. To wyłącznie rozrywka. Rozrywka w najczystszej postaci.

Avatar użytkownika - archer81
archer81
Przeczytane:2013-03-09, Ocena: 6, Przeczytałem, czytam regularnie w 2013 roku, Mam,

Droga Tachykardio!

Zupełnie się nie dziwię, że seria książek Janet Evanovich o gapowatej łowczyni nagród robi w świecie taką furorę. Przecież nie da się nie lubić Stephanie Plum. Pewnie powiesz, że łowczyni nagród musi być poważna? Tak, a świstak siedzi, bo sreberka były kradzione. Skądże! Stephanie była dotychczas sprzedawczynią w sklepie. A kiedy ją zwolniono, musiała zacisnąć pasa i znaleźć sobie pracę. Nie chciała pracować w fabrykach, ta praca wydawała się jej zbyt nudna. Została więc łowcą nagród w firmie windykacyjnej swojego kuzyna. I, uwierz mi, w tej pracy nie ma jak się nudzić. To co, pewnie jesteś ciekawa, co wydarzyło się w kolejnym tomie jej przygód - Po szóste nie odpuszczaj?

Jak już wspominałam we wcześniejszym liście, Stephanie ma problemy… sercowe. Nagle okazuje się bowiem, że Komandos wcale nie jest jej obojętny. Z drugiej zaś strony - Morelli.... A obok życia prywatnego trzeba zająć się pracą. I tutaj, jak zwykle w przypadku Steph, zaczynają się schody. Trzeba znaleźć szaleńca, który zabił i podpalił handlarza bronią. Niestety, wszelkie ślady prowadzą do… Komandosa. A żeby było ciekawiej, Komandos nie stawia się na rozprawie i automatycznie staje się NS-em. Czyli… trzeba go dorwać i doprowadzić przed oblicze sądu. Ale jak to? Przyjaciela? Mistrza? Z krwawiącym sercem Steph oddaje tego NS’a Joyce. Ale i tak dobrze wie, że Komandosa nie da się „dopaść”. W dodatku nasza bohaterka od jakiegoś czasu śledzona jest przez dwóch typków w garniturach, jeden NS zaś chce ją podpalić i wyprawić na tamten świat. A żeby całkowicie się Stephanie nie nudziło, wprowadza się do niej babcia Mazurowa. To zaś dopiero początek wyśmienitej zabawy!

I tym razem Autorka nie zawiodła swoich czytelników. Wierz mi, książka – tak jak poprzednie części – wciąga od pierwszych stron i nim się człowiek obejrzy, dociera do ostatnich stron. Oczywiście, po drodze śmieje się do rozpuku albo wścieka na to, że ktoś celuje w Śliwkę z broni albo porywa ją i więzi gdzieś za miastem.

Nie będę wznosić peanów na cześć cyklu powieści Evanovich, bo czyniłam to już wiele razy. Nowa książka o przygodach Stephanie Plum jest po prostu świetną rozrywką. Powinno się ją przepisywać na poprawę humoru i na chroniczną niechęć do czytania.

Szkoda tylko dwóch rzeczy: za szybko te książki się kończą i czas oczekiwania na kolejny tom jest zbyt długi. Tachykardio, koniecznie zapoznaj się więc z serią o Stephanie Plum. Nie będziesz żałować. Wręcz przeciwnie: będziesz chciała wciąż więcej i więcej. A że na rynku dostępnych jest już sześć części cyklu, tak wielka dawka świetnej rozrywki z pewnością okaże się idealna na kiepską pogodę. Poza tym, nie oszukujmy się: ŚLIWKA RZĄDZI!

Pozdrawiam
Archer

Avatar użytkownika - speedi
speedi
Przeczytane:2013-03-05, Ocena: 5, Przeczytałem,

Kolejny odcinek serialu z Grajdołem w tle

No dobrze, Stephanie Plum zaczyna kolejny tom przygód od małej samokrytycznej refleksji. Stwierdza, że jest nimfomanką. Czyli, że do tysiąca i jednej zalet, jakie posiada, dołożyć może jeszcze i tę. Pożąda wielu mężczyzn, m.in. Indiany Jonesa i Mika Richtera, bramkarza New York Rangers. Na długiej liście facetów, którzy ją kręcą, dwóch z pewnością odwzajemnia ten pociąg. Problem tylko w tym, że obaj przerażają Stephanie - i to mocno. Jak się można domyślić, jeden z nich to gliniarz, a drugi - przedsiębiorczy bojownik o sprawiedliwość. Którego z nich na gorącą randkę pseudolosowo wybrała Śliweczka? To pytanie zadają sobie z pewnością liczni czytelnicy Przybić piątkę, poprzedniego tomu jej przygód. Jeśli ktoś wątpił choć przez chwilę, to potwierdzam, że oczywiście wygrany los padł na glinę z Trenton, Joego Morellego. I w ten sposób mamy odpowiedni prolog do Hot six czyli Po szóste nie odpuszczaj.

Co dalej? Dalej jest już tylko ciekawiej. Komandos zostaje NS-em, którego Stephanie za żadne skarby nie chce ścigać. Staje się on obiektem zainteresowania łowców nagród i policji z dość w sumie głupiego w państwie demokratycznym powodu - nielegalnego posiadania broni. Gorsze jest jednak to, że Komandos jest również zamieszany w śmierć Homera Ramosa, syna znanego handlarza bronią. Komandos jest najemnikiem, twardo trzyma się swojego kodeksu moralnego, a ten nie do końca zgadza się z ogólnie obowiązującymi zasadami postępowania. Stephanie jak zwykle łapie kolejnych NS-ów, jeden z nich okaże się zresztą wyjątkowo przebiegłą i wredną sztuką. Babcia Mazurowa przenosi się na jakiś czas do Stefci - po to, by ta wreszcie doceniła niektóre uroki dotychczasowego życia. Jak zwykle w przypadku Śliweczki, która ma wyjątkowy dar kobiecej intuicji, nawet z małej chmury potrafi spaść ulewny deszcz. A co dopiero z dużej. W Po szóste nie odpuszczaj będzie solidnie lało.

Jaki jest szósty tom cyklu? Utrzymany w odpowiedniej konwencji, trzymający poziom. Nie powinien rozczarować wielbicieli Plumów, Morellich, Komandosa i Trenton. Dzieje się tu wiele, pojawiają się nowi bohaterowie, a ci dobrze znani wplątują się w kolejne zawiłe sytuacje. Język książki jest coraz bardziej ostry, częściej zaczyna pojawiać się charakterystyczne określenia linii krzywej, pochodzące z łaciny . W końcu jeśli elity mogą, to czemu bohaterowie książek by nie mogli?

W serii o przygodach ironicznej łowczyni nagród dominuje odrealniona atmosfera, jakby wzięta z kreskówek, oczywiście dla dorosłych. Jest groteskowo. Wszystko jest brane w solidny cudzysłów: strzelaniny, śmierć, zwłoki, brak pieniędzy, seks, jedzenie, choroby, samotność... Do wszystkiego główna bohaterka ma dystans. Ludzie są ranni, giną, ale tak naprawdę nie czujemy bólu. Trudno współczuć. Życie ma tu dziwną lekkość, toczy się jakby obok nas. Śmierć potrafi być zabawna. Seks - zawsze wowww! Bycie dziwką - frapujące. Pobicie - mało znaczące. Gangsterzy - nieszkodliwi i szarmanccy. Płonące i wybuchające samochody - zaledwie trochę irytujące. Wszystko jest rozrywką. Zabawne są starość i młodość, codzienne problemy i obowiązki - zwłaszcza wtedy, kiedy nie trzeba wcale o nich pamiętać. Wygląda na to, że wielu z nas naprawdę potrzebuje takiego solidnie odrealnionego spojrzenia na otaczający realny świat, o wiele mniej kolorowy, zabawny i bezpieczny. Tylko w książkach i filmach własne cierpienia fizyczne i psychiczne można bowiem traktować z humorem, przymrużeniem oka, a głęboka samotność może mieć pociągający urok.

Janet Evanovich pisze wielotomową sagę, która może trwać bez końca. Jako podstawową zasadę przyjmuje 3 x P: przerysowanie, przesadę i paranormalną ironię. I może o to właśnie chodzi? Mniej realizmu, więcej soczystej ironii, więcej z komiksów o superbohaterach niż z rzeczywistości?

Wśród nowych postaci pojawiających się w tym tomie warto wymienić rozkosznych gangsterów, pozornie fajtłapowatych Habiba i Mitchella. Będą oni towarzyszyć Stephanie jak cienie i różnorakie sposoby pozbywania się ich staną się jedną z ciekawostek powieści Po szóste nie odpuszczaj. Jeszcze bardziej niesamowitymi osobami okażą się Diler Doughie i Zakręt. Dużo radości przyniesie uroczy psiak Bob, niby-golden retriever, w opiekę nad którym wplącze się Śliweczka. Bardzo niepoprawne politycznie będzie wyprowadzanie tego pieska na spacer i radosne pozostawianie bez sprzątnięcia cuchnących śladów po nim. Dającej na luz Stefci nawet do głowy nie przyjdzie, że po psie należy posprzątać. Prawdopodobnie również za to kochają ją miliony Amerykanek.

Życie Stefci ma dynamikę jak nasz postępujący wzrost gospodarczy. Ani chwili nudy. Szybkie samochody, szybcy mężczyźni, szybkie żarcie. Żadnego z tych elementów nie zabraknie i tym razem. Szósty tom cyklu, choć nie wyróżnia się specjalnie wśród pozostałych, trzyma poziom. To też jest coś w czasach nieustannych kryzysów. Fanów zadowoli, wymagających niekoniecznie przekona.

Avatar użytkownika - Febra
Febra
Przeczytane:2015-09-23, Ocena: 5, Przeczytałem, 52książki/2015,
Avatar użytkownika - elfijka
elfijka
Przeczytane:2014-01-10, Ocena: 3, Przeczytałem, 52 książki 2014, Mam,
Ten tom jest najsłabszy. Mało akcji, sporo zapychaczy, żeby czymś go jednak wypełnić. Jedynie Komandos ratuje tę część.
Avatar użytkownika - Mimozami
Mimozami
Przeczytane:2013-03-17, Ocena: 5, Przeczytałem, Mam,
"Stephanie Plum
Znów do sypialni
Janet Evanovich0
Okładka ksiązki - Znów do sypialni

Katherine Finn, młoda wiolonczelistka, jest bardzo zapracowaną kobietą. Z koncertu biegnie na próby, a potem na dodatkowe zajęcia muzyki. Żyje w ciągłym...

Stephanie Plum. Odlotowa Czternastka
Janet Evanovich0
Okładka ksiązki - Stephanie Plum. Odlotowa Czternastka

tephanie Plum bez problemu trafia na trop Loretty Rizzi. Ale nawet ten sukces nie gwarantuje słodkiego miłego życia. Okazuje się, że facet Stephanie, Joe...

Top 5 książek
Złodziejka książek