Okładka książki - Pożegnaj się

Język oryginału:
Tłumaczenie:
Ilustracje:
Dodał/a opinię: Marta Kucharska

Lisa Gardner tą książką skopała tyłki wszystkim mistrzom grozy. Fascynujący, mistrzowsko napisany thriller. Polecam wszystkim spragnionym mocnych wrażeń. Pełen profesjonalizm w każdym literackim szczególe. Naprawdę warto

Poznajcie Dincharę, sadystę i mordercę w jednej osobie. Jeśli będziecie mieć okazję poznać jego, on przedstawi wam stadko swoich przyjaciół, kosmatych, jadowitych i śmiertelnie niebezpiecznych pająków. Oto, z czym zetkniecie się w kryminale Lisy Gardner, Pożegnaj się.

Ten tajemniczy mężczyzna, będzie przedmiotem śledztwa Kimberly, agentki FBI, która poszukiwać będzie domniemanego mordercy prostytutek. Problem w tym, że zaginięć nie zgłosił oficjalnie nikt, podobnie jak nie odnaleziono jakichkolwiek dowodów na to, że kobiety zostały zamordowane. Kimberly zaś, w zaawansowanej ciąży, da się wciągnąć w śmiertelnie niebezpieczną grę prowadzoną przez Dincharę.

Śledztwo prowadzone w zasadzie na własną rękę wraz z agentem Salem doprowadza do konfliktu pomiędzy Kimberly a jej mężem martwiącym się zarówno o żonę, jak i nienarodzone dziecko. Lisie Gardner udało się w ciekawy sposób wpleść w ten mrożący krew w żyłach kryminał opowieść o oczekiwaniu na narodziny, obawach związanych z tym faktem, czy o oczekiwaniach społecznych wobec matek. Gardner oddaje w interesujący sposób punkt widzenia nowoczesnej kobiety na życie rodzinne, karierę, pasję, macierzyństwo, a z drugiej strony pokazuje problemy, z jakimi borykać musi się kobieta, gdy do wyboru ma karierę kontra rodzinę.

Jednak wątek obyczajowy, to zaledwie kropla w morzu, wobec głównego wątku, czyli opowieści o Dincharze. Pożegnaj się, to powieść mroczna, brutalna, zatrważająca. W tle rozgrywają się dantejskie sceny, gdzie pedofilia, gwałty i tortury są chlebem powszednim. To dość popularny w kryminałach wątek (chociażby u Nesbo), jednak podsycony dodatkowo zamiłowaniem do … pająków. Stają się one bohaterami, którzy odgrywają sporą rolę w koszmarze zgotowanym bohaterom powieści. Te w rzeczywistości delikatne stworzenia, są motorem napędowym sadystów. Książka ta pozwoli wam poznać lepiej pająki, zwłaszcza te, które uznawane są za gatunki niebezpieczne, ich zwyczaje, tryb życia, etc. Być może właśnie dzięki powieści Gardner, staniecie się zagorzałymi fanami tych zwierzaków… Podobnie, jak córka autorki, której hodowla pająka ptasznika, zainspirowała Lisę Gardner do napisania kryminału, z pająkami w jednej z głównych ról.

Jeśli zdecydujecie się sięgnąć po książkę Gardner, będziecie zauroczeni tą bardzo emocjonującą powieścią. Przywołuje ona najstraszniejsze obrazy przed oczy, największe leki. A jednocześnie stawia pytania, gdzie są granice ludzkiej wytrzymałości, ludzkiej podłości, zezwierzęcenia i egoizmu, jakie są nasze priorytety w życiu i czy gotowi jesteśmy zrezygnować z własnych celów w imię miłości.

Charakterem pisania Lisa Gardner przypomina inne wielkie nazwiska amerykańskich pisarzy kryminałów, a jej bohaterka, to druga Maggie o’Dell, znana z kryminałów Alex Kavy. Jednak Lisa Gardner ma swój niepowtarzalny styl: mamy tu do czynienia z fantastycznym wręcz stopniowaniem napięcia, retrospekcją, suspensem. Wszystko to tworzy niesamowitą całość, która przyprawia o ciarki. A jeśli dodać do tego agentkę FBI, która będzie musiała zmierzyć się z czyhającym na jej życie sadystą, będziemy mieć do czynienia z pochłaniającym bez reszty kryminalnym cacuszkiem.

Polecam.

wyd. Sonia Draga

rok: 2013

str. 416

Ocena: 4,5/6

Kimberly Quincy jest agentką FBI będącą w piątym miesiącu ciąży. Od niemal roku jest również żoną agenta GBI 0 Maca McCormacka. Jakby tego było mało – jest córką legendarnego specjalisty od sporządzania portretów psychologicznych zbrodniarzy. Od czterech lat pracuje w biurze terenowym FBI w Atlancie i jej kariera rozwija się jak najbardziej dynamicznie. W końcu przydzielono ją do Wydziału Kryminalnego i została szefową jednego z trzech miejscowych zespołów ERT – jednostki zabezpieczającej ślady na miejscu zdarzenia.

W czasie gdy Kim bada ślady po wypadku samolotu, jeden z agentów GBI – Sal Martiguetti zatrzymuje za posiadanie narkotyków prostytutkę. Dziewczyna informuje go, że jest informatorką FBI i ma do przekazania bardzo istotne fakty. Rozmawiać chce jednak tylko i wyłącznie z Kimberly Quincy. Agentka, mimo iż poród jest coraz bliżej, decyduje się przyjąć nową, dość nietypową sprawę, w której brak... właściwie wszystkiego. Zgłoszenia zaginięć, poszlak, a nawet ciał. Nie ma nic. Do tego trudno stwierdzić, czy to w ogóle sprawa dla FBI. Nawet GBI nie ma w planach otwarcia jednostki, która zajęłaby się poszukiwaniem dowodów nieistniejących zdarzeń. Na dodatek Mac zaczyna strofować żonę – według niego powinna zmienić wydział, odrobinę odpocząć, przystopować na jakiś czas. Sprawy między małżonkami są więc dość skomplikowane, bo dziewczyna nie ma zamiaru poddawać się woli męża. Oboje się od siebie oddalają, a Kim powoli zaczyna żywić cieplejsze uczucia do nowego współpracownika – upartego Sala.

Tymczasem sprawa tajemniczych zaginięć posuwa się powoli do przodu. Nikt jednak nawet nie podejrzewa, jaki przybierze ona obrót. Kim jest tajemniczy Dinchara? Co ukrywa Ginny Jones? Skąd się wziął pan Hamburger? By się tego dowiedzieć koniecznie należy przeczytać najnowszą powieść Lisy Gardner zatytułowaną Pożegnaj się.

Książka intryguje, wciąga i przeraża. Opisane przez autorkę sceny z różnymi, niejednokrotnie bardzo niebezpiecznymi pająkami, wręcz paraliżują. Do tego każdy rozdział zaczyna się od przytoczenia cytatu, z kolejnych i kolejnych opracowań, traktujących o pająkach. Z jednej więc strony czytelnik nie chce wiedzieć, co wydarzy się dalej (szczególnie taki, który nie przepada za tymi małymi stworkami), z drugiej zaś chce odkrywać ukryte dość głęboko przez autorkę tajemnice.

Zarówno Sal jak i Kim to bardzo autentyczne, a co za tym idzie i bardzo denerwujące postaci. Nie zawsze robią oni to, czego można by się było po nich spodziewać. Nie zawsze zachowują się tak, jak na agentów specjalnych służb przystało. Trudno się im jednak dziwić, w końcu to tylko ludzie. Ludzie, wbrew powszechnej opinii, bardzo rzadko bywają idealni.

Pożegnaj się czyta się bardzo dobrze i nadzwyczaj szybko. W powieści brak dłużyzn i nieciekawych fragmentów, które czytelnik bez uszczerbku dla własnej wiedzy o powieści, mógłby pominąć. Dodatkowo lekturę urozmaica ukazanie wielu historii z pozoru nic nie wnoszących do akcji, stanowiącej trzon powieści.

Z pełną odpowiedzialnością zachęcam do przeczytania. Zdecydowanie warto zapoznać się z tą pozycją.

Link do recenzji

Polecam.

Avatar użytkownika - wika9
wika9
Przeczytane:2014-12-31, Ocena: 5, Przeczytałem, 52 książki 2014, Pożyczone,
Kolejna przeczytana przez mnie książka Lisy Gardner, kolejny naprawdę dobry kryminał jej autorstwa i pierwsze spotkanie z detektyw Kimberly Quinc. Akcja zaczyna się od informacji zniknięciu kilu prostytutek , których ciała jednak nie zostały odnalezione. Tak wiec młode kobiety znikają, jednak nie ma dowodu na to, że coś złego się z nimi stało. Kimberly coraz bardziej angażuje się w tą sprawę, pomimo sprzeciwu swojego męża, i zaczyna grę z sadystycznym morderca. Mamy tutaj do czynienia z pornografia dziecięcą, fascynacją pająkami i chorym, obłąkanym umysłem mordercy. Akcja prowadzona jest bardzo sprawnie , podczas lektury czujemy się, jak byśmy byli w kinie, na najwyższej klasy thrillerze. Nie ma przestojów, nie ma spowolnienia tempa, cały czas pędzimy do przodu i zagłębiami się w chorym umyśle Pana Hamburgera, który jednak wyprzedza nas zawsze o krok.. ... ,,Pożegnaj się" to jeden z lepszych kryminałów przeczytanych przeze mnie w tym roku. Podsumowując - polecam gorąco.
Avatar użytkownika - Marta30
z chęcią poznam
Zaginiona
Lisa Gardner0
Okładka ksiązki - Zaginiona

Dla psychologa kryminalnego, byłego pracownika FBI Pierce'a Quincy'ego zaczyna się niewyobrażalna tragedia. Wszystko wskazuje, że jego żona, Rainie Conner...

Mężczyzna z przeszłością
Lisa Gardner0
Okładka ksiązki - Mężczyzna z przeszłością

Czuła, że Ferringer znajduje się myślami daleko stąd, że oddal się wspomnieniom. Czy znów jest małym chłopcem, który bezradnie patrzy, jak ojciec trwoni...