Opis ksiązki

Kup Teraz

Wilcza księżniczka

Ocena ( 5 osób )
4.6
Wydawnictwo: Bukowy Las
Data wydania: 2013-10-11
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 9788363431242
Liczba stron: 272
Dodał/a książkę:elibri
Dodał/a opinię:Simi_48
Recenzja - Wilcza księżniczka
,,Jesteśmy, kim jesteśmy -wyrecytowała. - Nieważne, jak świeci księżyc, nigdy nie będzie słońcem..."

Cudowna opowieść o poznawaniu samego siebie.
Autorka zabiera czytelnika w fascynującą podróż do surowej, niebezpiecznej i pokrytej śniegiem Rosji. Gdzie z dala od cywilizacji jest miejsce rodem z baśni o Królowej Śniegu - wszechogarniająca biel, pokryta lodem tafla jeziora, biały wilk, tylko zrujnowany zamek nie bardzo pasuje do tej bajki. Pojawia się też Wilcza księżniczka, tajemnica wisząca w powietrzu, czarny charakter i przesłanie, którego trudno nie dostrzec podczas lektury. Polecam!
Recenzja
justa21 Linia koment
Przeczytane:2014-01-03, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,

Lodowa kraina

 

Za górami, za lasami, stoi lodowy pałac, skrzący się w słońcu i zachwycający swoim urokiem. To Pałac Zimowy Wołkońskich, zamieszkiwany przez zjawiskowo piękną księżniczkę, zwaną Wilczą Księżniczką… Tak właśnie mogłaby zaczynać się bajka o odległej krainie i magicznym miejscu, pełnym legend i wilków. Jednak prawda o tym miejscu jest nieco inna, zaś historia – tragiczna

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
natasha92 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-11-09, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2013,Mam,
Niektórzy mają wszystko w zasięgu dłoni. Inni nie mają kompletnie nic. Może oprócz jednego – marzeń. Najczęściej to one sprawiają, ze tym osobom chce się żyć. Nieustannie żywią nadzieję, że stanie się cud i koniec końców sen się urzeczywistni... Niestety niektórzy muszą zmierzyć się w tym czasie z wyśmiewaniem, krytykowaniem, określaniem myślenia jako „dziecinne”, bo przecież jak nic nie mają to tak będzie zawsze. A przecież „(…) warto mieć marzenia, doczekać ich spełnienia” jak to śpiewa wokalista zespołu De Su w piosence „Kto wie”.


Sophie Smith od kiedy tylko pamięta marzy o podróży w głąb Rosji, a konkretnie do Petersburga. Nie ma pojęcia skąd to pragnienie się narodziło, jednakże podświadomie czuje jakąś niezwykłą więź z tym krajem. Uwielbia śnieg, mroźne, świeże powietrze oraz oryginalną rosyjską architekturę. Każdego dnia osierocona trzynastolatka modli się, żeby kiedyś jej sen o zimowym kraju się ziścił.

Pewnego dnia pod wpływem niespodziewanej serii wypadków Sophie dowiaduje się, że wraz z jej przyjaciółkami – typową modnisią Delfiną oraz bardzo mądrą Marianną – ma wyruszyć w podróż do Rosji, aby tam promować swój kraj oraz szkołę. Jednak za sprawą wyjątkowo dziwnych okoliczności dziewczyny trafią do rosyjskiej głuszy, a stamtąd wprost do pałacu tajemniczej księżniczki Anny Wołkońskiej...

Po książce „Wilcza księżniczka” autorstwa Cathryn Constable spodziewałam się nietuzinkowego połączenia baśni z przygodą, odkrywaniem własnych więzów rodzinnych oraz prawdziwej, szczerej przyjaźni. Tak, oczywiście otrzymałam to wszystko, jednak nie w takiej formie jakiej oczekiwałam. Poza samą okładką nie czułam zupełnie tej baśniowości mimo tego co sugeruje opis książki z tyłu okładki. Język był jak dla mnie zbyt mało magiczny, nie przenosił mnie całkowicie w piękny świat wyobraźni. „Wilcza księżniczka” jest udaną pozycją dla młodszej młodzieży, ale w przypadku starszych czytelników nie spodziewałabym się zbytnich zachwytów. Tym bardziej, że zakończenie było naprawdę przewidywalne.

Postacie są oryginalne, wyraziste i tu trzeba przyznać autorce spory plus. Osobowość każdego była idealnie wykreowana i opisana. Nie do każdego czuję się sympatię, ale w moim odczuciu to był zamierzony przez autorkę efekt. Ale jednak sami bohaterowie to nie wszystko. Wydaje mi się, że sam pomysł na fabułę jest ciekawy, tylko jego potencjał nie został przez Cathryn Constabe do końca wykorzystany. A szkoda, bo tak cudownej okładce i intrygującym opisie spodziewałam się czegoś o wiele, wiele lepszego i takie mogłoby być – potrzeba było jedynie trochę więcej wysiłku ze strony pisarki. Młodszym czytelnikom może się spodobać, ale jak kiedyś powrócą do tej pozycji mogą czuć się lekko zawiedzeni. Nie jest to jednak pozycja na skalę „Ani z Zielonego Wzgórza”, którą osobiście uwielbiam od małego, a chyba właśnie tego oczekiwałam. ;)
agatrzes plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-11-10, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,
„Wilcza księżniczka” to debiut literacki Cathryn Constable, który bardzo dobrze został przyjęty przez czytelników w Wielkiej Brytanii. Autorka, zanim podjęła decyzję o napisaniu powieści dla młodego czytelnika pracowała jako dziennikarka dla „Vogue” , 'Elle” i „The Sunday Times”


Główną bohaterką książki jest trzynastoletnia, osierocona Sophie, która po śmierci ojca ma problemy z odnalezieniem się w nowej sytuacji i pogodzeniem się ze stratą. Z każdym kolejnym dniem wspomnienia zacierają się, a w snach zaczynają pojawiać się nieznane miejsca, postacie i melodie. Dziewczynę przygarnęła bliska przyjaciółka matki, która pozbywa się „kłopotu” wysyłając ją do szkoły z internatem. Nastolatka bardzo odstaje od rówieśników, ale to nie przeszkadza jej zawierać przyjaźni i marzyć. Jej największym pragnieniem jest wycieczka do Petersburga i za sprawą pewnej kobiety to życzenie spełnia się. Sophie jest pełna optymizmu i nadziei, ale nawet nie przypuszcza jakie niespodzianki szykuje dla niej los.


Autorka zabiera czytelnika w fascynującą podróż do surowej, niebezpiecznej i pokrytej śniegiem Rosji. Gdzie z dala od cywilizacji jest miejsce rodem z baśni o Królowej Śniegu - wszechogarniająca biel, pokryta lodem tafla jeziora, biały wilk, tylko zrujnowany zamek nie bardzo pasuje do tej bajki. Pojawia się też Wilcza księżniczka, tajemnica wisząca w powietrzu, czarny charakter i przesłanie, którego trudno nie dostrzec podczas lektury.


Podobała mi się też kreacja bohaterów. Sophie okazała się zagubioną, naiwną i zbyt ufną dziewczyną, którą łatwo było manipulować. Nie potrafiła wyciągać wniosków z informacji dostarczanych przez oczy i uszy. Biorąc jednak pod uwagę jej wiek i życiową drogę nie dziwi mnie, że zabrakło jej przenikliwości, rozsądku, intuicji i doświadczenia. Do pozostałych postaci też nie mam zastrzeżeń, ponieważ bardzo dobrze sprawdziły się w swoich rolach.


Lekki styl autorki sprawia, że przez książkę można „płynąć”. Plastyczne opisy pobudzają wyobraźnię i nie zawierają niepotrzebnych detali. Konstrukcja fabuły jest przemyślana i czytelnik w odpowiednim momencie dostaje wszystkie niezbędne mu w danej chwili wiadomości. Zabrakło mi trochę samej Rosji, ponieważ pisarka bardzo szybko zabrała mnie na odludzie, trochę po macoszemu traktując ten piękny i ciekawy kraj.


Fabuła książki nie jest skomplikowana i naszpikowana zbędnymi zawiłościami. Autorka dostosowała ją do wieku odbiorcy. Ciekawość czytelnika zostaje rozbudzona od samego początku. Zaczyna się intrygująco, a z każdą kolejną stroną poszczególne elementy układają się w logiczną całość. Nie ma niedomówień, a niezbędne informacje podane są sposób, który nie pozwala ich przeoczyć. Starszym czytelnikom fabuła może wydać się przewidywalna, a zakończenie mało zaskakujące, ale nie można zapominać, że lektura przeznaczona jest dla młodszej młodzieży, która nie zawsze umie czytać między wierszami, bądź wyciągać wnioski z pozoru nieistotnych informacji.


Klimat książki i aura tajemniczości sprawiają, że szybko wciąga odbiorcę do swojego świata. Mnie wystarczyło kilka stron i „przepadłam”. Poczułam się jak w pięknej bajce i przypomniałam sobie smak dzieciństwa. Zabrałam swoją wyobraźnię na fantastyczną przygodę i oderwałam się od rzeczywistości.


„Wilcza księżniczka” to lekka i przyjemna lektura przeznaczona dla nastoletniego czytelnika i myślę, że w tej grupie wiekowej znajdzie najwięcej fanów. Starsi mogą być trochę zawiedzeni, ale czasem warto dla odmiany przypomnieć sobie magię baśni - POLECAM.
Simi_48 plusminus Linia koment
,,Jesteśmy, kim jesteśmy -wyrecytowała. - Nieważne, jak świeci księżyc, nigdy nie będzie słońcem..."

Cudowna opowieść o poznawaniu samego siebie.
Autorka zabiera czytelnika w fascynującą podróż do surowej, niebezpiecznej i pokrytej śniegiem Rosji. Gdzie z dala od cywilizacji jest miejsce rodem z baśni o Królowej Śniegu - wszechogarniająca biel, pokryta lodem tafla jeziora, biały wilk, tylko zrujnowany zamek nie bardzo pasuje do tej bajki. Pojawia się też Wilcza księżniczka, tajemnica wisząca w powietrzu, czarny charakter i przesłanie, którego trudno nie dostrzec podczas lektury. Polecam!
Karmelek3 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-02-13, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Cudowna, wciągająca, przepiękna historia. :)
agatrzes plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-11-10, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,
Klimat książki i aura tajemniczości sprawiają, że szybko wciąga odbiorcę do swojego świata. Mnie wystarczyło kilka stron i ,,przepadłam". Poczułam się jak w pięknej bajce i przypomniałam sobie smak dzieciństwa. Zabrałam swoją wyobraźnię na fantastyczną przygodę i oderwałam się od rzeczywistości.

,,Wilcza księżniczka" to lekka i przyjemna lektura przeznaczona dla nastoletniego czytelnika i myślę, że w tej grupie wiekowej znajdzie najwięcej fanów. Starsi mogą być trochę zawiedzeni, ale czasem warto dla odmiany przypomnieć sobie magię baśni - POLECAM.
szulikmonia plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-11-12, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
,,Wilcza Księżniczka" to debiut literacki Cathryn Constable, która początkowa zajmowała się dziennikarstwem, lecz z czasem odkryła, że chce zostać pisarką dla dzieci. Jej książka świetnie przyjęła się w Wielkiej Brytani i została przetłumaczona na kilka języków.

Główną bohaterką jest trzynastoletnia Sophie, osierocona dziewczyna, która uczy się w prywatnej Szkole dla Młodych Panien w New Bloomsbury. Wspomnienia po ojcu zacierają się z czasem, jednak jej sny są pełne niewyjaśnionych historii. Największym marzeniem bohaterki jest podróż do Petersburga i dziwnym zrządzeniem losu udaje się jej osiągnąć cel. Wraz z przyjaciółkami Marianna i Delfiną gubią się na dworcu i poznają człowieka, który zabiera je do Pałacu Zimowego i Księżniczki Anny Wałkońskiej.

Sophie wraz z przyjaciółkami są młodymi dziewczynami i tak też się zachowują. Ich łatwowierność czasami mnie zaskakiwała, jednak ich wiek po części je usprawiedliwiał. Co do pozostałych postaci mogę powiedzieć, że są wykreowanie w sposób klarowny i oczywisty bez zbędnych udziwnień. W książce łatwo się odnaleźć dzięki prostemu językowi i nieskomplikowanej fabule, co niekoniecznie mi odpowiadało, brakowało mi napięcia i jakieś intrygi, która całkowicie by mnie pochłonęła.

Niewątpliwym atutem jest śnieżna rosyjska sceneria, w której rozgrywa się akcja. Uwielbiam śnieżny krajobraz, stare zamki i bajkowy klimat, który podkreśla przepiękna okładka, która najbardziej spodobała mi się z całej książki.

Po przeczytaniu ,,Wilczej Księżniczki" mam mieszane uczucia. Książka jest infantylna i być może odbieram ją w ten sposób gdyż jestem starsza niż grupa docelowa. Utwór poleciłabym młodym czytelnikom ze względu na łatwość w odbiorze i prosty język. Starsze młodzieży odradzam, gdyż książka niczym was nie zaskoczy.

3/6
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
AMAF12 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Mariita Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gosia45 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
justa21 Linia koment
Przeczytane:2014-01-03, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
glaadys Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów