Opis ksiązki

Kup Teraz

Polka

Ocena ( 11 osób )
3.9
Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania:
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 83-88221-56-6
Liczba stron: 346
Dodał/a książkę:Wojciech Polak
Dodał/a opinię:astamate
Recenzja - Polka
mogę śmiało powiedzieć,że jest to ksiazka dla kobiet które spodziewają się dziecka bądz tez dla tych które to dziecko planują. mogą po jej przeczytaniu zrozumieć,że cała ciąża to nie tylko jedno wielkie szczęście i błogosławiony stan- i mogą odważyć się głośno wypowiedzieć te myśli. i prócz tego- jak zawsze Gretkowska dobra obserwatorka.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
ManicPixieDreamG plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-04-10, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Po tym jak zakochałam się w "Europejce" żadnej książki nie mogłam już czytać, nic mi nie pasowało; łaknęłam Gretkowskiej. Dopadłam w zachłanne ręce więc "Polkę", przekonana że w takim razie "Polkę" będę czytać bez problemu. Pomyliłam się. Był problem- żeby się od "Polki" oderwać. Przez trzy dni jadłam z nią, kąpałam się, brałam ją do pracy, czytałam w autobusie, spałam z nią, aż przeczytałam całą. Dopóki tak się nie stało byłam dokumentnie zapolkowana. Gretkowska ma świetne piórko, zmysł obserwacji i poczucie humoru. W żadnym wypadku mój limit na Gretkowską nie wyczerpał się, za to upewniłam się jak zdolną jest pisarką. Poza tym uwielbiam powieści autobiograficzne, i "Polkę" wraz z "Europejką" postawiłabym obok Williama Whartona.
en-ca_minne plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-10-06, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,Mam,
FRAGMENT PROTOKOŁU PO SPOTKANIU KLUBU KSIĄŻKI

I znów nie popisałam się, jeśli chodzi o prędkość pisania protokołu - wszak widziałyśmy się już ponad dwa tygodnie temu, cóż poradzić - obowiązki wzywały (i nadal się drą). Po raz 22. (i urodzinowy!) widziałyśmy się po polsku, szwedzko, ciążowo i ironicznie, a za pretekst posłużyła nam "Polka" Manueli Gretkowskiej. Za eksperta posłużyła nam Z. i jej niedawne doświadczenia - nieocenione w kontekście tematu lektury i koszmarnego braku obycia w świecie macierzyństwa, jakim wykazują się pozostałe uczestniczki spotkań :)

Z okazji drugiej rocznicy spotkań naszego klubu jadłyśmy mini-torcik urodzinowy. Raczyłyśmy się także jedzeniem typowo polskim i typowo (przynajmniej w kontekście świadomości masowej) ciążowym, a więc:
o Rosołem z makaronem literowym (szedł w parze z konkursem na to która pierwsza z literek ułoży tytuł książki, co udało się K., która zażyczyła sobie jedynie kubek herbaty w nagrodę, musimy jej więc wybaczyć, że zamiast L jest J :))
o Śledzikami rodzajów wielu (trzeba przyznać, że smaki nawet jeśli nie zachwycały, niezmiennie budziły zaciekawienie)
o Roladkami z łososiem i koperkiem (mniam!)
o Tartą (zabijcie, nie pamiętam z czym, ale była boska - jadłam jeszcze przez dwa dni)
o Ogóreczkami kiszonymi (no nie były rewelacyjne... bo kupione)
o Ciasteczkami z Ikei i nie tylko
o Sałatką ,,po polsku"
o Ptasim mleczkiem z czekoladą <3

A oto, co wynikło z naszych rozważań na temat lektury:
o Większość z nas jest pod wrażeniem stylu pisania Gretkowskiej, niektóre też zachwycone całą książką
o "Polkę" czyta się szybko, dość przyjemnie i tak jakby ,,mimochodem"
o Jest lekturą zupełnie inną niż wszystkie dotychczas przez nas omawiana - i bardzo dobrze! Różnorodność jest wskazana :)
o Niektóre z drugiej strony zwróciły uwagę na fakt, że poza ciekawym i niezwykle giętkim językiem, niewiele się z tej książki dowiadujemy, a część z nas tego właśnie oczekuje od lektury
o Mnie osobiście wkurzało także ten ekshibicjonizm - jeśli pisała to dla siebie, powiedzmy terapeutycznie, to po co to wydawać? Ale wybaczam - wiadomo - syndrom mózgu w ciąży :)
o Rozbawiły nas niektóre bardzo trafne cytaty (Judasz patronem wydawców, alternatywna wersja Listu do miłości, "Ciążownik Pietuszkin"), ale także dylematy autorki rodem z polskiej warstwy średniej - co tu zrobić, kiedy bez kredytu STAĆ NAS TYLKO na dwupokojowe mieszkanie...
o Denerwujące bywały momenty, w których wykpiwała polskość, swoich czytelników, tudzież czytelniczki, a także te, w których twierdziła (a w zasadzie Pietuszka twierdził), że jest ortodoksyjną katoliczką
o Jej doświadczenia ciążowe jak się okazało są bardzo jednostkowe - niespecjalnie pokrywają się ze wspomnieniami Z., która ma też do Gretkowskiej pretensje, że skończyła na porodzie, a to ponoć w porównaniu z kilkoma dniami PO, jest pikuś
o Poznałyśmy historie projektu okładki, na której temat każda z nas ma inne zdanie
o Zbadałyśmy także, że błąd typograficzny w nowym wydaniu nie został poprawiony
PaniKaP plusminus Linia koment
Przeczytane:2010-09-12, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,2010,
Książka - pamiętnik. Bardzo intymna. 9 miesięcy zamkniętych na 350 stronach. Opowieść o miłości do nienarodzonego jeszcze dziecka. Może się wydawać banalna. Moim zdaniem, pomieszanie z poplątaniem. Czytało mi się ją średnio dobrze, momentami bardzo mnie nudziła i dłużyła mi się. Na początku miałam ochotę ją odstawić. Mimo to dotrwałam do końca. Myślę że to iż sama jestem obecnie w stanie błogosławionym, pozwoliło mi łatwiej zrozumieć autorkę, jej myśli i przesłanie. Czytając czasem utożsamiałam się z autorką, czułam to co ona i może to sprawiło że jakoś przebrnęłam przez tą książkę. Gretkowska pisze w specyficzny sposób, który jednym może się podobać, drugim niekoniecznie. Ja obstawiam siebie po środku, a "Polka" jest pierwszą i ostatnią książką tejże autorki po jaką sięgnęłam.
olkapolkajanek plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-02-20, Na półkach: Przeczytałem,Czytelnicze wyzwanie 52 ksiązki w 2014,
jaka prowokacja? zastanawiałam się kiedy po raz pierwszy przeczytałam "Polkę"?? przeczytałam ją drugi raz- i juz się nie zastanawiam- nie warto.

jeśli ta pozycja !!! lekturowa! do czegokolwiek prowokuje, to co słabszych intelektualnie - do myślenia!! Drodzy moi, mamy drogie, cieszę się, że przeczytałam tę książkę zanim sama zostałam mamą. jeszcze nie zostałam - ale mam zamiar. Wiem natomiast, że nie będzie to łatwy kawałek roli do uprawy, żeby nosić w sobie przez tyle miesięcy małe "coś" Właśnie, Właśnie nie do końca zdaję sobie sprawę z tego "noszenia" ale zaprawdę rzygac mi się chciało kiedy słuchałam o tych wszystkich maluniunich rączusiach pączusiach o tym niesamowitym kopanku w brzuszeczku. Teraz wiem przynajmniej z jakiego powodu będę rzygać! i nie wymiotować tylko rzygać -właśnie.

Gretkowska jest inteligentną pisarką, wrażliwą o dużym zmyśle obserwacji i poczuciu humoru. A to właśnie chciałam znaleźć w książce "Polka" i znalazłam i cieszę się i smucę, że osobiście nie mogę powiedzieć " gratulacje Pani Manuello" (?)
aspazjaa plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-09-17, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,52 tygodnie,
Książka, bez lektury której możecie żyć spokojnie. Zbiór przemyśleń Manueli Gretkowskiej na temat macierzyństwa, polskości, paradoksów współczesności. Autorka nie szczędzi czytelnikowi szczegółów z je życia prywatnego - opisuje swoje relacje z partnerem Piotrem, wskazuje różnice między byciem w Polsce, a byciem w Szwecji.

"Polka", bo Polką jest Manuela i Polką jest jej mająca się narodzić córeczka - Pola. Autorka pisze wprost, nie owija w bawełnę, nie słodzi, nie boi się, co powiedzą na jej tezy inni. I to na pewno jest zaletą tej w sumie średnio ciekawej książki.
astamate plusminus Linia koment
Przeczytane:2010-02-10, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
mogę śmiało powiedzieć,że jest to ksiazka dla kobiet które spodziewają się dziecka bądz tez dla tych które to dziecko planują. mogą po jej przeczytaniu zrozumieć,że cała ciąża to nie tylko jedno wielkie szczęście i błogosławiony stan- i mogą odważyć się głośno wypowiedzieć te myśli. i prócz tego- jak zawsze Gretkowska dobra obserwatorka.

moonraavi Linia koment
Przeczytane:2016-07-18, Na półkach: Przeczytałem,
Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 4, Na półkach:
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
jolantasatko Linia koment
Przeczytane:2014-02-11, Ocena: 1, Na półkach: Przeczytałem,2001,
annaart Linia koment
Przeczytane:2013-10-21, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Zawolka Linia koment
Przeczytane:2013-09-03, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
kselope Linia koment
Przeczytane:2013-08-28, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Olena Linia koment
Ocena: 2, Na półkach: Przeczytałem,52 książki (2011),
break
Okładka - Polka Sonderkommando
Venezia Shlomo
Okładka - Polka Ziarno prawdy
Zygmunt Miłoszewski
Okładka - Polka Pogrom w przyszły wtorek
Marcin Wroński
Okładka - Polka Nielegalne związki
Grażyna Plebanek
Okładka - Polka Lód i woda, woda i lód
Majgull Axelsson
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów