Okładka książki - Ponad wszystko

Język oryginału:
Tłumaczenie:
Ilustracje:
Dodał/a opinię: agatrzes

,,Ponad wszystko" to nieprzeciętna i poruszająca opowieść o miłości, pasji i dokonywaniu trudnych wyborów. O obsesyjnych pragnieniach, które zagłuszają głos rozsądku. Wzruszająca i pozwalająca zrozumieć, że niektóre marzenia są tak wielkie, że stawiamy je ponad wszystko inne, gotowi zapłacić każdą cenę za ich realizację. Pokazująca piękno i niebezpieczeństwo Himalajów i ich wpływ na alpinistów- Polecam.

Avatar użytkownika - agatrzes
agatrzes
Przeczytane:2013-11-25, Przeczytałem, 52 książki 2013,
Powieść historyczna to utwór literacki z pogranicza fikcji i literatury faktu, w którym autor wykorzystuje dostępne informacje na temat przedstawionych wydarzeń i tworzy ich własną interpretację. To on decyduje ile prawdy chce odkryć przed czytelnikiem, na jakie odchylenie od stanu faktycznego sobie pozwoli oraz w jaki sposób przedstawi to, co niedopowiedziane i nieznane. Stopień wierności zapisom historycznym, odstępstwa od prawdy mają na celu uzyskanie określonego efektu. Sięgając po książkę „Ponad wszystko” Tanis Rideout wiedziałam, jak zakończy się ta historia, ale nie przypuszczałam, że wchodząc w życie George'a Mallory'ego „przeżyję” niepowtarzalną przygodę i poznam tak nieprzeciętne osoby.

Tanis Rideout jest nagradzaną poetką i pisarką. Podczas pracy w sklepie ze sprzętem wspinaczkowym i turystycznym po raz pierwszy zetknęła się z historią George'a Mallory'ego, a to skłoniło ją do zapoznania się z dostępnymi informacjami na temat alpinisty oraz prób zdobycia Everestu. Zanim się zorientowała, zaczęła pisać powieść. W tym celu odwiedziła siedzibę Królewskiego Towarzystwa Geograficznego, Klub Alpejski i Bibliotekę Samuela Pepysa, w której natrafiła na listy, które George wymieniał z żoną Ruth. Jak sama twierdzi, za sprawą tej korespondencji i dostępnych zdjęć małżonkowie zaczęli nabierać w jej oczach kształtu. Oddzielili się od zapisów historycznych i od tego, czym mogli być w prawdziwym życiu. Paradoksalnie ich własne słowa pomogły autorce przeskoczyć do fikcji literackiej. W powieści „Ponad wszystko” starała się zachować jak najwięcej ze znanych faktów i zgłębić to, co pozostało niepoznane, choć wiedziała, że udzielenie rozstrzygających odpowiedzi nie będzie możliwe.
W 1924 roku światowej sławy wspinacz George Mallory podejmuje trzecią próbę zdobycia Mount Everestu. Mimo, że obiecywał sobie i żonie, iż wyprawa z 1922 roku była ostatnim podejściem do zdobycia Czomolungmy, nie potrafi oprzeć się nadarzającej się okazji. Nie jest mu łatwo pozostawić Ruth z trójką dzieci na kilka miesięcy, ale świadomość, że ta szansa może być jego ostatnią sprawia, że podejmuje wyzwanie.
Autorka zabiera czytelnika na słynną wyprawę, której celem jest zdobycie Everestu. Ukazuje ekstremalne warunki, trudy wspinaczki, walkę z przyrodą, zimnem, własnymi słabościami i przeciwnościami losu, które krzyżują nawet najlepiej dopracowane plany. Mimo, że bohaterowie są przygotowani na czyhające na nich niebezpieczeństwo i są świadomi podejmowanego ryzyka, zderzenie z rzeczywistością okazuje się momentami trudniejsze niż sobie wyobrażali, a ból i zmęczenie fizyczne jest niczym w porównaniu z próbą na jaką zastaje wystawiona ich psychika.
Wyprawa George'a przeplata się z obrazem dnia codziennego jego żony Ruth, która nie tylko boryka się z tęsknotą i obawami o męża, ale musi żyć w miarę normalnie i stworzyć ciepły dom trójce dzieci. Każdego dnia czeka na listy od męża, jakiekolwiek wiadomości i wspomina wspólne chwile. Dzięki niej poznajemy początki znajomości z Georgem i ich wspólne życie przed wyprawą. Sam Mallory też często powraca do przeszłości, a dzięki temu czytelnik poznaje nieznane fakty i tajemnice sprzed lat.
Postacie bohaterów są bardzo dobrze dopracowane. George jest człowiekiem upartym, ambitnym i zdeterminowanym. Pasjonatem, który, dla realizacji własnych marzeń jest w stanie poświecić wiele. Kocha żonę i dzieci, ale ma jeszcze jedną wielką miłość, która popycha go do podążania za głosem serca, czasem wbrew rozsądkowi i racjonalnym argumentom. Ruth rozumie męża, ma też świadomość, czym jest dla niego Everest. Nie jest zachwycona życiem od wyprawy do wyprawy, miesiącami rozłąki, tęsknoty i niepewności. Nie tak wyobrażała sobie małżeństwo, ale miłość do Georga sprawia, że dzielnie znosi swój los. Choć pozostałym postaciom autorka nie poświeciła tyle uwagi, ich sylwetki zostały przedstawione z dużą starannością pozwalającą na zrozumienie ich postępowania, rozterek czy dylematów.
Styl pisarki jest prosty i pozytywnie wpływa na komfort czytania. Opisy są realistyczne i pobudzające wyobraźnię. Autorka w bardzo ciekawy sposób pokazała uczucie łączące małżeństwo Mallory oraz żarliwość zamiłowania George'a. Relacje między bohaterami, ich wzajemne zależności nie budzą wątpliwości i dopełniają przedstawiony obraz. Konstrukcja fabuły jest przemyślana i na brak wrażeń oraz emocji trudno narzekać. Książka ma prawie czterysta stron, które pochłania się w błyskawicznym tempie.
„Ponad wszystko” to nieprzeciętna i poruszająca opowieść o miłości, pasji i dokonywaniu trudnych wyborów. O obsesyjnych pragnieniach, które zagłuszają głos rozsądku. Wzruszająca i pozwalająca zrozumieć, że niektóre marzenia są tak wielkie, że stawiamy je ponad wszystko inne, gotowi zapłacić każdą cenę za ich realizację. Pokazująca piękno i niebezpieczeństwo Himalajów i ich wpływ na alpinistów- Polecam.
Link do recenzji
Avatar użytkownika - agatrzes
agatrzes
Przeczytane:2013-11-25, Ocena: 5, Przeczytałem, 52 książki 2013,
Ponad wszystko
Tanis Rideout0
Okładka ksiązki - Ponad wszystko

Ponad wszystko to przejmująca powieść o obsesyjnym pragnieniu i rozdarciu wewnętrznym znakomicie łącząca wstrząsającą historię podjętej przez George'a...

Top 5 książek
Złodziejka książek