Okładka książki - Przyjaciele na zawsze

Język oryginału:
Tłumaczenie:
Ilustracje:
Dodał/a opinię: patita1990

Przyjaciele na zawsze to powieść obyczajowa, jak wskazuje sam tytuł poruszająca aspekty przyjaźni 5 bohaterów. Ich wspólna droga rozpoczyna się w dzieciństwie, w szkole. Autorka pozwala nam razem z bohaterami przeżywać problemy osobiste oraz rodzinne. Pokazuje czym jest wsparcie, jak trudne potrafią być rozstania oraz w jaki sposób pielęgnować przyjaźń, jedną z najważniejszych życiowych relacji. Książkę czyta się przyjemnie, a zarazem szybko. Zapewnia ona czytelnikowi kilka godzin spokoju, oderwania się od rzeczywistości. Jest też znakomitą propozycją dla osób szukających recepty na pojawiające się w ich życiu problemy związane z wkraczaniem w dorosłość i okresem dojrzewania.

Avatar użytkownika - Kasiek
Kasiek
Przeczytane:, Ocena: 5,

Ta powieść to przykład tego, że nie warto uprzedzać się do autora. Że czasem warto przełamać stereotypy i dać szanse literaturze, którą dotąd uważało się za mierną czy nieszczególnie interesującą. Inaczej można stracić naprawdę dużo.

Przyjaciele na zawsze to zapis losów piątki przyjaciół. Ich wspólna droga zaczyna się pierwszego dnia w szkole. Zadzierzgnięta wtedy nić porozumienia trwa przez lata nauki. Są nierozłączni, chociaż życie nie jest usłane różami, chociaż cała piątka różni się od siebie czasami tak diametralnie, że czytelnik zastanawia się, co może łączyć odpowiedzialną i poukładaną Izzie z Gabby - "różową" gwiazdeczką. Jaki wspólny mianownik ma ambitny Andy i mięśniak Billie? Okazuje się, że przyjaźń chadza różnymi ścieżkami. Trzech chłopaków i dwie dziewczyny są ze sobą, wbrew kłodom rzucanym im przez los. Mają problemy w szkole, w rodzinach, w życiu osobistym, ale nic nie jest w stanie rozluźnić więzów ich przyjaźni. Wreszcie kończą szkołę i idą do college`ów, każde w swoją stronę. Dopada ich wówczas życie, jeszcze bardziej brutalne, niż mogliby oczekiwać. Jednak nawet największe trudności nie są w stanie zniszczyć ich przyjaźni. Do czasu. Co rozproszy przyjaciół? Co zada im cios? Czy znajdą swoje miejsce w dorosłości? Warto się o tym przekonać podczas lektury powieści Danielle Steel.

Przyjaciele na zawsze to powieść lekka, idealna na spędzenie dłuższego wieczoru z książką. Autorka, która zasłynęła raczej z drugorzędnych romansideł, pokazała, że poważniejsze problemy również ją interesują. Radzi sobie z nimi przeciętnie - szkicuje bowiem wiele problemów, ale tylko je zarysowuje, nie potrafi oddać głębi poszczególnych kwestii, relacjonuje je w telegraficznym skrócie. To może przeszkadzać, jeśli poszukujemy książki, która będzie receptą na problemy dojrzewania i wkraczania w dorosłość.

Z drugiej strony - powieść czyta się szybko i z przyjemnością. To gwarancja przyjemnego wieczoru, spędzonego przy lekturze, od której po prostu nie sposób się oderwać. Przyjaciele na zawsze to pozycja zupełnie odmienna od banalnych romansów, z jakich zasłynęła Steel. Nie jest to z pewnością wielka literatura, ale nie jest to także książka tak zła, za jakie zwykło się uznawać powieści Steel. Nie warto się więc uprzedzać. Jeśli poszukujecie lekkiej powieści obyczajowej, która pozwoli na kilka godzin oderwać się od szarej codzienności, Przyjaciele na zawsze to propozycja bardzo dobra.
Link do recenzji
Avatar użytkownika - patita1990
patita1990
Przeczytane:2014-09-09, Ocena: 5, Przeczytałem, 52 książki 2014,
Klejnoty
Danielle Steel0
Okładka ksiązki - Klejnoty

Sara, córka nowojorskiego bankiera i wdowa po angielskim księciu, jest właścicielką sieci eleganckich sklepów jubilerskich. W dniu jej kolejnych urodzin...

Pokochać znowu
Danielle Steel 0
Okładka ksiązki - Pokochać znowu

Straciwszy w tragicznych okolicznościach męża, Isabella di San Gregorio, znana projektantka mody, zrywa z dotychczasowym życiem. Zamknięta ze swoim bólem...

Top 5 książek
Złodziejka książek