Opis ksiązki

Kup Teraz

Włoska symfonia

Ocena ( 7 osób )
4.9
Wydawnictwo: Filia
Data wydania: 2015-07-01
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788380750111
Liczba stron: 300
Dodał/a książkę:elibri
Dodał/a opinię:ejotek
Recenzja - Włoska symfonia
"Włoska symfonia" została zaliczona do gatunku literatury erotycznej, jednak jak dla mnie to powieść obyczajowa z nutką delikatnego erotyzmu. Subtelne sceny intymne w ilości idealnie wyważonej sprawiają, że książkę czyta się szybko, przyjemnie i z lekkimi rumieńcami na twarzy podczas wizyty Marianny w pewnym tajemniczym miejscu. Nie znajdziemy w książce wulgaryzmów czy brutalnego seksu. Widać, że autorka potrafi w piękny i finezyjny sposób z ogromną wrażliwością opisać rodzące się między dwójką ludzi uczucie poparte namiętnością, pożądaniem i odkrywaniem potrzeb własnego ciała.
Całości dopełniają urocze pejzaże, smaki i zapachy Włoch, poprzez które prowadzi nas Antonio. Niby to tylko książka. Niby to tylko litery wydrukowane na papierze, ale ja w trakcie czytania naprawdę czułam, że jestem w Italii, słyszę muzykę a tamtejsze zapachy i smaki otaczają mnie zewsząd.

całość recenzji: http://czytelnicza-dusza.blogspot.com/2015/10/agnieszka-walczak-chojecka-woska.html
Recenzja
redaktor Linia koment
Przeczytane:2015-07-27, Na półkach: Przeczytałem,

Włoska symfonia - nowa powieść Agnieszki Walczak-Chojeckiej - nie jest kolejną kopią Pięćdziesięciu twarzy Greya, choć bohaterów obu tych książek łączą pewne podobieństwa. To raczej opowieść o dojrzewaniu - nie tylko erotycznym - pewnej młodej dziewczyny. To powieść zmysłowa, pełna emocji, ale też po prostu wiarygodna.

Marianna Wisłocka to z pozoru kolejne wcielenie typowej bohaterki powieści erotycznych. Młoda, naiwna, niewinna flecistka, która pragnie skomponować własną symfonię. Nie wie jednak, że aby tworzyć, trzeba być człowiekiem w pełni już ukształtowanym, dojr

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
beasia32 plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-04-12, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,
Długo czekałam na to by przeczytać tą książkę, po jej przeczytaniu trochę się zawiodłam.
Młoda flecistka Marianna dostaje propozycje wyjazdu do Włoch na serie koncertów ze znanym dyrygentem Antonio Balamonte. Ucieka z kraju bez wiedzy rodziców, gdyż jej ojczym jest bardzo surowy i wie, że nie wyraziłby zgody na jej wyjazd. Maestro proponuje udzielenie jej lekcji słuchu, węchu, smaku, dotyku by mogła napisać własną symfonię.
Marianna zakochuje się w swym nauczycielu. Jej chłopak z którym jest związana od kilku lat postanawia zostać księdzem. W czasie jej pobytu we Włoszech matka dziewczyny decyduje się odejść od męża do swojego szefa Andrzeja, mąż dowiedziawszy się o tym zamyka ją w szpitalu psychiatrycznym. Antonio pomaga jej matce w uzyskaniu rozwodu. Okazuje się, że Antonio również ją kocha.
Historia i żyli długo i szczęśliwie
ejotek plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-10-06, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,Mam,
"Włoska symfonia" została zaliczona do gatunku literatury erotycznej, jednak jak dla mnie to powieść obyczajowa z nutką delikatnego erotyzmu. Subtelne sceny intymne w ilości idealnie wyważonej sprawiają, że książkę czyta się szybko, przyjemnie i z lekkimi rumieńcami na twarzy podczas wizyty Marianny w pewnym tajemniczym miejscu. Nie znajdziemy w książce wulgaryzmów czy brutalnego seksu. Widać, że autorka potrafi w piękny i finezyjny sposób z ogromną wrażliwością opisać rodzące się między dwójką ludzi uczucie poparte namiętnością, pożądaniem i odkrywaniem potrzeb własnego ciała.
Całości dopełniają urocze pejzaże, smaki i zapachy Włoch, poprzez które prowadzi nas Antonio. Niby to tylko książka. Niby to tylko litery wydrukowane na papierze, ale ja w trakcie czytania naprawdę czułam, że jestem w Italii, słyszę muzykę a tamtejsze zapachy i smaki otaczają mnie zewsząd.

całość recenzji: http://czytelnicza-dusza.blogspot.com/2015/10/agnieszka-walczak-chojecka-woska.html
awiola plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-09-11, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,Mam,
"Znakomicie, wszystko się zgadza, pierwszy temat był utrzymany w dynamice piano, ale teraz wchodzą werble, a puzony i trąbki łączą się w jedność, symfonia nabiera mocy (...)".


Aby stworzyć coś oryginalnego - ponadczasowe dzieło, które nawet po naszej śmierci będzie nadal istniało dla potomnych, artysta musi być otwarty. Otwarty na różnorakie, nowe doznania, gdzie zmysły rozwinięte do wszelkich, możliwych granic, otwierają wrota do innego świata. Przekonała się o tym bohaterka najnowszej powieści Agnieszki Walczak-Chojeckiej - autorki, która do tej pory nie miała nic wspólnego z nurtem literatury erotycznej. Za sprawą "Włoskiej symfonii" właśnie się to zmieniło.

Agnieszka Walczak-Chojecka posiada bardzo bogaty życiorys. Swoją przygodę z literaturą rozpoczęła już w wieku pięciu lat, publikowała swoje wiersze w "Poezji" i "Nowym wyrazie", pisała również słowa piosenek m. in. dla Piotra Rubika. Autorka zagrała jedną z głównych ról w filmie "Grzechy dzieciństwa", a także zajmowała się tłumaczeniami, przekładami słuchowisk, współpracą z radiem czy działalnością biznesową. W 2012 roku porzuciła pracę w korporacji, dzięki czemu powstała jej debiutancka powieść pt. "Dziewczyna z Ajutthai. Niezbyt grzeczna historia". Autorka kocha podróże, jest szczęśliwą żona i matką.

Niezwykle utalentowana i nieco nieśmiała flecistka, Marianna Wisłocka pragnie skomponować własną symfonię. Bohaterka jest studentką Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie i podczas sesji egzaminacyjnej dostaje od swojej akademickiej nauczycielki propozycję wyjazdu do Włoch, aby tam w Neapolu dołączyć do orkiestry symfonicznej sławnego kompozytora Antonia Balamonte. Marianna pod czujnym okiem wielkiego mistrza, poznaje prawdziwy wymiar swoich uśpionych dotychczas zmysłów, także w erotycznym kontekście.

Słowo "erotyzm" w ciągu ostatnich kilku lat większości czytelników kojarzy się z trylogią E. L. James oraz z wszelkimi, innymi erotykami, jakie powstają z dość dużą częstotliwością. Erotyzm charakteryzujący się dosadnymi opisami uniesień miłosnych z większą, bądź mniejszą szczyptą pikanterii. Agnieszka Walczak-Chojecka jednak pomimo zakwalifikowania jej powieści do nurtu literatury erotycznej, obrała własną drogę, dzięki czemu uniknęła dosadnych opisów, zastępując je delikatnymi wstawkami, pozbawionymi wulgarności. Od kiedy tylko przeczytałam w zapowiedziach, że "Włoska symfonia" będzie erotykiem, zastanawiałam się, jaki kierunek obierze autorka. I trzeba przyznać, że więcej w tej książce wątku obyczajowego, a delikatny erotyzm jedynie dodaje jej smaku, niczym pieprz i sól do każdej potrawy. Jeśli jednak lubicie, gdy ten konkretny typ prozy naładowany jest erotyzmem, który aż wyziera z każdej strony, możecie poczuć rozczarowanie, bowiem w przypadku tego dzieła erotyka jest widoczna, ale nie stanowi ona głównej części książki. Jest nią bowiem coś zupełnie innego.

To muzyka, którą - jeśli dobrze się wsłuchamy - można usłyszeć wszędzie - na ulicy, w domu, w zwykłej, wieczornej ciszy. Całe nasze życie to muzyka. Agnieszka Walczak-Chojecka utożsamia także melodyjne dźwięki z wszelkimi uczuciami, jakie rozpalają nasze zmysły. Z miłością i pragnieniami, jakie często drzemią w nas uśpione, czekając na swoje przebudzenie. Symfonia, jaką pragnie stworzyć główna bohaterka staje się widocznym symbolem uwolnienia własnych pragnień, odkrywania swojego wnętrza i przekraczania niewidzialnych granic, jakie często sami sobie narzucamy. I jeśli tylko wyzwolimy się z tych okowów własnego umysłu, tak potrzebne zmiany w końcu nadejdą - to widoczne przesłanie tej powieści.

"Włoska symfonia" nie zaskoczyła mnie nieprzewidywalną fabułą. Nieco mało realistyczne było również przypadkowe spotkanie Marianny z Antonio, które zapoczątkowało proces pięciu kroków pobudzania jej zmysłów. Na te aspekty fabularne przymykam jednak oko, gdyż sięgając po tego typu książkę, nie spodziewam się arcydzieła lecz powieści, która zapewni mi chwilę rozrywki. A to z pewnością autorce się udało, bowiem byłam bardzo ciekawa metamorfozy dość nudnej flecistki w kobietę, zdającą sobie sprawę z własnej zmysłowości.

Najnowsza książka Agnieszki Walczak-Chojeckiej pobudziła moje zmysły oraz zaskoczyła rozbudowaną warstwą muzyczną, ukazującą dość rozległą wiedzę autorki w tej materii. Jeśli lubicie powieści obyczajowe z nutką erotyzmu i romansu z pewnością "Włoska symfonia" powinna zagościć na Waszych półkach.
bambi12 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-08-12, Na półkach: Przeczytałem,Mam,

Powyższa książka w przeważającej mierze jest powieścią obyczajową. Może pokusiłabym się także o stwierdzenie, że "Włoska symfonia" została zabarwiona lekko elementami bardziej pikantnego romansu. Jednak do erotyku to jej dość daleko. Szczególnie, że fabuła bardziej skupia się na opisie codziennych relacji międzyludzkich niż na sferze erotycznej. Muszę przyznać, że oczekiwałam czegoś zgoła innego, skoro na tylnej okładce widnieje napis "tylko dla dorosłych". A otrzymałam nie całkiem to co się zapowiadało. Zatem o czym jest ta książka?


Miło mi było powrócić wraz z bohaterami tej książki do słonecznych Włoch. Wspomniane tu tereny wprost idealnie nadają się jako tło do gorącego romansu. Atmosferę autorka urozmaiciła dodaniem elementów muzycznych. Tak. Przyznaję, że jestem miłośniczką muzyki klasycznej. Wątek powolnego rozbudzania zmysłów głównej bohaterki także wydał mi się ciekawy. Jednak na tym koniec zachwytów. Teraz nadszedł moment krytyki. Ci, co czytali "Pięćdziesiąt twarzy Greya" zauważą tu elementy podobne (na przykład idea zasad w Willi Kobiecych Uciech i konieczność podpisania się pod nią). Widać, że książka autorstwa E L James mocno zapadła w pamięć Agnieszce Walczak-Chojeckiej. Oprócz tego mocno zdziwiło mnie słownictwo, jakiego autorka użyła tu do określania narządów płciowych. Fragmenty "objęła wargami ustnik jego fletu", "partnerka ujęła w palce mocny korzeń chłopaka i zasadziła go w sobie niczym w żyznej glebie", "miała pełną kontrolę nad prędkością wkręcania korzenia w dziurkę" nie wprawiały mnie w stan podniecenia. Przyznam się, że mnie wręcz śmieszyły. I muszę jeszcze wspomnieć o kreacji głównej bohaterki, która wydała mi się nieco nierealna. Kobieta 23-letnia, żyjąca w XXI wieku, cnotliwa, czerwieniąca się na samą myśl o założeniu bikini czy rozmowie na temat seksu, określona bardzo trafnie przez inne bohaterki tej książki jako "dziwna", nieobeznana z nowymi technologiami (jej reakcję w kontekście zetknięcia się z iPhonem można by nazwać "bezcenną"). Dla mnie to postać niestety nierzeczywista.


Książkę czytało mi się różnie. Zależy które fragmenty. Gdy natrafiałam na te "erotyczne" to miałam dodatkowy ubaw. Przyznam, że nie spotkałam jeszcze nigdzie tego typu porównań narządów płciowych. Niektóre dłuższe opisy przemyśleń czy marzeń sennych / na jawie głównej bohaterki trochę mi się ciągnęły. Naiwność jaka cechowała tę postać wydawała się nie mieć granic. Można by ją podsumować stwierdzeniem "bardzo bym chciała, ale się wstydzę". Dziwnie wyglądały także przypisy. Szczególnie ten wyjaśniający młodzieżowy slang. Jednak skoro to książka kierowana do dorosłych to nie rozumiem po co autorka użyła słów potencjalnie niezrozumiałych dla jej przyszłego odbiorcy (chociaż słowo "zonk" nie jest mi obce mimo że mam 36 lat). Użycia określenia "gate" na określenie bramki na lotnisku i późniejsze wyjaśnianie w przypisie co to obcobrzmiące słowo oznacza także można było uniknąć stosując w tekście od razu określenie polskie. Podsumowując. Może gdybym była młodsza i mniej doświadczona to może odnalazłabym w tej książce więcej przykuwających uwagę fragmentów. A może gdyby usunięto z niej elementy "erotyczne" to byłoby lepiej...

dzagulka plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-07-19, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Zmysłowa, energetyczna, inspirująca. Świetna!!
cyrysia plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-06-23, Na półkach: Przeczytałem,52 książki w 2015 roku,

Mówi się, że miłość i muzykę trzeba czuć całym sobą, a później oddać ją przez emocje. Wtedy i tylko wtedy można dostrzec prawdę…

  Marianna Wisłocka jest studentką trzeciego roku Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie. Ma niebywały talent do gry na flecie. Od dawna marzy, aby stworzyć taki utwór, dzięki któremu cały muzyczny świat oszaleje. Pewnego dnia zupełnie niespodziewanie Marianna otrzymuje propozycję wyjazdu do Włoch, by zagrać w Balamonte’s Orchestra pod batutą słynnego Antonia Balamontego, jednego z najznakomitszych kompozytorów i dyrygentów dwudziestego pierwszego wieku. Przystojny i nieco ekscentryczny maestro od pierwszych chwili budzi w nieśmiałej flecistce fascynację i podziw. Dlatego bez sprzeciwu zgadza się wziąć udział w jego oryginalnym szkoleniu, dzięki któremu rozbudzi swoje zmysły, przesunie granice i uwolni twórcze ambicje. Co z tego dalej wyniknie? Jakie będą konsekwencje tej nietypowej lekcji?
 

  ''Włoska symfonia’’ to trzecia po ''Dziewczynie z Ajutthai'' i ''Gdy zakwitną poziomki'', powieść w dorobku Agnieszki Walczak – Chojeckiej. Debiutancka proza autorki średnio mi się podobała, kolejna pozycja była o niebo lepsza. A jak jest tym razem? Mogę napisać w skrócie - rewelacja, bez zarzutu. Dostałam do ręki fascynujący, współczesny romans z nutką romantyzmu i erotyki. Bardzo ciekawe połączenie i co najważniejsze, znakomicie zaprezentowane. Mamy młodą, niewinną studentkę muzykologii, która dostaje szansę uczenia się od najlepszych. Pod batutą Antonia godzi się na pięć kroków wtajemniczenia.''... jeśli się oddasz w moje ręce, to gwarantuję, że odkryjesz swoje zmysły na nowo, każdy z nich: zmysł węchu, słuchu, wzroku, smaku i dotyku. – Pogładził ją wierzchem dłoni po twarzy. (…) - Muszę cię jednak ostrzec – kontynuował. – Jeśli się zgodzisz, to nie będzie już odwrotu. Ze ścieżki zmysłowego dojrzewania nie można zejść w pół drogi, bo to tak, jakby się chciało ugasić lont, który już się tli. Chcę ci dać wszystko, albo nic''.


  Autorka stworzyła piękną i porywającą historię wymykającą się schematom. Jest w niej jakiś nieuchwytny i trudny do zdefiniowania czar, który wabi i przyciąga. Początkowo byłam przekonana, że czekają mnie tylko sceny pełne seksu i nic więcej. Jakże wielkie było moje zdziwienie, kiedy to okazało się, że fabuła w dużej mierze skupia się na poszukiwaniu  miłości, tęsknocie za nieznanym i odkrywaniu muzyki poprzez chłonięcie jej wszystkimi zmysłami. Nie zdawałam sobie sprawy z tego, że materia dźwiękowa jest dosłownie wszędzie: w zgiełku, które słyszymy się na ulicy, w kołysaniu drzew, w smaku potraw lub w pieszczotach kochanków. Wystarczy tylko zamknąć oczy i dokładnie wsłuchać się w jej rytm. Coś niesamowitego! 

  Książkę czyta się z niesłabnącym zainteresowaniem. Duża w tym zasługa bohaterów, którzy są bardzo ciekawie wykreowani. Każdy z nich jest inny i wnosi coś nowego, swojego, czyniąc tym samym lekturę fascynującą. Pierwsze skrzypce gra oczywiście Marianna. Dziewczyna została wychowana w domu, gdzie panowały surowe zasady. Matka była wiecznie zapracowana, a ojczym - wojskowy o porywczym usposobieniu, miał manię kontrolowania wszystkich i wszystkiego. Dlatego swoje kobiece pragnienia Marianna zastępowała grą na flecie i słuchaniem symfonii. Jednak gdy poznaje cenionego artystę Balamontego, zaczyna odkrywać świat, o jakim nigdy nawet nie śniła.''Maestro był dla niej kwintesencją męskości ale też i muzyki, wyrafinowania gestów i dźwięków. Był dla niej tajemnicą, jak skarb piratów ukryty na nieznanym lądzie. Kusił ją, pociągał i jednocześnie niepokoił. Bała się wyboistej drogi, która do niego wiodła, pełnej zasadzek i mroku, ale wciąż chciała nią stąpać''.


  Ale jak długo można żyć pełną piersią nie ponosząc za to potem odpowiedzialności? Tego musicie dowiedzieć się sami.

  Inne pomniejsze postacie także zasługują na uwagę np. profesor Krystyna z bogatą przeszłością i atrakcyjną osobowością lub Maciek – chłopak Marianny, wyznawca wielce surowych i staromodnych zasad. Jedynie zabrakło mi rodziców naszej bohaterki oraz trochę samego Antonia, który w moim mniemaniu znajdował się jakby w tle. Dopiero pod koniec powieści znacznie się uaktywnił.


  Pisarka ma bardzo dobry warsztat: pisze lekko, barwnie, sugestywnie, z typowym dla siebie wdziękiem. Najbardziej urzekły mnie opisy krajobrazów Włoch. Oczyma wyobraźni widziałam modre zatoczki, rezydencje dawnych monarchów, góry schodzące do morza, ozdobne fasady kościołów i miasta zaprzeczające istnieniu grawitacji. Niepowtarzalna i niezwykle bogata mieszanka doznań wizualnych. Nie brak też namiętnych scen erotycznych. Są jednak podane w tak subtelnej formie iż wcale nie gorszą. Zakończenie cudownie wieńczy całe dzieło. Aż żal było kończyć czytać.


  Podsumowując. Zachwycająca powieść pełna muzyki, bajkowych krajobrazów i aromatycznych zapachów. Opowiada o przekraczaniu własnych granic, i tych intymnych, i tych twórczych. Pobudza wyobraźnię, rozpala zmysły i angażuje emocjonalnie. Gwarantuję, że Wy też się w niej zatracicie.

cyrysia plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-06-23, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki w 2015 roku,
Zachwycająca powieść pełna muzyki, bajkowych krajobrazów i aromatycznych zapachów. Opowiada o przekraczaniu własnych granic, i tych intymnych, i tych twórczych. Pobudza wyobraźnię, rozpala zmysły i angażuje emocjonalnie. Gwarantuję, że Wy też się w niej zatracicie.
elzbietakat Linia koment
Przeczytane:2016-09-02, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Sumire Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
chemasia Linia koment
Przeczytane:2015-08-09, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Sadu Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Włoska symfonia Księgarenka przy ulicy Wiśniowej
praca zbiorowa
Okładka - Włoska symfonia Francuski piesek
Marta Obuch
Okładka - Włoska symfonia Oblivion
Jennifer L. Armentrout
Okładka - Włoska symfonia Słodkich snów
Rachel Abbott
Okładka - Włoska symfonia Dziecko znikąd
Rachel Abbott
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów