Opis ksiązki

Kup Teraz

Wybory

Ocena ( 14 osób )
4.8
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Data wydania: 2014-01-22
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 978-83-10-12494-4
Liczba stron: 336
Dodał/a książkę:czytam
Dodał/a opinię:wordila
Recenzja - Wybory
Z książkami amerykańskich autorów mam pewien problem - albo są tak miałkie opowiadając o karierze singielki w wielkim mieście martwiącej się nieudaną randką, albo prezentują wysoki poziom. Rzadko spotkałam się z czymś pomiędzy. Ta jest właśnie taka choć bliżej jej jednak do drugiej kategorii. Nie jest, to arcydzieło, ale też nie można się wstydzić jej napisania.
Opowiada o młodej dziewczynie, która jest ambitna i pragnie odmienić swoje życie. Niestety, jej matka jest prostytutką, a poza tym, nie jest po prostu dobrą matką. Obwinia podświadomie córkę, o to jak potoczyło się jej życie. Dziewczyna lubi się uczyć i czytać. Pracuje w księgarni. Jest lubiana przez ludzi choć jej pochodzenie stanowi dla wielu problem. Dorabia też w domu uciech jako sprzątaczka, tam gdzie pracuje jej matka. Urodziła się po prostu w złym miejscu i czasie. Książka pokazuje jak trudno jest się odciąć od swoich korzeni. Zaprzyjaźniłam się z wieloma bohaterami, zresztą kreślenie postaci, ich osobowości jest dużą zaletą pisarki. Najbardziej zaskoczył mnie jednak tytuł książki. Przekonana byłam, że ukaże jak sami podejmujemy wybory. Prawda jest jednak taka, że cała historia w niej zawarta jednoznacznie wskazała, że naszym życiem rządzi tak naprawdę przypadek. Dopiero on odmienił życie bohaterki i pomógł zrealizować marzenia.
Recenzja
juliaorzech Linia koment
Przeczytane:2014-03-07, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2014,Posiadam,
Wybrać. Czasownik. Dokonać wyboru spośród różnych możliwości.     Nowy Orlean, Dzielnica Francuska, lata pięćdzie
justa21 Linia koment
Przeczytane:2014-03-16, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,

Sztuka dokonywania wyboru

 

Czy bohaterem historii mojego życia będę ja sam, czy też rola ta przypadnie w udziale komuś innemu? Ten cytat z Davida Copperfielda stanowi doskonały wstęp do rozważań nad naszym życiem. Czy nasz los jest zapisany w gwiazdach, czy też mamy wpływ na nasze życie? Czy niezależnie od naszych posunięć, od obranej ścieżki, znajdziemy się dokładnie tam, gdzie przeznaczenie miało kaprys nas umieścić, czy też każda decyzja przybliża nas bądź oddala od wybranego celu – naszego celu

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
helena610 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-01-02, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki (2015),
Ciekawie napisana historia dotycząca tego jak na nasze życie wpływają nasze wybory. A także tego, że zawsze można coś zmienić i ze warto walczyć o własne marzenia, a dobrzy przyjaciele to prawdziwy skarb i wsparcie.
izabela81 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-08-19, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2014,
Długo wypatrywałam tej książki w bibliotece, ale w końcu udało się! To książka głównie o przyjaźni, honorze i miłości. Dużym atutem powieści są bohaterowie - ciekawi, wyraziści, posiadający zarówno wady jak i zalety. Wątek prostytucji został bardzo dobrze nakreślony. Przesłaniem powieści jest to, że to właśnie wybory kształtują nasze losy i wpływają na koleje naszego życia. Czasem jeden wybór może zadecydować o naszym życiu! Zaś wątek kryminalny jest dodatkowym smaczkiem. Książka zawiera wiele życiowych mądrości i rad, którymi warto się w życiu kierować. Stwarza granicę między dobrem a złem. Znajdziemy wiele tajemnic, kłamstw i intryg. Tło historyczne zostało bardzo dobrze nakreślone.

Książka wywołała we mnie skrajne emocje - od zachwytu po obrzydzenie, od strachu po radość, od smutku po humor. Niezwykle klimatyczna i mądra powieść, polecam!
agnik66 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-09-30, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,
Są takie książki, które czarują czytelnika swoją okładką. I tak właśnie było w tym przypadku. Tak, tak, wiem, że nie ocenia się książek po okładce, więc przejdę już do właściwej części.

Josie ma 17 lat i jest córką prostytutki. Jej matka pracuje dla burdelmamy Willie Woodley. Josie jest niezwykle samodzielna; pracuje w księgarni od nastoletnich lat, a jej zapłatą jest możliwość mieszkania w maleńkim pokoiku nad lokalem, pomaga też sprzątać w burdelu. Dziewczyna marzy o tym, by wyrwać się z tego świata, ale czy jej się to uda?

Mam z tą książką mały problem, bo sama nie wiem, jak ją ocenić. Z jednej strony jest to lektura z przesłaniem, można z niej wynieść jakieś wartości, ale sama historia była przeze mnie różnie odbierana. Akcja płynie bardzo powoli, a przez to nie czułam napięcia i nie wciągnęłam się w nią na tyle, by nie móc się oderwać. Szczególnie mozolny jest początek. Obecny tutaj wątek kryminalny jest tak słabo rozwinięty, że powieść nazwałabym tylko obyczajową. Dlaczego zostało to potraktowane aż tak po macoszemu? Szkoda, wielka szkoda.

Bardzo podobała mi się postać głównej bohaterki. Josie ma bardzo ciężkie życie, już w dzieciństwie była skazana właściwie tylko na siebie. Chce w końcu zacząć normalnie żyć, pójść na prestiżowe studia. Josie pracuje w księgarni, zarabiając na własne utrzymanie. Jest ambitna i mądra, ale czy uda jej się zacząć nowe życie?

Uważam, że książka jest dobra. Chociaż czasami się przy niej nudziłam i spokojnie mogłam odłożyć ją na półkę i zając się innymi sprawami, to doceniam ją za jej problematykę. Poruszono tutaj kwestię prostytucji, pokazano też, że każdy z nas ma jakieś wybory, które różnie na nasze życie wpływają. Ale warto pamiętać, że to my swoim życiem kierujemy. "Wybory" to także opowieść o miłości, przyjaźni, wolności i trudnym dzieciństwie. Czy warto się z nią zapoznać? Decyzję pozostawiam Wam.

kingaczyta.blogspot.com
Sheti plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-07-08, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Czytam regularnie w 2014 roku,Mam,
To nasze własne wybory decydują o tym, jak wygląda nasze życie...

Josie Moraine jest córką prostytutki i nie ukrywajmy - nie jest dumna ze swojego pochodzenia. Ugrzęzła w Nowym Orleanie, który mimo że piękny, to jednak pełen fałszu, obłudy, kłamstw i przestępstw. Jak na swój młody wiek, Josie jest dziewczyną zaradną i ambitną. Potajemnie obmyśla plan, który umożliwi jej opuszczenie Nowego Orleanu, pozostawienie przeszłości daleko w tyle i rozpoczęcie nowego życia. Niestety nie jest to takie proste i będzie wymagało wielu wyrzeczeń i podjęcia trudnych, nie raz łamiących serce decyzji. Na szczęście Josie nie jest sama - ma przyjaciół, na których może liczyć oraz pomoc Willie Woodley - burdelmamy, która docenia ją bardziej niż rodzona matka.

Wiecie co? Tak na dobrą sprawę, nie mam pojęcia, co skusiło mnie do przeczytania tej książki. Autorka zupełnie mi nieznana, a jakby tego było mało - powieść obyczajowa, która jest praktycznie obcym mi gatunkiem. Ale ta historia wydała mi się po prostu ciekawa... opis wskazywał na opowieść, która w pewnym stopniu mogłaby przypaść mi do gustu. Oczywiście podchodziłam do tej pozycji z pewną rezerwą, ale już od pierwszych stron zaczęła ona zanikać, bowiem ,,Wybory" to naprawdę świetna lektura.

Narratorem historii jest nikt inny jak sama Josie Moraine. To dzięki temu poznajemy jej myśli oraz emocje, a także łatwiej jest nam zrozumieć, co kieruje tą nieletnią dziewczyną w podejmowaniu takich, a nie innych decyzji. Trzeba przyznać, że jej życie nie jest usłane różami, jednak Josie nie jest typem człowieka, który się łatwo poddaje. Umie walczyć o swoje, widać w niej odrobinę ostrego charakterku, ale również wiele innych cech, które stopniowo wychodzą na jaw. Właściwie to nawet nieco się z nią zżyłam i szczerze trzymałam za nią kciuki - chciałam, aby wszystko poszło po jej myśli, bo naprawdę miała piękne plany na przyszłość. W chwilach załamania chciałam ją pocieszyć, ale z drugiej strony nie raz z moich ust padły słowa ,,No nie! Chyba ktoś sobie kpi, to nie może tak wyglądać!".

Zdecydowanie jest to życiowa opowieść o podejmowaniu decyzji, honorze, przyjaźni i miłości. Relacje pomiędzy Josie a jej przyjaciółmi są szczerze, czyste i piękne - tylko pozazdrościć. Niestety, głównej bohaterce zdarza się chwilami kierować egoizmem, a potem walczyć z wyrzutami sumienia. Jednak nie jest ona bezduszną istotą i widzi błędy, które popełniła. W miarę szybko próbuje je również naprawić. Autorka w umiejętny sposób poprowadziła bieg wydarzeń, gdzie smutek przeplata się z radością, łzy ze śmiechem, problemy z marzeniami. To naprawdę niesamowite jak w jednej chwili Twój świat może stanąć na głowie... a Josie doskonale o tym wie.

Na kartach powieści autorka nakreśliła wiele innych osobistości, które wzbudzają w czytelniku wiele skrajnych emocji. Znakomitą postacią jest Willie - na pierwszy rzut oka harda i szorstka, ale widać, że gdzieś w głębi siebie jest ciepłą i serdeczną osobą. To właśnie ona dba o Josie i stara się ją ochraniać, czego nie można powiedzieć o jej rodzonej matce. Szczerze? Nikomu nie życzę takiej matki. W ogóle nie interesuje się losami córki, a jeżeli już, to tylko wtedy, gdy widzi w tym własny interes. Zadufana, naiwna i zapatrzona w siebie istota, która potrafi wykorzystać każdego - nawet własne dziecko. Przyjaznymi postaciami są natomiast Patrick i Jesse.. zwłaszcza Jesse. Chłopak o naturze łobuziaka, ale potrafiący znaleźć odpowiednią granicę. Chłopak, który z łatwością kradnie dziewczynom serca.

,,Wybory" to napisana przyjemnym językiem i wzbudzająca wiele emocji powieść, która poruszyła mnie bardziej, niż mogłabym przypuszczać. Zawiera w sobie życiowe mądrości i z jej wnętrza płynie wiele rad, którymi warto się w życiu kierować. Stwarza granicę między ,,dobrem i złem", ukazuje prawdziwą naturę człowieka, a dodatkowo porywa czytelnika i sprawia, że całkowicie przenosi się ona do roku 1950 i przeżywa wraz z Josie wzloty i upadki. Nie sądziłam, że znajdzie się powieść obyczajowa, która w tak dużej mierze mi się spodoba. Zdecydowanie polecam i wystawiam ocenę 8/10.
JoannaR plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-02-11, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Przeczytałam z prawdziwą przyjemnością i niecierpliwie czekam na kolejną książkę Ruty Sepetys.
Powieść ma wiele zalet, dla których warto po nią sięgnąć. Po pierwsze, dzięki ciekawie zbudowanemu tłu urzekł mnie jej klimat. Nowy Orlean sprawia wrażenie miejsca niebezpiecznego, wielokulturowego, o specyficznym charakterze społecznym i etnicznym; tak właśnie go sobie wyobrażałam. Po drugie, bardzo spodobał mi się portret Willie, która nie jest wprawdzie główną bohaterką, ale bez niej ta historia nie miałaby tak wyrazistego charakteru. Po trzecie, fabuła jest interesująca, pełna zwrotów akcji, tajemnic. To dzięki nim czytelnik trzymany jest w napięciu do końca.
,,Wybory" czyta się szybko, od książki trudno się oderwać. Z czystym sumieniem mogę ją polecić - to rozrywka na bardzo dobrym poziomie.
plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 6, Na półkach: 52 książki 2014 rok,Mam,
Moja matka jest prostytutką. Ale nie taką ordynarną flądrą, co szlifuje bruki. Właściwie jest całkiem ładna, umie się wysławiać i dobrze się ubiera. Ale sypia z mężczyznami za pieniądze i prezenty, tak więc według słownikowej definicji jest prostytutką[1].

Tak, Josie, bohaterka nowej powieści Ruty Sepetys pt. ,,Wybory", nie ma łatwego życia. Nie dość, że jej matka uprawia najstarszy zawód świata po to, by móc połechtać otrzymywanymi dobrami materialnymi swoje próżne ego, to o swoim ojcu nic nie wie - nigdy go nie poznała. Gdy tylko skończyła jedenaście lat sama zamieszkała w pokoju nad księgarnią, w której obecnie pracuje. Dla matki Jo, fakt jej wyprowadzki to duża ulga, bo nie musi już zajmować się tym ,,czymś", co zniszczyło jej narzędzie pracy, czyli ciało, ale jednocześnie nie ma już na kim się wyżywać i okładać parasolką w chwilach złości.

W czasie nieobecności matki, piecze nad losem Josie przejmowała Willie - zaawansowana wiekowo, ale nadal dziarska i ostra burdelmama. Z wdzięczności, ale też z sentymentu do starszej pani, Josie przychodzi do agencji z rana, by posprzątać pozostałości po klientach z ostatniej nocy i zaparzyć ,,szefowej" kawę tak dobrze, jak tylko ona potrafi to zrobić.

Jedyną osłodą tego smutnego z pozoru życia prawie pełnoletniej już panny jest praca w księgarni, kontakt z literaturą (Josie zawstydziłaby niejednego recenzenta - czyta około sto pięćdziesiąt książek rocznie!) i obecność syna właściciela przybytku - Patricka. Z nikim innym tak dobrze się nie czuje i z nikim tyle jej nie łączy. Gdy ktoś wchodzi do sklepu, po wyglądzie i zachowaniu klienta obstawiają, z jakiego gatunku książkę wybierze, dając sobie umówione znaki - kładąc palce w odpowiedni sposób na ladzie. Cóż to za piękna przyjaźń!

Jednak na tym świat Josie się nie kończy. Pewnego dnia ktoś uświadamia jej, że może wiele osiągnąć, jeśli tylko zechce, że jej marzenia o studiowaniu na prestiżowej uczelni to nie są tylko mrzonki. Co prawda nauka kosztuje majątek i wymaga odpowiednich rekomendacji wysoko postawionych ludzi, ale od czego ma się głowę na karku? Głowę skrywającą umysł nader inteligentny, któremu nie brak przebiegłości, czasem bezczelności, uporu i sprytu. Gdy wszystko powoli zmierza w obranym przez Josie kierunku, nagle Dzielnicę Francuską (Nowy Orlean) obiega zatrważająca wieść o śmierci pewnego turysty, którego drogi zegarek oraz inne poszlaki wiodą detektywa zajmującego się tajemniczym zgonem właśnie do Jo...

I tak to spokojne życie naszej bohaterki przemienia się w pasmo kłamstw, oszustw i intryg. Ha! Nawet szantaż się znajdzie! Jednak Josie to dziewczyna, która nie da sobie w kaszę dmuchać - ma swój charakterek i zrobi wiele, by wybrnąć z trudnej sytuacji, w której się znalazła. Dlatego, spędzając czas z nową powieścią Sepetys, nie ma mowy o nudzie! Tempo akcji zbliżone jest do poziomu innych powieści osadzonych na początku lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku, podobnie jak styl - dość charakterystyczny, stonowany i z ciekawie ukazanym tłem tego okresu (choć niemal bez politycznych akcentów).

Dwa ogromne plusy tej powieści, które szybko rzuciły mi się w oczy, to po pierwsze barwny i bogaty stylistycznie język, pełen metafor, porównań czy ironii, a po drugie świetnie skonstruowane, wyróżniające się postaci. Sama Josie nie jest grzeczna panienką, która pod naporem trudnego dzieciństwa zamyka się w sobie i godzi na wszystko, przeciwnie, jest na swój sposób dziarska i potrafi walczyć o swoje. Willie - starsza wiekiem burdelmama - mistrzostwo samo w sobie! Jak ona rządzi, jak trzyma krótko swoje pracownice!

- Myślisz, że siedzisz sobie pod gruszą? Ja tu sprzedaję seks![2]

Ta postać aż prosi się o przeniesienie na ekran kinowy. Kolejne pochwały należą się Sepetys za matkę Jo, czyli Louise - tak irytującej, okropnej i ohydnej pod względem charakteru baby (bo nazwanie jej kobietą byłoby w pełni niezasłużoną pieszczotliwością) dawno nie miałam okazji poznać.

Dla niektórych wątek kryminalny powieści, w którym omawiany jest tajemniczy zgon turysty może być mniejszym lub większym minusem, bo jest on wyjątkowo słabo rozwinięty. Jednak moim zdaniem to dobrze, bo obyczajowy wymiar powieści jest tu zdecydowanie ważniejszy.

Cóż mogę więcej dodać? Ruta Sepetys po raz drugi pozytywnie mnie zaskoczyła. W przypadku ,,Szarych śniegów Syberii" przyprawiła mnie o naprawdę duże wzruszenie (co mało któremu pisarzowi się udaje), natomiast ,,Wyborami" - przyjemnie zaskoczyła i przypieczętowała swój bezsprzeczny talent literacki. Nie poszła za ciosem i nie powieliła, na fali popularności, swojej pierwszej powieści. Stworzyła coś zupełnie innego, co odbiega od ,,Szarych śniegów..." dosłownie wszystkim: klimatem, tematyką, umiejscowieniem akcji. Chociaż nie! Jedno się powtórzyło - intrygująca historia napisana świetnym stylem, która zapada w pamięć i pozostawia po sobie mocno zaakcentowane wspomnienie oraz poczucie, że właśnie przeczytało się jedną z lepszych powieści w danym roku (nawet biorąc pod uwagę fakt, że bieżący dopiero się zaczął).

No i mamy też przesłanie, aby dobrze zastanawiać się, zanim dokonamy jakiegokolwiek wyboru. Wszak to wybory właśnie kształtują nasze losy i wpływają na koleje naszego życia, które albo przyniesie nam nagrody za prawidłowo podjęte decyzje, albo wypnie się na nas swoją mniej przyjazną stroną i zabierze to, co mieliśmy najlepsze...

[1] R. Sepetys, Wybory, Nasza Księgarnia, Warszawa 2014, s. 5.
[2] Tamże, s. 35.

Na blogu: http://www.ksiazkowka.pl/2014/03/wybory-ruta-sepetys.html
Niuta58 plusminus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
W kolejce do przeczytania. Jestem ciekawa tej pozycji, tak odmiennej w tematyce od "Szarych sniegow Syberii"
natalia07 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-03-09, Na półkach: Chcę przeczytać,
Bardzo bym chciała przeczytać tą książkę ;)
wordila plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-02-27, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2014,Wyzwanie - powieści obyczajowe 2014,
Z książkami amerykańskich autorów mam pewien problem - albo są tak miałkie opowiadając o karierze singielki w wielkim mieście martwiącej się nieudaną randką, albo prezentują wysoki poziom. Rzadko spotkałam się z czymś pomiędzy. Ta jest właśnie taka choć bliżej jej jednak do drugiej kategorii. Nie jest, to arcydzieło, ale też nie można się wstydzić jej napisania.
Opowiada o młodej dziewczynie, która jest ambitna i pragnie odmienić swoje życie. Niestety, jej matka jest prostytutką, a poza tym, nie jest po prostu dobrą matką. Obwinia podświadomie córkę, o to jak potoczyło się jej życie. Dziewczyna lubi się uczyć i czytać. Pracuje w księgarni. Jest lubiana przez ludzi choć jej pochodzenie stanowi dla wielu problem. Dorabia też w domu uciech jako sprzątaczka, tam gdzie pracuje jej matka. Urodziła się po prostu w złym miejscu i czasie. Książka pokazuje jak trudno jest się odciąć od swoich korzeni. Zaprzyjaźniłam się z wieloma bohaterami, zresztą kreślenie postaci, ich osobowości jest dużą zaletą pisarki. Najbardziej zaskoczył mnie jednak tytuł książki. Przekonana byłam, że ukaże jak sami podejmujemy wybory. Prawda jest jednak taka, że cała historia w niej zawarta jednoznacznie wskazała, że naszym życiem rządzi tak naprawdę przypadek. Dopiero on odmienił życie bohaterki i pomógł zrealizować marzenia.
guciumb plusminus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Bardzo jestem ciekawy tej książki :)
Eli1605 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
mysha Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Ivy Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
arven1989 Linia koment
Przeczytane:2014-08-10, Ocena: 5, Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
mosiek Linia koment
Przeczytane:2014-08-08, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
madziusia Linia koment
Przeczytane:2014-04-09, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,Mam,
Niuta58 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
justa21 Linia koment
Przeczytane:2014-03-16, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
JuliaOrzech Linia koment
Przeczytane:2014-03-07, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2014,Posiadam,
Carflo Linia koment
Przeczytane:2014-02-27, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
elfgirl Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
lalith Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Ania727 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Missy Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
evi92s Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
SteveS Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
agasam9 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
Grojda Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
violabu Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
alison2 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
bbo Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Poema Linia koment
Przeczytane:2014-03-21, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,przeczytane w 2014,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
speedi Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
martin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Dizzy Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
oldzix Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów