Opis ksiązki

Okładka - Studium w szkarłacie
Kup Teraz

Studium w szkarłacie

Ocena ( 16 osób )
4.6
Wydawnictwo:
Data wydania: b.d
Kategoria:
ISBN: 9788389683373
Liczba stron: 156
Dodał/a książkę:Wojciech Polak
Dodał/a opinię:Nuki47
Recenzja - Studium w szkarłacie
Od tej książki zaczęła się moja przygoda z Sherlockiem Holmesem. Kiedy po nią sięgnęłam jeszcze nie wiedziałam, że zapoczątkuje jedną z większych książkowych miłości mojego (dotychczasowego) życia. To dzięki niej zaczęłam oglądać fenomenalny serial "Sherlock" z Benedictem Cumberbatchem w roli głównej, czytać następne, następne i następne części, kolekcjonować fanowskie gadżety i coraz bardziej uwielbiać głównego bohatera. Nie żałuję, że ją przeczytałam, polecam każdemu.
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
3dytka1 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-10-10, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,12 2015,
"Studium w szkarłacie" dopadłam w Biedronce na wielkiej przecenie książkowej, gdyż byłam bardzo ciekawa tej powieści. Gdy wzięłam się za czytanie zaglądałam do niej w każdej wolnej chwili i tak wciągnęłam się w jej treść, iż trudno było mi się od niej oderwać. Z przyjemnością poznawałam dokotora Watsona oraz Sherlocka Holmesa i przypominałam sobie, jak w dzieciństwie oglądałam serial o nich wraz z rodzicami i rodzeństwem. Jako małolata uwielbiałam filmowego Sherlocka, i tego książkowego też pokochałam całym serduchem.
Szczególnie podobała mi się przenikliwość jego umysłu, gdy na podstawie pierwszego wrażenia odgadywał zawód, pochodzenie, czy przeżyte przez daną osobę doświadczenia oraz gdy po dokładnych oględzinach miejsca zbrodni i ciała denata stwierdzał, jak np. w "Studium w szkarłacie":
"-Popełniono tu morderstwo, a mordercą był mężczyzna. Miał ponad jeden metr osiemdziesiąt wzrostu. Był to młody człowiek o wyjątkowo małych stopach jak na swój wzrost, miał na sobie buty nie najlepszej jakości o kwadratowo wykończonych czubkach i palił indyjskie cygaro. Przyjechał tutaj wraz ze swoją ofiarą w dorożce czterokołowej, do której zaprzężony był koń z trzema zużytymi podkowami i jedną nową na przednim zewnętrznym kopycie. Według wszelkiego prawdopodobieństwa morderca miał rumianą twarz i stosunkowo długie paznokci prawej dłoni."
Jeszcze ciekawsze okazywały się poszlaki na podstawie których Holmes wyciągał określone wnioski.
Rozbawił mnie natomiast jego tekst na temat pojemności ludzkiego mózgu.
-"Uważam, iż mózg człowieka to małe, puste pomieszczenie, które powinieneś umeblować przedmiotami wg swojego wyboru. (...) Błędem jest myśleć, że to niewielkie pomieszczenie ma elastyczne ściany, które mogą rozszerzać się do każdego rozmiaru. Pamiętaj, że nadchodzi taki moment, kiedy po to, by wprowadzić jakąś dodatkową wiedzę, musisz zapomnieć coś, co wiedziałeś przedtem. Dlatego sprawą najwyższej wagi jest, aby nie przechowywać w mózgu żadnych zbędnych wiadomości, które wypychają inne przydatne fakty."
Opowieść o Watsonie, Sherlocku i wykrywaniu sprawcy morderstwa wciągnęła mnie bardzo, a tu nagle Arhur Conan Doyle całkowicie zmienił kierunek i styl powieści. Nie bez przyczyny, jak się później okazało. :)
Druga część książki to fascynująca opowieść przygodowa z wątkiem miłosnym. Dech zapierało mi w piersiach, gdy poznawałam historię Johna i Lucy Ferrier, a jeszcze bardziej, gdy dołączył do nich Jefferson Hope. Nagle znalazłam się na pustyni, wśród ludu mormonów. Akcja książki nabrała zawrotnego tempa i pochłonęła mnie jeszcze bardziej, niż jej pierwsza część, która pozbawiona była wartkiego biegu, a jednak charakteryzowała się tak szczególnym stylem, że z bólem odkładałam jej czytanie na później.
Czytanie drugiej części książki skończyłam niedługo po jej rozpoczęciu. Nie mogłam odłożyć jej - dopóty nie poznałam zakończenia opowieści. Arthur Conan Doyle trzyma czytelnika w wielkim napięciu, co rusz zaskakując go i fascynując kolejnymi zwrotami akcji. Autor stworzył wspaniały kryminał, w którym przedstawił barwne postacie i, w moim odczuciu, pokazał niepowtarzalny styl oraz kunszt pisarski.
Nuki47 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-07-16, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,12 książek - 2015,Mam,
Od tej książki zaczęła się moja przygoda z Sherlockiem Holmesem. Kiedy po nią sięgnęłam jeszcze nie wiedziałam, że zapoczątkuje jedną z większych książkowych miłości mojego (dotychczasowego) życia. To dzięki niej zaczęłam oglądać fenomenalny serial "Sherlock" z Benedictem Cumberbatchem w roli głównej, czytać następne, następne i następne części, kolekcjonować fanowskie gadżety i coraz bardziej uwielbiać głównego bohatera. Nie żałuję, że ją przeczytałam, polecam każdemu.
Luxfan plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-05-03, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Niesamowity Sherlock Holmes. Od tego zaczęła się nasza wielka przygoda Mr. Holmes. :)
zuz08zuz plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-01-22, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,
Jeszcze w 2014 odkryłam serial Sherlock i... zakochałam się :). Obejrzałam wszystkie odcinki. Wcześniej czytałam już np. "Przygody S.H.", słuchałam audiobooka z opowiadaniami... Ale ostatnio w ręce (w czytnik :D) wpadła mi "Wielka księga dokonań Sherlocka Holmes'a" czyli wszystkie powieści i opowiadania o tym detektywie. Pierwsza pozycja którą przeczytałam to właśnie "Studium w szkarłacie". Książka bardzo mi się podobała, tym bardziej że "porównywałam" ją sobie z nowoczesną wersją, czyli pierwszym odcinkiem serialu - "Studium w różu". Gdy skończyłam pierwszą część byłam bardzo zdziwiona, bo myślałam że to już koniec. Przewróciłam stronę dalej, a tam jakaś zupełnie inna historia. Znałam mniej więcej rozwiązanie sprawy z serialu, ale i tak było to dla mnie duże zaskoczenie i rozczarowanie. Dopiero potem, dzięki pomocy innych czytelników z grupy na fb dowiedziałam się, że to nie koniec i że to, co uważałam za kolejne opowiadanie jest właśnie drugą częścią.
Ta zabawna przygoda przytrafiła mi się, ponieważ czytałam na czytniku, a nie w wersji papierowej oraz dlatego, że druga część rozpoczynała całkiem nową historię, która dopiero w połowie zaczyna mieć coś wspólnego z całą sprawą :)
Podsumowując mimo tych perypetii bardzo miło czytało mi się ową pozycję.
SteveS plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-08-31, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki w 2014,Mam,
Po wyrywkowej lekturze dzieł o Sherlocku Holmsie, "Studium w szkarłacie" to początek serii, na którą obiecałam sobie spojrzeć nowym okiem. I udało się - uważam, że lektura, jak na czas, w którym powstała, jest wprost rewelacyjna, aczkolwiek postać doktora Watsona jest mi o wiele bliższa. Niemniej, warta uwagi lektura z kanonu książek obowiązkowych dla każdego wielbiciela kryminałów i sensacji.
Skipperk plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-07-06, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,12 książek - 2014,
Pierwsza książka o przygodach najbystrzejszego detektywa tego świata. Wszystko zaczyna się od emerytury doktora Johna Watsona, który wrócił w marnym stanie z wojny. Z pomocą starego znajomego poznaje on Sherlocka Holmsa. Zostają oni przyjaciółmi rozwiązującymi nietypowe zagadki.
Niestety pogubiłem się nieco w tej historii. Akcja normalnie i dosyć powoli się rozwijała, gdy od tak sobie Sherlock mówi kto jest zabójcą, mimo iż nikt wcześniej nawet nie słyszał imienia i nazwiska mordercy. Oczywiście na tym nie koniec. Drugą część książki to historia przedstawiająca motywy zbrodniarza. Jakz wykle znowu się pogubiłem i załapałem wszystko dopiero pod koniec książki.
nunachopin plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-05-03, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,Sherlocki i inne Poiroty,
W dzieciństwie przeczytałam jedną tylko historię (nie pamiętam już którą) o Sherlocku Holmesie i z miejsca zapałałam do niego uczuciem wielkiem. Bo przecież on taki genialny, błyskotliwy i pewny siebie. Dziś z nieco większym krytycyzmem, choć nieodmienną sympatią, postanowiłam zmierzyć się z tą postacią.

Sama historia rozpracowywana w niniejszym tomiku jest bardzo wymyślna, co utrudnia próby odgadnięcia "kto zabił". Zresztą wielkich szans na osobiste wydedukowanie rozwiązania czytelnikowi autor nie pozostawił, gdyż część poszlak Sherlock sprawdza poza naszym "uchem". Dopiero gdy niespodzianie wskazuje sprawcę paluchem, wyjaśnia jak odkrył jego mroczną tajemnicę i gdzie musiał się udać w poszukiwaniu informacji. Można to jednak wybaczyć zważywszy, że doktor Watson spisuje wiernie osobistą relację i pisze tylko tyle, ile sam widział. ;)

Rozrywka jest to przyjemna, a tok błyskotliwej dedukcji detektywa i jego obserwacje skłaniają do rozmyślań nad ludzką naturą.
ewazub plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-03-05, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,czytam regularnie w 2013 roku:),Mam,
Sherlock Holmes poznaje swojego przyszłego przyjaciela i współpracownika - dr Watsona... Prowadzone przez nich śledztwo dotyczy dwóch tajemniczych morderstw., które prawdopodobnie są dziełem mściciela sprzed lat, który ścigał oprawców po wielu krajach przez długi czas... Tradycyjnie wciągająca, z dobrze zbudowanym napięciem- trzyma w niepewności do końca.
Twiggy Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Charlotte5 Linia koment
Na półkach: Czytam,
kalcia1998 Linia koment
Przeczytane:2015-08-02, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2015,
allergicto Linia koment
Przeczytane:2015-07-20, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,Mam,
blackolszi Linia koment
Przeczytane:2012-06-19, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,2012,
Mysza_99 Linia koment
Przeczytane:2015-02-17, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2015,
annak Linia koment
Przeczytane:2014-10-13, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,
stokrotka22 Linia koment
Przeczytane:2014-07-22, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
gosia5 Linia koment
Przeczytane:2014-07-10, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
BlueRose Linia koment
Przeczytane:2014-02-05, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Klasyka literatury,
Lusia1987 Linia koment
Przeczytane:2013-05-31, Na półkach: Przeczytałem,
break
Okładka - Studium w szkarłacie Poczet twórców motoryzacji
Rostocki Aleksander Marian
Okładka - Studium w szkarłacie Trzy oblicza przywództwa. Menedżer, artysta, kapłan
Mary Jo Hatch, Monika Kostera, Andrzej K. Koźmiński
Okładka - Studium w szkarłacie Jednominutowy przedsiębiorca
Ken Blanchard i Don Hutson oraz Ethan Willis
Okładka - Studium w szkarłacie Gucio uczy się sprzedawać
Frädrich Stefan
Okładka - Studium w szkarłacie Legendy Pomorza i Kaszub
Abramowicz Dorota
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów