OPIS CZYTELNIKA:

ISBN: 978-83-7508-146-6
Dodał/a książkę:Magdalena Galiczek-Krempa
Dodał/a opinię:Marta Kucharska
Recenzja - Pożegnaj się
Lisa Gardner tą książką skopała tyłki wszystkim mistrzom grozy. Fascynujący, mistrzowsko napisany thriller. Polecam wszystkim spragnionym mocnych wrażeń. Pełen profesjonalizm w każdym literackim szczególe. Naprawdę warto
zuzankawes plusminus Linia koment

Poznajcie Dincharę, sadystę i mordercę w jednej osobie. Jeśli będziecie mieć okazję poznać jego, on przedstawi wam stadko swoich przyjaciół, kosmatych, jadowitych i śmiertelnie niebezpiecznych pająków. Oto, z czym zetkniecie się w kryminale Lisy Gardner, Pożegnaj się.

Ten tajemniczy mężczyzna, będzie przedmiotem śledztwa Kimberly, agentki FBI, która poszukiwać będzie domniemanego mordercy prostytutek. Problem w tym, że zaginięć nie zgłosił oficjalnie nikt, podobnie jak nie odnaleziono jakichkolwiek dowodów na to, że kobiety zostały zamordowane. Kimberly zaś, w zaawansowanej ciąży, da się wciągnąć w śmiertelnie niebezpieczną grę prowadzoną przez Dincharę.

Śledztwo prowadzone w zasadzie na własną rękę wraz z agentem Salem doprowadza do konfliktu pomiędzy Kimberly a jej mężem martwiącym się zarówno o żonę, jak i nienarodzone dziecko. Lisie Gardner udało się w ciekawy sposób wpleść w ten mrożący krew w żyłach kryminał opowieść o oczekiwaniu na narodziny, obawach związanych z tym faktem, czy o oczekiwaniach społecznych wobec matek. Gardner oddaje w interesujący sposób punkt widzenia nowoczesnej kobiety na życie rodzinne, karierę, pasję, macierzyństwo, a z drugiej strony pokazuje problemy, z jakimi borykać musi się kobieta, gdy do wyboru ma karierę kontra rodzinę.

Jednak wątek obyczajowy, to zaledwie kropla w morzu, wobec głównego wątku, czyli opowieści o Dincharze. Pożegnaj się, to powieść mroczna, brutalna, zatrważająca. W tle rozgrywają się dantejskie sceny, gdzie pedofilia, gwałty i tortury są chlebem powszednim. To dość popularny w kryminałach wątek (chociażby u Nesbo), jednak podsycony dodatkowo zamiłowaniem do … pająków. Stają się one bohaterami, którzy odgrywają sporą rolę w koszmarze zgotowanym bohaterom powieści. Te w rzeczywistości delikatne stworzenia, są motorem napędowym sadystów. Książka ta pozwoli wam poznać lepiej pająki, zwłaszcza te, które uznawane są za gatunki niebezpieczne, ich zwyczaje, tryb życia, etc. Być może właśnie dzięki powieści Gardner, staniecie się zagorzałymi fanami tych zwierzaków… Podobnie, jak córka autorki, której hodowla pająka ptasznika, zainspirowała Lisę Gardner do napisania kryminału, z pająkami w jednej z głównych ról.

Jeśli zdecydujecie się sięgnąć po książkę Gardner, będziecie zauroczeni tą bardzo emocjonującą powieścią. Przywołuje ona najstraszniejsze obrazy przed oczy, największe leki. A jednocześnie stawia pytania, gdzie są granice ludzkiej wytrzymałości, ludzkiej podłości, zezwierzęcenia i egoizmu, jakie są nasze priorytety w życiu i czy gotowi jesteśmy zrezygnować z własnych celów w imię miłości.

Charakterem pisania Lisa Gardner przypomina inne wielkie nazwiska amerykańskich pisarzy kryminałów, a jej bohaterka, to druga Maggie o’Dell, znana z kryminałów Alex Kavy. Jednak Lisa Gardner ma swój niepowtarzalny styl: mamy tu do czynienia z fantastycznym wręcz stopniowaniem napięcia, retrospekcją, suspensem. Wszystko to tworzy niesamowitą całość, która przyprawia o ciarki. A jeśli dodać do tego agentkę FBI, która będzie musiała zmierzyć się z czyhającym na jej życie sadystą, będziemy mieć do czynienia z pochłaniającym bez reszty kryminalnym cacuszkiem.

Polecam.

wika9 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-12-31, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,Pożyczone,
Kolejna przeczytana przez mnie książka Lisy Gardner, kolejny naprawdę dobry kryminał jej autorstwa i pierwsze spotkanie z detektyw Kimberly Quinc. Akcja zaczyna się od informacji zniknięciu kilu prostytutek , których ciała jednak nie zostały odnalezione. Tak wiec młode kobiety znikają, jednak nie ma dowodu na to, że coś złego się z nimi stało. Kimberly coraz bardziej angażuje się w tą sprawę, pomimo sprzeciwu swojego męża, i zaczyna grę z sadystycznym morderca. Mamy tutaj do czynienia z pornografia dziecięcą, fascynacją pająkami i chorym, obłąkanym umysłem mordercy.
Akcja prowadzona jest bardzo sprawnie , podczas lektury czujemy się, jak byśmy byli w kinie, na najwyższej klasy thrillerze. Nie ma przestojów, nie ma spowolnienia tempa, cały czas pędzimy do przodu i zagłębiami się w chorym umyśle Pana Hamburgera, który jednak wyprzedza nas zawsze o krok.. ...
,,Pożegnaj się" to jeden z lepszych kryminałów przeczytanych przeze mnie w tym roku.
Podsumowując - polecam gorąco.
Marta30 plusminus Linia koment
Eli1605 Linia koment
blackolszi Linia koment
Przeczytane:2012-06-21, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,2012,
dayna15 Linia koment
Przeczytane:2015-05-30, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,z_Przeczytałam przed 2013,
wisnia86 Linia koment
Przeczytane:2014-11-14, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,
Sil Linia koment
Przeczytane:2013-08-28, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,Posiadam,
Okładka - Pożegnaj się Kogo kochasz?
Jennifer Weiner
Okładka - Pożegnaj się Kobieta z Isla Negra
María Fasce
Okładka - Pożegnaj się Jestem śmiercią
Chris Carter
Książka, dzięki której pokochasz książki. Nawet, jeśli nie lubisz czytać
Pax
Nieja i ja