Okładka książki - Wymarzony dom Ani

Język oryginału:
Tłumaczenie: Stefan Fedyński
Ilustracje: -
Dodał/a opinię: pinkcafe

Moja ukochana książka! Śledziłam losy Ani już od dzieciństwa lecz historia tej dziewczynki jest dla dzieci, młodzieży jak i zarówno dla dorosłych. Kultowa powieść o przygodach małej, rudowłosej dziewczynki, która zawsze wpakuje się w jakieś tarapaty.

Avatar użytkownika - ivka86
ivka86
Przeczytane:2013-08-30, Ocena: 4, Przeczytałem, 52 książki 2013, Mam,

Spełnia się jedno z największych marzeń uroczej Ani. W końcu zostaje doktorową Blythe i może zamieszkać w wymarzonym domu na Przystani Czterech Wiatrów. Dla młodego małżeństwa zaczyna się nowy rozdział w życiu - jeden z najpiękniejszych. Mogą wspólnie cieszyć się swoim szczęściem. Ania i Gilbert bardzo szybko zyskują wspaniałych przyjaciół - kapitan Jim, stary żeglarz, który raczy ich wspaniałymi opowieściami o przygodach, jakie przeżył. Ewa Moore - młoda dziewczyna, która na pozór wydaje się smutną i zgorzkniałą osobą, zostaje najlepszą przyjaciółką Ani. Nie jest to łatwe, ale urok pani doktorowej działa na wszystkich. Państwo Blythe w swoim wymarzonym domku spędzają piękne chwile, ale też i przeżywają kolejne smutki...

Książki Lucy Maud Montgomery trafiają do serc milionów czytelniczek już od wielu, wielu lat. Ania potrafi zauroczyć zarówno nastolatki, jak i dorosłe już czytelniczki.

Jak zwykle w powieściach Montgomery uderza ciepło. Ciepło, z jakim autorka podchodzi do swoich bohaterów. Kapitan Jim oczaruje czytelniczki swoją dobrocią i talentem do opowiadania historii. Ewa Moore - z początku bardzo ostrożna i zamknięta w sobie kobieta, która pała nienawiścią do każdej osoby, która jest szczęśliwa. Na jej zgorzknienie miało wpływ niezbyt szczęśliwe dzieciństwo. Jednak pod wpływem Ani i przyjaciół kobieta się zmienia w zupełnie inną osobę osobę. To niezwykle ciekawa postać. Natomiast w tej powieści na dalszy plan schodzi postać Gilberta. Krótkie epizody, w których się pojawia, to nieco za mało jak na jednego z głównych bohaterów serii.

Wymarzony Dom Ani to kolejna urocza opowieść o rudowłosej ulubienicy tysięcy czytelniczek, która stała się już prawdziwą kobietą, jednak nie straciła tej dziecięcej radości, jaką zawsze nosiła w sobie. Być może właśnie ta cecha sprawia, że powieści Lucy Maud Montgomery od lat czyta się z tak wielką przyjemnością.

Link do recenzji
Ania i Gilbert w końcu biorą ślub. Razem zamieszkują w miasteczku odległym od Avonlea o 60 mil. Ania nawiązuje tu nowe znajomości. Poznaje tam Ewę, której życie nie szczędziło smutków i trosk. Pragnie się zaprzyjaźnić z dziewczyną, lecz momentami ma wrażenie, że ta jej wprost nienawidzi. Muszę przyznać, że ten tom bardziej mnie zaciekawił niż poprzedni. O wiele lepiej mi się go czytało i nawet w pewnym miejscu akcja mnie zaskoczyła.
Avatar użytkownika - Maryszka
Maryszka
Przeczytane:2014-08-31, Ocena: 6, Przeczytałem, Mam,
Kiedy moja mama (polonistka do tego) widziała mnie z tą książką powiedziała do mnie "nie za stara jesteś na tę książkę?". No może i stara ze mnie baba, ale Ani nigdy się nie wyrzeknę! Jest to moja książka numer 1 i będzie widnieć na moich półkach aż do mojej śmierci. Jeśli zdarzy mi się mieć córkę, to dostanie ona w spadku książki po mamie, o :) A jeśli chodzi o tę część. No cóż.. ja jestem z tych, co marzą o posiadaniu własnego domku, męża i dzieci - dlatego ta część była dla mnie najbardziej wciągająca ;). Właściwie to wszystkie do momentu tej części są moimi ulubionymi, ale ta jest szczytem spełnień moich własnych marzeń ;)
Avatar użytkownika - MoniaP
MoniaP
Ocena: 5, Przeczytałem, Mam,
Powieść ponadczasowa. Warto przeczytać wszystkie części przedstawiające życie rudowłosej wrażliwej dziewczyny.
Avatar użytkownika - Mysza_99
Mysza_99
Przeczytane:2013-11-05, Ocena: 4, Przeczytałem,
Jedyna książka z serii o Ani, która mnie naprawdę wymęczyła. Dobra, ale nie przypadła mi do gustu.
Avatar użytkownika - pinkcafe
pinkcafe
Przeczytane:2013-09-19, Ocena: 6, Przeczytałem,
Rilla ze Złotego Brzegu
Lucy Maud Montgomery0
Okładka ksiązki - Rilla ze Złotego Brzegu

Życie beztroskiej Rilli, córki Ani i Gilberta, zmienia się, gdy jej ukochany Kenneth zmuszony jest wyruszyć na front. Rillę czeka wiele nowych wyzwań......

Ania na uniwersytecie. Nowy przekład
Lucy Maud Montgomery0
Okładka ksiązki - Ania na uniwersytecie. Nowy przekład

Nowy przekład Ewy Łozińskiej-Małkiewicz Ania na Uniwersytecie to trzecia powieść z cyklu o Ani z Zielonego Wzgórza. Pokonując trudności, Ania Shirley...

Top 5 książek
Złodziejka książek