Okładka książki - Wielka czwórka

Język oryginału:
Tłumaczenie:
Ilustracje:
Dodał/a opinię: Florentynka

Bardzo ciekawa i zaskakująca, choć liczyłam na bardziej efektowne zakończenie.

Avatar użytkownika - Kasiek
Kasiek
Przeczytane:, Ocena: 6,
Wielką zaletą kryminałów Agathy Christie jest to że większość z nich można przeczytać w ciągu jednego dnia. Przykuwają do lektury, nie pozwalając się od niej oderwać i sprawiają, że człowiek szybko zapomina o otaczającym go świecie. Wciągające, oryginalne, nietuzinkowa, okraszone odrobiną humoru. Stanowią klasykę, która chyba nigdy się nie zestarzeje.

Jedną z powieści, nietkniętych zębem czasu, jest z pewnością Wielka Czwórka. Książka, która z jednej strony bardzo mocno ukazuje obsesję genialnego detektywa, Herculesa Poirot, a z drugiej - jego geniusz, umiejętność kojarzenia faktów, dedukcji i strategiczne myślenie. Gdy na światło dzienne zaczynają wychodzić informacje o tajemniczej, złowrogiej grupie nazywanej "Wielką Czwórką”, detektyw stawia sobie za punkt honoru zdemaskowanie jej członków i udaremnienie im próby zawładnięcia światem. Przez dłuższy czas czytelnika ma okazję, by obserwować detektywa, który kompletnie nie potrafi poradzić sobie z kolejną sprawą. Detektywa, który miota się, którego - wydaje się - czeka chyba pierwsza wielka porażka.

Kim są członkowie Wielkiej Czwórki? Czy Poirot rzeczywiście może przegrać? Jakie mogą być konsekwencje jego porażki? Te pytania będą dręczyć czytelników, którzy zdecydują się sięgnąć po powieść Agathy Christie.

Wielka Czwórka to powieść dosyć specyficzna. Składa się ona z kilku pozornie niezwiązanych ze sobą epizodów, spraw, śledztw, które jednak w końcu okazują się mieć punkt wspólny. To nie klasyczny kryminał, nie ma tu poszukiwania sprawcy ujawnionej na początku zbrodni. Poznajemy za to organizację przestępczą i jej wybitnie inteligentnych sprawców, naprzeciw której staje błyskotliwy detektyw. Z pewnością większość czytelników pojedynek między nimi obserwować będzie z wypiekami na twarzach.
Link do recenzji
Avatar użytkownika - be_ha
be_ha
Przeczytane:2016-09-09, Ocena: 3, Przeczytałem, 52 książki w 2016 roku, Mam,
Nigdy nie czytałam żadnej książki autorki, więc gdy trafiłam na ciekawą promocję w jednym ze sklepów, postanowiłam to wreszcie nadrobić. Słyszałam wiele zachwytów nad przygodami słynnego Herkulesa Poirot i nie mogłam się doczekać, kiedy i ja się z nimi zapoznam. Niestety główny bohater okazał się dla mnie na tyle irytujący, że nie mam ochoty na więcej. Książkę doczytałam tylko dlatego, że chciałam wiedzieć, jak się skończy.
Avatar użytkownika - anaemia
anaemia
Przeczytane:2016-03-19, Ocena: 3, Przeczytałem, 52 książki 2016,
,,Wielka Czwórka" nie jest typowym kryminałem, którego można by się spodziewać po Agathcie Christie. Nie sposób znaleźć w niej kameralnej, typowej dla autorki atmosfery małego miasteczka wstrząśniętego zbrodnią. Mimo że - tak jak zazwyczaj - mamy do czynienia z ludźmi z wyższych sfer, ich życia i intrygi nie stanowią głównej osi fabuły, jak to było w poprzednich książkach autorki. Wszystko to zostało odrzucone na rzecz powieści przygodowej, pełnej międzynarodowych spisków i szpiegów. Książka została opublikowana w nieciekawym momencie życia autorki, która nie kryła się z tym, że napisała ją naprędce dla pieniędzy, sklejając dwanaście wcześniej opublikowanych opowiadań w jedną całość połączoną wątkiem tytułowej Wielkiej Czwórki. I niestety muszę przyznać, że to widać. Zamiast stopniowo przedstawić sytuację, Agatha Christie od razu rzuca nas w wir akcji, która obejmuje rok życia bohaterów. Szereg tajemniczych, z pozoru niczym niepołączonych zabójstw naprowadza Herkulesa Poirota i jego pomocnika, kapitana Hastingsa, na trop organizacji, która, pozostając w ukryciu, rządzi światem. Trup ściele się wyjątkowo gęsto. Powiązani z Wielką Czwórką ludzie padają jak muchy, a czytelnik nie ma chwili wytchnienia między kolejnymi zgonami. Kiedy czytałam powieść, nie znałam jeszcze kulisów jej powstania. Mimo to miałam wrażenie, że historia jest mało płynna, a kolejne morderstwa tak naprawdę nie mają wpływu na dalsze wydarzenia ani głębszego powiązania z fabułą. Zamiast kolejnymi elementami większej układanki, wydawały mi się zupełnie innymi zestawami puzzli w szczelnie zamkniętych opakowaniach, sprzedawanymi razem w promocji dwa(naście) w cenie jednego. Książce brakuje elementu zaskoczenia. Czytelnik po kolei poznaje tożsamości kolejnych członków Wielkiej Czwórki, co sprawia, że na koniec powieści nie pozostaje tak naprawdę nic do odkrycia. Do samego końca czekałam na jakiś niesamowity zwrot akcji, którego nie dostałam.
Avatar użytkownika - Marcik
Marcik
Przeczytane:2015-03-11, Ocena: 5, Przeczytałem, 52 książki 2015,
Kolejny kryminał przeczytany. Tym razem mamy do czynienia aż z czwórką zbrodniarzy, którzy pragną przejąć, któż by się spodziewał, władzę nad światem. Przeciwko nim staje Herkules Poirot wraz ze swoim przyjacielem, kapitanem Hastingsem. Przez całą książkę przestępcy uczestnicząc w różnych wydarzeniach zmieniają tożsamość, a szczególnie tajemniczy czwarty przeciwnik, którego wygląd Poirot chce za wszelką cenę odkryć. Książka pełna zwrotów akcji, zmian tożsamości prawie każdego z bohaterów, która jest jedną wielką rozgrywką, a jej stawką - wolność świata i życie wielu ludzi.
Avatar użytkownika - Elina44
Elina44
Przeczytane:2015-11-30, Ocena: 5, Przeczytałem, 52 książki - 2015 ,
Interesują powieść z Herculesem Poirot. Akcja jest wartka, przestępcy zorganizowani i bardziej niebezpieczni niż zazwyczaj. Herkules zawsze był pewniakiem. Za każdym razem byłam przekonana, że rozwiąże sprawę. Teraz autorka wprowadziła element niepewności. Detektyw jest bardziej aktywny, poszukuje nowych rozwiązań. Na barkach jego przyjaciela Hastingsa też spoczywa większa odpowiedzialność. I przyznaję - dałam się nabrać. Ten kto czytał, wie o co chodzi. Ale fajnie było pośmiać się z samej siebie. Element humorystyczny rozluźnił trochę poważną atmosferę.
Avatar użytkownika - anek7
anek7
Przeczytane:2015-12-30, Ocena: 3, Przeczytałem, 52 książki w 2015 roku,
Światem trzęsie miedzynarodowa organizacja przestępcza określana jako Wielka Czwórka. Numerem Pierwszym jest niezwykle bogaty chiński mandaryn. Numer Drugi to wpływowy amerykański biznesmen. Numer Trzeci to Francuzka - wybitna uczona, rywalka samej Marii Skłodowskiej-Curie. Numer Czwarty... O nim niewiele wiadomo - najprawdopodobniej jest to Anglik o dosyć przeciętnym wyglądzie i niesamowitych zdolnościach aktorskich. Poirot wie o istnieniu tej organizacji, jednak dopiero przypadek sprawia, że zaczyna się zajmować tą sprawą. I wreszcie trafia na godnego siebie przeciwnika, który wciąż jest pół kroku przed nim... Tym razem małe szare komórki nie wystarczą i trzeba się będzie posiłkować podstępem. "Wielka Czwórka" to jedna z pierwszych powieści Agathy Christie - powstała w 1927 roku. Moim zdaniem jest ona dosyć nierówna, początkowo akcja się wlecze niemiłosiernie, a w pewnej chwili nabiera tempa iście piekielnego i pędzi do finału niczym Pendolino: nie ma jednej sprawy tylko kilka, które, siłą rzeczy, traktowane są po łebkach (tym bardziej, że czytelnik od początku ma świadomość, że stoi za tym Wielka Czwórka); Herkules jest wyjątkowo drętwy i nadęty, natomiast jego przyjaciel Hastings... No ten bohater się wyjątkowo w tej powieści nie udał. Piszę "w tej", bowiem Hastings pojawia się w kilku innych książkach Christie i z tym z "Wielkiej Czwórki" łączy go właściwie tylko nazwisko. Hastings to zasadniczo człowiek na wzór holmesowego sympatycznego doktora Watsona, jednak w omawianej książce jest to narwany, nieodpowiedzialny i mało inteligentny (żeby nie powiedzieć "głupi") osobnik. A do tego zupełnie nie potrafi się niczego nauczyć na własnych błędach... Cóż, moim zdaniem w dorobku Agathy jest sporo innych o wiele bardziej udanych powieści.
Avatar użytkownika - Florentynka
Florentynka
Przeczytane:2014-11-29, Ocena: 3, Przeczytałem, 26 książek w 2014 roku,
Bardzo ciekawa i zaskakująca, choć liczyłam na bardziej efektowne zakończenie.
Avatar użytkownika - ejotek
ejotek
Przeczytane:2014-08-31, Ocena: 6, Przeczytałem, 26 książek 2014, Mam,
Mimo przeczytanych tak wielu tytułów autorstwa Agathy Christie, jestem wciąż i nieodmiennie zafascynowana jej twórczością. Jej osoby przedstawiać nie będę, bowiem dotrzeć do informacji jest niezmiernie łatwo. Tak bardzo kryminały pani Agathy przypadły mi do gustu, że staram się zachęcić każdego, kto lubi ten gatunek literatury a nie miał jeszcze szansy sięgnięcia po jakikolwiek tytuł, do czytania. Tym razem mój wybór padł na otrzymany niedawno od Pani_Wu tytuł "Wielka Czwórka". Na samej końcówce urlopu potrzebowałam bowiem krótkiej a dobrej lektury, bo wiedziałam, że dłuższej przeczytać już nie zdołam a po powrocie przecież czeka na mnie cała góra prania... Szkoda, że nie widzieliście mojego balkonu w ten weekend.... Ale do rzeczy. Narratorem książki jest przyjaciel Herculesa Poirota - kapitan Arthur Hastings, który wraca z Argentyny i postanawia odwiedzić swojego dawnego współlokatora. Już na wstępie jest ogromnie zdziwiony, gdyż zastaje Herculesa spakowanego, udaje się on do Rio - choć detektyw nie lubi dalekich podróży to jednak skusiła go sprawa, którą miałby tam rozwikłać. Jednak wydarzenia krzyżują plany Poirota, który pozostaje w kraju a Hastings przez kilka miesięcy nie powróci do swojej żony. Co jest tego przyczyną? Otóż w mieszkaniu Poirota pojawia się niespodziewanie mężczyzna - wymizerowany i brudny, który wygląda na chorego. Powtarza wciąż nazwisko i adres detektywa, pisze na kartce same czwórki aż w rezultacie wygłasza mowę dotyczącą Wielkiej Czwórki. Wynika z niej, że przywódcą przestępczej organizacji jest Chińczyk a członkami Amerykanin, Francuzka oraz Anglik. Grupa ta zamierza przejąć władzę nad światem, doprowadzając do sytuacji, że zwycięży zło. Ich wpływy sięgają naprawdę daleko i głęboko a niewielu wie o ich działaniach. Zresztą, Ci którzy wiedzą, nie do końca wierzą. Czy Herculesowi uda się ustalić ich tożsamość oraz zapobiec nieszczęściu zanim będzie za późno? Zadania nie ułatwia mu Numer Czwarty Wielkiej Czwórki, który jest świetnym aktorem i zna się na charakteryzacji, gdyż pojawia się wielokrotnie wcielając się w zupełnie różne postaci. Jednak dzielny duet Poirot i Hastings postanawiają zjednoczyć siły i pokonać ten przestępczy twór. Pokonując liczne przeszkody, odnajdując kilku zamordowanych, ratując porwanych sami wpadają w tarapaty - zostają wielokrotnie porwani, wyprowadzeni w pole, otrzymują tajemnicze informacje (nie zawsze zresztą prawdziwe), śledzą i są śledzeni, a także zbliżają się niebezpiecznie do granicy życia i śmierci. Autorka nie zawarła w książce jednej tylko sprawy, którą zwykle detektyw rozwiązywał a kilka, każda prowadząca wciąż do Wielkiej Czwórki. Dzięki tak urozmaiconej lekturze czytelnik poznaje świat fizyki i chemii, trucizn, biznesu oraz polityki. Poirot jak zawsze świeci geniuszem i nie grzeszy skromnością a Hastings dzielnie pomaga mu w cieniu. Kto wygra? Hmmm... sami musicie przekonać się jak zakończy się ta książka. Mogę Wam jedynie napisać, że sporo adrenaliny dostarczyła mi opowieść o Wielkiej Czwórce, która kilkukrotnie wychodziła zwycięsko z pojedynków z małym Belgiem. To kolejny oryginalnie stworzony kryminał Christie. Ja jestem stronnicza, więc wiadomo, że ogromnie polecam Wam ten tytuł! Nie można się przy nim nudzić.
Avatar użytkownika - white_swan
white_swan
Przeczytane:2014-06-18, Ocena: 4, Przeczytałem, 52 książki - 2014,
Herkules Poirot ponownie w akcji. Tym razem dzielny Belg nie rozwiązuje zagadki jakiegoś tajemniczego morderstwa, tylko staje przed zadaniem odkrycia tożsamości i rozpracowania członków międzynarodowego gangu znanego jako Wielka Czwórka. Herkulesowi towarzyszy kapitan Hastings - czy razem uda im się powstrzymać przestępców? "Wielka czwórka" nie jest typowym kryminałem, a szkoda. Mimo to książka jest interesująca, gdyż członkowie organizacji są o krok przed Poirotem i gdy już wydaje się, że rozwiązanie sprawy jest blisko, znów się wymykają. Często występują zwroty akcji i to trzyma czytelnika w napięciu. Irytowała mnie natomiast jedna sprawa - dlaczego tyle kryminalnych zagadek wiąże się z przebraniami, zmianą tożsamości i różnego rodzaju kamuflażem? Już po raz któryś z rzędu spotykam się z takim motywem i zaczyna mnie to irytować. Oprócz tego detalu (który mimo wszystko został w pewnym momencie książki ciekawie wykorzystany) oceniam "Wielką czwórkę" na plus.
Murder in Mews
Agatha Christie0
Okładka ksiązki - Murder in Mews

Four Cases Of Hercule Poirot From an aristocrat's sudden demise and a case of apparent suicide, to the ghostly theft of an elegant estate and a love triangle...

Pułapka na myszy
Agatha Christie0
Okładka ksiązki - Pułapka na myszy

Młode małżeństwo, Molly i Giles Davisowie, właśnie otworzyli pensjonat i oczekują pierwszych gości. Potężna śnieżyca, zasypująca drogi, nie jest dobrą...

Top 5 książek
Złodziejka książek